Jump to content


Ενημέρωση των καταναλωτών για τα τέλη εκτελωνισμού ταχυδρομικών αντικειμένων


Recommended Posts

που να δείτε τι πάθαμε με τον [MENTION=4676]tragikos[/MENTION] με παραγγελία άπο valve που στείλανε μέσω DHL. 190$ παραγγελία. + 180 ευρώ επιπλέον 'έξοδα εκτελωνισμού

Link to comment
Share on other sites

κοίτα έχω παραγγείλει απο το γαλλικό και το αγγλικό και ίδιες χρεώσεις πάνω κάτω απλά απο το γαλλικό πλήρωσα κάποια έξοδα αποστολής αλλά όχι πολλά γιατί ήταν βιβλίο. απλά καθυστέρησε κάπως ενώ με το αγγλικό έκανε αμέσως

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση των καταναλωτών για τα τέλη εκτελωνισμού ταχυδρομικών αντικειμένων

21 Ιουλίου 2011

Η ΕΕΤΤ έχει γίνει αποδέκτης σημαντικού αριθμού καταγγελιών καταναλωτών σχετικά με την επιβολή πρόσθετων χρεώσεων κατά τον εκτελωνισμό ταχυδρομικών αντικειμένων προέλευσης εξωτερικού (χώρες εκτός ΕΕ). Για το λόγο αυτό και προκειμένου να μπορούν οι καταναλωτές να ελέγχουν τις σχετικές χρεώσεις και τα τέλη που τους επιβάλλονται, διευκρινίζονται τα ακόλουθα:

1) Η διαδικασία που εφαρμόζεται κατά τον εκτελωνισμό βασίζεται στην ευρωπαϊκή και ελληνική τελωνειακή νομοθεσία περί τριτοχωρικών εμπορευμάτων εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 22€, ή μη εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 45€.

Ωπ μιας και το τώρα το είδα, δηλαδή αν παραγγείλεις κάτι εκτός ΕΕ και δεν ξεπερνάει τα 45€ (για ιδιωτική χρήση πάντα, πχ. ένα τεμάχιο) δεν υπάρχει καμία περίπτωση να περάσει τελωνείο.

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

έτσι από περιέργεια, υπάρχει κάποια διαφορά μετάξυ του amazon.com και του amazon.co.uk ως προς τον τρόπο που στέλνουν τα πράγματα και και κυρίως τους πιθανούς δασμούς κλπ ;

Το amazon.com κατά κανόνα δεν στέλνει καν Ελλάδα, τουλάχιστον για τα περισσότερα αντικείμενα. Αν στείλει τότε θα περάσει τελωνείο κατά τα γνωστά.

Από το amazon.co.uk 1ον, δεν πληρώνεις δασμούς καθότι είναι συναλλαγή εντός Ε.Ε. και 2ον, για προϊόντα που πουλάει το ίδιο το amazon έχεις δωρεάν μεταφορικά για αγορές πάνω από 25 λίρες. (Super Saver Delivery το λέει).

Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

μια στιγμή γιατί μπερδεύτηκα τωρα.

Οι τελωνειακοί δασμοί είναι δασμοί του κράτους σωστά; Σε αυτή την περίπτωση πώς αποδίδονται καο περνάει ελεύθερο το οποιοδήποτε αντικείμενο;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλο. Μπορει μια εταιρια να αναλαβει τον εκτελωνισμο για λογαριασμο σου. Το amazon.com σου λεει εγω θελω τοσα και καθαρισες εντελως. Απο τις αγορες μου εν ολιγοις περιπου το 1/3 της τιμης θα προστεθει στο τελος σαν φορος τελωνειου.

Να σας το πω πιο μπακαλιστικα ( περιπου παντα ) οτι τιμη βλεπετε σε δολλαρια στο amazon.com θα σας τη ζηταει στο τελος να την πληρωσετε σε ΕΥΡΩ και θα εχει και τελωνειο.

Σε καθε περιπτωση εμενα με βολευει να ξερω απο πριν τι θα πληρωσω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου ήρθε ειδοποιητήριο για το touchpad... Μαζί με λογαριασμό 30 ευρώ, γιατί χρεώσανε ΦΠΑ και 6 ευρώ εκτελωνισμό. Πάλι καλά που δεν είχε δηλώσει όλη την αξία ο πωλητής!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ερώτηση για όποιον γνωρίζει.

Μου έστειλε ο κουνιάδος μου από Ελβετία, 18 κασέτες από την βιντεοκάμερά του για να τις μετατρέψω σε DVD.

Με πήρε σήμερα το τελωνείο για να περάσω από εκεί να πληρώσω δασμούς για να παραλάβω τις κασέτες.

Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο στέκει αυτή η χρέωση και αν όντως είναι νόμιμη, τί να περιμένω για πληρωμή.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όποιον γνωρίζει.

Μου έστειλε ο κουνιάδος μου από Ελβετία, 18 κασέτες από την βιντεοκάμερά του για να τις μετατρέψω σε DVD.

Με πήρε σήμερα το τελωνείο για να περάσω από εκεί να πληρώσω δασμούς για να παραλάβω τις κασέτες.

Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο στέκει αυτή η χρέωση και αν όντως είναι νόμιμη, τί να περιμένω για πληρωμή.

Με τί τις εστειλέ; Υποθέτω ιδιωτικη courier; (UPS/DHL/FEDEX)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η Ελβετία είναι εκτός Ε.Ε., οπότε λογικό είναι να φορολούνται δέματα κτλ. από κει.

Τώρα για φόρο... βασικά έχει σημασία η δηλωμένη αξία των προϊόντων.. στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι λίγο πιάστο-το-αυγό-και-κούρευτο... πώς θα 'κοστολογηθεί' το πακέτο? Πιθανώς να σου βάλουν ένα ποσό (π.χ. 50-80-100 ευρώ) και πάνω σ'αυτό θα υπολογιστούν φόροι-δασμοί (περίπου 20%+κάποια έξοδα). Ευτυχώς στο ταχυδρομείο δεν λειτουργούν όπως στις ιδιωτικές κούριερ και τα έξοδα είναι πολύ λιγότερα..

Ίσως και να πέσεις σε κανάν υπάλληλο που να είναι στις καλές του (δύσκολο την σήμερον ημέρα) και να μην πλερώσεις τίποτα...(το οποίο θα ήτο και πολύ λογικό).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.