Jump to content



Ενημέρωση των καταναλωτών για τα τέλη εκτελωνισμού ταχυδρομικών αντικειμένων


Recommended Posts

Στην περιπτωση που μου στείλει φίλος απο Καναδά nexus 4 τι γίνεται με το τελωνειο;;Ποσο μπορεί να πληρωσω;;

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγχωρήστε μου μια ερώτηση όχι απολύτως σχετική...

Αν αγοράσει κανείς έναν επεξεργαστή μέσω του ebay, χρησιμοποιημένο, τί εγγύηση έχει αυτός και πώς μπορεί να τον χρησιμοποιήσει ο αγοραστής.

Αν πχ αγοράσω έναν επεξεργαστή φορητού από ΗΠΑ, δεύτερο χέρι (κατασκευής έστω 2011), κι αυτός ο επεξεργαστής χαλάσει ας πούμε σε 5 μήνες, μπορώ να ζητήσω εγγύηση από την εταιρεία ή την αντιπροσωπεία (ελλείψει λιανικής απόδειξης αγοράς) ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι απολυτα σιγουρος οποτε καλυτερα να περιμενεις και αλλες απαντησεις αλλα νομιζω οτι αν σου στειλει και το χαρτι αγορας μαζι (αποδειξη) θα εχεις οσο εχει μεινει απο την εγγυηση του.

Τωρα στη περιπτωση σου υπαρχουν και αλλα προβληματα, πχ η εγγυηση του να μην ειναι international αλλα μονο για ΗΠΑ και αλλο ενα που μου διαφευγει τωρα.

ps. ελπιζω να μην ειμαι εντελως λαθος :p

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως είναι πως αυτοί οι επεξεργαστές μπορέι να προέρχονται πχ από συστήματα με τα οποία πήγαιναν πακέτο, οπότε δεν υπάρχει καμία απόδειξη αγοράς τους ξεχωριστά...

Οπότε λογικά μόνο από την κατασκευάστρια εταιρεία μπορεί να υπάρχει εγγύηση βάσει σειριακού αριθμού κοκ

Δεν ξέρω αν στοιχεία αγοράς πχ από Paypal μπορεί να έχουν κάποια αξία

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι σχετικο-άσχετο

Αν κάποιος έρχεται απο Αμερική μπορεί να φέρει μαζί του πέρα από το προσωπικο του laptop άλλο ένα?

Αγόρασε καινούριο (απο εκεί) για τον ίδιο και θέλει να φέρει και αυτό και το παλιο που είχε ήδη στην Ελλάδα τώρα που έρχεται για καλοκαίρι.

Αν βάλει το ένα στη βαλίτσα και το άλλο κλασσικά στη θήκη στο χέρι παίζει να τον φορολογήσουν στο αεροδρόμιο?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι σχετικο-άσχετο

Αν κάποιος έρχεται απο Αμερική μπορεί να φέρει μαζί του πέρα από το προσωπικο του laptop άλλο ένα?

Αγόρασε καινούριο (απο εκεί) για τον ίδιο και θέλει να φέρει και αυτό και το παλιο που είχε ήδη στην Ελλάδα τώρα που έρχεται για καλοκαίρι.

Αν βάλει το ένα στη βαλίτσα και το άλλο κλασσικά στη θήκη στο χέρι παίζει να τον φορολογήσουν στο αεροδρόμιο?

Αν θέλουν μπορει να τον φορολογήσουν.Το καλύτερο ειναι να το φέρει ανοικτο και το αλλο η να μην το δηλώση καθολου.Ετσι και αλλιως δειγματοληπτικο ελενχο κανουν.

Link to comment
Share on other sites

μα και τα 2 ανοικτά είναι, ούτε κουτιά έχουν ούτε τπτ.. με την θήκη που κρεμάς στον ώμο το πήγε Αμερική και με αυτή το γυρνάει. Απλά αγόρασε άλλο ένα εκει και τώρα ουσιαστικά έχει 2 προσωπικά-χρησιμοποιημένα. Άρα λες ότι αν φέρει και τα 2 παίζει να τον φορολογήσουν αλλά αν φέρει μόνο το 1 δε θα του πει κανεις τπτ??

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=230]vgiozo[/MENTION] είμαστε εντελώς off topic αλλά με μια γρήγορη ματιά μάλλον δεν καλύπτεσαι από την Intel (είναι για boxed desktop οι 3ετείς εγγυήσεις σε retail users)

Processors; Desktop processor warranty frequently asked questions

εδώ το κείμενο της εγγύησης

εδώ άλλο ένα

Έγινε επεξεργασία από salde
προσθήκη link
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως είναι πως αυτοί οι επεξεργαστές μπορέι να προέρχονται πχ από συστήματα με τα οποία πήγαιναν πακέτο, οπότε δεν υπάρχει καμία απόδειξη αγοράς τους ξεχωριστά...

Οπότε λογικά μόνο από την κατασκευάστρια εταιρεία μπορεί να υπάρχει εγγύηση βάσει σειριακού αριθμού κοκ

Δεν ξέρω αν στοιχεία αγοράς πχ από Paypal μπορεί να έχουν κάποια αξία

Δεν ξέρω αν η εγγύηση της Αμερικής ισχύει και στην Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως είναι πως αυτοί οι επεξεργαστές μπορέι να προέρχονται πχ από συστήματα με τα οποία πήγαιναν πακέτο, οπότε δεν υπάρχει καμία απόδειξη αγοράς τους ξεχωριστά...

Οπότε λογικά μόνο από την κατασκευάστρια εταιρεία μπορεί να υπάρχει εγγύηση βάσει σειριακού αριθμού κοκ

Δεν ξέρω αν στοιχεία αγοράς πχ από Paypal μπορεί να έχουν κάποια αξία

δεν νομιζω να ισχυει εγγυηση για pulled εξαρτημα - θα ισχυει οτι και για τους σκλ.δισκους

η intel πχ θα σου πει να απευθυνθεις στην εταιρεια του προιοντος (πχ ΗΡ)...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
μα και τα 2 ανοικτά είναι, ούτε κουτιά έχουν ούτε τπτ.. με την θήκη που κρεμάς στον ώμο το πήγε Αμερική και με αυτή το γυρνάει. Απλά αγόρασε άλλο ένα εκει και τώρα ουσιαστικά έχει 2 προσωπικά-χρησιμοποιημένα. Άρα λες ότι αν φέρει και τα 2 παίζει να τον φορολογήσουν αλλά αν φέρει μόνο το 1 δε θα του πει κανεις τπτ??

Κανονικά υποχρεούται να τα δηλώσει κατά την είσοδο στη χώρα οπότε μπορεί να ελεγχθει κατά την έξοδο αν τα εχει μαζί του. Βέβαια αυτό είναι σχετικά απίθανο να γίνει ιδίως σε Αμερικανό. Άρα μή φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ 15-10-2013 07:00 Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

Αυτο ειναι μεσω του tracking number απο το site των ΕΛΤΑ

To Μ.Δ τι ειναι? Αν εχει φτασει στα ΕΛΤΑ Νικαιας οπου μενω και εγω δεν επρεπε να με εχουν ενημερωσει μεχρι τωρα? Ειναι 2 κινητα απο merimobiles

Link to comment
Share on other sites

3 μέρες έκανε ο ταχυδρόμος να μου φέρει την ειδοποίηση!!!!!

Είχα πάει να δω γιατί αργεί να έρθει και μου είπαν ότι ΔΕΝ έχει έρθει τίποτα...

θα περιμενω και την Δευτερα ,και Τριτη θα παω με το tracking number ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

430 ευρω σε κινεζο για κινητο..... (το εχεις ηδη αναφερει καπου αλλου :whistling )

σορυ ,αλλα ας προσεχες οταν πληρωσες

αλλα για να μην ειμαι μονο κακος - θα σου προτεινω απατεωνια αφου το ψαχνεις ,αλλα που ΔΕΝ εχω εφαρμοσει ποτε... !

φτιαξε 2 χαρτια paypal -ενα με το κανονικο ποσο κι ενα με τα 150 που σου ανεφερε ο τσινεζος

βαλτα απο ενα σε καθε κ0λοτσεπη και πγγαινε εκει και ψαρεψες τους να δεις τι τιμη εχει το χαρτι τους....

αν δεις 150 >δεξι κ0λ0μερι ,αν παλι ειναι 430 >αριστερο

οπως και να χει το κεντρο δεν θα το γλυτωσεις !! :mamba:

18009491.jpg

**επικοινωνησε και με τον κινεζο να μαθεις αν εχει πειραξει την τιμη τελικα ή οχι

Φίλε, εγγράφηκα μόνο και μόνο για να σου πω ότι έλιωσα στο γέλιο με το ποστ σου!! Να σαι καλά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τις περισσότερες φορές και μένα και απο αμερική και από Κίνα και Χονγκ Κονγκ έρχονται χωρίς να χρειαστεί τελωνείο. Μια φορά απλά απο Αμερική είχα παραγγείλει κάτι βιταμίνες και τον ηπια στεγνά γιατί μου ζήτησαν Άδεια ΕΟΦ. Φυσικά δε μπήκα ποτέ στη διαδικασία να τους πάω. Είπαν οτι θα τα στείλουν πίσω αλλά μάλλον δε τα έστειλαν ποτέ γιατι σε επικοινωνία με τον Πωλητή δε τα παρέλαβε ποτέ. Έτσι απλά έχασα 110 ευρώ ... Και γαμώ . Οπότε "φάρμακα" ποτέ απο χώρες εκτός ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πως είναι καλύτερα να μου στείλει φίλος απο Αμερική μητρική/cpu/μνήμες;

 

Εννοείται ότι τα κουτιά θα είναι ανοιχτά, τα πράγματα είναι δικά του, χρησιμοποιημένα, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.