Jump to content




DJD

Recommended Posts

Πόσο περιορισμένης όμως? Τόσο ώστε να θεωρηθεί σχεδόν ανύπαρκτη? ;)

περιορισμένη εννοώντας ότι δεν βλέπουμε κάθε μέρα πλύση εγκεφάλου στην TV.

εγώ βλέπω καμπάνια ενημέρωσης τουλάχιστον 1 φορά το χρόνο, συνήθως με ποστερ αν και έχω δει και φυλλάδια.

βέβαια πρέπει κάποιος να έχει και τα μάτια του ανοιχτά για να διαβάσει

αν ο ελληνάρας θέλει να του χτυπήσουν το κουδούνι και να του κάνουν προσωπική ενημέρωση συγνώμη αλλά δεν μπορώ να δω πως αυτό μπορεί να λειτουργήσει από οικονομικής πλευράς, εκτός αν και γι'αυτό φταίει το κράτος

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 εβδομάδες είχε έρθει σχετικό φυλλάδιο στη γειτονιά -καλούσε σε εκδήλωση για την ανακύκλωση, αλλά ανέφερε ξεκάθαρα ότι δεν πετάμε κλειστές σακούλες, όπως και -προφανώς- απορρίματα-

Το θεωρώ τραγικό οι παππούδες και οι γιαγιάδες στο νησί να κάνουν σωστά ανακύκλωση, και επειδή εκεί είναι διαφορετικοί οι κάδοι όπου πετάς ένα ένα τα αντικείμενα (...) να κάθονται υπομονετικά να τα πετάνε ένα ένα, και ο χλαπάτσας που αποφάσισε να μετακομίσει κάποια στιγμή στην Πεύκη να μην ενδιαφέρεται να μάθει πως πρέπει να πετάει τα απορρίμματά του. Αν μεγάλωσε εδώ ακόμη χειρότερα γιατί πάνε περίπου 20 χρόνια απ'όταν ήρθε η ανακύκλωση εδώ και θα έπρεπε να ξέρει πως και τι πετάμε.

όπως και να'χει με ενόχλησε περισσότερο ότι με έγραψε κανονικά, και μετά μου το έπαιξε και θιγμένος, παρά ότι δεν ήξερε.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, στην περιοχή μου έγινε πριν 2-3 χρόνια μια καμπάνια με φυλλάδια και μεγάλες πάνινες σακούλες και από τότε ανακυκλώνει πάρα πολύς κόσμος.

Οι σακούλες βοήθησαν πολύ γιατί πας και αδειάζεις την σακούλα στον κάδο και μιά χαρα...

Link to comment
Share on other sites

περιορισμένη εννοώντας ότι δεν βλέπουμε κάθε μέρα πλύση εγκεφάλου στην TV.

εγώ βλέπω καμπάνια ενημέρωσης τουλάχιστον 1 φορά το χρόνο, συνήθως με ποστερ αν και έχω δει και φυλλάδια.

βέβαια πρέπει κάποιος να έχει και τα μάτια του ανοιχτά για να διαβάσει

αν ο ελληνάρας θέλει να του χτυπήσουν το κουδούνι και να του κάνουν προσωπική ενημέρωση συγνώμη αλλά δεν μπορώ να δω πως αυτό μπορεί να λειτουργήσει από οικονομικής πλευράς, εκτός αν και γι'αυτό φταίει το κράτος

Αρχικά δεν περιορίστηκα στην τηλεόραση ως μέσο ενημέρωσης.

Κατά δεύτερον, έχει αρχίσει να κουράζει η τάση για ταμπελοποίηση/κατηγοριοποίηση που συνήθως καταλήγει σε μεταφορά ευθύνης από το έναν παράγοντα στον άλλον.

Όταν, ειδικά δε, ο άλλος έχει να δουλέψει, να κοιτάξει τα παιδιά, να προσέξει τα οικογενειακά budget, να ψωνίσει 2-3 φορές από το σουπερ μαρκετ, να προετοιμαστεί για ένα event/επέτειο/γενέθλια/τραπέζια-υποχρεώσεις/κλπ, να χ3σει/κ@τουρήσει, να πηδήξει, να κάνει 1-2 ώρες διαδρομές, να να να, ε δεν θα του μαμήσουμε κιόλας τις ώρες που χρειάζεται να χαλαρώσει ή να ψυχαγωγηθεί/διασκεδάσει για να πετάξουμε την εύκολη δικαιολογία (aka είναι ελληνάρας) επειδή εμείς θεωρούμε ότι τάχα αυτός από μόνος του πρέπει να νοιαστεί για να μάθει ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΣΚ@ΤΟΧΑΡΤΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΟΝΤΑΙ (ένα θέμα που σε προτεραιότητα έρχεται μετά τις βιοποριστικές/κοινωνικές ανάγκες).

Και όχι. Ούτε την ανταπάντηση, πόση ώρα κάνει να χαλαρώσει/διασκεδάσει δέχομαι (ως δικαιολογία για να τον ταμπελοποιήσουμε/κατηγοριοποιήσουμε), ούτε ότι (στην εποχή των social media) φταίει το κράτος (για όλα πια ρε παιδί μου το κράτος φταίει? που να 'μασταν και soviet union).

edit: δεν διάβασα σωστά το σημείο με το κράτος αλλά το αφήνω όπως το πρωτοέγραψα αφού το νόημα παραμένει το ίδιο.

Επίσης, για να απαντήσω στο άλλο ερώτημα. Ναι, "προσωπική ενημέρωση". Να δημιουργηθούν/στηριχθούν σοβαρές περιβαντολογικές ομάδες και να σπαμμαρουν στα facebooks/twitters για το πόσο ΚΟΥΛ είναι να πετάς το σκ@τοχαρτο σε υπεργαμάουα τενεκε, ή γιατί αν δεν το πετάξεις στον κάδο ανακύκλωσης τότε χάνεις την ευκαιρία να σε δει θετικά η κ@υλιάρα μανιοπεριβαλλοντογκόμενα που ΕΤΥΧΕ να σε δει να το πετάς και που δεν θα σε εκτιμήσει αν δεν ενδιαφέρεσαι για αυτά που πιστεύει. Κι αν δεν σε δει λίγο θετικά, τότε χάνεις πιθανότητες να την πηδήξεις.

Πιστεύεις ότι ο τύπος του "ελληνάρα" θα ρισκάρει κάτι τέτοιο? Π@π@ρια!! Μην σου πω ότι το να κάθεται να κοιτάει πέρα δώσε μήπως και υπάρχει καμμιά μ@ναρα που μπορεί να τον κοιτάξει και μπορεί να έχει μανία με το περιβάλλον, θα τον κουράσει πιο πολύ οπότε θα του βγει πιο βολικό/εύκολο/γρήγορο να το πετάξει στον σωστό υπεργαμάουα κάδο, και αν τύχει να του κάτσει το γκομενάκι δεν θα πει κι όχι. ;)

Και ναι. Όσοι ενδιαφέρονται πραγματικά για το περιβάλλον, θα κάνουν ένα κόπο (επί πληρωμής ή εθελοντικό) να ασχοληθούν/στηρίξουν τέτοιου τύπου ομάδες στα μέσα κοινωνικά δικτύωσης. Γιατί? Επειδή τους ενδιαφέρει πραγματικά οπότε τους ωφελεί από κάθε οπτική.

ΥΓ1. Η παρούσα δημοσίευση δεν απευθύνεται προσωπικά σε κανέναν αλλά είναι να τρελαίνεται κάποιος όταν και τα κ@λοχαρτα γίνονται επιχείρημα για να στηρίξουμε ένα χαρακτηριστικό νοοτροπίας που μας καταστρέφει.

ΥΓ2. Όχι. Δεν είμαι ανοικτός σε διάλογο γιατί δεν είναι η δουλειά μου η πράσινη δράση και στα τέτοια μου αν φαίνεται απολυταρχικό. Προτάσεις έδωσα, και πιστεύω ότι όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά τότε θα κάνει μια προσπάθεια να βρει τα απαραίτητα τηλέφωνα (από το να σπαμμαρει τον hero με προτάσεις/απορίες/αμφισβητήσεις/whatever, αλλά μετά την υπερβολική συζήτηση/ανάλυση να μην κάνει απολύτως τίποτα)

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα μου λύσετε την απορία: Τα πλαστικά μπουκάλια νερού, τα πετάμε με ή χωρίς το καπάκι επάνω? Με το δαχτυλίδι που μένει, τι κάνουμε? Και τέλος: Τα ζουλάμε ή τα πετάμε μόνο ανέπαφα?

Link to comment
Share on other sites

Κριμα το σιβικάκι. Εστω και κιτσαφί χρώμα.

Παντως και γω έπαθα ζημια με τα ηλεκτρικά στο νισαν. Αναξιπιστο τέρμα. 14 χρόνια παρα ένα μήνα μονον και ήδη μου κάηκε η λαμπα στο φωτακι της πινακίδας.. . κιτρινιαρηδες αλήτες.:whip:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.