Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

Δεν είχατε προμηθευτή κοντά σας να την πάρετε επιτόπου ?

την εποχή που τη ψάχναμε δεν υπήρχε ούτε δείγμα, μόνο παραγγελία και αυτή μετά από πολύ καιρό ήταν έτοιμη.

Link to comment
Share on other sites

Το verified ειναι υπηρεσια της visa και οχι της καθε τραπεζας και οπως ειπαν τα παιδια δεν κανει καμια διαφορα.Ετσι και αλλιως στο εσωτερικο δουλευουν κανονικα (και εξωτερικο με φυσικη παρουσια μεχρι ενα οριο) , ειναι απλα σαν εξτρα ασφαλεια σε δικτυακες συνναλαγες.

 

Το paypal δεν ελεγχει αυτο , απο τον αριθμο της καρτας φαινεται αν ειναι visa , mastercard ελληνικη η αλλης χωρας. και οταν αρχισαν τα cc ,εστελνε αιτηματα στις τραπεζες της ελλαδας και ετρωγε ακυρο , οποτε για να γλυτωσει τα συνεχομενα requests μπλοκαρε την χρηση ελληνικων καρτων.

Βεβαια αυτο το εκανε στις αμεσες πληρωμες και ισως με το request δεν ισχυει.

Επισης οι τραπεζες εχουν ημερησιο οριο μεταφορας κεφαλαιων προς εξωτερικο , οποτε ισως για`υτο μερικοι με ιδιου τυπου καρτα ολοκληρωνουν αγορες και αλλοι οχι.

 

 

έχετε δοκιμάσει αν οι κάρτες είναι verified by visa?

η κάθε τράπεζα έχει το δικό της site που κάνεις verify τη κάρτα σου και μπαίνεις σε ένα σύστημα.

Για πειραιώς μπαίνεις εδώ

Για Άλφα μπανκ εδώ. Alpha secure Web ποιο κάτω.

Αν την έχετε κάνει registration μπορείτε να κάνετε αγορές κανονικά (τουλάχιστον για το εσωτερικό).

Το paypal με κάποιο τρόπο το ελέγχει αυτό, αν είναι verified η όχι αλλιώς την κάνει deny. Τώρα να το κάνει deny η τράπεζα είναι άλλο ανέκδοτο :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Μου έστειλε ένας φίλος μου από εξωτερικό ένα payment.

Κάθε φορά που προσπαθώ είτε να το δεχθώ είτε να το απορρίψω μου εμφανίζει το μήνυμα που ακολουθεί στην εικόνα.

 

Έστειλα στην paypal αλλά εδώ και τρεις μέρες δεν έχουν απαντήσει.

Έχεις κανείς εμπειρία από αντίστοιχο περιστατικό;

post-53915-0-47137100-1444067953_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από liangour
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατί δεν στελνουμε λεφτα ως "services" που εχουν ξεκλειδώσει και τρωμε οι μισοι πόρτα με τα "goods"?

Θα το δοκίμαζα αν δεν έπιανε το Goods,

πάντως στο statement το Goods το δικαιολογεί ως αγορές με χρεωστική κάρτα, σαν να αγόρασα κάτι από εδώ. Το άλλο δεν το δοκίμασα προς το παρόν.

BTW μόλις έφτασε το N64 που περίμενα :D

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το ανώτατο ποσό που μπορούμε να στείλουμε στο paypal μεσω πιστωτικής;

Με χρεωστική πειραιώς, 600Ευρώ/μέρα

Με Moneysafe, μπορείς να κάνεις γέμισμα με κουπόνια των 150Ευρώ.

ανάλογα τη κάρτα και τη τράπεζα που είσαι.

Link to comment
Share on other sites

γι'αυτό ρωτάω αν βγαίνει από κάπου το όριο.. γιατί δεν έχω διαβάσει κάτι για όριο στο paypal.. 

 

επίσης εγώ έχω αγοράσει από το amazon 1002 πράγματα κ έχω βάλει τη κάρτα μου σε διάφορα site και παίζει.. αλλά το δικαιολογώ με το ότι όλα έρχονται σε αγγλική διεύθυνση κ γι'αυτό δε τρώω μπλοκ

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι εξωτερικό κ ψωνίζεις εκεί κάτι με την κάρτα, δεν έχεις capital controls.. αλλιώς δεν εξηγείται γιατί έχω πάρει πάνω από 1000€ πράγματα μέσα στον Αύγουστο χωρίς να φάω πόρτα. Συγκεκριμένα, αν χρεώσεις κάρτα σε μαγαζί με μηχανάκι... χρεώνεις ό,τι θες. Π.χ. σουπερμάρκετ, ξενοδοχείο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

To σύστημα δεν δουλεύει έτσι ^

 

Έχω αναφέρει και σε παλαιότερο post, πως όλο το "κόλπο" γίνεται μέσα από το TARGET2.

 

Με λίγα λόγια, όσοι προμηθευτές / έμποροι δεν συμμετέχουν στο TARGET2, δεν έχουν θέμα να ολοκληρώσουν την συναλλαγή.

 

Γι' αυτό και κάποιοι ανέφεραν ότι μπορούσαν να ψωνίσουν από Ασία και Αμερική, ακόμα και τις πρώτες μέρες..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.