Jump to content



Recommended Posts

Ρε γκουρού των μηχανικών, αν και παίζουν πολύ τέτοιου είδους ερωτήσεις, λιγουρεύομαι να μπω κι εγώ στο κλαμπ σας, απλά θέλω μια ώθηση προς την σωστή κατεύθυνση.

Έχω ένα sidewinder x6 τώρα και θέλω να απομακρυνθώ λίγο από την καγκουριά που το συνοδεύει (μη με παρεξηγείτε, ακόμα και τώρα δεν έχω παράπονο). Δηλαδή θέλω ένα λιτό, σοβαρό, κατα προτίμηση μαύρο, έχω αποκλείσει απλά τα blue switches (σιγά τα αυγά θα μου πείτε), να είναι backlit και να έχει numpad (και βελάκια ξεχωριστά). Αυτό όμως που θέλω να έχει οπωσδήποτε είναι έστω 2 (ΔΥΟ) προγραμματιζόμενα πλήκτρα για εύκολη εναλλαγή σήματος μεταξύ οθόνης και τηλεόρασης.

Κι η ερώτηση μου είναι η εξής: Σε ποια μπορεί να γίνει τέτοιου είδους μόντα καθώς όσα βλέπω με dedicated macro keys (πχ logitech g710) τείνουν προς την καγκουριά (έστω και λίγο) που θέλω να αποφύγω. Πχ αν μπορούσε να γίνει κάτι στο k70 της corsair, η επιλογή μου θα ήταν απλούστατη...

υγ: η χρήση του θα είναι κυρίως 70% typing 30% gaming

υγ2: ξέρει κανείς κανένα μαγαζί Αθήνα, που να έχει ποικιλία μηχανικών σε display για να τσεκάρω ο ίδιος?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το είχα πάντα καημό να πάρω ένα μηχανικό και εγώ, κυρίως για γράψιμο. Πρέπει να είναι τρελό φετιχ.

Ένας λόγος είναι οτι σπάνια έβρισκα κάποιο που να μου κάνει. Μετά έβλεπα και τις τιμές και τα λειπόμουν γιατί θα έτρωγαν στάχτες minimum ίσως και καφέ η χειρότερα.

Έχετε να μου προτείνεται κανένα brown (ή ακόμη και blue) που να βρίσκεται Ευρώπη και να έχει backlight (μπλέ, άσπρο ή κάτι ουδέτερο) να έχει όλα τα πλήκτρα (numpad σίγουρα) και να είναι ποιοτικά οκ? Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Αμα το θέλεις για γράψιμο πάρε με blues.Εγώ προσωπικά που γράφω πολύ λόγω της δουλειάς μου,δεν το αλλάζω με τίποτα.Και μόλις πάω να γράψω στον άλλον υπολογιστή που δεν είναι μηχανικό το πληκτρολόγιο,φρικάρω.Γι'αυτό θέλω άλλο ένα μηχανικό.Τώρα για την τιμή,δεν μπορώ να σου πώ.Νομίζω πάντως ότι τα αξίζουν τα λεφτά τους μόνο και μόνο για την απόλαυση!:dance3:

Link to comment
Share on other sites

Ρε γκουρού των μηχανικών, αν και παίζουν πολύ τέτοιου είδους ερωτήσεις, λιγουρεύομαι να μπω κι εγώ στο κλαμπ σας, απλά θέλω μια ώθηση προς την σωστή κατεύθυνση.

Έχω ένα sidewinder x6 τώρα και θέλω να απομακρυνθώ λίγο από την καγκουριά που το συνοδεύει (μη με παρεξηγείτε, ακόμα και τώρα δεν έχω παράπονο). Δηλαδή θέλω ένα λιτό, σοβαρό, κατα προτίμηση μαύρο, έχω αποκλείσει απλά τα blue switches (σιγά τα αυγά θα μου πείτε), να είναι backlit και να έχει numpad (και βελάκια ξεχωριστά). Αυτό όμως που θέλω να έχει οπωσδήποτε είναι έστω 2 (ΔΥΟ) προγραμματιζόμενα πλήκτρα για εύκολη εναλλαγή σήματος μεταξύ οθόνης και τηλεόρασης.

Κι η ερώτηση μου είναι η εξής: Σε ποια μπορεί να γίνει τέτοιου είδους μόντα καθώς όσα βλέπω με dedicated macro keys (πχ logitech g710) τείνουν προς την καγκουριά (έστω και λίγο) που θέλω να αποφύγω. Πχ αν μπορούσε να γίνει κάτι στο k70 της corsair, η επιλογή μου θα ήταν απλούστατη...

υγ: η χρήση του θα είναι κυρίως 70% typing 30% gaming

υγ2: ξέρει κανείς κανένα μαγαζί Αθήνα, που να έχει ποικιλία μηχανικών σε display για να τσεκάρω ο ίδιος?

μπορείς να ρωτήσεις κάποιο πλαίσιο αν έχει στο κατάστημα σε ράφι το blackwidow που έχει φανερά τα βελάκια για να καταλάβεις τι αίσθηση σου δίνει ένα μηχανικό πληκτρολόγιο με MX blue

αν έχεις χρόνο όρεξη και υπομονή προμηθεύεσαι κάτι τέτοιο Sampler Kit - Products και προχωράς σε αγορά με μεγαλύτερη σιγουριά

Link to comment
Share on other sites

Tελικά πήρα brown αλλά μόλις είδα οτι δεν υποστηρίζει full n-roll rollover με usb αντάπτορα (δεν έχω PS2). Μμμ..ελπίζω να μην μου δημιουργήσει πρόβλημα αυτό.

Δεν πρόκειται να σου δημιουργήσει πρόβλημα, αλλά αν σε ενοχλεί, το ξεφορτώνεσαι σε κάποιον τυχερό και παίρνεις το 85 :)

Link to comment
Share on other sites

Κάπου υπήρχε ένα test στο forum. με πατημένο δεξι και αριστερό shift έγραφες γρήγορα ένα κείμενο για να δεις απόδοση του Ν rollover. Στην πράξη αν δεν παίζεις κάνα παλιό Street Fighter με κάνα 10πλό combo δεν νομίζω να συναντήσεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά πήρα brown αλλά μόλις είδα οτι δεν υποστηρίζει full n-roll rollover με usb αντάπτορα (δεν έχω PS2). Μμμ..ελπίζω να μην μου δημιουργήσει πρόβλημα αυτό.

Χαζη ερώτηση...

Αφου εχουμε 10 δάχτυλα...πως θα πατησεις 20 - 30 - 100 πληκτρα...

Και ακομα και να το κανεις....Πως ειναι δυνατον να ξερεις τι πατησες αφου δεν θα εχεις την αισθηση της αφης με τα μελη του σωματος που χρησιμοποιησες;

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος να "χτυπήσει" το rollover είναι να παίζεις διπλό σε κανέναν emulator με το ίδιο πλητρολόγιο. Γενικά δεν νομίζω οτι είναι κάτι που πρέπει να απασχολεί κανέναν...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά παρήγγειλα εδώ και 3 ημέρες από το wasd keyboards καμιά δεκαριά blues αλλά δεν μου έχεουν στείλει κανένα email για την παραγγελία.Εχει παραγγείλει κανείς από εκεί να μας πεί αν είναι αξιόπιστοι?:bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος να "χτυπήσει" το rollover είναι να παίζεις διπλό σε κανέναν emulator με το ίδιο πλητρολόγιο. Γενικά δεν νομίζω οτι είναι κάτι που πρέπει να απασχολεί κανέναν...

ή να γραφουν στο ιδιο πληκτρολογιο οι παρακατω τυποι:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=m9EXEpjSDEw]Fastest Typist: Ultimate Typing Championship Final 2010 - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου ήρθε το qpad σήμερα, μια μέρα μετά. Εντυπώσεις άριστες, τα brown φοβερά και το rollover δεν είναι πρόβλημα. Νομίζω θα τα πάμε άριστα οι 2 μας. Βέβαια υπάρχουν 2 ξενέρες:

1) Χρειάζεται 2 usb για το backlight. Οκ τίποτα φοβερό.

2) Είναι uk layout. Αυτό είναι λίγο σπάσιμο να σας πω την αλήθεια και το βλαμμένο το amazon δεν το έγραφε. Άλλαξα το layout στα windows για να ξέρω τι πατάω και ελπίζω να το συνηθίσω, μαζί με το κοντό shift.

Ήδη γράφω αισθητά πιο γρήγορα αλλά θα του δώσω περιθώριο κάνα διβδόμαδο να δω πως με πάει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου ήρθε το qpad σήμερα, μια μέρα μετά. Εντυπώσεις άριστες, τα brown φοβερά και το rollover δεν είναι πρόβλημα. Νομίζω θα τα πάμε άριστα οι 2 μας. Βέβαια υπάρχουν 2 ξενέρες:

1) Χρειάζεται 2 usb για το backlight. Οκ τίποτα φοβερό.

2) Είναι uk layout. Αυτό είναι λίγο σπάσιμο να σας πω την αλήθεια και το βλαμμένο το amazon δεν το έγραφε. Άλλαξα το layout στα windows για να ξέρω τι πατάω και ελπίζω να το συνηθίσω, μαζί με το κοντό shift.

Ήδη γράφω αισθητά πιο γρήγορα αλλά θα του δώσω περιθώριο κάνα διβδόμαδο να δω πως με πάει.

δυστυχώς το θέμα με τα layouts είναι μεγάλο, θέλει ψάξιμο το ακριβές μοντέλο κάθε φορά και από amazon uk ξεκινάς με δεδομένο οτι είναι uk layout εκτός αν το αναφέρει. for the record, και το ελληνικό layout έχει συνήθως μικρό shift νομίζω, και το γερμανικό.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς το θέμα με τα layouts είναι μεγάλο, θέλει ψάξιμο το ακριβές μοντέλο κάθε φορά και από amazon uk ξεκινάς με δεδομένο οτι είναι uk layout εκτός αν το αναφέρει. for the record, και το ελληνικό layout έχει συνήθως μικρό shift νομίζω, και το γερμανικό.

To Ελληνικό δεν είναι us/int με ελληνικά keycaps?

Link to comment
Share on other sites

To Ελληνικό δεν είναι us/int με ελληνικά keycaps?

ενα που είχα δει τις προάλλες είχε μικρό shift πάντως, για αυτό λέω πως είναι μπέρδεμα

url?sa=i&source=images&cd=&cad=rja&docid=KZYJVH4NSO0XIM&tbnid=NO2e6XP3n51HbM:&ved=&url=http%3A%2F%2Fwww.speak-greek.co.uk%2Fstarting%2Fgrk_comp.html&ei=38ytUdKmBYiltAaewYDIDQ&psig=AFQjCNGiZpehHDqSqgU5wKx2P9YmtXpP-w&ust=1370431071126794keyboard.png

Αυτό το σύμβολο δίπλα στο shift υπάρχει και πάνω στο uk layout και μειώνει το μέγεθος του

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.