Jump to content



Τι mp3 ακούτε αυτή τη στιγμή; v2.0 (MusicLab)


DJD

Recommended Posts

Για μενα δεν υπαρχουν Slayer μετα το Seasons In The Abyss, αλλα γουστα ειναι αυτα... Αυτο προσπαθει να βγαλει εναν παλιο εαυτο στη φορα παντως... Αρκετα ενδιαφερον... Παντως εχει χρονια να βγει δισκακι που θα με κανει να το θελω σα τρελος για να το αγορασω :\

 

Στο υφος της thrash , κατι που ηταν και το τελευταιο τους που μου εκανε εντυπωση απο Exodus, Tempo of the damned album, 2004. 

 

 

 

Το πηγαμε σε πιο xtreme παντως :p

 

Για χαλαρωση...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι λιγο ρομαντικος παλιοthrashας. Γι'αυτο λεω "δεν υπαρχουν". 

 

Διαλεξες το καλο του God hates us all παραπανω(μαζι με το disciples ειναι τα 2 που αξιζουν - το υπολοιπο αλμπουμ ειναι για να μη πω τι :p ) .

Πιο πριν, στο dabolus in musica, εδειξαν τις διαθεσεις τους. Ειναι ενα αλμπουμ μετα απο ενα αρκετα καλυτερο του (το divine intervention ). Eνα αλμπουμ με ξεσπασματα , μετριο προς το καλο αλλα μετα επεσαν πολυ , εχασαν τη μαγεια... Τιποτα δε θυμιζε slayer πλεον ,εκτος απο το line-up (αν και χωρις lombardo αρχισε ο κατηφορος). Φυσικα και χωρις Jeff δε νομιζω οτι θα ειχαν καλυτερη τυχη..

 

Δυστυχως ακουσα εχτες και το καινουριο... Μερικα ωχζ βγηκαν απο μεσα μου. Παιδια, ιδια ριφφ επαναλαμβανομενα, ιδια ολα και αθλιοι στιχοι. Σε καποιον αυτο μπορει να αρεσει εμενα ομως οχι, ουτε σε παλιους θρασαδες λογικα θα αρεσει.. Ξεμειναν απο ιδεες... Επαναλαμβανονται σε οικτρο βαθμο.. Λες και ακους παραλλαγες γνωστων τραγουδιων τους. Και μια ματαιη προσπαθεια να θυμισει παντρεμα seasons in the abyss με την παλιοτερη εποχη. Η παραγωγη μετρια απλα. Τα drums ... Σα να βαριεται ο paul.. Φτανει με το ριβιου ομως :p 

 

Οι sepultura στα ιδια... Το'χασαν μετα το refuse resist. Το τελευταιο πραγματικα αρτιο αλμπουμ θεωρω το Arise. Μετα ο καθενας πηρε το δρομο του, και ο μαξ καβαλιερος αυτον που ξερουμε.

 

 

 

Υστερα στα καλυτερα thrash αλμπουμ συγκαταλεγω και το by inheritance των  Artillery! Μια κατηγορια απο μονοι τους οι Δανοι

 

 

To thrashισαμε το thread λιγο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

@tommybertsen

Μιας και κάνεις την κουβέντα,ναι δίσκους δεν βγάζουν όπως παλιά,αλλά το God hates us all είναι αρκετά καλός δίσκος.

Το χειρότερο για την μπάντα πέρα τους κακούς και μέτριους δίσκους (!αν ισχυει!) είναι η δήλωση του Lombardo πέρυσι,ότι η μπάντα θα συνεχίσει σαν franchise ακόμα και αν αλλάξουν όλα τα αρχικά μέλη της!  :TD:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen,

 

Σίγουρα οι Slayer δε σταματήσαν να υπάρχουν μετά το Seasons.

To divine intervention ήταν μια δισκάρα η οποία θυμάμαι τότε είχε τύχει καθολικής αποδοχής μεταξύ των οπαδών τους και όχι μονο.

Ακόμα θυμάμαι τη διπλή κριτική 10/10 που είχε πάρει στο Hammer, το οτί το είχαν αγοράσει και αποθέωναν μέχρι και οι powerάδες/ΝWΟΒΗΜάδες και όταν έπαιζε κομμάτι από κει στα μαγαζιά (βλ. grotta-χωρίς ανάσα-διόνυσος μετέπειτα κλπ.) γινόταν Ο χαμός τα λέει όλα. 

 

Το diabolus ήταν πάρα πολύ καλό επίσης, και ο τελευταίος τους δίσκος που είχαν κάποια δίψα για πειραματισμό. Το γούσταρα πάρα πολύ, αλλά ο κόσμος είχε αρχίσει να διχάζεται.

Ήταν πολύ "core" για το μέσο μεταλλά και πολύ metal για τους hardcore/πάνκηδες (ναι, υπήρχαν ακόμα τότε :p ).

 

Τώρα από κει και πέρα σε κάθε μετέπειτα δίσκο "αποφάσισαν" να έχουν 2-3 το πολύ αξιοπρεπή κομμάτια, δυστυχώς. (εξαιρώ το world painted blood που δεν είχε ούτε ένα)

 

Και κάπως έτσι φτάνουμε στο καινούργιο...

Πες μου τί περίμενες από μια μπάντα που ο βασικός συνθέτης, ο Hanemann, μας άφησε χρόνους (έγραφε το 80% της μουσικής) και κάνει κουμάντο η κουλάθρα ο Kerry.

Ο οποίος μάλιστα επειδή είναι ψωνάρα δεν αφήνει τον Holt να γράψει κάνα κομματάκι μπας και βελτιώσει κάπως την εικόνα του δίσκου.Τα riff είναι σαν να ακούω πρόβα γυμνασιακής μπάντας.

Προσωπικά εκπλήσσομαι που εκτός του clip έχει και κάνα δυο συμπαθητικά κομματάκια μέσα,

αλλά μάλλον θα είναι ο δεύτερος δίσκος της μπάντας που δε θα αγοράσω (μάντεψε τον πρώτο  :D  ).

 

Ας πάμε όμως σε μιά επιστροφή μιας άλλης μεγάλης μπάντας.

I am the virus -απλή συνωνυμία :p - από το επερχόμενο άλμπουμ των Killing Joke (δέος).

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen,

 

Σίγουρα οι Slayer δε σταματήσαν να υπάρχουν μετά το Seasons.

To divine intervention ήταν μια δισκάρα η οποία θυμάμαι τότε είχε τύχει καθολικής αποδοχής μεταξύ των οπαδών τους και όχι μονο.

Ακόμα θυμάμαι τη διπλή κριτική 10/10 που είχε πάρει στο Hammer, το οτί το είχαν αγοράσει και αποθέωναν μέχρι και οι powerάδες/ΝWΟΒΗΜάδες και όταν έπαιζε κομμάτι από κει στα μαγαζιά (βλ. grotta-χωρίς ανάσα-διόνυσος μετέπειτα κλπ.) γινόταν Ο χαμός τα λέει όλα. 

 

Το diabolus ήταν πάρα πολύ καλό επίσης, και ο τελευταίος τους δίσκος που είχαν κάποια δίψα για πειραματισμό. Το γούσταρα πάρα πολύ, αλλά ο κόσμος είχε αρχίσει να διχάζεται.

Ήταν πολύ "core" για το μέσο μεταλλά και πολύ metal για τους hardcore/πάνκηδες (ναι, υπήρχαν ακόμα τότε :p ).

 

Τώρα από κει και πέρα σε κάθε μετέπειτα δίσκο "αποφάσισαν" να έχουν 2-3 το πολύ αξιοπρεπή κομμάτια, δυστυχώς. (εξαιρώ το world painted blood που δεν είχε ούτε ένα)

 

Και κάπως έτσι φτάνουμε στο καινούργιο...

Πες μου τί περίμενες από μια μπάντα που ο βασικός συνθέτης, ο Hanemann, μας άφησε χρόνους (έγραφε το 80% της μουσικής) και κάνει κουμάντο η κουλάθρα ο Kerry.

Ο οποίος μάλιστα επειδή είναι ψωνάρα δεν αφήνει τον Holt να γράψει κάνα κομματάκι μπας και βελτιώσει κάπως την εικόνα του δίσκου.Τα riff είναι σαν να ακούω πρόβα γυμνασιακής μπάντας.

Προσωπικά εκπλήσσομαι που εκτός του clip έχει και κάνα δυο συμπαθητικά κομματάκια μέσα,

αλλά μάλλον θα είναι ο δεύτερος δίσκος της μπάντας που δε θα αγοράσω (μάντεψε τον πρώτο  :D  ).

 

Ας πάμε όμως σε μιά επιστροφή μιας άλλης μεγάλης μπάντας.

I am the virus -απλή συνωνυμία :p - από το επερχόμενο άλμπουμ των Killing Joke (δέος).

 

@virus777

 

 

Το αναφερω για το Divine Intervention, για μενα ειναι ανω του μετριου, αλλα καααααπου χανεται η slayerομαγεια, αν και ειναι το τελευταιο που εχω στην κατοχη μου.

 Το diabolus για μενα ειναι η αρχη της κακης στροφης σε περισσοτερο core καταστασεις! Για το τελευταιο, τιποτα δε περιμενα... Καλα που ειναι και ο Holt και συμμαζευει καποια ασυμμαζευτα μεσα :p Ο Κ.Κ. πονταρει στο οτι "ειμαστε οι slayer , θα αγορασουν ο,τι και αν βγαλουμε". Αρνειται να διαλυσει τη μπαντα, και ξερει καλα οτι χωρις τζεφ ειναι ενα τιποτα... Αλλα τι να πεις... :)

 

 

Εγω θα βαλω την κλασικουρα μου και πειτε οτι θελετε :p 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.