Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

Από περιέργεια, πως τα έβαζες στο balance, με request money ή send money? Όσον αφορά τα δικαιολογητικά, όπως σου είπαν και τα παιδιά, τα σκαναρεις και τα στέλνεις ώστε να μην έχεις θέμα.

 

Με request money τα εβαζα.Έκανα λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.
Να πω μια τον πονο μου, γιατι εχει αρχισει και μου σπαει τα νευρα η φαση.
Ξεκινοντας να κανω μια ονλαην αγορα, συναντησα τα προβληματα που συναντησατε ολοι. Απο κει και περα γαμηθηκεν ο Διας, και μερικοι ακομα παρευρισκομενοι θεοι.
Τι reuest εκανα απο αλλο πεηπαλ, μου ελεγε πως πρεπει να συνδεσω καρτα. Τι προσπαθησα να βαλω funds στο δικο μου πεηπαλ, μου εβλαγε μια υπερχρεωση για fees (αφου πρωτα μου εβγαλε την ψυχη να καταφερω να συνδεσω IBAN σε λογαρισμο, που ειναι ηδη συνδεδεμενος).

Επικοινωνησα με την τραπεζα μου (Eurobank) και μου ειπαν πως εκεινοι αφηνουν λεφτα να βγουν προς τα εξω, και πως αυτο ειναι θεμα του πεηπαλ.
Επειδη σε προηγουμενη μου επικοινωνια με το πεηπαλ δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος, αλλα αντιθετως μου καναν και τα νευρα κροσια, με αυτην την προχειρη περιγραφη που εκανα, παιζει να εχει κανεις καμια ιδεα για το τι σκατα κανω λαθος?
 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα διόρθωσε τη γλώσσα σου. Σε δεύτερο χρόνο, το request που γίνεται από e-mail σε e-mail γίνεται με χρέωση απευθείας της πιστωτικής, όχι με σύνδεσή της στο paypal. Διάβασε το θέμα, δες πως γίνεται η διαδικασία και θα δείς ότι όλα - τελικά - είναι εύκολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι υφισταται αυτο που γραφεις. Υφισταται να μην μπορεις να βαλεις balance. Οχι να εχεις ηδη balance και να μη γινεται...

έκανα το κόλπο με το e-mail όπου ζητάς χρήματα και δεν δέχτηκε την κάρτα 

στο balance δεν έχω χρήματα  υπάρχει κάτι άλλο να κάνω 

Link to comment
Share on other sites

Με request money τα εβαζα.Έκανα λάθος;

Όχι, τι λάθος. Το μόνο λάθος είναι έφτασες το όριο για να κάνεις αγορές για γνωστούς [emoji3] . Απλώς να ξέρεις ότι έχει ένα όριο που μπορείς να το κάνεις αυτό, λογικά πλησιάσες τα 2500$ μέσα σε ένα χρόνο και σου ζήτησε δικαιολογητικά. Οπότε λιγότερες χάρες στους φίλους στο μέλλον! Θεωρητικά το send money είναι πιο ασφαλές, με την έννοια ότι δεν φαίνεται να πουλάς κάτι, αλλά ότι στέλνεις χρήματα σε κάποιον. Και εκεί υπάρχει το ίδιο όριο και πάλι θα σου ζητούσαν δικαιολογητικά. Έγινε επεξεργασία από zananiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aυτο με τις καρτες της πειραιώς που τρως ακυρο και αν δοκιμασεις στα καπακια δουλευει, πιανει και σε μενα τελικα, woot οχι αλλα request!

 

Τι είναι αυτό; Καινούριο;

Εγώ συνεχίζω να τρώω άκυρα :p

Link to comment
Share on other sites

Όχι αναφέρθηκε εδώ, στις πιο πίσω σελίδες. το είδα και είπα να δοκιμάσω σε σελιδες(πχ. sportsdirect, purnimadigital) που συνεχίζουν να μη δουλεύουν με απευθείας χρέωση κάρτας μεσω paypal.

Στο ebay ομως τραβιούνται τα φράγκα απ την κάρτα κανονικότατα.

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα διόρθωσε τη γλώσσα σου. Σε δεύτερο χρόνο, το request που γίνεται από e-mail σε e-mail γίνεται με χρέωση απευθείας της πιστωτικής, όχι με σύνδεσή της στο paypal. Διάβασε το θέμα, δες πως γίνεται η διαδικασία και θα δείς ότι όλα - τελικά - είναι εύκολα.

Καττ αρχην να ζητησω συγνωμη για το ρεπερτοριο μου, αλλα ειναιο τροπος εκφρασης μου τετοιος.

Σε δευτερο χρονο τωρα, το request το ανεφερα για να δειξω πως (θεωρω οτι) εχω κανει ολες τις κινησεις που θα μπορουσα να κανω, και ειμαι παλι σε μηδενικη βαση.

Ακομα δηλαδη δεν εχω καταλαβει που κολλαει η διαδικασια, μιας και συμφωνα με την τραπεζα τα λεφτα μπορουν να φυγουν, συμφωνα με το πεηπαλ, εχω ορθως συνδεδεμενα τα στοιχεια μου, αλλα συμφωνα με την αγοραπωλησια, δεν μπορω να κανω καμια κινηση. Ειτε προς Ευρωπη, ειτε πχ προς Κινα.

Link to comment
Share on other sites

Καττ αρχην να ζητησω συγνωμη για το ρεπερτοριο μου, αλλα ειναιο τροπος εκφρασης μου τετοιος.

Σε δευτερο χρονο τωρα, το request το ανεφερα για να δειξω πως (θεωρω οτι) εχω κανει ολες τις κινησεις που θα μπορουσα να κανω, και ειμαι παλι σε μηδενικη βαση.

Ακομα δηλαδη δεν εχω καταλαβει που κολλαει η διαδικασια, μιας και συμφωνα με την τραπεζα τα λεφτα μπορουν να φυγουν, συμφωνα με το πεηπαλ, εχω ορθως συνδεδεμενα τα στοιχεια μου, αλλα συμφωνα με την αγοραπωλησια, δεν μπορω να κανω καμια κινηση. Ειτε προς Ευρωπη, ειτε πχ προς Κινα.

Για να καταλάβουμε ακριβώς τι γίνεται, γίνε λιγο πιο συγκεκριμένος. Καταρχήν στο balance έχεις χρήματα? Αν έχεις χρήματα και δεν μπορείς να κάνεις αγορά ένας συνηθισμένος λόγος είναι ότι πας να αγοράσεις σε νόμισμα διαφορετικό από αυτό που έχεις στο balance και έχεις στις ρυθμίσεις την μετατροπή συναλλάγματος να την κάνει η τράπεζα. Οπότε το PayPal σε πετάει στην κάρτα και τρως άκυρο λόγω capital controls. Αν δεν έχεις λεφτά στο balance, τότε βάζεις είτε μέσω request είτε μέσω εμβάσματος αν έχεις συνδέσει το iban στο PayPal.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβουμε ακριβώς τι γίνεται, γίνε λιγο πιο συγκεκριμένος. Καταρχήν στο balance έχεις χρήματα? Αν έχεις χρήματα και δεν μπορείς να κάνεις αγορά ένας συνηθισμένος λόγος είναι ότι πας να αγοράσεις σε νόμισμα διαφορετικό από αυτό που έχεις στο balance και έχεις στις ρυθμίσεις την μετατροπή συναλλάγματος να την κάνει η τράπεζα. Οπότε το PayPal σε πετάει στην κάρτα και τρως άκυρο λόγω capital controls. Αν δεν έχεις λεφτά στο balance, τότε βάζεις είτε μέσω request είτε μέσω εμβάσματος αν έχεις συνδέσει το iban στο PayPal.

δηλαδή εάν έχεις χρήματα στο balance και αγοράσεις από sports direct πρέπει να μπεις στο paypal και να κάνεις τα ευρω pound ?

το συγκεκριμένο site οπός και άλλα έχουν επιλογή απο λιρες σε ευρω ι αυτό ειναι απλα για να βλέπεις τις τιμές ?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή εάν έχεις χρήματα στο balance και αγοράσεις από sports direct πρέπει να μπεις στο paypal και να κάνεις τα ευρω pound ?

το συγκεκριμένο site οπός και άλλα έχουν επιλογή απο λιρες σε ευρω ι αυτό ειναι απλα για να βλέπεις τις τιμές ?

Θα πρέπει ειτε να αφήσεις το PayPal να κάνει τη μετατροπή νομίσματος ( και όχι να έχεις επιλέξει να την κάνει η τράπεζα γιατί πάει να τραβήξει από την κάρτα), είτε να κάνεις αυτό που είπες. Ειναι το ίδιο πράγμα, τα μετατρεπεις πρώτα και μετά αγοράζεις. Αν σε συμφέρει η ισοτιμία που δίνει το κατάστημα μπορείς να το κάνεις. Πολλά καταστήματα όμως όπως είπες το έχουν αυτό ενδεικτικά και όταν πας για check out στο αλλάζει το νόμισμα από €. Έγινε επεξεργασία από zananiro
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβουμε ακριβώς τι γίνεται, γίνε λιγο πιο συγκεκριμένος. Καταρχήν στο balance έχεις χρήματα? Αν έχεις χρήματα και δεν μπορείς να κάνεις αγορά ένας συνηθισμένος λόγος είναι ότι πας να αγοράσεις σε νόμισμα διαφορετικό από αυτό που έχεις στο balance και έχεις στις ρυθμίσεις την μετατροπή συναλλάγματος να την κάνει η τράπεζα. Οπότε το PayPal σε πετάει στην κάρτα και τρως άκυρο λόγω capital controls. Αν δεν έχεις λεφτά στο balance, τότε βάζεις είτε μέσω request είτε μέσω εμβάσματος αν έχεις συνδέσει το iban στο PayPal.

Στο μπαλανς μου λεει πως για να περασω χρηματα, ακομα και μετα την συνδεση του iban, γιατι πρεπει να στειλω χρηματα απο την τραπεζα μου, στην τραπεζα που εδραζεται το paypal, το οποιο μου χρεωνει και ενα καρο fees. (Ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι μου αρνειται να "ανεβασει" λεφτα απο την τραπεζα μου και πρεπει να στειλω στο paypal, στο μπαλανς, εκτος αν κανω κατι τραγικα λαθος.) Ο προβληματισμος μου ξεκινησε οταν προσπαθησα να κανω αγορες και σε Ευρο, αλλα και σε αλλο νομισμα. Και ειχα το ιδιο αποτελεσμα.

Τωρα πχ μου αρνηθηκε μεχρι και απευθειας αποστολη απο paypal σε paypal που εδραζεται στο εξωτερικο (μετα απο request του δευτερου) και ενω εχω διπλο ενεργο curency, και primary το νομισμα στο οποιο γινεται το αιτημα.

Έγινε επεξεργασία από Blancard
Link to comment
Share on other sites

Στο μπαλανς μου λεει πως για να περασω χρηματα, ακομα και μετα την συνδεση του iban, γιατι πρεπει να στειλω χρηματα απο την τραπεζα μου, στην τραπεζα που εδραζεται το paypal, το οποιο μου χρεωνει και ενα καρο fees. (Ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι μου αρνειται να "ανεβασει" λεφτα απο την τραπεζα μου και πρεπει να στειλω στο paypal, στο μπαλανς, εκτος αν κανω κατι τραγικα λαθος.) Ο προβληματισμος μου ξεκινησε οταν προσπαθησα να κανω αγορες και σε Ευρο, αλλα και σε αλλο νομισμα. Και ειχα το ιδιο αποτελεσμα.

Τωρα πχ μου αρνηθηκε μεχρι και απευθειας αποστολη απο paypal σε paypal που εδραζεται στο εξωτερικο (μετα απο request του δευτερου) και ενω εχω διπλο ενεργο curency, και primary το νομισμα στο οποιο γινεται το αιτημα.

Αποστολή ανεβάσματος κοστίζει 1€, θα πρέπει να επιλέξεις SHA, δηλαδή μοιραστείτε τα έξοδα, αλλιώς έχει γύρω στα 8€-15€ ανάλογα την τράπεζα. Πολλοί λόγοι υπάρχουν που μπορεί να μην γίνεται αποστολή εμβάσματος, πχ να πέρασε η τράπεζα το όριο. Τώρα για τη μεταφορά από balance σε balance περίεργο μου φαίνεται που δεν γίνεται. Δοκίμασε και με send money από το ένα λογαριασμό στον άλλο. Έγινε επεξεργασία από zananiro
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.