Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

Αλλο το οριο της καρτας, άλλο το οριο των capital controls.

 

Σε μια ελευθερη αγορα, ανα ημερα θα εκανες οτι ηθελες, μεχρι 2.000€. Τωρα οτι πει το κρατος ;)

 

Ναι γιατί πριν τα capital controls είχαμε ελεύθερη αγορά στην Ελλάδα...

Χωρίς να υποβαθμίζω φυσικά αυτό που έχει συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Προσπαθώ να κάνω κάποιες αγορές μέσω paypal από υπόλοιπο balance που έχω, αλλά κάθε προσπάθεια πληρωμής δεν εγκρίνεται.

Aπό το paypal μου είπαν ότι δεν εγκρίνεται γιατί δεν εγκρίνει η τράπεζα από Eλλάδα τη μεταφορά του ποσού στο paypal. 

"I can see the payment you made was denied by your bank/card issuer.

The only information that we receive is that your card provider has declined the usage of this card for this payment with PayPal."

 

Τους εξηγώ τι συμβαίνει εδώ με τις τράπεζες και ρωτάω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το balance ασχέτως κάρτας. Μου απαντούν ότι γίνεται.

"I regret that your bank did not allow usage of your card. You can use your balance to make payments worldwide"

 

Παρόλα αυτά πληρωμές δε μου εγκρίνει. Τελικά γίνεται ή δε γίνεται να πληρώσεις με balance;

 

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα

 

Προσπαθώ να κάνω κάποιες αγορές μέσω paypal από υπόλοιπο balance που έχω, αλλά κάθε προσπάθεια πληρωμής δεν εγκρίνεται.

Aπό το paypal μου είπαν ότι δεν εγκρίνεται γιατί δεν εγκρίνει η τράπεζα από Eλλάδα τη μεταφορά του ποσού στο paypal. 

"I can see the payment you made was denied by your bank/card issuer.

The only information that we receive is that your card provider has declined the usage of this card for this payment with PayPal."

 

Τους εξηγώ τι συμβαίνει εδώ με τις τράπεζες και ρωτάω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το balance ασχέτως κάρτας. Μου απαντούν ότι γίνεται.

"I regret that your bank did not allow usage of your card. You can use your balance to make payments worldwide"

 

Παρόλα αυτά πληρωμές δε μου εγκρίνει. Τελικά γίνεται ή δε γίνεται να πληρώσεις με balance;

 

 

 

 

Έτσι όπως το περιγράφεις, φαίνεται να χρησιμοποιείς την κάρτα σου για την αγορά.

 

Μπορεί να έχεις balance, το οποίο όμως δεν καλύπτει όλο το ποσό της αγοράς που θέλεις να κάνεις.

Σε αυτή την περίπτωση, το Paypal προσπαθεί να "τραβήξει" το υπόλοιπο του ποσού από την κάρτα σου.

Η τράπεζα δεν εγκρίνει την κίνηση και έτσι το Paypal ακυρώνει την συναλλαγή με το μήνυμα που σου στέλνει.

Έγινε επεξεργασία από inetus3r
Link to comment
Share on other sites

@liangour, Δες μήπως έχεις απενεργοποιήσει τη μετατροπή νομίσματος και δεν επιτρέπεις στο Paypal Να τη κάνει

 

Τα λεφτά είναι σε λίρες μέσα. Αλλά παίζει κάποιο ρόλο; Τόσο καιρό (προ capital controls) ό,τι έπαιρνα συνήθως ήταν σε δολάρια οπότε το μετέτρεπε κατευθείαν σε ευρώ.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από liangour
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίξω άλλο θέμα είμαι λίγο off topic

έκανα παραγγελία moneysafe card το θέμα είναι ότι δεν με ήρθε ού mail ούτε sms ότι έγινε η παραγγελία μου το μόνο που πήρα είναι το Moneysafe order No:  με ον αριθμό , έστειλα mail στο "customersupport@moneysafecard.com" και με ήρθε απάντηση από το μαιλ μου

This is an automatically generated Delivery Status Notification.THIS IS A WARNING MESSAGE ONLY. YOU DO NOT NEED TO RESEND YOUR MESSAGE.Delivery to the following recipients has been delayed.customersupport@moneysafecard.com

αλλά από moneysafe καμία απάντηση ακόμη , να ανησυχώ ?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα χτες(Δευτερα) δοκιμαστικά την e-prepaid της Eurobank για κάτι που ήθελα να αγοράσω, αξίας ~€300. Την γέμισα με κάτιτις παραπάνω, αλλά προφανώς δεν μπόρεσα να την χρησιμοποιήσω απευθείας. Σήμερα μέσω PayPal στο ίδιο site έφαγε άκυρο την πρώτη φορά, και τις επόμενες έβγαλε ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί καν η συγκεκριμένη κάρτα. Δοκίμασα να τραβήξω και με request money και έφαγα πάλι άκυρο. Ε τελικά έκανα 2η φορά request money στην κανονική χρεωστική μου και παίξαν όλα ρολόι.

 

Για τα lulz και μόνο είπα να τη δοκιμάσω στο Steam(την prepaid) και έπαιξε απευθείας, ευτυχώς που είχα βάλει κάτι που θα έπαιρνα έτσι κ αλλιώς στο καλάθι γιατί δεν το περίμενα. Στη σελίδα του e-banking δεν έχει εμφανιστεί ακόμα η χρέωση, οπότε κρατάω μια πισινή για chargeback, αν και απ'ότι θυμάμαι είναι λίγο φέεετα μέχρι να εμφανιστούν όλα εκεί.

 

ΥΓ.: Το πιο φανταστικό είναι ότι δεν μπορώ να κάνω ανάληψη πίσω στο λογαριασμό μου τα χρήματα με τα οποία τη φόρτισα...

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ.: Το πιο φανταστικό είναι ότι δεν μπορώ να κάνω ανάληψη πίσω στο λογαριασμό μου τα χρήματα με τα οποία τη φόρτισα...

Αυτο συμβαινει λογω capital controls. Μπορεις ειτε να προσπαθησεις καποια αλλη στιγμη να τα μεταφερεις στο paypal balance, ειτε να πας σε ενα καταστημα να ζητησεις να σου μεταφερουν αυτοι το ποσο σε καποια πιστωτικη αν εχεις. Έγινε επεξεργασία από zananiro
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα 250+ στην prepaid. Πηρα τηλ την Eurobank και λογω των capital control, πρεπει να κανεις αιτηση για οποιαδηποτε αναληψη απο καρτα. Σε 2 μερες τα εβαλαν.

Στα μεταφέραμε σε λογαριασμό ή σε κάποια πιστωτική? Γιατί όταν είχα ρωτήσει πριν καιρό μου είχαν πει για μεταφορά του ποσού σε πιστωτική.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι ακριβώς γίνεται με την paypal?

Μου δέχεται τυχαίες αγορές μια από visa και μια απο mastercard και άλλοτε δεν δέχεται τίποτα. Ειδικά σε μικροποσά φάση ebay δέχεται όλες τις συναλλαγές και με λίγα περισσότερα λεφτά τρώω 4/5 άκυρο.

Μιλάω για αγορές στο εξωτερικό γιατί Ελλάδα δουλεύει κανονικά σε όποια αγορά δοκίμασα.

Link to comment
Share on other sites

 Εγω ειχα 250+ στην prepaid. Πηρα τηλ την Eurobank και λογω των capital control, πρεπει να κανεις αιτηση για οποιαδηποτε αναληψη απο καρτα. Σε 2 μερες τα εβαλαν.

Θα το έχω υπόψην, αν και βλέπω να μένουν μακροχρόνια εκεί, αφού δούλεψε στο Steam.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος που να έχει δεχθεί refund απευθείας σε prepaid κάρτα την περίοδο των capital controls? Είναι να πάρω refund σε προϊόν που αγόρασα κατευθείαν με prepaid και σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα να μπουν τα χρήματα.

Μπορώ να ζητήσω να μου τα βάλουν στο PayPal balance ενώ έχω αγοράσει με κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Απο Aliexpress, εγω σε Eurobank prepaid. Δεν φανηκαν τα χρηματα Στο ebanking, αλλα το επιβαιβεωσα στο τηλεφωνο.

 

Τα refunds γινονται παντα στον ιδιο τροπο που πληρωσες. (δεν εχω ακουσει ποτε κατι διαφορετικο...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, οπότε δίνω το οκ να γίνει το refund. Η εναλλακτική που είχα ήταν να το ξαναναστείλουν, αλλά προτιμώ το refund.

Έγινε επεξεργασία από zananiro
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.