Jump to content



DELL ή LG 23'' IPS monitor


neuromancer

Recommended Posts

για μενα η lg εχει κορυφαιο service..ερχονται σπιτι στην περνουν και στην φερνουν πισω φτιαγμενη η σου δινουν αλλη χωρις πολλα πολλα.

Ειχα αγορασει PVA monitor(245WP) με 630 €.Στα δυο χρονια χαλαει,μου στελνουν ενα ρημαγμενο -και καλα επιδιωρθωμενο ιδιο- παιρνει ποδι και αυτο ,το μεταμορφωνουν σε ενα ΑΠΑΙΣΙΟΤΑΤΟ 23αρι με 1080 LED με βρωμοΤΝ και επειδη και αυτο ηταν για καρπαζιες μεταμορφωθηκε σε μια υπερσαπια τιβι LG που απλα πηγε στο σπιτι στην Αθηνα (δεν βλεπω καν TV) που τα χρωματα της ειναι λες και τα πλυνες με Πλυντηρεξ στη σκαφη.

Δεν ειναι πολλα πολλα.

Ηταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.

Και απο εμενα € δεν ξαναβλεπουν.

(Ο τυπος στο σερβις διαριγνύε τα ιματια του οτι η LG δεν βγαζει ποια μη ΤΝ μονιτορ (LOL,IPS=LG) και ουτε προκειται να βγαλει.....)

Μακρια μακρια μακρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Βγήκε και η LG IPS 235.

Την εχει σε φανταστική τιμή ο M-SYSTEΜS οπως πάντα.

Το Γερμανικό site της LG αναφέρει οτι έχει SIPS και όχι IPS. Απ ότι φαίνεται στο EAN code είναι το ίδιο προιόν.

Παρε την 235 για μένα. Εχει πολύ ωραίο design.

Αξιόλογες η DELL αλλα είναι ενοχλητικό που βγάζει 500 revision κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται διαβάζεις αποσπασματικά.

Ρωτάει πόσο ήταν η προσφορά για την οθόνη και του λέω "Δεν ξέρω.... είναι σύνολικό ποσό με Η/Υ και Laser. Δεν φαίνεται αναλυτικά..." δηλαδή δεν φαίνεται ρητά πόσο κάνει η οθόνη, "...αλλά πρέπει να είναι..." (δηλ. για την οθόνη) "...γύρω στα 250".

:...:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η "μαζα" θα προτιμησει τ ο φτηνο (πλεον ΤΝ 23 με 120-150 €) ή το πιο φαντεζi(οι Design παπατζες της LG/Samsung)

Η μάζα αμα δεν έχει μια αυτές θα πάρει καλώς η κακώς ενναλλακτικά οι "large" μπορεί να πάρουν 3-4 Dell 30άρια που έχουν και αμφισβητούμενο UNIFORMITY η κανα 2420R LG.

Link to comment
Share on other sites

Η μάζα που δεν έχει μία να μην πάρει 23άρι! Και τα 20ράκια καλά είναι και ακόμη φτηνότερα. Το θέμα εδώ είναι ότι υπάρχει πλέον φτηνό IPS. Πριν 4 χρόνια έσκαγες 450 για 20άρι.

Και το βασικότερο, δεν το παίρνουμε επειδή μας περισσεύουν, αλλά επειδή καλύπτει τις ανάγκες μας. Σαφώς υπάρχουν και οι "large", αλλά αυτοί είναι μειοψηφεία.

Link to comment
Share on other sites

καλα μην κανετε ετσι περι μαζας....

Υπαρχει μαζα που κοιταζει αποκλειστικα και μονο νουμερα..

24>23 αρα 24 καλυτερο..και σαφεστατα 26 ακομα καλυτερο...

led > ccfl βαλε και το dynamic contrast που λιγο το led λιγο το glossy παει στο θεο

οποτε βλεπεις κοσμο με ενα led 24αρη η 26αρη σε τιμη μεγαλυτερη απο ενα καλο μονιτορ .

(τα προηγουμενα 2 χρονια τουλαχιστον...τωρα ψιλοαλλαζει το σκηνικο...για αυτο το γυρισαν αρκετοι σε ips μιας και τα TN ουτε σε λαπτοπ δεν τα θελουν πλεον)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως οσα LED είδα SAMSUNG,LG,PHILIPS,DELL μην πω τι ήταν.

Κάπως ενοχλητικά στον φωτισμό τους. Και καμία σχέση με καλο CCFL μονιτορ. Το καλό της υπόθεσης είναι οτι πέσανε τραγικά οι τιμές στα IPS ο ανταγωνισμός ευνοεί εμάς οπότε και το TN θα ψοφήσει σιγά σιγά.

Τα glossy είναι επιεικώς απαράδεκτα. Κουραστικά. Ανάβεις τσιγάρο την ώρα που ποστάρεις στο LAB και δεν βλέπεις. Ουστ......

Οπως είπε ομως και ο neuromancer σε λίγο θα το γυρίσουμε όλοι σε CRT. Οσοι δεν πέταξαν τα TRINITRON και τα Diamontron τυχεροί είναι. :p:P:P

Μακαρι να μπορούσα να βρω το θρυλικό LG W245. Εχω φάει τον κόσμο αλλά πουθενά. 16:10 + MVA. Βεβαια κι ενα W2600HP να έβρισκα δεν με χάλαγε.

Το 16:9 έχει γίνει βαρετό. Παλι καλά που βγήκε και DELL 2412 σε λογική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά πας στην Dell, θέλω να μου πεις την γνώμη σου για το ηχείο (soundbar) γιατί ενδιαφέρομαι. Πάντως, Dell θα προτιμούσα κι εγώ επειδή έχει 3 χρόνια εγγύηση αλλά και καλύτερη τιμή μεταπώλησης.

Περί Soundbar (το AX510 τέλος πάντων...): το μόνο του πλεονέκτημα είναι η "μεταμόρφωση" του γραφείου και το γενικότερο συμμάζεμα, από τη στιγμή που εκλείπουν τα δορυφορικά ηχεία και το σχετικό καλωδιαμάνι στην επιφάνειά του.

Κατά τα άλλα, αποτέλεσε μία μικρή απογοήτευση τόσο από πλευράς εργονομία (μόνον περιστροφικός διακόπτης/ποτενσιόμετρο, μπλε LEDάκι που ενοχλεί στο μάτι), όσο και από πλευράς ποιότητας κατασκευής (μάλλον ασυνήθιστο για Dell, αλλά τρίζει και συντονίζεται κατά περίπτωση και γενικά υπολείπεται σε ποιότητα "αφής" να το πω έτσι) και φυσικά ήχου (πολύ low-fi, πλήρης έλλειψη μπάσου - φυσιολογικό αυτό - αλλά ούτε και στα μεσαία/πρίμα έκανε κάτι ιδιαίτερο). Κατάλληλο μόνο για να ακούει κανείς τους ήχους των Windows και να μην είναι τελείως μουγκό το PC.

Βασικά, το σούταρα κατ'ευθείαν στη Dell της αδερφής μου που τη βόλεψε μια χαρά και εγώ κράτησα το στερεοφωνικό μου...

Ρεζουμέ: δεν περίμενα και απόδοση Magnepan, αλλά όχι και αυτό το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Αν πλησιάζει την ποιότητα ενός ζευγαριού ηχείων των 10-15 ευρώ μου αρκεί. Σε χώρο γραφείου θα βρίσκεται οπότε μόνο χαμηλά θα παίζει (αν θα παίζει και τίποτε πέρα από τους ήχους των win).

Το γλύτωμα από το "καλωδιομάνι" που λές (+ την ξεχωριστή τροφοδοσία, προσθέτω εγώ) είναι βασικό σε μένα και το "μέτρησα".

Link to comment
Share on other sites

Αν πλησιάζει την ποιότητα ενός ζευγαριού ηχείων των 10-15 ευρώ μου αρκεί. Σε χώρο γραφείου θα βρίσκεται οπότε μόνο χαμηλά θα παίζει (αν θα παίζει και τίποτε πέρα από τους ήχους των win).

Το γλύτωμα από το "καλωδιομάνι" που λές (+ την ξεχωριστή τροφοδοσία, προσθέτω εγώ) είναι βασικό σε μένα και το "μέτρησα".

Φυσικά, στο "καλωδιωμάνι" συμπεριλαμβάνεται και η ξεχωριστή τροφοδοσία!

Ηχεία των 10-15€ δεν έχω ακούσει ποτέ, υποθέτω όμως ότι αυτή την κατηγορία την έχει άνετα. Για τη χρήση που στοχεύεις, νομίζω ότι θα εξυπηρετηθείς 100%.

Link to comment
Share on other sites

Ηχεία των 10-15€ δεν έχω ακούσει ποτέ, υποθέτω όμως ότι αυτή την κατηγορία την έχει άνετα. Για τη χρήση που στοχεύεις, νομίζω ότι θα εξυπηρετηθείς 100%.

Σύγκριση Ηχεία : Turbo-X Ηχεία M-400 (2.0) + Logitech Speakers Z-110 (2.0) + Turbo-X Ηχεία Turtle White (2.0) + Creative Ηχεία A60 (2.0) -plaisio.gr

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αφού βλέπω πως τελικά έκλεισε ο neuromancer προς την Dell, να ασχοληθώ με το soundbar...

Περί Soundbar (το AX510 τέλος πάντων...): το μόνο του πλεονέκτημα είναι η "μεταμόρφωση" του γραφείου και το γενικότερο συμμάζεμα, από τη στιγμή που εκλείπουν τα δορυφορικά ηχεία και το σχετικό καλωδιαμάνι στην επιφάνειά του.

Κατά τα άλλα, αποτέλεσε μία μικρή απογοήτευση τόσο από πλευράς εργονομία (μόνον περιστροφικός διακόπτης/ποτενσιόμετρο, μπλε LEDάκι που ενοχλεί στο μάτι), όσο και από πλευράς ποιότητας κατασκευής (μάλλον ασυνήθιστο για Dell, αλλά τρίζει και συντονίζεται κατά περίπτωση και γενικά υπολείπεται σε ποιότητα "αφής" να το πω έτσι) και φυσικά ήχου (πολύ low-fi, πλήρης έλλειψη μπάσου - φυσιολογικό αυτό - αλλά ούτε και στα μεσαία/πρίμα έκανε κάτι ιδιαίτερο). Κατάλληλο μόνο για να ακούει κανείς τους ήχους των Windows και να μην είναι τελείως μουγκό το PC.

Βασικά, το σούταρα κατ'ευθείαν στη Dell της αδερφής μου που τη βόλεψε μια χαρά και εγώ κράτησα το στερεοφωνικό μου...

Ρεζουμέ: δεν περίμενα και απόδοση Magnepan, αλλά όχι και αυτό το πράγμα...

Προσωπικά το μόνο που με ενδιαφέρει είναι εαν ο ήχος τους μπορεί να συγκριθεί με αυτόν μιας TV με ενσωματωμένα ηχεία. Με βολεύει που είναι συμμαζεμένη η όλη κατάσταση αφού θέλω να μεταμορφώσω μια Dell σε TV με χρήση εξωτερικού ψηφιακού δέκτη χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις από πλευράς ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.