Jump to content



Recommended Posts

Ένα Filco Majestouch 2 με Red τι μπορεί να δώσει περισσότερο από ένα Corsair Vengeance K70;

Ουσιαστικά τίποτα.

Θέμα γούστου και οικονομικής δυνατότητας είναι.

Εγώ στη θέση σου θα κοιτούσα και αυτό που είναι σε καλή τιμή και μάλιστα σε ελληνικό shop COOLER MASTER CM Storm QuickFire Pro -Red Switch (SGK-4010-GKCR1

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα από τα 2 απλά ψάχνομαι να αγοράσω και αυτά τα 2 με έχουν κερδίσει ως τώρα.

Το Κ70 δεν είναι full mechanical. Βέβαια η διαφορά τιμής είναι πολύ μεγάλη.

Δεν κοιτάς για κανά coolermaster; Έχουν καλύτερο value for money.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά τίποτα.

Θέμα γούστου και οικονομικής δυνατότητας είναι.

Εγώ στη θέση σου θα κοιτούσα και αυτό που είναι σε καλή τιμή και μάλιστα σε ελληνικό shop COOLER MASTER CM Storm QuickFire Pro -Red Switch (SGK-4010-GKCR1

Στο Κ70 μου αρέσουν 3 πράγματα. Wrist rest, αλουμίνιο και ο σχεδιασμός που βοηθάει στο να καθαρίζεται εύκολα και να μην μαζεύει βρωμιές.

Δεν μου αρέσει ότι δεν έχει full n-key rollover, αλλά δεν ξέρω αν έχει πρακτικά κάποια διαφορά με το 20-key rollover.

Αν πάω σε κάτι χωρίς wrist rest θα προτιμήσω tenkeyless σχεδίαση όπως το Quick Fire Rapid.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω η κουβέντα είναι για το Κ60, που μοιάζει πολύ. Οι διαφορές; Δεν έχει backlight, το wrist-rest είναι μόνο στην αριστερή πλευρά και τα F-keys είναι συμβατικά. Το 70 δε νομίζω ότι κυκλοφορεί ακόμη.

Edit: [MENTION=12296]STINK[/MENTION] 8+ key rollover πρακτικά = n-key rollover. Δοκίμασε να πατήσεις 20 πλήκτρα, αλλά ελέγχοντας ποια είναι πατημένα... μόνο αν είναι ανά δύο διπλανά γίνεται, αν χρησιμοποιείς και τους αντίχειρες. Άσε που είναι και λίγο αστείο. ;)

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

Στο Κ70 μου αρέσουν 3 πράγματα. Wrist rest, αλουμίνιο και ο σχεδιασμός που βοηθάει στο να καθαρίζεται εύκολα και να μην μαζεύει βρωμιές.

Δεν μου αρέσει ότι δεν έχει full n-key rollover, αλλά δεν ξέρω αν έχει πρακτικά κάποια διαφορά με το 20-key rollover.

Αν πάω σε κάτι χωρίς wrist rest θα προτιμήσω tenkeyless σχεδίαση όπως το Quick Fire Rapid.

To wrist rest μπορείς να το έχεις σε κάθε keyboard, μπορείς να το αγοράσεις extra και κοστίζει από 5€ έως 30€ ανάλογα το υλικό κατασκευής και τον τύπο.

Όσο για τον σχεδιασμό, σίγουρα είναι αρκετά καλός και στιβαρός λόγω αλουμινίου, αλλά μην νομίζεις ότι το καθάρισμα είναι τρομερά δύσκολο στα υπόλοιπα keyboards.

Δηλαδή θα περιμένεις μέχρι να κυκλοφορήσει το k70 και θα το πάρεις; Ξέρεις ημερομηνία κυκλοφορίας;

Link to comment
Share on other sites

Στο Κ70 μου αρέσουν 3 πράγματα. Wrist rest, αλουμίνιο και ο σχεδιασμός που βοηθάει στο να καθαρίζεται εύκολα και να μην μαζεύει βρωμιές.

Δεν μου αρέσει ότι δεν έχει full n-key rollover, αλλά δεν ξέρω αν έχει πρακτικά κάποια διαφορά με το 20-key rollover.

Αν πάω σε κάτι χωρίς wrist rest θα προτιμήσω tenkeyless σχεδίαση όπως το Quick Fire Rapid.

Sorry, μπέρδεψα τους κωδικούς. Τα παλιά corsair ΔΕΝ ήταν fully mechanical, τα καινούρια είναι.

ΙΜΟ πάρε αυτό! COOLER MASTER CM Storm QuickFire Rapid -Red Switch (SGK-4000-GKC

Το έχω κανά μήνα και είμαι super ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι που το βίαζομαι στο κάτω κάτω το κέφι μου κάνω με το pc. Οπότε δεν έχω κανένα πρόβλημα να περιμένω το K70. Αυτό που με ενδριαφέρει είναι να πάρω κάποιο που να με καλύπτει απόλυτα χωρίς υπερβολές. Φθηνό και καλό wrist rest δεν έχω βρει πάντως συν ότι τα υλικά που έχουν τα περισσότερα δεν είναι τα καλύτερα για την συγκεκριμένη χρήση. Aπό την άλλη θεωρώ γελοίο με τέτοιες τιμές να μην υπάρχει out of the box.

Link to comment
Share on other sites

εγω προτεινω αυτο, αν θελεις να πας σε black διακοπτες... και θελεις και wrist rest...

CM Storm » Products: Trigger

τιμη γυρω στα 140 ευρα...

ποιοτητα και υλικα κατασκευης, αριστα.

πολλες διαφωνιες υπαρχουν στο θεμα εμφανισης, αλλα εμενα προσωπικα δεν με χαλαγε καθολου.

αλλα ακομα και σε οσους δεν αρεσει (οπτικα) αν κατσουν μπροστα του θα χαρουν το ποσο βολικο και ανετο ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα πάντως που δεν υπάρχει μεγάλη διαθεσιμότητα στα CM Storm. Και αυτό δεν συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στο εξωτερικό απ'ότι διαβάζω. Ειδικά τα Brown switches είναι πολύ δυσεύρετα.

Έγινε επεξεργασία από starmanwarz
Link to comment
Share on other sites

Που να δεις τα blue στην Ευρώπη....

Θέλω σοβαρό πληκτρολόγιο με Blue με τιμή κάτω από 100€ και δεν υπάρχει. Ψάχνω κοντά 2 χρόνια και όλο περιμένω κάποιο storm + costar που θα βγει και μετά όταν βγει δεν έρχεται ευρώπη κτλ.

Και όσο βλέπω ότι στο αμέρικα το QFR έχει μέχρι και 62$ δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται εδώ στην Ευρώπη.

Έγινε επεξεργασία από gusteg
Link to comment
Share on other sites

@LL_NEO

Αν δεν σε πειράζει το uk layout (SGK-6000-GKCR1-UK) υπάρχει απο αμαζόνα αγγλίας απο seller ballicom και βγαίνει με μεταφορικά σύνολο ~138

[ame=http://www.amazon.co.uk/Cooler-Master-Trigger-Mechanical-Keyboard/dp/B00BB64JTU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1364334776&sr=8-1]Cooler Master CM Storm Trigger Mechanical Gaming Keyboard with Backlit LED - Red: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION]

Αν δεν σε πειράζει το uk layout (SGK-6000-GKCR1-UK) υπάρχει απο αμαζόνα αγγλίας απο seller ballicom και βγαίνει με μεταφορικά σύνολο ~138

Cooler Master CM Storm Trigger Mechanical Gaming Keyboard with Backlit LED - Red: Amazon.co.uk: Computers & Accessories

Θενξ αγορινα μου. Ίσα ίσα με τόσα χρόνια Αγγλία το uk layout μου έρχεται κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, για γράψιμο (ms word, programming κτλ ), τι προτείνεται; Thanks:)

Brown ή blue είναι οι καλύτεροι για typing κτλ, με τους blue να θεωρούνται κάπως ιδανικότεροι.

Από εκεί και πέρα έχει να κάνει με την οικονομική σου δυνατότητα, καθώς και το γούστο σου πάνω στα μοντέλα με τον κάθε διακόπτη.

Στην ελληνική αγορά, ας πούμε, απ' όσο γνωρίζω με blue και brown υπάρχουν τα εξής:

Blue: Razer BlackWidow 2013 | Skroutz.gr

Brown: CoolerMaster QuickFire TK | Skroutz.gr

Logitech G710+ Mechanical Gaming Keyboard | Skroutz.gr

Από εκεί και πέρα είναι μονόδρομος η αγορά από το εξωτερικό που θα σου βγει το λιγότερο 130€, αλλά έχεις σαφώς πολλές περισσότερες επιλογές !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.