Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

16 minutes ago, felix said:

1000€ ανα μηνα στο top-up του paypal?

 

Γνωριζεις αν ισχυει και μεσω λογαριασμου?

1.000 ευρώ για εμβασμα από τον λογαριασμό της τράπεζα μας για να ανεβασουμε σε paypal/revolut κτλ λεφτά (top up) :)

 

Απόφαση από την καινούρια πράξη νομοθετικού περιεχομένου.

http://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Praxi-nomothetikou-periexomenou/FAQs21032016wwwhbagr6MmeDeltioTipouV9.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

χρειάζομαι να συμπληρώσω ένα ποσό για μια αγορά, στο paypal balance μου. Η υπάλληλος από το support του paypal μου είπε πως μπορώ να συνδέσω τον λογαριασμό τραπέζης μου στον λογαριασμό του paypal(έχω μόνο κάρτα συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή) αλλά το site δεν το επέτρεπε. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλω τα λεφτά στο paypal balance μου; Το ποσό είναι 15 ευρώ, αν έχει κάποια σημασία. Επίσης έχει ένας φίλος paypal συνδεδεμένο με τραπεζικό λογαριασμό και τελευταίως μετέφερε το balance του στον τραπεζικό λογαριασμό. Το αντίθετο γίνεται; Ώστε να του δώσω τα χρήματα και να μου στείλει payment αν δεν βρω κάποια άλλη λύση;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ζητάς από το support να συνδέσουν το λογαριασμό σου, λέγοντάς τους το error που σου δίνει όταν πας να το κάνεις μόνος σου.

 

Προφανώς χρειάζεται να στείλεις μήνυμα στο κατάλληλο θέμα ( Bank Account Add/Edit/Delete) στο Message Center και να έχεις το ίδιο όνομα ακριβώς και στο Paypal και στο Λογαριασμό τραπέζης.

 

Η διασικασία δε διαρκεί παραπάνω από 48Hrs

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλημέρα! Έχω μια επείγουσσα ερώτηση και ελπίζω να μπορείτε να βοηθήσετε. :)

Έκανα μια αγορά από ebay, πάω να πληρώσω και, ενώ έχω λεφτά μέσα στο balance του paypal, αυτό μου ζητάει να συνδέσω κάρτα. Συνδέω την κάρτα και μου βγάζει ένα "We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card. This happened because it has been denied by the card issuer." Ποιός ο λόγος να βάλω κάρτα εφόσον έχω λεφτά στο balance? Και πώς θα πληρώσω από το balance? Εδώ και 2 μήνες προσπαθώ να κάνω μια συγκεκριμένη αγορά. Καλύτερα να πήγαινα να το πάρω αυτοπροσώπως!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παίδες.

Έγινε επεξεργασία από Apostolis_tsi
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Apostolis_tsi said:

Παιδιά καλημέρα! Έχω μια επείγουσσα ερώτηση και ελπίζω να μπορείτε να βοηθήσετε. :)

Έκανα μια αγορά από ebay, πάω να πληρώσω και, ενώ έχω λεφτά μέσα στο balance του paypal, αυτό μου ζητάει να συνδέσω κάρτα. Συνδέω την κάρτα και μου βγάζει ένα "We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card. This happened because it has been denied by the card issuer." Ποιός ο λόγος να βάλω κάρτα εφόσον έχω λεφτά στο balance? Και πώς θα πληρώσω από το balance? Εδώ και 2 μήνες προσπαθώ να κάνω μια συγκεκριμένη αγορά. Καλύτερα να πήγαινα να το πάρω αυτοπροσώπως!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παίδες.

Σου βγάζει αυτό όταν δεν φτάνει το balance που έχεις μέσα για να πληρώσεις αυτό που θες. Ακόμα και για 1cents μπορεί να μην γίνει η αγορά. Το ποσό σε ευρώ που αναγράφεται στο Ebay είναι μικρότερο από αυτό πΟυ πραγματικά πληρώνεις μέσω paypal (της τάξης 2-3%)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, BasiliCeLew said:

Σου βγάζει αυτό όταν δεν φτάνει το balance που έχεις μέσα για να πληρώσεις αυτό που θες. Ακόμα και για 1cents μπορεί να μην γίνει η αγορά. Το ποσό σε ευρώ που αναγράφεται στο Ebay είναι μικρότερο από αυτό πΟυ πραγματικά πληρώνεις μέσω paypal (της τάξης 2-3%)

Λες αυτό να φταίει; Να σου πω την αλήθεια, μου πέρασε και εμένα από το μυαλό σε κάποια φάση. Το θέμα είναι ότι αυτό που θέλω να πάρω κάνει 401 ευρώ και εγώ έχω μέσα 409. Ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Apostolis_tsi said:

Λες αυτό να φταίει; Να σου πω την αλήθεια, μου πέρασε και εμένα από το μυαλό σε κάποια φάση. Το θέμα είναι ότι αυτό που θέλω να πάρω κάνει 401 ευρώ και εγώ έχω μέσα 409. Ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση.

Δεν σου φτάνει το ποσό να είσαι σίγουρος για αυτό. Μπορείς εύκολα να το καταλάβεις γιατί αναγράφεται στο check out με την paypal το ποσό που πρέπει να πληρώσεις, κάτω από τις πληροφορίες της κάρτας σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, BasiliCeLew said:

Δεν σου φτάνει το ποσό να είσαι σίγουρος για αυτό. Μπορείς εύκολα να το καταλάβεις γιατί αναγράφεται στο check out με την paypal το ποσό που πρέπει να πληρώσεις, κάτω από τις πληροφορίες της κάρτας σου.

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Θα το δοκιμάσω σε λίγη ώρα και θα ενημερώσω αν πέτυχε. :)

Link to comment
Share on other sites

Δες pm για οδηγό. Απλά θα χρειαστείς web banking για την αποστολή του εμβάσματος. Από κει και πέρα τα θετικά αναφέρονται και από πάνω. 

Θα μπορούσα να έχω και εγώ αυτό το PM σε παρακαλώ...???

Link to comment
Share on other sites

Quote

Ενημέρωση
Σας ενημερώνουμε πως η αποστολή χρημάτων στο εξωτερικό, έως το ύψος του ορίου των €1.000, δεν είναι δυνατή μέχρι και την 30/4/2016. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις για τις οποίες προηγουμένως έχει εισαχθεί τουλάχιστον ισόποσο κεφάλαιο από την αλλοδαπή.

F6ni0fO.gif

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια μικρή βοήθεια!

Πέρασα την νέα debit Της πειραιώς μιας και μέχρι πριν καιρό είχα αυτή της αγροτικής. Την έβαλα στο Paypal πάτησα το Link card και έκανε μία χρέωση 1.5ευρώ

Στο ebanking Της Πειραιώς βλέπω ότι το λογιστικό απο το διαθέσιμο υπόλοιπο διαφέρουν κατά 1.5ευρώ.

 

Αν πάω στην ανάλυση του λογαριασμού όμως δε βλέπω τη χρέωση του Paypal για να παρω το κωδικό και να επιβεβαιώσω τη κάρτα.

Σε αντίθεση με το υπόλοιπο της Prepaid Πειραιώς που σου έχει επιλογή να εμφανίσεις τις συναλλαγές που θέλουν έγκριση στο λογαριασμό δε βρίσκω τέτοιο κουμπί. Εκανα και αίτηση να μου έρθει ανάλυση υπολοιπου με email αλλά ούτε εκεί φαίνεται. Δε το γλυτώνω να περάσω απο κατάστημα ε;

Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι από τη διαδικασία της δικής μου κάρτας, δεν χρειάστηκε να βάλω κάποιο κωδικό.

 

Απλά με τη δοκιμαστική πληρωμή επιβεβαίωσαν μόνοι τους και μέσα σε 2-3 μέρες μου επέστρεψαν αυτόματα το ποσό.

 

Τώρα, αν έχουν αλλάξει πράγματα από τότε δεν το γνωρίζω...

Link to comment
Share on other sites

Στη χρέωση που σου κάνουν έχει ένα 4ψηφιο κωδικό. Τον περνάς στο Paypal και γίνεται confirm

 

To begin using your card with PayPal, please enter the 4-digit code we sent to your credit card below.

 

Αλλά δε τον βλέπω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, karmen1983 said:

Παίδες μια μικρή βοήθεια!

Πέρασα την νέα debit Της πειραιώς μιας και μέχρι πριν καιρό είχα αυτή της αγροτικής. Την έβαλα στο Paypal πάτησα το Link card και έκανε μία χρέωση 1.5ευρώ

Στο ebanking Της Πειραιώς βλέπω ότι το λογιστικό απο το διαθέσιμο υπόλοιπο διαφέρουν κατά 1.5ευρώ.

 

Αν πάω στην ανάλυση του λογαριασμού όμως δε βλέπω τη χρέωση του Paypal για να παρω το κωδικό και να επιβεβαιώσω τη κάρτα.

Σε αντίθεση με το υπόλοιπο της Prepaid Πειραιώς που σου έχει επιλογή να εμφανίσεις τις συναλλαγές που θέλουν έγκριση στο λογαριασμό δε βρίσκω τέτοιο κουμπί. Εκανα και αίτηση να μου έρθει ανάλυση υπολοιπου με email αλλά ούτε εκεί φαίνεται. Δε το γλυτώνω να περάσω απο κατάστημα ε;

Νομίζω σε αντίστοιχη περίπτωση μου είχαν αναφέρει τον κωδικό τηλεφωνικά, μετά από ταυτοποίηση.

Όχι ιδιαίτερα ασφαλές, αλλά καλύτερο από το να τρέχεις σε κατάστημα :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.