Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

Λοιπον ερωτηση προς απανταχου γνωστες.Εχω 0 υπολοιπο στο paypal μου θελω να φορτωσω να παρω κατι πανω απο 500 ευρω.Eιναι εφικτο?

Παραδειγμα 1ο

Φορτωνω με request funds απο μια καρτα εως 500

Αγοραζω και παει να τραβηξει το paypal απο αλλη καρτα ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΓΗΣΕΙ?

 

Παραδειγμα 2ο 

Φορτωνω απο με top up απο 1 καρτα 500€ εως τελός μηνος με το που αλλαξει ο μηνας μηδενιζεται το CC των 500 ευρω η ειναι 30 ημερολογιακες ανα ονομα ανα account??

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ερωτηση προς απανταχου γνωστες.Εχω 0 υπολοιπο στο paypal μου θελω να φορτωσω να παρω κατι πανω απο 500 ευρω.Eιναι εφικτο?

Παραδειγμα 1ο

Φορτωνω με request funds απο μια καρτα εως 500

Αγοραζω και παει να τραβηξει το paypal απο αλλη καρτα ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΓΗΣΕΙ?

Παραδειγμα 2ο

Φορτωνω απο με top up απο 1 καρτα 500€ εως τελός μηνος με το που αλλαξει ο μηνας μηδενιζεται το CC των 500 ευρω η ειναι 30 ημερολογιακες ανα ονομα ανα account??

Μπορείς σίγουρα να φορτώσεις πάνω από 500€ το balance αν κάνεις request funds 2 φορές και χρησιμοποιήσεις διαφορετική κάρτα την κάθε φορά. Εγώ στη θέση σου αυτό θα έκανα. Βέβαια, να έχεις υπόψιν ότι δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει το request funds με την πρώτη, εξαρτάται από την τράπεζα και αν ξεπεραστεί το ημερήσιο όριο.

Όσον αφορά το παράδειγμα 1, εξαρτάται κυρίως από που θες να αγορασεις και την κάρτα που εχεις, μπορεί να τραβήξει το υπόλοιπο που απαιτειται,μπορεί και όχι. Δε μπορεί να σου απαντήσει κάποιος με βεβαιότητα σε αυτό.

Όσον αφορά το παράδειγμα 2, νομίζω top up στο PayPal δεν γίνεται ακόμη, αν γνωρίζει κάποιος σίγουρα ας με διορθώσει.

Σίγουρα, εμβάσματα γίνονται στο νέο φρούτο, το revolut, κάποιοι δειλά δειλά άρχισαν να το χρησιμοποιούν, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι θέλει λίγο χρόνο πριν πέσουμε με τα μούτρα σε αυτή την επιλογή.

Έγινε επεξεργασία από zananiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση θελω να βγαλω προπληρωμενη και σκεφτομαι eurobank να το προχωρησω ή να βρω άλλη τραπεζα? εχει κανεις εμπειρια? εννοω και με τα cc και γενικα

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμες Πληροφορίες

Για την φόρτιση/επαναφόρτιση της προπληρωμένης κάρτας Eurobank ισχύουν οι εξής χρεώσεις:          

 

Ποσό Φόρτισης/Επαναφόρτισης          Έξοδα                         Έξοδα

                                                    Φόρτισης (EUR)     Επαναφόρτισης (EUR)

από 2 έως 100 ευρώ                            2 ευρώ                     1 ευρώ

άνω των 100 έως 500 ευρώ                   5 ευρώ                     2 ευρώ

άνω των 500 ευρώ                              10 ευρώ                    5 ευρώ

 

Τα Έξοδα αφαιρούνται από το ποσό φόρτισης/επαναφόρτισης που επιλέξατε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! παιζει ρόλο το ανώτατο ποσό με την πρώτη φόρτιση? γιατι φαίνεται να συμφέρει καλύτερα να βάλεις πχ 2 φορες 100 ευρώ παρά 200 αμέσως...οπότε σκέφτομαι μήπως η πρώτη καθορίζει το ανώτατο. Αλλιώς γιατί? 

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα οτι ισχυει για μια τραπεζα, ισχυει για ολες. Οτι δε περναει απο το υπουργειο δε θα περασει απο καμια τραπεζα. Τωρα οταν δε περναει απο τη μια και περναει απο αλλη λογικα οφειλεται στο γενικοτερο μπαχαλο και τα ημερησια; ορια που εχουν και οι ιδιες οι τραπεζες.

 

 

Ευχαριστώ! παιζει ρόλο το ανώτατο ποσό με την πρώτη φόρτιση? γιατι φαίνεται να συμφέρει καλύτερα να βάλεις πχ 2 φορες 100 ευρώ παρά 200 αμέσως...οπότε σκέφτομαι μήπως η πρώτη καθορίζει το ανώτατο. Αλλιώς γιατί? 

 

Εκτος απο τη πρωτη φορτιση που σε χρεωνει 2x + στις υπολοιπες αν βαλεις 2x 100 ή 1x 200 τα ιδια θα πληρωσεις δλδ 2 ευρω. Το κανουν απλως για εξτρα χρημα σε αυτους που βαζουν αρκετα λεφτα και μετα δε τη φορτιζουν για μεγαλο χρονικο διαστημα.

 

tldr: Η πρωτη φορτιση δεν επηρεαζει τις επομενες, οι χρεωσεις ειναι στανταρ και σταθερες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι και εγώ με κάρτα Eurobank κατάφερα να βάλω με το κολπκάκι χρήματα 2/2 με την πρώτη!

Πάντως για την φόρτιση/επαναφόρτιση των προπληρωμένων της Eurobank, οι χρεώσεις είναι τραγικές αν είναι όντως αυτές του post #686.

Link to comment
Share on other sites

για αυτο μπορεις να χρησιμοποιεις μια χρεωστικη.

Πρωτο λογαριασμο βαζεις εναν αδειο και ως 2ο, 3ο + βαζεις τους κανονικους (για χρηση σε ΑΤΜ).

Οποτε θες μεταφερεις λεφτα στο 1ο χωρις χρεωση μεσω ebanking για τις αγορες σου.

Αν κλαπει ο κωδικος της καρτας κτλπ δε μπορουν να παρουν λεφτα απο το 2ο, 3ο + καθως για συναλλαγες βλεπει μονο τον κυριο λογαριασμο.

Έγινε επεξεργασία από stemac
Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κάποιος αγορά απο amazon.co.uk ή amazon.de για ποσό μεγαλύτερο των 500 ευρώ ?

 

22 σεπτέβρη αγόρασα ένα laptop.. ήμουν ελλάδα, μα το έβαλα να πάει σε αγγλική διεύθυνση..

Τράπεζα Πειραιώς, κάρτα η απλή visa ανάληψης.. (debit)

Ως τώρα, έχω ψωνίσει άλλες 10 φορές μικροπράγματα κ πάλι δεν έχω φάει πόρτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει!

Μόλις έστειλα κάποια χρήματα σε λογ/μό εξωτερικού και όλα φαίνεται να δουλεύουν κανονικά.

Βέβαια, θα πρέπει να περιμένω μερικές μέρες για να δω μήπως ακυρωθεί η συναλλαγή, αλλά φαίνεται ότι ισχύει.

Επανέρχομαι:

Τα λεφτά επιβεβαιώθηκαν στον λογ/μό του εξωτερικού.

 

Επιπλέον, έστειλα με τον ίδιο τρόπο (από λογ/μό σε λογ/μό) λεφτά στο paypal και σήμερα έλαβα email επιβεβαίωσης μεταφοράς και υπάρχουν πλέον στο balance μου (η 2η πράξη έγινε στις 22/10).

 

ΥΓ. Η 1η μεταφορά έγινε από Πειραιώς, η 2η από Alpha.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.