Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

Τότε γιατί μπαίνεις στο κόπο και ρωτάς, αφού δεν σε ενδιαφέρει η γνώμη / γνώση μας.

Παρεπιπτόντως, ωραίο ύφος imho.

 

Εγω αυτο που ρωτησα ειναι πως μπορω να δω αν ο λογαριασμος ειναι linked και πηρα μια χαρα απαντηση απο το παιδι πιο πανω.

Η δικη σου απαντηση ειναι εκτος θεματος και με υφος. Απο τη στιγμη λοιπον που δινεις υφος θα παρεις υφος.

Δεν εχουμε ολοι τα ιδια οικονομικα, αν εσενα σου φαινεται μεγαλη χασουρα το 17% ως αξια συναλλαγης στα 5 ευρω δεν σημαινει οτι ισχυει το ιδιο και για μενα.

Και για να καταλαβω τη δικη σου λογικη... Θα επρεπε να βάλω 500 ευρω με τη μια για να εχω το ελαχιστο κοστος και αν για καποιο λογο ο λογαριασμος δεν ειναι συνδεδεμενος η οτι αλλο συμβει τελος παντων να καθομαι να στελνω email σε τραπεζες και paypal με 500 ευρω στον αερα...

Μπα δεν θα παρω, θα δωσω 5 ευρω για πρωτη φορα να δω πως δουλευει το συστημα και μετα εδω ειμαστε να στο κανω το κοστος συναλλαγης 0,0000000017%

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσουμε το πέηπαλ και πάλι με προπληρωμένες κάρτες, ή μόνο με το τοπαπ/σύνδεση με τρ. λογαριασμό που έχει αναφέρει ο ΒασίληςΣεΛέω;

Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτησω κατι ρε παιδια για οποιον ξερει!

 

Πριν απο καμια ωρα εκανα μια παραγγελια για ενα αντ/κο αυτ/του σε ενα site αμερικανικο με paypal μπαμ, χωρις balance, top up κτλ.

 

To site αυτο την πληρωμη με το paypal την κανει pending και μολις ελεγχθει αν ολα ειναι ΟΚ με την παραγγελια τοτε την κανει accept..

 

Λοιπον, το αντικειμενο που παρηγγειλα τελικα δεν ηταν διαθεσιμο και αυτοι εκαναν cancel την συναλλαγη.

 

Tα χρηματα ποσες μερες θελουν για επιστραφουν στο λογαριασμο μου?

 

Τα βλεπω στο λογιστικο υπολοιπο στο ebanking αλλα στο διαθεσιμο εχουν αφαιρεθει.

Έγινε επεξεργασία από csaris
Link to comment
Share on other sites

Χρεωστικη ειναι eurobank.

Απο ακυρωμενη συναλλαγη πριν 3 χρονια με eurobank ηθελε ενα μηνα για να μπουν τα λεφτα πισω.

Μου το ειχε πει ο υπευθυνος στην τραπεζα γιατι εβλεπα οτι αργουσε και πηγα να ρωτησω. Αν εχει αλλαξει αυτο τωρα δεν ξερω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε layout το Paypal;  :o  Καιρός ήταν!

 

Συμφωνα με φιλους εδω και 2 χρονια. Θυμαμαι και εγω καποτε που επελεξα να μη δοκιμασω το νεο layout, οποτε μαλλον απο τη προηγουμενη εβδομαδα το παλιο καταργηθηκε εντελως :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες ερωτήσεις για ένα dispute που είναι σε εξέλιξη, αν μπορει κάποιος με εμπειρία ανάλογη να βοηθήσει.

Σε περίπτωση dispute οπου ζητάμε partial refund και δεν υπάρξει συμφωνία με τον πωλητή στο ποσό, οπότε προχωράμε σε claim, συνήθως μετά η απόφαση του PayPal σε ποια κριτήρια στηρίζεται για να καθορίσει το ποσό για partial refund? Μιλάμε για αγορά προϊόντος όπου τελικά το προϊόν δεν ήταν καινούργιο, αλλά είτε μεταχειρισμένο είτε refurbished. Επίσης υπάρχει περίπτωση ενώ ο πωλητής έχει προτείνει να κάνει partial refund, το PayPal να αποφασίσει να μην γίνει καθόλου refund? Υπάρχουν κάποια επιχειρήματα που πρέπει να αναφέρουμε ώστε να δικαιολογήσουμε και να πεισουμε το PayPal για το ποσό που ζητάμε?

Έγινε επεξεργασία από zananiro
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δε μπορεί να κρίνει το paypal ποιο ειναι το μερικό ποσό που πρέπει να σου γυρίσει ο πωλητής.

Θα σε ρωτήσουν ίσως (εικασίες κάνω τώρα ) αν συμφωνεις με ότι προτείνει ο πωλητής, και αν οχι θα σου πουν να το γυρίσεις πίσω να πάρεις full refund .

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσουμε το πέηπαλ και πάλι με προπληρωμένες κάρτες, ή μόνο με το τοπαπ/σύνδεση με τρ. λογαριασμό που έχει αναφέρει ο ΒασίληςΣεΛέω;

Αν θέλεις να "ξεκλειδώσεις" αγορές από παντού βγάλε μια Revolut που είναι προπληρωμένη κάρτα (την φορτώνεις πάλι με top-up βέβαια) και αν θες σου στέλνουν και δωρεάν φυσική κάρτα για να κάνεις από φυσικά καταστήματα αγορές με αυτήν ή στο εξωτερικό όταν είσαι. Το θετικό έχει την καλύτερη ισοτιμία μετατροπής που υπάρχει αυτή την στιγμή και δεν παίρνει fees μεταξύ των μετατροπών, το αρνητικό ότι πάλι μπλέκεις με Τρίτη υπηρεσία ,το αργό top-up που διαρκεί από 2-5 μέρες, όριο συναλλαγών 1000 λίρες το χρόνο εκτός και αν γίνεις verified.

Προσωπικά την έβγαλα για αγορές από κίνα όπου τα καταστήματα πουλάν σε δολάρια ή έχουν κακή ισοτιμία από δολλάριο σε ευρώ. (Από ebay φυσικά έχουμε από κάθε αγορά κέρδος γιατί εκεί ο κάθε πωλητής επιλέγει ότι νόμισμα του κατέβει κάθε φορά). Η παραπάνω συνδέεται έπειτα με την paypal για την χρήση της ως προπληρωμένης/χρεωστικής.

Συμφέρει πχ και χρήση της στο banggood όπου μπορείς να πληρώσεις κατευθείαν σε ευρώ, αγοράζοντας σε δολλάρια μέσω revolut βγαίνει πιο φθηνά. 

 

Ενδεικτικά η ισοτιμία τώρα που χρησιμοποιεί είναι 1.00euro= 1.0864$ σε αντίθεση πχ με του paypal που είναι 1,00ευρώ = 1,039$ αν θυμάμαι καλά χθες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και η Monese αξιζει. Πλεον την εχω φορτωσει με χρημα για καποιες συνδρομες (Paypal και μη). Την ειχα ψαξει αρκετα πριν ανοιξω λογαριασμο κλπ

 

Έχει αντίστοιχες ισοτιμίες με την revolut? Επίσης βλέπω ότι έχει χρεώσεις ανάληψης από ATM και σε φυσικά καταστήματα κάτι που η revolut δεν έχει το έχεις δοκιμάσει για να μας πεις αν ισχύει; (Γιατί και στην revolut γράφει ότι υπάρχουν οι χρεώσεις). Έχει σαν νόμισμα μόνο λίρες και ευρώ; 

Μου άρεσε που αναφέρει συγκεκριμένα στο FAQ για την Ελλάδα και τα capitals control :)

 

Τελικά το top-up στην paypal αξίζει μόνο αν έχει κάποιος πληρωμές λογαριασμών που απαιτούν μεταφορά σε paypal account για να γλιτώνεις fees από την χρήση καρτών. (το κλασσικό 3,4% +0,35 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Έχει αντίστοιχες ισοτιμίες με την revolut? Επίσης βλέπω ότι έχει χρεώσεις ανάληψης από ATM και σε φυσικά καταστήματα κάτι που η revolut δεν έχει το έχεις δοκιμάσει για να μας πεις αν ισχύει; (Γιατί και στην revolut γράφει ότι υπάρχουν οι χρεώσεις). Έχει σαν νόμισμα μόνο λίρες και ευρώ; 

Μου άρεσε που αναφέρει συγκεκριμένα στο FAQ για την Ελλάδα και τα capitals control :)

 

Τελικά το top-up στην paypal αξίζει μόνο αν έχει κάποιος πληρωμές λογαριασμών που απαιτούν μεταφορά σε paypal account για να γλιτώνεις fees από την χρήση καρτών. (το κλασσικό 3,4% +0,35 ευρώ).

 

Έχεις δοκιμάσει ανάληψη από ελληνικό ΑΤΜ και δεν έχει χρέωση?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δε μπορεί να κρίνει το paypal ποιο ειναι το μερικό ποσό που πρέπει να σου γυρίσει ο πωλητής.

Θα σε ρωτήσουν ίσως (εικασίες κάνω τώρα ) αν συμφωνεις με ότι προτείνει ο πωλητής, και αν οχι θα σου πουν να το γυρίσεις πίσω να πάρεις full refund .

Απο τη μια δεν θέλω να μπλεξω με επιστροφές κλπ, αλλά από την άλλη δεν θέλω και να το αφήσω έτσι το ζητημα. Οπότε ένα partial refund θα βόλευε αρκεί να με ικανοποιεί. Refund του 9% των χρηματων που πληρωσα και μου προτειναν ειναι κοροιδια. Αλλά πρέπει να γνωρίζω σιγουρα αν υπάρχει claim για partial refund ωστε ξέρω πως πρέπει να χειριστώ το θέμα με τον πωλητή.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει ανάληψη από ελληνικό ΑΤΜ και δεν έχει χρέωση?

Ναι, αφού διάβασα ένα post από γειτονικό forum το δοκίμασα σε Πειραιώς ακριβώς όπως το περιγράφει και δεν χρεώθηκα τίποτα.

 

 http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης/?p=54531828 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.