Jump to content



LG Optimus 2X (nVidia Tegra 2)


LevelOne

Recommended Posts

Σαν να έχει περάσει ψιλοαπαρατήρητο το πρώτο διπύρηνο Tegra 2-based ανδροειδόφωνο... Εκπληκτικά specs, το κοίταζα καιρό και μου δώθηκε η ευκαιρία να το αποκτήσω...

Άθλια η stock rom της LG, θάβει το τηλέφωνο. Αλλα ας είναι καλά ο Paul & το MoDaCo που έχει βγάλει aftermarket ROMs. Πέρασα την FR13 που έφτιαξα με ενα online kitchen και οφείλω να ομολογήσω πως έχει πολύ μοναξιά στην κορυφή... 3789 Quadrant score.

Η nVidia έχει κάνει πολύ καλή δουλειά με την πλατφόρμα Tegra 2, τα γραφικά στα (ελάχιστα μεχρι στιγμής) παιχνίδια που κάνουν χρήση της ειναι απίστευτα και οι δυνατότητες αναπαραγωγής/εγγραφής 1080p είναι το λιγότερο εντυπωσιακές...

Το έχει κανείς άλλος απο εδω μπας και μαζέψουμε γνώση;

MAJOR EDIT w00T: Μεγάλο βήμα, οι Cyanogen μολις (κυριολεκτικά) έβγαλαν την πρώτη Nightly 2.3 που σημαίνει οτι τώρα αρχίζει το πανηγύρι καθώς μόνο το 2.3 εκμεταλλεύεται στο έπακρο τις δυνατότητες των δίπύρηνων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply
Άθλια η stock rom της LG, θάβει το τηλέφωνο.

Συνήθως έτσι γίνεται με τα περισσότερα high-end κινητά Android και δεν καταλαβαίνω το γιατί. Βλέπεις κινητά των 500 ευρώ να lagάρουν όταν ανεβοκατεβαίνεις σε μία σελίδα. Απαράδεκτο κατ εμέ.

οφείλω να ομολογήσω πως έχει πολύ μοναξιά στην κορυφή... 3789 Quadrant score.

Το score στο Quadrant είναι το λιγότερο που ενδιαφέρει. Σκοπός είναι το τηλέφωνο να είναι λειτουργικό, εύχρηστο και γενικότερα να χαίρεσαι να το χρησιμοποιείς καθημερινά.

Κατά τα άλλα περιμένουμε και άλλα νέα και απόψεις από το τηλέφωνο, γιατί καλά λες ότι έχει περάσει ψιλοαπαρατήρητο.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο θα του πεί κανείς του ανθρώπου ?

Τι αγενείς που είστε, Θεέ μου... :shout:

Κανά videάκι να δούμε την "αποκρισιμότητα" του κινητού παίζει L1 ?

Εγω περιμένω το αντίστοιχο της HTC ( να δούμε πότε θα το καταφέρουνε... )

Η οθόνη τι λέει ? Από ανάλυση/χρώματα και "ευαισθησία" στα αγγίγματα ?

Εδώ και λίγες μέρες περιεργάζομαι ένα Samsung Focus ( SGH-i917 ) και το πιο εντυπωσιακό στοιχείο πάνω του είναι η οθόνη, πολύ καλά χρώματα, αρκετά γρήγορο πάρα τον single-core Qualcomm και τα Windows Phone 7, και η οθόνη είναι uber-super-sensitive στο touch ( μιλάμε ίσα που έρχεται σε επαφή με την οθόνη το δάχτυλο σου δίχως την παραμικρή πίεση, και ήδη έχει πιάσει το πάτημα )

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο θα του πεί κανείς του ανθρώπου ?

Τι αγενείς που είστε, Θεέ μου... :shout:

Κανά videάκι να δούμε την "αποκρισιμότητα" του κινητού παίζει L1 ?

Εγω περιμένω το αντίστοιχο της HTC ( να δούμε πότε θα το καταφέρουνε... )

Η οθόνη τι λέει ? Από ανάλυση/χρώματα και "ευαισθησία" στα αγγίγματα ?

Εδώ και λίγες μέρες περιεργάζομαι ένα Samsung Focus ( SGH-i917 ) και το πιο εντυπωσιακό στοιχείο πάνω του είναι η οθόνη, πολύ καλά χρώματα, αρκετά γρήγορο πάρα τον single-core Qualcomm και τα Windows Phone 7, και η οθόνη είναι uber-super-sensitive στο touch ( μιλάμε ίσα που έρχεται σε επαφή με την οθόνη το δάχτυλο σου δίχως την παραμικρή πίεση, και ήδη έχει πιάσει το πάτημα )

Tα Win7 ειναι οτι πιο smooth λειτουργικο υπαρχει...

Τα ειχα βαλει στο HTC HD2 μου... ωμή ταχυτητα!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες μερες πηρα ενα ΗΤC Trophy και την εχω καταβρει. Εψησα και το Νεφτι και πηρε ενα για τον χαβαλε (απιστευτη τιμη). Τα WP7 για εμενα δειχνουν για αλλη μια φορά τι μπορει να κανει ενα semi - optimized λειτουργικο (για την ωρα) σε hardware last year. Το κινητο δεν κολλαει, δεν μασαει, απλα τα σπαει. Απο την αλλη το android σε επεξεργαστες θηρια κολλαει.

Αν και δεν ειχα επαφη περισσοτερο απο 1 ωρα με το LG και καπου 2 ωριστσες με ενα atrix (το οποιο κυνηγαω να παρω :p), το Froyo και το Gingerbread τα αδικουν τα τηλεφωνα αυτα.

Give the beasts some Ice Cream !

Link to comment
Share on other sites

Gorilla glass δεν έχει αυτό ?

Θα είναι πολύ δύσκολο να το γρατζουνίσεις.

Gorilla glass =! scratch proof. Πρεπει να εχει ειδικη επικάλυψη για αυτο. Απλα το γυαλι ειναι δυσκολο να σπάσει

ΗΤC Trophy ή ideos U8800 (X5);

Εχωντας δοκιμασει και android και πλεον κατοχος (και) του Trophy η απαντηση ειναι: εξαρταται! Θες πειραγμα και πληρη παραμετροποιηση φρου φρου και αρωματα; Ideos. Θες set and forget, προσεχως καλυτερο με minimal interface: Trophy

Προσωπικα ψηφιζω το Trophy γιατι ανεκαθεν ημουν του minimal. Metro UI uber alles!

Link to comment
Share on other sites

Gorilla glass =! scratch proof. Πρεπει να εχει ειδικη επικάλυψη για αυτο. Απλα το γυαλι ειναι δυσκολο να σπάσει

Έχω την εντύπωση ότι ο κατασκευαστής του gorilla glass έλεγε πως το νεότερο ( στην περσινή CES ) "μοντέλο" έχει standard "scratch protection layer".

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για τυπικη χρηση (με προσοχη) ναι ειναι scratch proof. Αμα σου πεσει ομως και συρθει σε σκληρη επιφανεια θα γρατζουνιστει standard.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για τυπικη χρηση (με προσοχη) ναι ειναι scratch proof. Αμα σου πεσει ομως και συρθει σε σκληρη επιφανεια θα γρατζουνιστει standard.

Δεν νομίζω πως τότε θα ανησυχήσεις μόνο για την οθόνη όμως :p

Link to comment
Share on other sites

199@Vodafone. Είδα κι' εγώ ένα videάκι με το Trophy στο tube κι' έπαθα ΠΛΑΚΑ. Ελπίζω να το πάρω με την επιδότηση.
Πολύ καλή τιμή. Και το LG Optimus Prime7 τόσο έχει.

Έχουν πετύχει τα Phone7 στην αγορά φαίνεται :p

Αν μπορουσαν να αναβαθμιστούν σε Android 2.3 θα το σκεφτομουν σοβαρά να το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.