Jump to content



Πηρα το πολυμετρο. Και τωρα πως μετραμε???


Recommended Posts

Λοιπον επειδη τη περασμενη βδομαδα βλεποντας στο prog της gigabyte την +5, +5,1 και με το Mbm +4.32. Πηγα σημερα για πολυμετρο. 30-60 ευρω!!!!!!!!!!!!:TD: :TD: :TD::boxed: :boxed: :blink: :blink:

Πηγα λοιπον στους φιλους μας απ τη ρωσια εκει στη βουλιαγμενης που μαζευονται σημερα και πηρα ενα πολυμετρακι με 15 ευρα που δεν ξερω αν κανει δουλεια αλλα και να μη κανει παλι σιγα τα λεφτα. Το θεμα τωρα ειναι ΠΩΣ μετραω τη ταση στο μολεξ?Που πρεπει να γυρισω δηλαδη το διακοπτη ? Παρτε δυο φωτο μηπως και με διαφωτισετε γιατι πολυ με εχει μπερδεψει το ανατολικο μπλοκ. (Ακριβως τις ιδιες ενδειξεις ειχαν και αυτα των 60 ευρω και δεν ειχαν και δαγκανα για τα χαρτακια που ειχαν γεμησει το γραφειο μου :tomato: :tomato: :tomato::jump: :jump: :jump::confused: )

Επισης που πρεπει να συνδεσω το κοκκινο και το μαυρο καλωδιο? Λεω να βαλω το κοκκινο εκει που λεει VΩ και το μαυρο εκει που λεει COM.Σωστα??? ή πάλι

:tomato: :tomato: :tomato:

post-722-1416070963,4007_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχει το + στο κόκκινο πρέπει να τοποθετούνται έτσι όπως λες.

Μετά γυρνάς τον διακόπτη εκεί που γράφει DCV 1000.

H αμπεροτσιμπίδα σου είναι άχρηστη, αφού δεν μετράει συνεχές.

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις τα καλώδια όπως είπες για να μετρήσεις τάσεις ή αντίσταση.

Η κάθε ένδειξη στο περιστρεφόμενο διακόπτη σου δείχνει την μέγιστη τιμή της μονάδας που μετράς κάθε φορά

Από ότι βλέπω σ εσένα για συνεχείς τάσεις σου έχει μόνο μια επιλογή όποτε όπως είπε και ο ΓιαγκΤ γύρισε τον διακόπτη στα DCV 1000 χίλια και μέτρα

Το αρνητικό με αυτό το πολύμετρο είναι ότι δε θα έχεις μεγάλη ακρίβεια σε δεκαδικά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 21:04]

Να γιατί ήταν καλύτερα τα άλλα και ας μην είχαν και τσιμπίδα για...χαρτάκια!!!

ΕΕΕΕΕΕΕ κατσε να μαθω αυτο πρωτα και μετα αγοραζω και το ποιο ακριβο;)

ΤΗΧ παιδια, παω για μετρησεις

Link to comment
Share on other sites

Φτου!! Μαπα η αγορα. Βαζω μια μπαταρια 1.5 βολτ και η ενδειξη που παιρνω ειναι 001 ....τι σημαινει αυτο? Οτι μετραει 1 βολτ και τιποτα πισω απ αυτο? Το 0,5 δηλαδη? επρεπε να χα παρει αυτο με τα 8 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Τουλάχιστον η τσιμπίδα τα πιάνει τα χαρτάκια; LOL!

τι πηγες και πηρες ρε ανθρωπε??? Πανε και αλλαξε το ή παρε αυτο των 8 ευρώ που ειναι εργαλειο.....

Link to comment
Share on other sites

Να ψάξεις λίγο περισσότερο σε καταστήματα ηλεκτρονικών.. γιατί με 30 ευρώ παίρνεις ένα πολύ καλό πολυμετρο του οποίου τις περισσότερες ενδείξεις μπορεί να μη χρησιμοποιήσεις ποτέ.

Ακόμα και με 10ευρω πουλάνε και έχουν πολύ καλή ακρίβεια!

Μην ανησυχείς δε σε κλέψανε απλά το πολυμετρο αυτό δε κάνει για τη δουλειά που το θες .. είναι για ηλεκτρολόγους καθώς από ότι βλέπω δίνει έμφαση στο εναλλασσόμενο ρεύμα.

Εγώ πήρα αυτό από τον Κατουμά (Αθηνά) 20 (MASTECH M92A)

DC Voltage: 200m/2/20/200V±0.5%, 1000V±0.8%

AC Voltage: 2/20/200V±0.8%, 750V±1.2%

DC Current: 200΅ /2m/20mA±0.8%, 200mA±1.2%, 10A±2%

AC Current: 2m/20mA±1.2%, 200mA±1.8%, 10A±3%

Resistance: 200/2K/20K/200K/2MΩ±0.8%, 20MΩ±1.0%

Continuity checking with buzzer

Diode check: Test current 0.8mA, Test voltage 2.5V

hFE: 1~1000

Display: 26 x 61mm LCD

Δυστυχώς δεν έχω τώρα μια μεγαλύτερη φωτογραφία να σου δείξω

post-258-1416070963,9969_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αυριο παω για αγορα παλι. Η τσιμπιδα δε παει χαμενη εχουμε και ηλεκτρολογο - υδραυλικο στην οικογενεια, οποτε θα του το πασαρω. (τσαμπα οχι γυφτιες με το σοι ;))

Αντε αυριο θα εχουμε ελπιζω ποιο ακριβης μετρησεις. Να δουμε αυτο το chieftec τι ταση δινει τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Και προσοχή όταν θέλουμε να μετρήσουμε τάση πάντα παράλληλα.

Όταν θέλουμε να μετρήσουμε ρεύμα σε σειρά. Δηλαδή κόβουμε το κύκλωμα και απο την μια άκρη που το κόψαμε βάζουμε το + και απο την άλλη το -. Αν τα βάλεις ανάποδα θα δείχνει αρνητικά. Αν τα βάλεις παράλληλα μάλλον θα κάψεις το πολύμετρο εκτός αν έχει ασφάλεια

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο nobig είναι πολύ σημαντικό

Επειδή για να μετρήσεις τα Amp πρέπει να αλλάξεις βύσμα το οποίο κλείνει το κύκλωμα μεταξύ των ακροδεκτών +- αυτό σημαίνει ότι αν ξεχάσεις τα βύσματα σε αυτή τη θέση και πας να μετρήσεις τάση θα δημιουργήσεις ένα πολύ ωραίο βραχυκύκλωμα μου έχει συμβεί πολλές φορές κατά λάθος από βιασύνη ευτυχώς αυτό που καταστρέφεται κάθε φορά είναι το πολυμετρο αλλά μια ευαίσθητη συσκευή μπορεί να καεί πρώτη όποτε να είσαι συγκεντρωμένος και να μη κανείς μηχανικές κινήσεις Δεν είναι θέμα λάθους αλλά αφηρημάδας

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Πρώτον και ΚΥΡΙΟΝ ! ! !

 

Μην φανταστείτε ποτέ, ότι θα έχετε την οποιαδήποτε ασφάλεια αν χρησιμοποιήσετε όργανα σαν αυτά για να μετρήσετε τάσεις σύμφωνα με το μέγιστο που "μπορούν"  να μετρήσουν.

 

Αυτό το λέω όχι από διάθεση να κάνω τον πονηρό, έχω κάνει και του λόγου μου αρκετές "παλικαριές", ευτυχώς είμαι ακόμα εδώ! :)

Απλά με το ρεύμα δεν παίζουμε, γιατί απλά, ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΕΊ ! ! !

 

Τάσεις που συναντάμε στην χαμηλή πλευρά των τροφοδοτικών μας, μπορείτε με κάθε ασφάλεια να μετρήσετε ακόμα και με ένα φτηνό όργανο, είπα με ασφάλεια, γιατί η ακρίβεια είναι άλλη ... συνήθως πονεμένη ιστορία! 

 

Ρεύματα με πολύ προσοχή και πάντα σε χαμηλές τάσεις, αφού έχουμε κάνει κάποιες σκέψεις για το ποίο μπορεί να είναι το αναμενόμενο ρεύμα!

 

Αντιλαμβάνομαι πολύ καλά ότι ιδιαίτερα σήμερα είναι πολύ δύσκολο να δώσει κάποιος αρχάριος 100 € για να πάρει ένα ανεκτά αξιοπρεπές όργανο, αλλά με δεδομένο ότι οι σκέψεις περί ακρίβειας, σίγουρα θα περνάνε από το μυαλό κάθε νέου κτήτορα, λέω απλά ότι η ακρίβεια που θέλουμε συμβαδίζει με τις ανάγκες μας, δεν είναι κάποιο παιχνίδι!

Όσο περισσότερα μαθαίνουμε , τόσο πιο απαιτητικοί γινόμαστε και τόσο καλύτερα αξιοποιούμε τις δυνατότητες των οργάνων που αγοράζουμε, μέχρι που να έρθει η "ευλογημένη " ώρα να μπορέσουμε να συνταιριάξουμε αυτό που θέλουμε με αυτό που μπορούμε! :)

 

Μέχρι τότε, εύχομαι στους επίδοξους νέους κατόχους, καλές μετρήσεις και προσοχή ! :)

 

Και ένα μικρό αρθράκι για τις βασικές ιδιότητες και μετρήσεις των πολυμέτρων:

 

https://learn.sparkfun.com/tutorials/how-to-use-a-multimeter

 

Καλή διασκέδαση !   :D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.είμαι νέος στη φάση της ηλεκτρολογίας και πήρα το παρακάτω πολύμετρο για να μάθω σιγά σιγά να μετράω κτλπ

INGCO DM200

Τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο μοντέλο; :p

 

τι ακριβος θες να "μαθεις" ? 

το μονο που χρειαζεσε για να μετρησεις ειναι να εισαι νηφαλιος και να εχεις φτιαξει το κυκλωμα σου ΣΩΣΤΑ 

λεω σωστα , γιατι ακομα και μια κακη ενωση η μια προχειρη συνδεση με τις μπανανες να σου χαλασει πολυ το τελικο αποτελεσμα 

 

εχω παρομοιο πολυμετρο του 15-20αρικου και μου ειναι μια χαρα για τα βασικα πραματα  (παντος σε μπριζα που το εχω χωσει , δεν μου εχει σκασει ) 

τωρα για ακριβεια κλαφτα χαραλαμπε , αλλα αυτο μαλλον δεν σε απασχολει αυτην την στιγμη  :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.