Jump to content



Πανελλήνιες 2011


astrolabos

Recommended Posts

Ναι αλλά είναι κάπως λίγο για το συγκεκριμένο μάθημα.

Δεν αντιλέγω πως είναι λίγο για το μάθημα αυτό, απλά σου λέω πως παίρνεις κάτι μέτριο χωρίς παπαγαλία.

Είναι γελοίο να προωθούν τους παπαγάλους στις σχολές και στα πανεπιστήμια...

:T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 638
  • Created
  • Last Reply

Σχετικα με ΑΟΔΕ και γενικα με τετοια μαθηματα,εχετε δει τι γραφουν οι οδηγιες στα θεματα σας στο τελος;

Καθε τεκμηριωμενη απαντηση θεωρειται σωστη.

Ναι...θελουν παπαγαλια ,αυτο το ξερουμε καιρο τωρα.Να φανταστειτε το βιβλιο της ιστοριας στη θεωρητικη ειναι ετσι γραμμενο που και να θελεις να το αποφυγεις,στο τελος μονο η παπαγαλια θα σε σωσει.

Απλα δε νομιζω να τους πεις με δικα σου λογια την απαντηση,να εισαι σωστος,να τα εχεις πει ολα και να σε πιασουν λαθος. :)

Παντως και ο θεωρητικος αμα θελει μπορει να αποφυγει τη παπαγαλια.

Ενα σωρο παιδια μαθαινουν μεταφρασεις αρχαιων και λατινικων απ'εξω (που απορω στο κατω κατω τι το θελουν το κειμενο μπροστα τους,ποιημα το χουν μαθει).Εγω ετσι δεν μπορω..... διαβαζω σειρα σειρα και εξεταζω λεξη λεξη και στα δυο μαθηματα και με βαση τη μεταφραση και το λεξιλογιο που εχω διαβασει φυσικα βγαζω τα λεγομενα.

Και στην εκθεση ποτε δεν εκατσα να μαθω απ'εξω τις "ιδεες" ,οπως κανουν....το θεωρω χαζο και ενδειξη ελειπτικης κριτικης ικανοτητας για εναν θεωρητικο τουλαχιστον.

Αρχαια γνωστο το ιδιο μπορει να αποφευχθει.

Γενικα ομως παντα καπου υπαρχει αυτη η παλιοπαπαγαλια :(

Το κακο ειναι αυτο που αναφερθηκε ομως προτυτερα,οτι στα πανεπιστημια περνανε πολλοι παπαγαλοι!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζεις Ανάλυση. Κεφάλαιο 0: Προκαταρκτικά. file name σημειώσεων μαθήματος: Anal1. Εν τάξει, κύριοι, το έχετε καταστήσει σαφές: το συγκεκριμένο μάθημα είναι σεξ...

Σιγά! Εμείς έχουμε journal of analytical chemistry με συντμηση j anal chem.

Τι να υποθέσω;;

Link to comment
Share on other sites

Απλα δε νομιζω να τους πεις με δικα σου λογια την απαντηση,να εισαι σωστος,να τα εχεις πει ολα και να σε πιασουν λαθος. :)

Μη νομίζεις. Να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

oποιος αναρωτιεται ακομα γιατι φετος πεφτουν τα πιο δυσκολα θεματα ever ας ριξει μια ματια στο ποστ αυτου εδω του νηματος...

http://www.thelab.gr/1063024751-post1.html

Πέρα από την πλάκα δεν θα πρέπει να σας απασχολεί αν είναι δύσκολα τα θέματα(σε ένα λογικό βαθμό) κλπ.Η βαθμολογία είναι σχετική μπορεί το φετινό 15 να είναι καλύτερο από το περσινό 17.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα και να πεσουν οι βασεις ,οπως λενε για παρηγορια πολλοι...θα υπαρχουν και παλι αυτοι που πχ γραψαν βιολογια 19 σε αντιθεση με εμας που γραψαμε 13. :p

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι οτι πανω κατω θα πηγαινουν οι βασεις αλλα τα ατομα που θα μπουν καθε χρονια ειναι συγκεκριμενα, οσο πιο δυσκολα , τοσο περισσοτερο θα πεσουν οι βασεις,

οσο ευκολοτερα τοσο θα ανεβουν κτλπ...

Ολα τα ατομα αν ξαναδινανε με τις ιδιες γνωσεις σε αλλα θεματα παλι πανω κατω τα ιδια θα γραφανε αναλογικα μεταξυ τους.

Το συστημα ειναι ετσι ωστε να περνανε οι 70/100 αυτων που δινουν και δε τους νοιαζει αξιολογηση κτλπ...

Έχουμε καταντησει να βγαζουμε τετραγωνομυαλους γιατρους μηχανικους και δικηγορους.

Κατανοείτε ότι δεν λεω για όλους...αλλα το συστημα δε γινεται να συνεχιστει ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα και να πεσουν οι βασεις ,οπως λενε για παρηγορια πολλοι...θα υπαρχουν και παλι αυτοι που πχ γραψαν βιολογια 19 σε αντιθεση με εμας που γραψαμε 13. :p

για αυτό, αντί να γκρινιάζετε ψαχτείτε για να δείτε για ποιο λόγο γράψατε 13 και όχι παραπάνω. γιατί και στα μαθηματικά θα βρεθούν αυτοί (και πάντα θα βρίσκονται) που και σήμερα έγραψαν 19 και 20.

Και για να έγραψαν αυτοί πάει να πει ότι και εσείς μπορούσατε να γράψετε ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα και να πεσουν οι βασεις ,οπως λενε για παρηγορια πολλοι...θα υπαρχουν και παλι αυτοι που πχ γραψαν βιολογια 19 σε αντιθεση με εμας που γραψαμε 13. :p

Αυτός που γράφει 19 προφανώς έκανε κάτι παραπάνω όλη την χρονιά από αυτόν που έγραψε 13 και είναι λογικό να περάσει σε μια ΄καλύτερη΄ σχολή...Θα ναι άδικο για κάποιον διαβασμένο και ικανό να πάρουν όλοι το ίδιο (αν δεν το αξίζουν)....Δεν θέλω να φανώ κακός και σπασίκλας,αλλά έτσι είναι η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω ηδη τι εφτεξε που εγραψα 13,αλλα ειναι τραγικο.really!

Παντα 18+ εγραφα -.-

Ενα πραγμα δεν ειχα μαθει καλα,επεσε.

Ενα πραγμα(παραγραφουλα δλδ) νομιζα ηταν εκτος υλης (τι χαζος χαχαχ) και επεσε.

Στην ασκηση ξεχασα να κανω κατι πραξεις απλες.

:hang3:

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι οτι πανω κατω θα πηγαινουν οι βασεις αλλα τα ατομα που θα μπουν καθε χρονια ειναι συγκεκριμενα, οσο πιο δυσκολα , τοσο περισσοτερο θα πεσουν οι βασεις,

οσο ευκολοτερα τοσο θα ανεβουν κτλπ...

Ολα τα ατομα αν ξαναδινανε με τις ιδιες γνωσεις σε αλλα θεματα παλι πανω κατω τα ιδια θα γραφανε αναλογικα μεταξυ τους.

Το συστημα ειναι ετσι ωστε να περνανε οι 70/100 αυτων που δινουν και δε τους νοιαζει αξιολογηση κτλπ...

Έχουμε καταντησει να βγαζουμε τετραγωνομυαλους γιατρους μηχανικους και δικηγορους.

Κατανοείτε ότι δεν λεω για όλους...αλλα το συστημα δε γινεται να συνεχιστει ετσι...

Τι εννοείς λέγοντας αξιολόγηση

Αυτός που γράφει 19 προφανώς έκανε κάτι παραπάνω όλη την χρονιά από αυτόν που έγραψε 13 και είναι λογικό να περάσει σε μια ΄καλύτερη΄ σχολή...Θα ναι άδικο για κάποιον διαβασμένο και ικανό να πάρουν όλοι το ίδιο (αν δεν το αξίζουν)....Δεν θέλω να φανώ κακός και σπασίκλας,αλλά έτσι είναι η αλήθεια.

λέγοντας σε μια καλύτερη σχολή εννοείς με υψηλότερα μόρια?? Καλά σχολή προτίμησης δηλώνετε μετά που βγαίνουν οι βαθμοί σας?? τελείως κουφό

Link to comment
Share on other sites

που το βλέπεις το κουφό; είναι που είναι σαν στοίχημα η διαδικασία κάταρτισης και υποβολής του μηχανογραφικού, αν δήλωναν χωρίς να ξέρουν τι έχουν γράψει θα ήταν κανονικό Προ-Πο

Link to comment
Share on other sites

λέγοντας σε μια καλύτερη σχολή εννοείς με υψηλότερα μόρια?? Καλά σχολή προτίμησης δηλώνετε μετά που βγαίνουν οι βαθμοί σας?? τελείως κουφό

To καλύτερη ο καθένας το ερμηνεύει διαφορετικά...

Link to comment
Share on other sites

που το βλέπεις το κουφό; είναι που είναι σαν στοίχημα η διαδικασία κάταρτισης και υποβολής του μηχανογραφικού, αν δήλωναν χωρίς να ξέρουν τι έχουν γράψει θα ήταν κανονικό Προ-Πο

εννοούσα οτι μου φαίνεται παράλογο να πηγαίνεις για εξετάσεις και να μην έχεις δηλώσει τις σχολές που θέλεις να περάσεις.Τότε το σύστημα αποβλέπει στο να περάσεις κάπου ανάλογα με οτι βαθμούς έχεις συγκεντρώσει και όχι κάπου που επιθυμείς

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν εχει λογο να γινεται απο τη στιγμη που δε με προετοιμαζουν καταλληλα για τη σχολη που θελω.

Πχ ενας που θελει να ασχοληθει με υπολογιστες τι το σχετικο παιρνει απ'το σχολειο ;

Ας αλλαζαν αυτο πρωτα....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν εχει λογο να γινεται απο τη στιγμη που δε με προετοιμαζουν καταλληλα για τη σχολη που θελω.

Πχ ενας που θελει να ασχοληθει με υπολογιστες τι το σχετικο παιρνει απ'το σχολειο ;

Ας αλλαζαν αυτο πρωτα....

Εγω οταν ημουν σχολειο,(εχω τελειωσει εδω και 4 χρονια), ελεγα τι μ@αλακ13ς μας βαζουν και μαθαινουμε. Δεν ξερω γιατι αλλα τωρα λεω απο μεσα μου, καλες ηταν οι γενικες γνωσεις που πηρα. (εξαιρεση το μαθημα ΑΟΔΕ).

Δηλαδη τι θες να σβησουν Θρησκευτικα, Κειμενα, Χημεια και να σου βαλουν να μαθεις για HW?

Για υπολογιστες μαθαινεις και σε πληροφορω η πληροφορικη της 3ης Λυκειου προσωπικα εμενα μου εχει δωσει τεραστια βαση για την πληροφορικη των ΤΕΙ, ΑΕΙ. Βαση εννοω εστω και το πρωτο βημα για να αρχισεις.

Επειδη η σχολη μου εχει χαμηλη βαση με μορια, μερικα παιδια την ειχαν γραμμενη την πληροφορικη και τωρα δεν καταλαβαινουν τιποτα.

Επισης δεν βρισκω σωστο να μαθαινουμε μονο αυτο που θελουμε να ακολουθησουμε. Τι θα γινουμε ρομποτακια?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν εχει λογο να γινεται απο τη στιγμη που δε με προετοιμαζουν καταλληλα για τη σχολη που θελω.

Πχ ενας που θελει να ασχοληθει με υπολογιστες τι το σχετικο παιρνει απ'το σχολειο ;

Ας αλλαζαν αυτο πρωτα....

Μα με όλους που θέλουν το ίδιο με σένα κοινές -λίγες ή πολλές - σχολικές γνώσεις έχετε, το θέμα είναι ότι κατ'εμέ θα ήταν πιο δίκαιο να διαγωνίζεσθε μεταξύ σας για συγκεκριμένες θέσεις

Link to comment
Share on other sites

που το βλέπεις το κουφό; είναι που είναι σαν στοίχημα η διαδικασία κάταρτισης και υποβολής του μηχανογραφικού, αν δήλωναν χωρίς να ξέρουν τι έχουν γράψει θα ήταν κανονικό Προ-Πο

Δεν ειναι κουφο γιατι ο υποψηφιος παρακινειται απο τα ποσα μορια που εχει γραψει και οχι απο αυτο που θελει πραγματικα.

πχ. Θελω Τοπογραφων ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ

Γραφω 16100

Πιανω Φυσικο Ιωαννινων αλλα ηθελα Τοπογραφων. Κοιτα ομως ειμαι τυχερος εγραψα παραπανω, τελικα θα παω Γιαννενα, γιατι ειναι και ΑΕΙ.

Το εχω ακουσει το συγκεκριμενο σκηνικο να γινεται πολλακις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω κατι τετοιο.Μαλλον δεν το εθεσα σωστα.

Λεω απλα οτι για να ισχυει αυτο που λες,οτι πρεπει να δηλωνουμε πρωτα τις σχολες που μας ενδιαφερουν,θα ηταν πιο σωστο αν ισχυε ενα αλλο συστημα,που ομως δεν εχουμε και οποτε καλυτερα μετα τις πανελληνιες να δηλωνουμε σχολες.

Οι γενικες γνωσεις ειναι καλες.Φαινεται σε μαθητες που δεν τις εχουν...το βλεπω σε παιδια απο μουσικα σχολεια που τα εχουν γραμμενα ολα και παιζουν 5 οργανα...

Μπερδευουν την Κατοχη με τη Χουντα :fist:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.