Jump to content



Hacshop και εξυπηρέτηση


nobig

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Shidokanjohn [Σήμερα, στις 12:33]

Nομιζω ειναι υποχρεωση του μαγαζιου αυτο.

Τη συζητηση αυτη θα την ανοιξουμε σε αλλο thread οπως προειπα, αλλα η πιο γρηγορη απαντηση που μπορω να σου δωσω, ειναι οτι, οταν αγοραζεις ενα προιον που δεν ειναι retail, υποτιθεται οτι εισαι γνωστης του θεματος, αρα και των ορων εγγυησης των προιοντων που θα ενσωματωσεις στο συστημα σου. Μην ξεχνας, οτι, αν ξεκινησουμε με υποχρεωσεις, θα επρεπε η ιδια η WD να το αναγραφει στο προιον. Για τον παραπανω λογο, οταν στηνεται ενα συστημα στο καταστημα εξ ολοκληρου,ο πελατης παιρνει γραπτη εγγυηση με τις ημερομηνιες ληξης των εγγυησεων. Τα υπολοιπα στο αλλο thread....;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 199
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Voudas

2. αν έρθω αύριο από το μαγαζί και πάρω 1 wd, θα πληροφορηθώ και για την ημ/νία λήξης της εγγύησης?

Οι WD (και οι maxtor αν θυμάμαι καλά), γράφουν πάνω τους την ημερομηνία κατασκευής τους, οπότε είναι σχετικά εύκολο να το υπολογίσεις.

Γεγονός είναι πάντως πως κανένας πωλητής δεν σου λέει πως η εγγύηση ισχύει από την κατασκευή του δίσκου (ίσως μόνο αν τον ρωτήσεις, ΑΝ το ξέρει κι' όλας)... :(

Link to comment
Share on other sites

Στο site της WD μπορείτε να συμπληρώσετε το serial no. και σας υπολογίζει αυτόματα το υπόλοιπο της εγγύησης βάση του τί θεωρεί η WD nominal RMA period (δικό μου αυτό......μην με κράξετε). Πάντως στα Πλαίσιο έχω επιστρέψει 20άρη WD εκτός εγγύησης WD σύμφωνα με το site και εντός βάση της απόδειξης αγοράς και μου τον αλλάξανε με 40άρη αφού πλήρωσα ένα ελάχιστο ποσό σαν διαφορά (μιλάμε 3 περίπου!!!!!!!!!!!). Ειδικά στο θέμα της διαφοράς, σε περίπτωση που δεν έχουν ιδίου μεγέθους σκληρού, μπορείτε άνετα να τους πιέσετε και να σας τα κάνουν χωρίς χρήματα αλλά αυτό θα το προτιμούσα εαν ξεπερνούσε τα 10:p .....

Link to comment
Share on other sites

Παιδες σημερα καταφερα να το παω το Tagan να το τσεκαρουν...

Ηταν γυρω στις 1.30..

Μεσα ηταν μονο ο Στρατος(αφου συστηθηκαμε...)

"Στρατο(να μιλαω στον ενικο στα ποστ και στα πμ και στον πληθυντικο μπροστα του...μου φαινεται παραξενο!) σας εφερα το Tagan να το κοιταξετε...περιμενε μια στιγμη να ανοιξω τη τσαντα..."

Του το δινω...και κλεινω τη τσαντα μου...

"Ξανα ανοιξε τη τσαντα!" μου ειπε...

Την ανοιξα και μου εδωσε ενα ολοκαινουριο Tagan του οποιου το χαρτακι ηταν μισοσκισμενο....

Παω σπιτι ολος χαρα τα βαζω ολα! Και μου σπαει το πλαστικακι στο καλωδιο του sata...

Δεν bootαρα γιατι φοβηθηκα μη γινει τιποτα με το δισκο..

πηγα και πηρα ενα καλωδιο(γμτ ηθελα να παρω uv...αλλα σιγα τι ειναι 2?)

ξαναγυριζω...τα βαζω..και το Tagan ειναι πιο κρυο και απο τα πλακακια του δωματιου μου!

Αψογο!

Που θελω να καταληξω? Οτι για αλλη μια φορα που πηγα με αντιμετωπισαν σαν "Φανη" και οχι σαν "πορτοφολι με "...

Ο Στρατος ειναι πολυ φευγατο ατομο...ευγενικοτατος...και εχει πολυ πλακα!

Και σιγουρα ειναι τερας ηπιοτητας!

Μετα πηρα τηλεφωνο...κατα τις 5.30...

"Γεια σας μπορω να μιλησω στο Στρατο?"

"Εγω δεν σου κανω?"

"Μια χαρα ειστε, μπορω να μιλησω στο Στρατο?"

"Καλα καλα(γελαει) μισο λεπτο να στον δωσω"

"Οκ δεν πειραζει θα το σε εσας...το tagan ειναι μια χαρα!"

"Εμεινες ευχαριστημενος?"

"Ουυυυυυυυυυυυ ναι!

"Πολυ ωραια!"

Γεια σας και καλο απογευμα!"

Αυτα....πραγματι nobig μηπως μπηκες σε αλλο καταστημα?

ΥΓ:Μπηκε και καποιος Μαριος με 2 φιλους του...και στανταρ ειναι μελος εδω μεσα γιατι μιλουσαν για το "θεμα"....αλλα ποιος ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K

ΥΓ:Μπηκε και καποιος Μαριος με 2 φιλους του...και στανταρ ειναι μελος εδω μεσα γιατι μιλουσαν για το "θεμα"....αλλα ποιος ειναι?

Ωχ, ήρθες φάτσα-κάρτα με τον κ. Μάριο και τους μπράβους του?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Ωχ, ήρθες φάτσα-κάρτα με τον κ. Μάριο και τους μπράβους του?

Ηταν ενας ψηλος με σκουλαρικι αν θυμαμαι καλα...και κοντα μαλλια...

οσο για τους μπραβους του....μια χαρα ηταν τα παιδια!

Ο Μαριος κρατουσε ενα πακο με πανω απο 400 σελιδες πρεπει να ηταν...

Στρατος: "Διαβαζουμε? Διαβαζουμε?"

Μαριος: "Εεεε...γκουχου...γκουχου.."

Καπως ετσι!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Το φορτισμένο κλίμα, που το βλέπεις ακριβώς??? ήρθες με κάποιες ώρες καθυστέρησης.

Οχι παρακολουθω συνεχεια (τουλαχιστον απο 18:00 που σχολαω μεχρι 13:00 που παω για υπνο)

Το σβησα για να μην ανοιξουμε αλλη συζητηση και γιατι :

Νομιζω οτι δεν οδηγει σε κανενα συμπερασμα η κατηγοροποιηση των μελλων σε υποστηρικτες και κατακριτες του χακ.

Ο καθενας μας το αγαπαει ή το μισει για τους δικους του προσωπικους λογους, τους οποιους δεν χρειαζεται να αναλυσει, γιατι τα κριτηρια του καθενος ειναι διαφορετικα.........

Επισης : το ενα εμπλεκομενο μερος ειναι παλιο και γνωστο...οποτε ειναι γνωστα τα υπερ ή/και τα κατα (που πιθανως εχει)

ενω το αλλο σχετικα νεο (για καποιους τουλαχιστον) οποτε μποορει να εχει δικιο (ή να μην εχει) ή να εχει και αδικο.

Απλα ο καθενας μας χαρακτηριζεται απο την πορεια του και οχι απο τις στιγμες του......

Ο χρονος θα δειξει ............αλανθαστα

παντα φιλικα.......

ΥΓ. δεν εχω προθεση και ελπιζω να μην αδικω κανεναν.........

αν προκυπτει οτι, τοτε συγγνωμη εκ των προτερω..............

τα παραπανω αποτελουν απλα προσωπικη γνωμη του γραφοντος και τιποτα παραπανω

(αντικειμενικη θα ηθελα να πιστευω)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι είναι υποστηρικτές ή μη. Απλά ο καθένας λέει την εμπειρία του και είμαι σίγουρος ότι αυτό το μόνο που δεν κάνει, είναι κακό, είτε σε εμάς, είτε στο μαγαζί - στη συγκεκριμένη στο HAC.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

Δε νομίζω ότι είναι υποστηρικτές ή μη. Απλά ο καθένας λέει την εμπειρία του και είμαι σίγουρος ότι αυτό το μόνο που δεν κάνει, είναι κακό, είτε σε εμάς, είτε στο μαγαζί - στη συγκεκριμένη στο HAC.

Οταν λες την προσωπικη σου εμπειρια εξ ορισμου δεν εισαι αντικειμενικος....

Αντικειμενικος θα ηταν καποιος ποου θα τους ηξερε και τους 2 χωρις να εινα φιλος του πελατη ουτε πελατης του καταστηματος (ειναι δυσκολο ..... να συμβουν ολα ταυτοχρονα)

pls let it go

αλλιως θα ξανανεβασω τη φωτο χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω συμφωνω με αυτα που ειπε ο DarkSaga......

Ουτε τακτικος ειμαι εδω μεσα ουτε εχω αναγκη κανεναν να διαφημισω ρε ΒΑΝ λεω κι αστε να π***θειτε.......

Ομως το HAC οσες φορες παρειγγειλα (και μενω επαρχια) αψογα με εξυπηρετησαν κι ο Στρατος κι ο Θωμας.:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

ώστε έτσι λοιπόν το hac τέτοιες φάσεις. και γω επαρχία , αλλά ψώνιζα μέσω αντιπροσώπου, δεν ήξερα όμως ότι τον έστελνα στο στόμα του λύκου. :devil: :devil: :D :D

Δυστυχώς ο αντιπρόσωπος μας την έκανε και για κάτι ψιλά τους έστειλα 2-3 φορές το ίδιο mail για πληροφορίες αλλά απάντηση δεν πήρα . λέτε αν τους πάρω τηλέφωνο να με συχτηρίσουν?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas [Χθες, στις 12:58]

Φίλε ταραμά επειδή τα έχουμε κάνει σαλάτα (ταραμοσαλάτα?:)) θέλω να ρωτήσω κάτι,

έστω ότι έχουμε έναν προϊόν με εγγύηση 24 μήνες... στο μαγαζί σου θα το δώσεις με ίδια τιμή αν του απομένουν 22 με ένα ίδιο που του μένουν 16? το γνωρίζει ο κάθε αγοραστής ότι συμβαίνει αυτό?

Αν θελεις μια ειλικρινη απαντηση το θεμα με τις εγγυησεις ειναι σαλατα, το ενα ειναι σε πρασινο κουτακι και εχει 1 χρονο εγγυηση ενω το αλλο ειναι σε καφε κουτακι και εχει 3 χρονια εγγυηση, αγοραζεις 30 κομματια χονδρικη και τα βαζεις σο μαγαζι σου και ο εισαγωγεας σου λεει οτι δεχεται rma για το 30% των πωλησεων, το ενα ειναι retail το αλλο ειναι box, το ενα ειναι απο προσφορα χωρις εγγυηση................ μεχρι αυριο μπορω να γραφω αλλα το πιο αστειο ειναι οτι ενα βαρκακι που κουβαλαγε σκληρους εμπασε νερα και βουλιαξε στο ποταμι, βουτηξανε οι μαγκες βγαλανε τους δισκους και τους δωσανε σε γνωστη εταιρεια, για 2 μηνες περιπου αγοραζαμε WD 40GB 7200RPM με 40 ευρω χονδρικη οταν η κανονικη τιμη ητανε 100 ευρω, οι δισκοι αυτοι μονο εγγυηση δεν ειχανε :tomato: στο φιναλε οποιος φλιπερνε τον αλλαζαμε επι τοπου ;)

αστο να παει αστο ειναι η κατασταση

Link to comment
Share on other sites

Γενικα λεω να το αφησουμε και να παμε γι'αλλα, εξαντληθηκε το θεμα, οι ανθρωποι εχουν ενα μαγαζι και βλεπουν καθε μερα διαφορα και αντιμετωπιζουν διαφορα, οι φιλοι που εχουν παραπονα μπορουν νομιζω με μια καλοπιστη αμεση επαφη να τα λυσουν, δεν πιστευω οτι οι ανθρωποι αυτοι δεν θελουν να πουλησουν, απλα υπαρχουν και δυσκολες στιγμες αρκει παντα να αυτες οι στιγμες να ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας.

Οσο για τις εγγυησεις και εγω εχω αλλαξει πραγματα που δεν ηταν στην εγγυηση ειτε σε συννενοηση με τον εισαγωγεα ειτε μονος μου και κατι που πρεπει να παραδεχθουμε ειναι οτι οταν εχεις ενα πελατη που σου εχει αφησει 5.000 ευρω για παραδειγμα και σου φερει ενα μοντεμακι των 30 ευρω καμενο θα του δωσεις καινουργιο δωρο και θα τελειωσει η ιστορια γιατι τα 30 ευρω ειτε τα εχεις βγαλει ειτε ξερεις οτι θα τα βγαλεις απο αυτο τον πελατη. Με την παρατηρηση αυτη θεωρω φυσιολογικη την αντιμετωπιση καποιων εταιρειων προς εμενα οταν ο τζιρος που τους κανω ειναι μεγαλος. Οκαθενας μορει να το δει απο οποια γωνια θελει αλλα δεν παυει να ειναι η πραγματικοτητα.

Αντε και τις ευχες μου για καλους βαθμους σε οσους γραψανε εξετασεις :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K

Ηταν ενας ψηλος με σκουλαρικι αν θυμαμαι καλα...και κοντα μαλλια...

οσο για τους μπραβους του....μια χαρα ηταν τα παιδια!

Ο Μαριος κρατουσε ενα πακο με πανω απο 400 σελιδες πρεπει να ηταν...

Στρατος: "Διαβαζουμε? Διαβαζουμε?"

Μαριος: "Εεεε...γκουχου...γκουχου.."

Καπως ετσι!

Τι ωρα εγινε αυτο.Αυτον τον Μαριο τον κυνηγαω εδω και μηνες να του τα χωσω λιγο...

:devil:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ταραμας [Σήμερα, στις 03:26]

Γενικα λεω να το αφησουμε και να παμε γι'αλλα, εξαντληθηκε το θεμα, οι ανθρωποι εχουν ενα μαγαζι και βλεπουν καθε μερα διαφορα και αντιμετωπιζουν διαφορα, οι φιλοι που εχουν παραπονα μπορουν νομιζω με μια καλοπιστη αμεση επαφη να τα λυσουν, δεν πιστευω οτι οι ανθρωποι αυτοι δεν θελουν να πουλησουν, απλα υπαρχουν και δυσκολες στιγμες αρκει παντα να αυτες οι στιγμες να ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας.

Οσο για τις εγγυησεις και εγω εχω αλλαξει πραγματα που δεν ηταν στην εγγυηση ειτε σε συννενοηση με τον εισαγωγεα ειτε μονος μου και κατι που πρεπει να παραδεχθουμε ειναι οτι οταν εχεις ενα πελατη που σου εχει αφησει 5.000 ευρω για παραδειγμα και σου φερει ενα μοντεμακι των 30 ευρω καμενο θα του δωσεις καινουργιο δωρο και θα τελειωσει η ιστορια γιατι τα 30 ευρω ειτε τα εχεις βγαλει ειτε ξερεις οτι θα τα βγαλεις απο αυτο τον πελατη. Με την παρατηρηση αυτη θεωρω φυσιολογικη την αντιμετωπιση καποιων εταιρειων προς εμενα οταν ο τζιρος που τους κανω ειναι μεγαλος. Οκαθενας μορει να το δει απο οποια γωνια θελει αλλα δεν παυει να ειναι η πραγματικοτητα.

Αντε και τις ευχες μου για καλους βαθμους σε οσους γραψανε εξετασεις :T:

:T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.