Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

Σε προσπάθεια αγοράς από το eBay κατά τη διάρκεια της πληρωμής μου έβγαλε σφάλμα ότι η debit card denied by the issuer μπλα μπλα μπλα και η αγορά με λίγα λόγια δεν ολοκληρώθηκε.

Μέσα στο PayPal φαίνεται η προσπάθεια συναλλαγής αλλά το status είναι denied. Όμως η δέσμευση των χρημάτων έχει γίνει όπως βλέπω στην τράπεζα. Να αρχίσω να τα παίρνω;

 

 

@honda22, Μου το είχε κάνει και η Alpha αλλά μετά από μια εβδομάδα περίπου αποδέσμευσαν τα χρήματα.......βλακεία τους καθώς σου παρακρατούν λεφτά αδίκως και σου περιορίζουν τα διαθέσιμα σου!

 

 

Στο περιπου:

 

οταν κανεις την αγορα στελνει σημα στη τραπεζα οτι ειναι να γινει συναλλαγη πες 10 ευρω, η τραπεζα ελεγχει αν τα εχεις, τα δεσμευει και απανταει.

Στη συνεχεια εχει 30 μερες η εταιρεια να στειλει καποια παραστατικα για ολοκληρωση της συναλλαγης. Απλως εκει πεφτει χερι απο το υπουργειο και ακυρωνεται η συναλλαγη.

 

Για να αποδεσμευθουν τα λεφτα πρεπει να στειλει ολοκληρο ειδικο αιτημα το λογιστηριο της εταιρειας στην τραπεζα, πραγμα που θα μπορουσες να ζητησεις αλλα αμφιβαλλω αν θα κανουν, οποτε περνανε οι μερες και τα ελευθερωνει η τραπεζα. Ακομα και αν κανεις αμφισβητηση της συναλλαγης θελει καπου ενα μηνα να ελεχτει απο τη τραπεζα οποτε παλι το ιδιο ειναι.

Έγινε επεξεργασία από stemac
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ το steam...Πηρα ως gift ενα game για ενα φιλο χτες αλλα στο paypal δεν εδειχνε καν την επιλογη για χρεωση καρτας. Αναγκαστικα πηρα απο το balance... :(

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Αχ το steam...Πηρα ως gift ενα game για ενα φιλο χτες αλλα στο paypal δεν εδειχνε καν την επιλογη για χρεωση καρτας. Αναγκαστικα πηρα απο το balance... :(

Αν υπάρχει υπόλοιπο στο balance, τότε τραβάει τα χρήματα πρωτα από εκεί. Αν όμως το νόμισμα στο balance είναι διαφορετικό από το νόμισμα στο οποίο πωλειται το προϊόν που θες να αγοράσεις, τότε σου βγάζει και την επιλογή της κάρτας ώστε να σου κάνει την μετατροπή η τράπεζα.
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει υπόλοιπο στο balance, τότε τραβάει τα χρήματα πρωτα από εκεί. Αν όμως το νόμισμα στο balance είναι διαφορετικό από το νόμισμα στο οποίο πωλειται το προϊόν που θες να αγοράσεις, τότε σου βγάζει και την επιλογή της κάρτας ώστε να σου κάνει την μετατροπή η τράπεζα.

Το κινητο τοτε που παρηγγειλα απο κινα γιατι μου εβγαζε κατευθειαν καρτα? Μηπως επειδη το balance μου ηταν λιγοτερο απο οτι ειχε το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο τοτε που παρηγγειλα απο κινα γιατι μου εβγαζε κατευθειαν καρτα? Μηπως επειδη το balance μου ηταν λιγοτερο απο οτι ειχε το κινητο?

Ναι, αν δεν φτάνουν τα χρήματα του balance τότε πάει να τραβήξει το υπολοιπο από την κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να ρωτησω κατι για το paypal.Οτι refund ειχα κανει περσι προπερσι ειχα δει οτι οσα ευρω ειχα πληρωσει τοσα ειχα παρει πισω με το refund ,παρολο που ειχα πληρωσει σε δολλαριο και γινοταν μετατροπη.Τωρα ειδα οτι στα 2 τελευταια refund τα δολλαρια που πληρωσα τα πηρα πισω αλλα πηρα λιγοτερα ευρω.Κατι λεπτα ειναι αλλα γιατι να αλλαξει το η νομισματικη αξια ευρω-δολαριο?Εχετε παρατηρει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να ρωτησω κατι για το paypal.Οτι refund ειχα κανει περσι προπερσι ειχα δει οτι οσα ευρω ειχα πληρωσει τοσα ειχα παρει πισω με το refund ,παρολο που ειχα πληρωσει σε δολλαριο και γινοταν μετατροπη.Τωρα ειδα οτι στα 2 τελευταια refund τα δολλαρια που πληρωσα τα πηρα πισω αλλα πηρα λιγοτερα ευρω.Κατι λεπτα ειναι αλλα γιατι να αλλαξει το η νομισματικη αξια ευρω-δολαριο?Εχετε παρατηρει κατι?

Ο πωλητής πληρώθηκε σε $ και σου επέστρεψε $. Η ισοτιμία όμως αλλάζει σχεδόν κάθε ώρα. Προφανώς η ισοτιμία όταν έκανες την αγορά ήταν διαφορετική από την ισοτιμία όταν έγινε το refund, το ευρώ έχει πέσει τις τελευταίες εβδομάδες, όχι τραγικά όμως για αυτό δεν είδες μεγάλες διαφορές, οι διαφορές φαίνονται στα μεγάλα ποσα. Απλώς στα παλαιότερα refunds που πήρες έτυχε η ισοτιμία να είναι η ίδια. Και μην ξεχνάς ότι η ισοτιμία ευρώ δολαρίου πέρισυ και πρόπερσι ήταν γύρω στο 1.30... καλές εποχές...τζάμπα αγοράζαμε...

Γενικά αν αγοράζεις σε $ σε συμφέρει είτε να έχεις στο balance $, είτε να αφήνεις την τράπεζα να κάνει την μετατροπή, η ισοτιμία της τραπεζας είναι καλύτερη σε σχέση με αυτή του PayPal...

Έγινε επεξεργασία από zananiro
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλό Σ/Κ σε όλους. Ξέρει κανείς αν άρχισαν να εκδίδονται ξανα οι Paysafe?

 

edit: ok το βρήκα στο Site

 

Η paysafecard επέστρεψε στην Ελλάδα και η αγορά paysafecard PINs είναι άμεσα εφικτή. Σημαντική ανακοίνωση: Λόγω της επιβολής των κεφαλαιακών περιορισμών, η paysafecard δεν μπορεί να εξαργυρωθεί επί του παρόντος στο πλήρες φάσμα ηλεκτρονικών καταστημάτων. Μπορείτε να βρείτε όλες τις πληροφορίες εδώ.

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλό Σ/Κ σε όλους. Ξέρει κανείς αν άρχισαν να εκδίδονται ξανα οι Paysafe?

 

Καλημέρα κι από εμένα. :D

 

Οι paysafe κάρτες επέστρεψαν στην Ελληνική αγορά εδώ και αρκετό καιρό.

 

Διάβασε στο επίσημο site την τελευταία ενημέρωση και τα site στα οποία γίνεται αποδεκτή.

 

Δυστυχώς οι Ελληνικές κάρτες γίνονται αποδεκτές σε πολύ λιγότερα sites από ότι πριν τα CC.

 

https://www.paysafecard.com/el-gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή έστελνα λεφτά στο paypal μου από φίλους κλπ,και έκανα παραγγελίες και για αυτούς,έφτασε ένα πόσο ~1800 ευρώ που κατατέθηκε όλους αυτούς τους μήνες.Οπότε το paypal τώρα μου ζητάει αποδεικτικά όπως ταυτότητα και κάποιο αποδεικτικό διεύθυνσης ώστε να μην θεωρηθεί ξέπλυμα χρήματος.Τι κάνω τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έστελνα λεφτά στο paypal μου από φίλους κλπ,και έκανα παραγγελίες και για αυτούς,έφτασε ένα πόσο ~1800 ευρώ που κατατέθηκε όλους αυτούς τους μήνες.Οπότε το paypal τώρα μου ζητάει αποδεικτικά όπως ταυτότητα και κάποιο αποδεικτικό διεύθυνσης ώστε να μην θεωρηθεί ξέπλυμα χρήματος.Τι κάνω τώρα;

Αν δεν τα στείλεις θα σε βρω. Μικρή είναι η πόλη  :p

 

Σκανάρεις, στέλνεις και όλα καλά πιστεύω.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έστελνα λεφτά στο paypal μου από φίλους κλπ,και έκανα παραγγελίες και για αυτούς,έφτασε ένα πόσο ~1800 ευρώ που κατατέθηκε όλους αυτούς τους μήνες.Οπότε το paypal τώρα μου ζητάει αποδεικτικά όπως ταυτότητα και κάποιο αποδεικτικό διεύθυνσης ώστε να μην θεωρηθεί ξέπλυμα χρήματος.Τι κάνω τώρα;

Από περιέργεια, πως τα έβαζες στο balance, με request money ή send money? Όσον αφορά τα δικαιολογητικά, όπως σου είπαν και τα παιδιά, τα σκαναρεις και τα στέλνεις ώστε να μην έχεις θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.