Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

Οχι , θελω να το κανω με τη μεθοδο που ειπε ο @BasiliCeLew . Request money. Για την ακριβεια θα βαλω 15€ , θα μεινουν περιπου 14 και κατι , και θα μου παρει και εμενα κατι που θελω απο το ebay. Το ιδιο ατομο ειχε κανει request money και του εκανε νουμερα, του περασε τα λεφτα 21 μερες μετα. Υποθετω οτι εκανε καποιο λαθος στη μεταφορα (μα ειναι πολυ straightforward , τι λαθος να κανεις; )

 

@Aris Teidis ειναι hit&miss , εξαρταται απο πολλα , η ιδια καρτα αλλου μπορει να μη δουλευει. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Οχι , θελω να το κανω με τη μεθοδο που ειπε ο @BasiliCeLew . Request money. Για την ακριβεια θα βαλω 15€ , θα μεινουν περιπου 14 και κατι , και θα μου παρει και εμενα κατι που θελω απο το ebay. Το ιδιο ατομο ειχε κανει request money και του εκανε νουμερα, του περασε τα λεφτα 21 μερες μετα. Υποθετω οτι εκανε καποιο λαθος στη μεταφορα (μα ειναι πολυ straightforward , τι λαθος να κανεις; )

 

@Aris Teidis ειναι hit&miss , εξαρταται απο πολλα , η ιδια καρτα αλλου μπορει να μη δουλευει. 

Αυτό το έκανα τον Μάρτη, δηλ. ζήτησα και έστειλα από τη μία κάρτα μου στην άλλη (Alpha και οι δύο) στο paypalbalance 800€, μου κράτησε βέβαια το paypal τα ποσοστά του.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε καινούριο λογαριασμό paypal τόσο κάνει για να πιστωθεί τα χρήματα πρώτη φορά με αυτόν τον τρόπο αν δεν έχει γίνει verify ο λογαριασμός. Την είχα πατήσει και εγώ έτσι όταν είχα ανοίξει δεύτερο λογαριασμό πρώτη φορά που είχα δοκιμάσει αυτόν τον τρόπο..

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμμ , αυτο που λες δε το γνωριζα.  Ο λογαριασμος του παντως ειχε ΣΙΓΟΥΡΑ χρησιμοποιηθει παλαιοτερα. Εχει κανει ξανα αγορες. Ειχε συνδεδεμενη καρτα , οποτε και την αποσυνδεσε γιατι δε λειτουργουσε η αγορα μεσω της καρτας αυτης. Long story short, παιζει να εκανε νεο paypal account και να ξαναζητησε λεφτα επειδη εκανε καποιο λαθος απο το πρωτο, και θα μαθω συντομα που μπηκε το ποσο (στον παλιο ή στο νεο λογαριασμο). 

Αριστειδη , και εγω εχω στειλει! Δεν ειχα κανενα θεμα, μπηκαν με τη μια. Το paypal κραταει απ'οσο ξερω 3.4% με αυτη τη μεθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω κάποια χρήματα στο Paypal Balance και θέλω να τα μεταφέρω σε τραπεζικό λογαριασμό.

 

Το θέμα είναι ότι εκτός του ότι δε μπορώ να προσθέσω τραπεζικό λογαριασμό να τα μεταφέρω, έχω και διαφορετικό όνομα στο Paypal σε σχέση με το τπρ. λογαριασμό.

 

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Έχει επιλογές top up και withdraw funds κάτι τέτοιο. Κάπως από εκεί γίνεται αλλά πλέον οι προμήθειες είναι μεγάλες και για μικροποσα πραγματικά δε συμφέρει καθόλου.

Εν τέλει ο φίλος@apostolis_tsi κατάφερε να κάνει την αγορά και του εκανα μεταφορά μέσω της visa.( σε αυτόν ήθελα να κάνω μεταφορά[emoji14]) Δε δέχονταν τη δική του που ήταν MasterCard .

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή και εκεί να μείνουν θα φαγωθούν αργά ή γρήγορα. Απλά προτιμάω μέχρι είναι στη τράπεζα παρά στο Paypal.

Αναφέρομαι σε 200€ που μου έκαναν refund από αγορά, οπότε αν είναι να μου κρατήσουν τα 20€... εε δε συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Απλά προτιμάω μέχρι είναι στη τράπεζα παρά στο Paypal.

Εγώ πάλι τα προτιμάω στο Paypal αντί σε Ελληνική τράπεζα :hehe:

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Just now, karmen1983 said:

Εγώ πάλι τα προτιμάω στο Paypal αντί σε Ελληνική τράπεζα :hehe:

Έτσι όπως έχουν καταντήσει, δεν έχεις και  άδικο. Απλά σκέφτομαι ότι άμα τα βλέπω εκεί, θα κάνω μικροαγορές (άσκοπες ή μη).

Προς το παρόν όμως καλά πάμε, δεν με έχει επηρεάσει η καταναλωτική μανία :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά, έχω κάποια χρήματα στο Paypal Balance και θέλω να τα μεταφέρω σε τραπεζικό λογαριασμό.

 

Το θέμα είναι ότι εκτός του ότι δε μπορώ να προσθέσω τραπεζικό λογαριασμό να τα μεταφέρω, έχω και διαφορετικό όνομα στο Paypal σε σχέση με το τπρ. λογαριασμό.

 

Καμιά ιδέα;

λογαριασμό για να μεταφέρεις τα χρήματα του balance μπορείς να προσθέσεις μονο μετα απο επικοινωνία με το support τους και μόνο αν ο λογαριασμός ειναι στο ιδιο όνομα με του paypal.

απο προμήθειες εχεις μονο τη προμήθεια του εισερχόμενου εμβάσματος της τράπεζας σου. καμια προμήθεια απο πλευράς paypal.

αν δεν κανω λάθος μηδενική προμήθεια εχουν  μονο οι λογαριασμοί winbank direct της Πειραιώς.

 

κατι αλλο που μπορείς να κάνεις ειναι να βρεις κάποιον που να χρειάζεται χρήματα στο balance του, να του τα στείλεις και να σου δωσει το ποσο. ετσι γλιτώνετε και οι 2 τις προμήθειες.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, DioNiSis said:

λογαριασμό για να μεταφέρεις τα χρήματα του balance μπορείς να προσθέσεις μονο μετα απο επικοινωνία με το support τους και μόνο αν ο λογαριασμός ειναι στο ιδιο όνομα με του paypal.

απο προμήθειες εχεις μονο τη προμήθεια του εισερχόμενου εμβάσματος της τράπεζας σου. καμια προμήθεια απο πλευράς paypal.

αν δεν κανω λάθος μηδενική προμήθεια εχουν  μονο οι λογαριασμοί winbank direct της Πειραιώς.

 

κατι αλλο που μπορείς να κάνεις ειναι να βρεις κάποιον που να χρειάζεται χρήματα στο balance του, να του τα στείλεις και να σου δωσει το ποσο. ετσι γλιτώνετε και οι 2 τις προμήθειες.

Το τελευταίο το έχω σκεφτεί και εγώ αλλά κάπως δύσκολο να βρω κάποιον. Αν κάποιος από εδώ μπορεί να με εξυπηρετήσει και ταυτόχρονα να εξυπηρετηθεί και αυτός, ας μου στείλει ένα PM ;) 

Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2016 at 3:31 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ενημέρωση
Σας ενημερώνουμε πως η αποστολή χρημάτων στο εξωτερικό, έως το ύψος του ορίου των €1.000, δεν είναι δυνατή μέχρι και την 30/4/2016. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις για τις οποίες προηγουμένως έχει εισαχθεί τουλάχιστον ισόποσο κεφάλαιο από την αλλοδαπή.

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/23456

 

Οι τράπεζες έχουν μηνιαίο πλαφόν εξαγωγής χρημάτων. Προφανώς καλύφθηκε ήδη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Here we go again.

 

Έχω κάποια χρήματα στο Paypal Balance καθώς ο @GriGaS χρειάστηκε λιγότερα από όσα είχα διαθέσιμα, οπότε μου περίσσεψαν μερικά.

Όποιος έχει πρόβλημα με κάρτες που δε περνάνε και όλα τα συναφή, ας ρίξει ένα PM να του κάνω transfer τα χρήματα στο Paypal και να μου τα στείλει μέσω ebaking.

 

Εννοείτε χωρίς fees από μέρους μου ή από το Paypal.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει dispute στο PayPal για ένα ελαττωματικό κινητό. Πριν ανοίξω dispute το μαγαζί μου έλεγε να το στείλω για repair κλπ, δεν δεχόταν επιστροφή και full refund. Mετά το dispute λέει στείλτο και θα κάνουμε full refund. Οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

1. Επειδή το μαγαζί δεν είναι από τα πιο αξιόπιστα, να προχωρήσω σε claim ώστε να πάρει απόφαση το PayPal και μετά να το στείλω για να είμαι καλυμμένος? Φοβάμαι ότι μέχρι να φτάσει κινητό Κίνα, θα τελειώσει ο χρόνος για claim.

2. Όταν άνοιξα το dispute, δεν τικαρα την επιλογή για refund, οπότε αν προχωρήσω σε claim θα υπάρχει επιλογή για full refund ώστε να ξέρει το PayPal τι απόφαση να εκδικάσει?

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.