Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

Στο ebay αν δεν κάνω λάθος (μιας και έχω πολύ καιρό να διαβάσω τους όρους χρήσης μπλα μπλα) σου λέγανε να πληρώνεις με paypal για να είσαι ασφαλής στη περίπτωση που δε παραλάβεις. Επίσης πολλοί πωλητές αναφέρουν ότι δέχονται πληρωμές μόνο με paypal.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

εγω κανω αγορες με Moneysafe, την εχω βαλει και στο paypal. γενικα πολυ ευχαριστημενος. αγοραζω απο περιπτερο/ψιλικατσιδικο το voucher και κανω την αγορα μου μπαμ μπαμ. απλα εχει 1.5 ευρω το μηνα κοστος και 4% σε καθε voucher που φορτωνεις

την αγορασα 8 ευρω απο ενα μαγαζι αθηνα. αλλιως την παραγγελνεις αγοραζοντας ενα voucher των 10  και στην στελνουν σπιτι ειναι mastercard

 

https://www.moneysafecard.com/charges/

 

Έγινε επεξεργασία από overclocked
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, tasatva said:

Προς ενημέρωση σας,

επειδή με την revolut δεν μπόρεσα να κάνω μία αγορά latop μέσω paypal ,

το support τους μου απάντησε :

 

"Paypal do not support us which is why it won't go through "

 

Γνωρίζω ότι μικροποσά περνάνε, αλλά από ότι φαίνεται ισχύει το παραπάνω, τουλάχιστον στην περίπτωση μου.

Αν προσπάθησες να συνδυάσεις balance με τράβηγμα λεφτών και στην Revolut για κάποιο λόγο δεν γίνεται. Πρέπει να το πληρώσεις είτε όλο από το balance είτε όλο από την revolut.  (είχα διαφορετικό νόμισμα αυτό έφταιγε)

Έκανα Lift το περιορισμό των 1500 ευρώ αυτό και αγόρασα για έναν φίλο 1250 ευρώ laptop κανονικά. Οπότε δεν νομίζω να είναι μονο για μικροποσά. Υπάρχει ο κλασικό περιορισμός που έχουν και οι περισσότερες κάρτες.

Quote

Card spending is limited to £30,000 or equivalent per year with a sublimit of £5,000 or equivalent per 96 hours meaning that you cannot exceed £5,000 or equivalent in card spending in a 96 hour period. Cash withdrawals from ATMs are limited to £2,000 or equivalent per day.

 

5 hours ago, tasatva said:

Απλά το αναφέρω,

γιατί υπάρχει καθυστέρηση 10 εργασίμων για να επιστρέψουν τα λεφτά στην κάρτα,

τα οποία εμένα μου στοίχισαν 150 ευρώ (έχασα κουπόνι προσφοράς).

Η επιστροφή στην κάρτα γίνεται άμεσα, εφόσον σου επιστρέφεται το ποσό άμεσα. Οι μέρες που καθυστερεί κάποιο refund δεν εξαρτάται από την revolut ή την paypal αλλά από την τράπεζα που διαχειρίζεται το ποσό που έδωσες για την αγορά σου. Η καθυστέρηση αυτή μπορεί να κρατήσει μέχρι και 3 βδομάδες.

 

Το θετικό με την revolut είναι ότι η διαδικασία επιβεβαίωσης δεν περνάει ξανά έλεγχο μιας και δεν είναι τράπεζα, όπως στις ελληνικές κάρτες , και για αυτό δεν υπάρχει η extra καθυστέρηση για την επιστροφή.

 

4 hours ago, tasatva said:

.....

 

Κατά τα άλλα είμαι και εγώ fan της revolut,

και αρκετά αγανακτισμένος με το paypal και το ανύπαρκτο του support ( 2-3 ημέρες ανά mail ) τρως εβδομάδα άνετα για να συνεννοηθείς.

Support μόνο τηλεφωνικός στην Revolut πλέον για μένα είναι κανόνας. Βρίσκεις λύση σε 1-2 τηλεφωνήματα.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Αν προσπάθησες να συνδυάσεις balance με τράβηγμα λεφτών και στην Revolut για κάποιο λόγο δεν γίνεται. Πρέπει να το πληρώσεις είτε όλο από το balance είτε όλο από την revolut.

Εγω παντως το εκανα μια χαρα, balance απο paypal, και το υπολοιπο απο revolut

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, slalom said:

Εγω παντως το εκανα μια χαρα, balance απο paypal, και το υπολοιπο απο revolut

Έχεις δίκαιο σε εμένα έγινε γιατί είχα διαφορετικά νομίσματα σε balance και revolut. Μόλις το τσέκαρα. Τώρα που το άλλαξα δουλεύει κανονικά.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Είχα κάποιες μέρες να μπω στην revolut  και είδα ότι μπήκαν μπήκαν κάποιες χρεώσεις όσο αφορά το  ATM Withdrawals  και στο USD Debit Card Top-Ups (που λογικά το δεύτερο δεν επηρεάζει κανέναν μας).

 

Fair Usage Policy

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, slalom said:

Ουτε και το πρωτο

Εμένα δεν με αφήνει. Το paypal δεν δείχνει καν το balance όταν η τιμή αυτού που αγοράζω ξεπερνάει αυτά που έχω στο balance.

 Και δεν παίζει τελικά ρόλο το νόμισμα απλά είδα την ελληνική mastercard που έχω και την αφήνει. Δεν σε αφήνει άρα ούτως η άλλως. (σε μένα τουλάχιστον)

Τσέκαρε: 

1) δεν μου δείχνει καν το balance default http://prntscr.com/a7eqfk

2) Όταν το επιλέγω το balance μόνο με τις ελληνικές τις κάρτες συνδυάζεται http://prntscr.com/a7eqol

Link to comment
Share on other sites

Ειναι primary η visa σου?

Δε σε ρωταει pay with balance και τη διαφορα απο ποια καρτα? (δλδ να επιλεξεις καρτα)

 

Απο το pc ή απο το κινητο δοκιμαζεις?

εκεινη την αγορα εγω την εκανα απο το κινητο και πληρωσα απο την εφαρμογη paypal του κινητου μου

Link to comment
Share on other sites

Ναι Primary την έχω για να βγαίνει κατευθείαν αυτή. Παίζει ρόλο που διάλεξα μήπως η μετατροπή να γίνεται από τον πάροχο και όχι από την paypal?

Γιατί στις άλλες δύο κάρτες μου έχω την μετατροπή να την κάνει η paypal.

 

Από παντού το ίδιο βγαίνει, μόλις δοκίμασα από κινητό. Κατά πάσα πιθανότητα είναι λόγω του ποιος κάνει την μετατροπή νομίσματος γιατί διαφορετικά δεν ξέρει το ακριβές ποσό που πρέπει να σου πάρει από το balance. Έτσι λογικό μου ακούγεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανέφερα τα γεγονότα και το συμπέρασμα της αλληλογραφίας με paypal και revolut,

για τη συνεργασία revolut - paypal,

η οποία από το support μου στέλνουν ότι δεν υπάρχει !

 

Τώρα αν τα λεφτά μου επέστρεψαν σε 10 ημέρες ή σε 2 αφήστε εμένα να το ξέρω,

εξάλλου αναφέρεται και στο site της revolut :

 

 The amount won’t be available on your balance until the merchant cancels the payment or 10 working days have passed and the money hasn't been claimed by the merchant. After this time, your balance should be adjusted automatically.

 

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεται να συνεργαζεται για να λειτουργησει, μεσαζοντας ειναι το paypal

 

(γιατι συνεχεια με πεταει στην αρχη του θεματος και οχι μεχρι εκει που εχω διαβασει???)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, slalom said:

(γιατι συνεχεια με πεταει στην αρχη του θεματος και οχι μεχρι εκει που εχω διαβασει???)

 

Εξαρτάται από πού το επισκέπτεσαι. Αν έρχεσαι από κάποια ροή, πρέπει να πατήσεις στο αστεράκι μπροστά από τον τίτλο του θέματος για το πρώτο αδιάβαστο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Παταω στο email της ειδοποιησης για το συγκεκριμενο θεμα,  οπως εκανα και πριν την αναβαθμιση, οπως εξακολουθω να κανω και στα αλλα fora και με πανε αμεσως στη σωστη σελιδα

 

EDIT

μαλλον FIXED

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει μηπως να θυσιασω καμια παρθενα στον σατανα για να μπορεσω να κανω αγορες μεσω paypal?

Οκ ειμαι ασχετος με τον αντικειμενο αλλα wtf.

Εχω κανει λογαρισμο paypal εχω συνδεσει την καρτα μου εχει γινει και η επιβεβαιωση.

Προσπαθω να αγορασω κατι μπουρδες απο ebay και δεν με αφηνει με τπτ.

"

We can't process your payment. Please select a different payment method or check your payment details including your billing address.

"

 

Oυτε με την καρτα χυμα που δοκιμασα παιρνει στο ebay.

Δεν θελουν τα λεφτα μου?

Link to comment
Share on other sites

Eχουμε κατι απο περυσι που λεγεται Capital Controls :p 

Δε χρειαζεται να εχεις συνδεδεμενη καρτα για να λειτουργησει σιγουρα. Ετσι ουτε σε εμενα λειτουργουσε μετα τα CC. Πριν τα CC οπως και εσυ , ετσι πληρωναμε οι περισσοτεροι.

 

Κανεις τα παρακατω.

Πας στο account του paypal. (χωρις καμμια πλεον συνδεδεμενη καρτα - την αποσυνδεεις κοινως). 

Πανω εχει ενα κουμπακι send+request payments. Ζητας λεφτα απο ενα ΔΕΥΤΕΡΟ email σου , οποιο θες εσυ (που δεν εχει account στο paypal), και μετα σου λεει ποσα λεφτα θελεις να περασεις.  Νομιζω υπαρχει ενα οριο,  αλλα υπαρχει και ενα 3.4% fee οταν μεταφερθουν τα λεφτα. (δλδ αν βαλεις πχ 20€ θα εχεις 18.97 κλπ - δυστυχως ειναι ο μονος τροπος που καταφερα να λειτουργησω - περα απο την καρτα Revolut οπου νομιζω πιο πισω εξηγειται πως μπορεις να την βγαλεις + χρησιμοποιησεις χωρις fees αλλα δεν εχω δοκιμασει να βγαλω - ισως και να αξιζει περισσοτερο απο το transfer money κολπο).

Στη συνεχεια πας στο mail απο το οποιο ζητησες λεφτα για να κανεις verification οτι θα στειλεις τα λεφτα.

Μετα σου ζηταει αριθμο καρτας. Εγω χρησιμοποιησα χρεωστικη καρτα και τα λεφτα περαστηκαν αμεσως στο balance που εχει το PayPal. Αν εχεις prepaid ισως λειτουργησει και αυτη , ισως και οχι.

Ουσιαστικα λειτουργει ως διαμεσολαβητης το PayPal. Μονο ετσι καταφερα να παρω κατι απο ebay,steam κλπ. 

ΚΑΠΟΙΟΙ στο ebay δεχονται και τις καρτες, οπως προσπαθησες να κανεις και εσυ (VISA κυριως και Mastercard ) . Καποιοι αλλοι οχι.

Νομιζω πως ολοι θα δεχτουν πληρωμες μεσω paypal balance.  

 

Καποιοι χρησιμοποιουν το top up , αλλα δε ξερω πως και τι.

Με αυτο τον τροπο καταφερα να κανω μερικες πληρωμες που χρειαστηκα, και ο μονος που γνωριζω ειναι αυτος ο τροπος. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.