Jump to content




DJD

Recommended Posts

Δεν έχω ιδέα η αλήθεια είναι, για πλάκα τις φύτεψα αλλά είναι πολύ δυσκολότερο απ' ότι περίμενα... επιστήμη πραγματική.

Τις βλεπει ο ηλιος καθολου? Το χωμα που εχεις βαλει που το βρηκες?

Link to comment
Share on other sites

Χώμα αγοράστηκε απ' το Πράκτικερ, μάλιστα είχα πάρει το πιο ακριβό που ήταν εμπλουτισμένο και έλεγε ότι δεν χρειαζόταν λίπασμα για τις πρώτες 2-3 εβδομάδες.

Τα φυτώρια αγοράστηκαν στη τύχη βασικά από λαϊκή, ο ήλιος τις βλέπει πολύ αφού βρίσκονται στη ταράτσα.

Link to comment
Share on other sites

Χώμα αγοράστηκε απ' το Πράκτικερ, μάλιστα είχα πάρει το πιο ακριβό που ήταν εμπλουτισμένο και έλεγε ότι δεν χρειαζόταν λίπασμα για τις πρώτες 2-3 εβδομάδες.

Τα φυτώρια αγοράστηκαν στη τύχη βασικά από λαϊκή, ο ήλιος τις βλέπει πολύ αφού βρίσκονται στη ταράτσα.

Το χωμα σου δεν ειναι καλο.. Φαινεται στη φωτο. Εφ οσον ειναι στην ταρατσα χρειαζονται πολυ συχνο ποτισμα, το εχουν? Τωρα για τα φυτα θα ηταν καλυτερα να τα αγορασεις απο φυτωριο. Θελεις να σου πω καμια προταση για κλαδεμα? Διοτι χρειαζεται κι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Λες ε; Το χώμα φαίνεται έτσι άσπρο γιατί στην πορεία έριξα μαρμαρόσκονη για ασβέστιο, αλλά και λίπασμα ασβεστίου.

Έστρωσα και πετρούλες για εδαφοκάλυψη, γιατί στέγνωνε το χώμα όλη μέρα στον ήλιο, αλλά μετά τις αφαίρεσα.

Πότισμα πρωί-βράδυ, και μερικές φορές και μεσημέρι όταν έχει υπερβολική ζέστη. Τις κλαδεύω συνέχεια, αλλά πες μου μήπως το κάνω λάθος και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λες ε; Το χώμα φαίνεται έτσι άσπρο γιατί στην πορεία έριξα μαρμαρόσκονη για ασβέστιο, αλλά και λίπασμα ασβεστίου.

Έστρωσα και πετρούλες για εδαφοκάλυψη, γιατί στέγνωνε το χώμα όλη μέρα στον ήλιο, αλλά μετά τις αφαίρεσα.

Πότισμα πρωί-βράδυ, και μερικές φορές και μεσημέρι όταν έχει υπερβολική ζέστη. Τις κλαδεύω συνέχεια, αλλά πες μου μήπως το κάνω λάθος και αυτό.

Θα σου απαντησω το απογευμα γιατι ειμαι στη δουλεια, σορρυ.

Link to comment
Share on other sites

Λες ε; Το χώμα φαίνεται έτσι άσπρο γιατί στην πορεία έριξα μαρμαρόσκονη για ασβέστιο, αλλά και λίπασμα ασβεστίου.

Έστρωσα και πετρούλες για εδαφοκάλυψη, γιατί στέγνωνε το χώμα όλη μέρα στον ήλιο, αλλά μετά τις αφαίρεσα.

Πότισμα πρωί-βράδυ, και μερικές φορές και μεσημέρι όταν έχει υπερβολική ζέστη. Τις κλαδεύω συνέχεια, αλλά πες μου μήπως το κάνω λάθος και αυτό.

Αν μου επιτρέπεις...

Η γλάστρα που χρησιμοποιείς είναι λίγο μικρή για το μέγεθος του φυτού. Τσάμπα λύση εφόσον υπάρχει ο χώρος είναι 2 λάστιχα αυτοκινήτου (το ένα επάνω στο άλλο) και γέμισμα με χώμα.

Για μαρμαρόσκονή δεν έχω ξαναακούσει. Σε σχετικά κακό χώμα στον κήπο μου έχω καλά αποτελέσματα με μια κουταλία του γλυκού μπλέ λίπασμα (απο όσο ξέρω είναι τύπου 12-12-17 (άζωτο, φώσφορος, κάλιο)) ανα φυτό περιμετρικά του κορμού ~ 10 cm κάθε 20 ημέρες .

Το πότισμα είναι σχετικό. Στο έδαφος ποτίζω κάθε 2 ημέρες. Αλλά αυτό που έχει σημασία είναι η τακτικότητα. να είναι πάντα ανα 2 ημέρες, και όχι άτακτα.

Για τις ασθένειες στα φύλλα, που μοιάζει σε εμένα με περονόσπορο, η ενδεδειγμένη λύση είναι ο χαλκός. Οξυχλωριούχος χαλκός, ο οποίος διατίθεται είτε για διάλυση σε ραντιστήρα (αναλογία 4ml/lt νερό) είτε σε σκόνη για επίπαση με τουλι ή με θειωτήρα για τους μερακλήδες (δεν στο συστήνω γιατί είναι πιο δύσκολο: ντουμανιάζεις τον τόπο, και πρέπει όπωσδήποτε να κάνεις εφαρμογή πολύ πρωί ή πολύ αργά το βράδυ ωστε να υπάρχει υγρασία επάνω στα φύλλα και να τον κατακρατήσουν). ο ραντιστήρας είναι μια χαρά λύση, η οποία εφαρμόζεται είτε ανα 30 ημέρες περίπου, είτε άν βρέξει και ξεπλυθεί απο τα φύλλα (εδώ ας πούμε τον τελευταίο μήνα έχω ραντίσει 5 φορές λόγω βροχών και σήμερα είμαι πάλι για τα ίδια).

Με αυτές τις προυποθέσεις θα φάς ντομάτες. Δυστυχώς χωρίς φροντίδα (φαγητό) και προστασία (χαλκός) τα αποτελέσματά σου θα είναι πενιχρά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.