Jump to content




DJD

Recommended Posts

Κι όμως, ΟΛΑ τα περιστατικά βασίζονται σε πραγματικούς ασθενείς.

Ναι ρε φίλος, οτιδήποτε ΔΕΝ είναι επιστημονική φαντασία, βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα. :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλος, οτιδήποτε ΔΕΝ είναι επιστημονική φαντασία, βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα.

Δε χρειάζεται να είναι επιστημονική. Φαντασία σκέτη κάνει :p

Εγώ μιλάω για τις ασθένειες και τις διαγνώσεις. Τα περιστατικά γενικότερα, είναι αληθινά.

Υπάρχουν ανάλογες κλινικές στις ΗΠΑ και κοστίζει άπειρα χρήματα η νοσηλεία εκεί. Πάνε φυσικά μόνο ειδικά περιστατικά που οι υπόλοιποι γιατροί σηκώνουν τα χέρια. Έχουν ποσοστό επιτυχίας περίπου 80% στη διάγνωση.

Η απλή ασφάλιση του μέσου πολίτη δεν καλύπτει ανάλογα περιστατικά κι έτσι πάνε όσοι έχουν να πληρώσουν μόνο.

Οι πληροφορίες από έναν φίλο ασφαλιστή και δεύτερο φίλο χημικό μηχανικό που εργάζεται σε φαρμακοβιομηχανία. Και οι δύο μένουν Βοστώνη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι συζητάμε, αλήθεια. Θεωρώ αυτονόητο ότι μιλάμε για βάσεις στην πραγματικότητα σε τέτοιες περιπτώσεις. :p

Είναι σαν να λέω π.χ. "έχω γνωστούς που τους κεράτωσαν οι γυναίκες τους, οπότε το Desperate Housewives βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα" :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι συζητάμε, αλήθεια. Θεωρώ αυτονόητο ότι μιλάμε για βάσεις στην πραγματικότητα σε τέτοιες περιπτώσεις.

Τι δεν καταΛαβαίνεις; Τι δεν καταΛαβαίνεις;

Μιλάω για πολύ συγκεκριμένα περιστατικά. Μιλάω για ιατρικούς φακέλλους. Μιλάω για καταστάσεις που έχουν αλλαχθεί μόνο τα ονόματα. Δεν είναι από μία κλινική, αλλά από πολλές, χωρίς όμως αυτό να έχει ιδιαίτερη σημασία. Αυτό που λες είναι γενικούρα. Εγώ μιλάω πολύ συγκεκριμένα. Θα μπορούσε το οποιοδήποτε περιστατικό να είναι φανταστικό. Να μην είχε συμβεί. Να ήταν φουσκωμένο για να δώσουν έμφαση. Τα περιστατικά είναι αληθινά. Δηλαδή ο Χ 40άρης, πήγε στο νοσοκομείο, του έκαναν 5 λάθος διαγνώσεις, τελικά βρήκαν τι είχε και έγινε καλά ή όχι. Μπορεί οι 3 από τις 5 να έγιναν σε άλλη κλινική και μετά να πήγε εκεί αφού δεν έβγαζαν άκρη. Λεπτομέρεια. Μιλάμε όμως για πραγματικά γεγονότα, όχι σενάρια φαντασίας. Καμία σχέση με τη σύγκριση που κάνεις και σίγουρα δεν είναι τόσο γενικό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν καταΛαβαίνεις; Τι δεν καταΛαβαίνεις;

Μιλάω για πολύ συγκεκριμένα περιστατικά. Μιλάω για ιατρικούς φακέλλους. Μιλάω για καταστάσεις που έχουν αλλαχθεί μόνο τα ονόματα. Δεν είναι από μία κλινική, αλλά από πολλές, χωρίς όμως αυτό να έχει ιδιαίτερη σημασία. Αυτό που λες είναι γενικούρα. Εγώ μιλάω πολύ συγκεκριμένα. Θα μπορούσε το οποιοδήποτε περιστατικό να είναι φανταστικό. Να μην είχε συμβεί. Να ήταν φουσκωμένο για να δώσουν έμφαση. Τα περιστατικά είναι αληθινά. Δηλαδή ο Χ 40άρης, πήγε στο νοσοκομείο, του έκαναν 5 λάθος διαγνώσεις, τελικά βρήκαν τι είχε και έγινε καλά ή όχι. Μπορεί οι 3 από τις 5 να έγιναν σε άλλη κλινική και μετά να πήγε εκεί αφού δεν έβγαζαν άκρη. Λεπτομέρεια. Μιλάμε όμως για πραγματικά γεγονότα, όχι σενάρια φαντασίας. Καμία σχέση με τη σύγκριση που κάνεις και σίγουρα δεν είναι τόσο γενικό το θέμα.

Πριν είπες ότι ΟΛΑ βασίζονται σε αληθινά περιστατικά. Τώρα ότι έχεις 2 φίλους που σου εκμυστηρεύτηκαν το ιατρικό απόρρητο και ισχυρίζονται ότι έχουν δει τι;

ΟΛΑ τα επισόδεια του House και ότι έχουν γνώση για ΟΛΑ τα επισόδεια και τα επιβεβαιώνουν ΟΛΑ ο ασφαλιστής και ο φαρμακοποιός; Και έχουν αλλάξει μόνο τα ονόματα; Ξέρεις πόσες φορές στον κόσμο έχουν συμβεί αυτά που βγάζουν στα serials? Ναι, είναι κοινό μυστικό, ΟΛΑ βασίζονται σε πραγματικά γεγονότα, LOL.

Αν σου φαίνονται εσένα γενικότητες αυτά που σου λέω εγώ σαν αντιπαραδείγματα, εγώ αυτά που μου παραθέτεις τα θεωρώ υπερβολικά βολικά :)

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις...

Πριν είπες ότι ΟΛΑ βασίζονται σε αληθινά περιστατικά. Τώρα ότι έχεις 2 φίλους που σου εκμυστηρεύτηκαν το ιατρικό απόρρητο και ισχυρίζονται ότι έχουν δει τι;

Δεν μου εκμυστηρεύτηκαν κανένα απόρρητο, γιατί δεν υπάρχει τέτοιο. Το απόρρητο αφορά σε ονόματα, όχι καταστάσεις. Οπότε, μπορεί να δώσει στοιχεία για ένα περιστατικό, χωρίς να δώσει ονόματα. Δεν παραβιάζεται κανένα απόρρητο. Επίσης, δεν το ξέρω μόνο εγώ. Αν ψάξεις στοιχεία για τη σειρά, θα το δεις και μόνος σου. Το αναφέρει και στα credits.

ΟΛΑ τα επισόδεια του House και ότι έχουν γνώση για ΟΛΑ τα επισόδεια και τα επιβεβαιώνουν ΟΛΑ ο ασφαλιστής και ο φαρμακοποιός*; Και έχουν αλλάξει μόνο τα ονόματα; Ξέρεις πόσες φορές στον κόσμο έχουν συμβεί αυτά που βγάζουν στα serials? Ναι, είναι κοινό μυστικό, ΟΛΑ βασίζονται σε πραγματικά γεγονότα, LOL.

Δε χρειάζεται να ΔΟΥΝ όλα τα επισόδεια. Το λένε οι ίδιοι ότι είναι αληθινά περιστατικά, έχει επιβεβαιωθεί από διάφορους κύκλους και δεν έχουν λόγο να είναι φανταστικά. Είναι πολύ εξειδικευμένες συνθήκες και κοστίζει πολύ λιγότερο στους παραγωγούς να βρουν 10, 20, 100 ανώνυμους φακέλλους με ιστορικά, παρά να μαζέψουν συμβούλιο γιατρών, να δημιουργήσουν έναν υποθετικό ασθενή, να αρχίσουν να προσθέτουν συμπτώματα της ασθένειας, αλλά και παραπλανητικά που προκύπτουν από χρήση ναρκωτικών πχ, και να καταλήξουν σε κάτι που θα μπορούσε να είναι αληθινό. Γιατί σου φαίνεται τόσο δύσκολο;

Αν σου φαίνονται εσένα γενικότητες αυτά που σου λέω εγώ σαν αντιπαραδείγματα, εγώ αυτά που μου παραθέτεις τα θεωρώ υπερβολικά βολικά

Είναι βολικά, γιατί όπως έγραψα από πάνω, έχουν πολύ λιγότερο κόστος από τα να τα δημιουργήσουν. Υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες περιστατικά σε όλο τον κόσμο. Στις ΗΠΑ έχουν 19, αν θυμάμαι καλά, τέτοιες εξειδικευμένες κλινικές. Δύσκολο τους είναι να βρουν 24 περιστατικά το χρόνο;

*τώρα πως ο χημικός μηχανικός που εργάζεται σε φαρμακοβιομηχανία, έγινε φαρμακοποιός, δεν κατάλαβα... :confused:

και μιλάμε για άτομο που έχει σαν ευθύνη τη δημιουργία των μονάδων παραγωγής των φαρμάκων... :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εκμυστηρεύτηκαν κανένα απόρρητο, γιατί δεν υπάρχει τέτοιο. Το απόρρητο αφορά σε ονόματα, όχι καταστάσεις. Οπότε, μπορεί να δώσει στοιχεία για ένα περιστατικό, χωρίς να δώσει ονόματα. Δεν παραβιάζεται κανένα απόρρητο. Επίσης, δεν το ξέρω μόνο εγώ. Αν ψάξεις στοιχεία για τη σειρά, θα το δεις και μόνος σου. Το αναφέρει και στα credits.

Δε χρειάζεται να ΔΟΥΝ όλα τα επισόδεια. Το λένε οι ίδιοι ότι είναι αληθινά περιστατικά, έχει επιβεβαιωθεί από διάφορους κύκλους και δεν έχουν λόγο να είναι φανταστικά. Είναι πολύ εξειδικευμένες συνθήκες και κοστίζει πολύ λιγότερο στους παραγωγούς να βρουν 10, 20, 100 ανώνυμους φακέλλους με ιστορικά, παρά να μαζέψουν συμβούλιο γιατρών, να δημιουργήσουν έναν υποθετικό ασθενή, να αρχίσουν να προσθέτουν συμπτώματα της ασθένειας, αλλά και παραπλανητικά που προκύπτουν από χρήση ναρκωτικών πχ, και να καταλήξουν σε κάτι που θα μπορούσε να είναι αληθινό. Γιατί σου φαίνεται τόσο δύσκολο;

Είναι βολικά, γιατί όπως έγραψα από πάνω, έχουν πολύ λιγότερο κόστος από τα να τα δημιουργήσουν. Υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες περιστατικά σε όλο τον κόσμο. Στις ΗΠΑ έχουν 19, αν θυμάμαι καλά, τέτοιες εξειδικευμένες κλινικές. Δύσκολο τους είναι να βρουν 24 περιστατικά το χρόνο;

Ρε, έλεος, δεν λέω κάτι διαφορετικό. ΟΛΕΣ οι σειρές, πέραν των πολύ αισθηματικών και των φαντασίας βασίζονται σε πραγματικά γεγονότα. Δικαστικές, ιατρικές, αστυνομικές, εγκληματολογικές, κλπ, κλπ.

Γιατί δηλαδή να παρουσιάζουμε το ευκολονόητο ως καινοτομία ή ως ιδιαιτερότητα που για να την στηρίξεις πρέπει να έχεις και δύο φίλους που ξέρουν; :p

Υπάρχει λόγος που χρησιμοποιούν τις λέξεις "βασίζεται", "στηρίζεται", κλπ.

*τώρα πως ο χημικός μηχανικός που εργάζεται σε φαρμακοβιομηχανία, έγινε φαρμακοποιός, δεν κατάλαβα... :confused:

και μιλάμε για άτομο που έχει σαν ευθύνη τη δημιουργία των μονάδων παραγωγής των φαρμάκων... :wassat:

Δεν ήθελα να μειώσω τον φίλο σου, αλλά και πάλι όπως το θέτεις, η θέση εργασίας του δεν του επιτρέπει να γνωρίζει τους τελικούς παραλήπτες των φαρμάκων.

Link to comment
Share on other sites

Ρε, έλεος, δεν λέω κάτι διαφορετικό. ΟΛΕΣ οι σειρές, πέραν των πολύ αισθηματικών και των φαντασίας βασίζονται σε πραγματικά γεγονότα. Δικαστικές, ιατρικές, αστυνομικές, εγκληματολογικές, κλπ, κλπ.

Γιατί δηλαδή να παρουσιάζουμε το ευκολονόητο ως καινοτομία ή ως ιδιαιτερότητα που για να την στηρίξεις πρέπει να έχεις και δύο φίλους που ξέρουν;

Υπάρχει λόγος που χρησιμοποιούν τις λέξεις "βασίζεται", "στηρίζεται", κλπ.

Μα είναι καινοτομία. Γιατί δε βασίζονται όλες οι αστυνομικές και ιατρικές σε πραγματικά γεγονότα. Τουλάχιστον όχι με τόση λεπτομέρεια όπως αυτή. Το ER για παράδειγμα, είχε γενικότητες. Δε χρειάζεται όμως να βασιστεί σε συγκεκριμένο ασθενή. Έπεσε, έσπασε τα πλευρά, του χώθηκε οστό στον πνεύμονα και ήρθε επειγόντως για επέμβαση. Μπιγκ ντιλ... Και να μην είχε γίνει, είναι πάρα πολύ πιθανό να συμβεί. Σε αντίθεση με τα περιστατικά που αναλύει στο House MD, που είναι ιδιαίτερα σπάνια. Για αυτό χρειάζεται να βασιστεί κάπου. Το Mentalist... Κι αυτό σε αληθινές ιστορίες βασίζεται; Τα CSI...; Που πολλά από τα στοιχεία που δίνουν θέλουν μήνες να αναλυθούν...; Μην τα γενικοποιούμε όλα. Οι σειρές και οι ταινίες που βασίζονται σε αληθινά γεγονότα το λένε. Όπως το λένε και αυτές που είναι απλά εμπνευσμένες. Δεν το λένε όλες.

Δεν ήθελα να μειώσω τον φίλο σου, αλλά και πάλι όπως το θέτεις, η θέση εργασίας του δεν του επιτρέπει να γνωρίζει τους τελικούς παραλήπτες των φαρμάκων.

Κι όμως, θα μου επιτρέψεις να γνωρίζω καλύτερα. Γνωρίζει προσωπικά πολλά περιστατικά και ήταν μέλος της ομάδας που πήρε το βραβείο για το φάρμακο που σταματάει τα συμπτώματα της σκλήρυνσης κατά πλάκας. Είχε άμεση επαφή με ασθενείς και γιατρούς και παρακολουθούσε καθημερινά την εξέλιξή τους. Άλλωστε, η ιδιότητά του του δίνει απλά δυνατότητα να έχει επαφές με γιατρούς, νοσοκομεία, ασφαλιστικές, κλπ, το χώρο δηλαδή που γνωρίζει καλύτερα από όλους αν τα περιστατικά αυτά είναι αληθινά ή όχι.

Ξαναλέω, δεν είμαι fan της σειράς, ούτε κάθομαι να τη δω. Απλά έχει τύχει να δω 5-6 επισόδεια και γνωρίζω ποιά είναι. Τις πληροφορίες της έμαθα από τα εν λόγο άτομα σε συζήτηση που έγινε και ήρθε η σειρά ως θέμα, ακριβώς επειδή συζητάγαμε για περίεργα συμπτώματα και μεθόδους διάγνωσης και θεραπείας.

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι καινοτομία. Γιατί δε βασίζονται όλες οι αστυνομικές και ιατρικές σε πραγματικά γεγονότα. Τουλάχιστον όχι με τόση λεπτομέρεια όπως αυτή. Το ER για παράδειγμα, είχε γενικότητες. Δε χρειάζεται όμως να βασιστεί σε συγκεκριμένο ασθενή. Έπεσε, έσπασε τα πλευρά, του χώθηκε οστό στον πνεύμονα και ήρθε επειγόντως για επέμβαση. Μπιγκ ντιλ... Και να μην είχε γίνει, είναι πάρα πολύ πιθανό να συμβεί. Σε αντίθεση με τα περιστατικά που αναλύει στο House MD, που είναι ιδιαίτερα σπάνια. Για αυτό χρειάζεται να βασιστεί κάπου. Το Mentalist... Κι αυτό σε αληθινές ιστορίες βασίζεται; Τα CSI...; Που πολλά από τα στοιχεία που δίνουν θέλουν μήνες να αναλυθούν...; Μην τα γενικοποιούμε όλα. Οι σειρές και οι ταινίες που βασίζονται σε αληθινά γεγονότα το λένε. Όπως το λένε και αυτές που είναι απλά εμπνευσμένες. Δεν το λένε όλες.

Κι όμως, θα μου επιτρέψεις να γνωρίζω καλύτερα. Γνωρίζει προσωπικά πολλά περιστατικά και ήταν μέλος της ομάδας που πήρε το βραβείο για το φάρμακο που σταματάει τα συμπτώματα της σκλήρυνσης κατά πλάκας. Είχε άμεση επαφή με ασθενείς και γιατρούς και παρακολουθούσε καθημερινά την εξέλιξή τους. Άλλωστε, η ιδιότητά του του δίνει απλά δυνατότητα να έχει επαφές με γιατρούς, νοσοκομεία, ασφαλιστικές, κλπ, το χώρο δηλαδή που γνωρίζει καλύτερα από όλους αν τα περιστατικά αυτά είναι αληθινά ή όχι.

Ξαναλέω, δεν είμαι fan της σειράς, ούτε κάθομαι να τη δω. Απλά έχει τύχει να δω 5-6 επισόδεια και γνωρίζω ποιά είναι. Τις πληροφορίες της έμαθα από τα εν λόγο άτομα σε συζήτηση που έγινε και ήρθε η σειρά ως θέμα, ακριβώς επειδή συζητάγαμε για περίεργα συμπτώματα και μεθόδους διάγνωσης και θεραπείας.

Μπορώ να δεκτώ ότι ο φίλος σου γνωρίζει κάποια περιστατικά, μπορώ να δεχτώ ότι γνωρίζεις 5-6 επισόδεια από τις εμπειρίες του και ταιριάζουν με τις δικές του περιπτώσεις. Και το λέω αυτό δεχόμενος τον λόγο σου, δεν είμαστε και σε δικαστήριο άλλωστε για να ζητήσω πειστήρια.

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι γνωρίζει κάποιος πέραν των δημιουργών των σήριαλ, ότι ΟΛΑ τα επισόδεια είναι 100% αληθινές ιστορίες με αλλαγμένα ονόματα. Όπως δεν γνωρίζεις κι εσύ αν όλες οι αστυνομικές κλπ δεν στηρίζονται σε πραγματικά γεγονότα. Τώρα, όσο για το Mentalist, θεωρώ γελοία την παραπομπή σου, ίσως δεν μιλάμε για το ίδιο θέμα τελικά.

Μου λες ότι το CSI δείχνει στοιχεία που θέλουν μήνες να αναλυθούν, ενώ δηλαδή τι; Οι μελέτες και οι εξετάσεις στα 40 λεπτά ενός επεισοδίου House είναι real time?

Εν κατακλείδι, δεν κολλάω στο αν υπάρχουν αληθινά περιστατικά, ούτε εξετάζω στην πιστότητά τους. Θα σε ρωτήσω όμως, με τι ιδιότητα λες ότι ΟΛΑ τα House είναι αληθινά ενώ όλα τα άλλα δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Θα σε ρωτήσω όμως, με τι ιδιότητα λες ότι ΟΛΑ τα House είναι αληθινά ενώ όλα τα άλλα δεν είναι;

:wassat:

Αν ψάξεις στοιχεία για τη σειρά, θα το δεις και μόνος σου. Το αναφέρει και στα credits.

...

Το λένε οι ίδιοι ότι είναι αληθινά περιστατικά, έχει επιβεβαιωθεί από διάφορους κύκλους και δεν έχουν λόγο να είναι φανταστικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έψαξα λίγο(στο lunch break, μην νομίζετε ότι κ-βαράω) κατάλαβα ότι είναι ένας συνδυασμός facts & fiction...

House M.D. Guide: The Medical Science of House M.D.

Δεν θα αγοράσω και το βιβλίο προφανώς αλλά από τα λίγα που εξηγεί, αυτό που έγραψα στην αρχή κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Kοντικι rulez!

Το CheeseSteak υπάρχει ακόμη ?

υπάρχει και είναι ακόμα άψογο. το χει η οικογένεια ενός συμμαθητή μου ( με τον οποίο πλακωνόμασταν στις σφαλιάρες σε κάθε ευκαιρία αλλά νταξ....παιδάκια ήμασταν) :p

Link to comment
Share on other sites

:wassat:

Nope, sorry, δεν τα δέχομαι αυτά. Ακούω επιχειρήματα του στυλ "ψάξε", "κύκλους", "ξέρω", "έτσι λέει η λογική" κλπ.

Call it a day λοιπόν; :)

Εγώ που έψαξα λίγο(στο lunch break, μην νομίζετε ότι κ-βαράω) κατάλαβα ότι είναι ένας συνδυασμός facts & fiction...

House M.D. Guide: The Medical Science of House M.D.

Δεν θα αγοράσω και το βιβλίο προφανώς αλλά από τα λίγα που εξηγεί, αυτό που έγραψα στην αρχή κατάλαβα.

Αποδείξεις έχεις για αυτά που λες; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αποδείξεις έχεις για αυτά που λες; :hehe:

Αποδείξεις ότι το τεχνικό team(που απαρτίζεται και από ιατρούς) πίσω από τη σειρά διαβάζει medical journals(μεταξύ άλλων) και εμπνέεται για τα επεισόδια; Μέχρι και ο Μπάμπης ο Σουγιάς το ξέρει !

Link to comment
Share on other sites

Αποδείξεις έχεις για αυτά που λες;

Από τον πρόλογο του βιβλίου:

And some of the reports in medical journals that describe similar cases are autopsy reports; that is, the strange disease happened, but in the real world, doctors didn't figure it out in time, or even if they did, there was nothing they could do to save the patient

:)

Nope, sorry, δεν τα δέχομαι αυτά. Ακούω επιχειρήματα του στυλ "ψάξε", "κύκλους", "ξέρω", "έτσι λέει η λογική" κλπ.

Ένα από τα πράγματα που με τσαντίζουν άσχημα είναι όταν κάποιος συζητάει και λέει "ξέρω", "έτσι είναι", "το λέει ο κόσμος", κλπ, χωρίς να τεκμηριώνει τη γνώμη του. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δε νομίζω ότι χρειάζεται να σου βάλω κάποια ιδιαίτερη τεκμηρίωση τη στιγμή που μπορείς πολύ εύκολα να βρεις τις πληροφορίες αυτές.

Call it a day λοιπόν;

Όχι, συζήτηση κάνουμε, αν κάναμε καβγά, θα το έληγα :p

Για να σου ξεχωρίσω κάποιες κατηγορίες, τουλάχιστον όπως τις καταλαβαίνω εγώ.

Saving Pt.Ryan: Tαινία βασισμένη σε αληθινά γεγονότα. Οι ρόλοι όμως είναι φανταστικά πρόσωπα. Υπήρξε πόλεμος, απόβαση και μια οικογένεια που όντως είχαν σκοτωθεί τα 4 από τα 5 παιδιά στη μάχη και έστειλαν τον 5ο πίσω. Η ιστορία όμως, το ότι έστειλαν μια ομάδα να τον σώσει, είναι φανταστική.

Black Hawk Down: Ταινία βασισμένη σε αληθινά γεγονότα. Οι ρόλοι είναι υπαρκτά πρόσωπα όπως και η εξιστόρηση των γεγονότων μέσα στο έργο. Υπάρχουν κάποιες αναλήθειες, αλλά οι περισσότερες είναι χάριν σεναρίου.

Band of Brothers, The Pacific: Δύο σειρές, από την ομάδα που έκανε το Saving Pt.Ryan, οι οποίες έχουν χαρακτηριστεί documentaries. Όχι μόνο είναι αληθινές ιστορίες, όχι μόνο οι ρόλοι είναι πραγματικά πρόσωπα, αλλά μάλιστα η επιλογή των ηθοποιών έγινε βάσει ομοιότητας με τους αληθινούς ήρωες. Επίσης, η εξιστόρηση είναι πάρα πολύ κοντά στα γεγονότα γιατί το σενάριο έχει γραφτεί από τις μαρτυρίες αυτών που τα έζησαν.

Και τις τρεις μπορείς να τις χαρακτηρίσεις "αληθινές ιστορίες", "βασίζονται σε αληθινά γεγονότα", "εμπνευσμένες από αληθινά γεγονότα", αλλά υπάρχει μια διαφορά στην ουσία, που άλλους τους νοιάζει κι άλλους όχι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.