Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

λοιπόν 2 που είδα πρόσφατα

 

ford v ferrari (https://www.imdb.com/title/tt1950186/)

τίμια ταινία, σχετικά feel good στήσιμο
αν και γενικά καλογυρισμένο και δεν με κούρασε, οι αγωνιστικές σκηνές είναι σίγουρα κατώτερες του rush (2013)
θα έλεγα ένα 7,5/10

once uppon a time in hollywood (https://www.imdb.com/title/tt7131622)
δεν μου άρεσε, με κούρασε κάπως
γενικά από ερμηνείες μου άρεσε αυτή του pitt
συνολικά θα έλεγα ένα 6/10

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

είδα και εγώ τον Ιρλανδό στο netflix

 

7,5/10 (επειδή είναι 3 ώρες και 20 λεπτά και δεν βαρέθηκα)

 

καλό διότι προσπαθούσε μέσα από ιστορικά γεγονότα να σου δείξει τι γινόταν τότε με την μαφία - τους προέδρους κλπ κλπ !

+ ότι είναι αληθινά γεγονότα και όχι παπάτζες, οπότε εφεδάκια δεν μπορούσε να κάνει πολλά μιας και truelife not Avengers παρακάτω μαζεμένοι οι χαρακτήρες και οι ηθοποιοί για όποιον θέλει να ρίξει μια ματιλά

https://www.hollywoodreporter.com/lists/true-story-irishman-how-accurate-are-characters-1247432/item/frank-irishman-sheeran-portrayed-by-robert-de-niro-irishman-14-films-stars-real-life-inspirations-1247654

 

εμένα μου άρεσε ο Joe Pesci που έκανε τον Russell Bufalino

Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2019 at 11:33 ΠΜ, το μέλος shattered έγραψε:

λοιπόν 2 που είδα πρόσφατα

 

ford v ferrari (https://www.imdb.com/title/tt1950186/)

τίμια ταινία, σχετικά feel good στήσιμο
αν και γενικά καλογυρισμένο και δεν με κούρασε, οι αγωνιστικές σκηνές είναι σίγουρα κατώτερες του rush (2013)
θα έλεγα ένα 7,5/10

once uppon a time in hollywood (https://www.imdb.com/title/tt7131622)
δεν μου άρεσε, με κούρασε κάπως
γενικά από ερμηνείες μου άρεσε αυτή του pitt
συνολικά θα έλεγα ένα 6/10

 

Συμφωνώ και θα πρότεινα αν κάποιος θέλει να δει και να παρει μια πιο αυθεντική αίσθηση και γεύση απο

Le Mans ας κάνει τον κόπο, δεδομένου της παλαιότητας και του διαφορετικού τρόπου απόδοσης - >

 

MV5BNDYyOGY2ZGYtZjI3Ny00YzgyLTk2YzYtNGQ0

 

Όπου παίζει και ενας άνθρωπος που όντως αγαπούσε τους αγώνες, τα αυτοκίνητα και ζούσε γιαυτό

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Thresh86 έγραψε:

 

Συμφωνώ και θα πρότεινα αν κάποιος θέλει να δει και να παρει μια πιο αυθεντική αίσθηση και γεύση απο

Le Mans ας κάνει τον κόπο, δεδομένου της παλαιότητας και του διαφορετικού τρόπου απόδοσης - >

 

MV5BNDYyOGY2ZGYtZjI3Ny00YzgyLTk2YzYtNGQ0

 

Όπου παίζει και ενας άνθρωπος που όντως αγαπούσε τους αγώνες, τα αυτοκίνητα και ζούσε γιαυτό

 

 

....και τις μοτοσυκλετες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος keimis έγραψε:

....και τις μοτοσυκλετες.

 

Τρέχαν και μοτοσυκλέτες στο Le Mans? :hehe:

 

Σε πειράζω. Πολύ σωστά, η αγάπη του για τις μοτοσυκλετες ήταν μεγάλη επίσης, ιδιαίτερα για Norton, Husqvarna και φυσικά Triumph, που οδηγούσε και στη Μεγάλη Αποφραξη με τον αείμνηστο Τσακωνα Μεγάλη Απόδραση 

MV5BNzA2NmYxMWUtNzBlMC00MWM2LTkwNmQtYTFl

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Thresh86 έγραψε:

 

Τρέχαν και μοτοσυκλέτες στο Le Mans? :hehe:

 

Σε πειράζω. Πολύ σωστά, η αγάπη του για τις μοτοσυκλετες ήταν μεγάλη επίσης, ιδιαίτερα για Norton, Husqvarna και φυσικά Triumph, που οδηγούσε και στη Μεγάλη Αποφραξη με τον αείμνηστο Τσακωνα Μεγάλη Απόδραση 

MV5BNzA2NmYxMWUtNzBlMC00MWM2LTkwNmQtYTFl

 

 

Κάτι σαν τον δικό μας τον Τζανετάκο   δλδ ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

The Art of Racing in the Rain (2019)         7,6

 

Όμορφη ταινεία

 

 

Birth Of The Dragon (2016)                         6,8

 

Συμπαθητική

 

 

Andhadhun (2018)                                       7,5

 

Ταινεία έκπληξη .  p.s. προσοχή στο λαγό ?

 

 

The Lunchbox (2013)                                    7,5

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ad Astra

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐✴️✴️

 

Η τελευταία ταινία του Brad Pitt στην οποία η ανθρωπότητα έχει εξελιχθεί και έχει δημιουργήσει αποικίες στο διάστημα. Η ταινία όμως δεν στέκεται εκεί. Αν και μιλάμε για sci-fi υπάρχουν μεγάλες δόσεις drama. Μεγαλύτερες από τις αντίστοιχες του sci-fi. 

 

Όταν ξεκίνησε η ταινία περίμενα κάτι διαφορετικό. Μπαίνοντας όμως όλο και περισσότερο στο κλίμα την αντιμετώπισα εντελώς διαφορετικά. Το Ad Astra καλό θα ήταν να το δείτε ως ένα ταξίδι περιπέτειας και όχι σαν μία παραδοσιακή ταινία με αρχή, μέση και τέλος.

 

Το look and feel με έκανε να νιώσω σχετικά άνετα από την πρώτη στιγμή. Η επιλογή να εστιάσουν περισσότερο στον πρωταγωνιστή και όχι σε όλες τις tech εξελιξείς που συνέβησαν και πήγαν την ανθρωπότητα στο διάστημα, με βοήθησαν στο να μην δημιουργώ αχρειάστες ερωτήσεις. Πήγαμε στο φεγγάρι και δημιουργήσαμε μία αποικία. Η ταινία δεν μένει σε αυτό αφού βαθιά μέσα μας ήδη γνωρίζουμε ως ρεαλιστικό σενάριο ότι κάτι αντίστοιχο θα συμβεί στα επόμενα 40-80-120 χρόνια. Προσωπικά μου άρεσε πολύ αυτός ο τρόπος, να μην προσπαθεί να ξεγελάσει τη νοημοσύνη σου.

 

Ναι, υπάρχουν στιγμές που ίσως να μην βασίζονται σε κάποια επιστημονική αρχή. Ναι, υπάρχουν κάποια τραβηγμένες σκηνές. Παρ' όλα αυτά δεν είναι το Expendables. Ο Pitt θεωρώ πως έχει περάσει η μπογιά του ως ηθοποιός παρ' όλα αυτά είναι καλός ηθοποιός. Πολύ καλός. Χωρίς αυτόν η ταινία θα έχανε τη λάμψη της. Όχι γιατί μιλάμε για οσκαρικού τύπου ερμηνεία, αλλά γιατί γεμίζει την οθόνη ακόμη κι όταν η κάμερα τον καταγράφει χωρίς να μιλάει, απλά να κοιτάει στο άπειρο. Συμπρωταγωνιστούν οι Donald Sutherland και Tommy Lee Jones αν και δεν είναι κλέβουν την παράσταση.

 

Το διάστημα απεικονίζεται πολύ όμορφα σε επίπεδα The Expanse, φυσικά με περισσότερη out-of-space λεπτομέρεια. Η φωτογραφία της ταινίας είναι εξαιρετική. Πάρα πολλές σκηνές θα μπορούσε κάποιος να τραβήξει ένα screenshot, να το εκτυπώσει και να το καδράρει. Πραγματικά, έμεινα άφωνος διότι έχει γίνει πολύ καλή δουλειά. Πολύ artistic, δημιουργικό, περίεργο, διαφορετικό. Θεωρώ ότι είναι και ένας από τους λόγους θα πρέπει κάποιος να δει την ταινία. Κάποιες σκηνές μου θύμισαν λίγο από Blade Runner ενώ κάποιες άλλες το Space Odyssey. 

 

Το Ad Astra δεν θέλει να μοιάσει σε κάποια ταινία η τουλάχιστον αυτό μου έδωσε να καταλάβω. Δεν έχει καμία σχέση με το Interstellar, δεν στοχεύει στον geek που θέλει να δει πως γίνεται το time-travel ή τι είναι η μαύρη τρύπα ούτε φυσικά στις επιστημονικές ομάδες. Είναι σαν ένα όμορφο ταξιδιωτικό βιβλίο και ο θεατής βρίσκεται στη θέση του πρωταγωνιστή. Έτσι με έκανε να νιώσω, ότι την ιστορία του Pitt την ζούσα εγώ. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω πως πρόκειται για την τέλεια ταινία, αλλά είχα καιρό να αφεθώ σε μία ταινία και όπου με βγάλει χωρίς να έχω αυτό το εμμονικό ερώτημα "Πως θα γυρίσουν τώρα", "Θα πεθάνει ο πρωταγωνιστής", "Ωχ θα προλάβουν να φύγουν πριν σκάσει η βόμβα;". 

 

Αξίζει τον κόπο.

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Στο Ad Astra ο σκηνοθέτης προσπάθησε να την δει Κιούμπρικ, αλλά η ταινία είναι το απόλυτο τίποτα που περνάει το μήνυμα του απόλυτα τίποτα. Υποτονική, ώστε να δείχνει πιο κουλτουριάρικη από ότι πραγματικά είναι, πραγματικά την βλέπεις και ξεχνάς ότι την είδες.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Midway (2019) - IMDb 7/10

 

Η αλήθεια είναι ότι πήγα με πολύ μικρό καλάθι. Κοίταγα το trailer και έλεγα "περιπέτεια θα το έχουν κάνει με ολίγον δράμα". Έχουν ψιλό κρατήσει όμως ένα κάποιο επίπεδο σοβαρότητας και δεν το έχουν υποβαθμίσει σε χαζοπεριπέτεια. Επίσης οι σκηνές των μαχών είναι πολύ καλές. Τώρα πάνε κάτι δεκαετίες ...γκουχ γκουχ... χρόνια από όταν είχα δει το παλιό Midway (1976) - IMDb, ώστε να μπορώ να κάνω σύγκριση.

 

The Great Battle (2018) - IMDb 7.5/10

 

Δεν είναι ίσως το έπος που ήταν το Red Cliff (2008) - IMDb , αλλά έχει πολύ καλές μάχες, με το απαραίτητο splatter, ώστε να περνάει η ωμή βία του πολέμου. Οι κλασικές Κινέζικες σκηνές με τα απίθανα ζογκλερικά των βασικών πρωταγωνιστών είναι ιδιαίτερα περιορισμένες, ώστε να μην ξενίζουν τον δυτικό θεατή, οι μονομαχίες ωραίες, οι ηθοποιοί μια χαρά στον ρόλο τους, κοστούμια, σκηνικά, όλα άριστα όπως συνήθως από τους Κινέζους. Σε γενικές γραμμές μια χαρά πολεμική ταινία πολιορκίας λίγων από πολλούς.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

6 Underground

⭐⭐⭐⭐⭐⭐✴️✴️✴️✴️

 

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Την έχει σκηνοθετήσει ο Michael Bay. Που αυτόματα σημαίνει γρήγορες σκηνές, άπειρο slow motion, πολύ zoom-in και zoom-out, θολές εικόνες, αντανακλάσεις κάθε είδους και δυνατή μουσική. Πρωταγωνιστεί ο Ryan Renolds με 2-3 ακόμη γνωστούς όχι top ηθοποιούς σε μία ταινία συμπαραγωγής Bay Films και Skydance εκ μέρους του Netflix με budget $150.000.000.

 

Δεν θα μπω καν στον κόπο να μιλήσω για το σενάριο. Δεν θα μιλήσω για την ηθοποιία. Δεν θα μιλήσω για τους διαλόγους ούτε το νόημα της ταινίας. Όταν κάποιος πατάει play σε ταινία του Bay θέλει απλά να δει μια ταινία με ανελέητο κυνηγητό, άπειρες εκρήξεις και γρήγορο action. Μία ταινία που δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι. Μία ταινία που τρως τα ποπ-κορν και πίνεις την κόκα κόλα (ή το ουισκάκι για τους πιο ώριμους κύριους/κυρίες) και δεν ανησυχείς αν έχασες 10 δευτερόλεπτα, 50 δευτερόλεπτα ή 5 λεπτά βρε αδερφέ. Δεν κερδίζει δάφνες σε κανένα σημείο ΑΛΛΑ τις έχουμε ανάγκη τέτοιες ταινίες!

 

Το 6 Underground έχει μερικές εντυπωσιακές σκηνές με αποκορύφωμα τη σκηνή προς το τέλος (πραγματικά δεν έχω ξαναδεί κάτι ανάλογο σε ταινία). Ατελείωτη δράση με τις μισές σκηνές βέβαια να με πιάνει πονοκέφαλος για να τις ακολουθήσω (κλασσικός Bay), εκρήξεις και σφαίρες σε slow motion (ακόμη και την πιο μικρή έκρηξη ο Bay την κάνει και δείχνει την πιο cool σκηνή), γρήγορα αυτοκίνητα, αεροπλάνα, πλοία, συνεχόμενα stunts και ένας καταιγισμός δράσης. Δράση η οποία δεν θα σε αφήσει με ανοικτό το στόμα αλλά θα ευχαριστηθείς αυτό που βλέπουν τα μάτια σου. Ίσως όχι σε κάθε σκηνή αλλά θα πάρεις μία καλή δόση που τόσο καιρό έλειπε από κάποια αντίστοιχη ταινία. 

 

Η ταινία προστάζει να αφεθείς ελεύθερος και να μην βάζεις το μυαλό σου να λειτουργεί με κανόνες λογικής. Η ταινία προστάζει να απολαύσεις την πίτσα σου και να βάλεις δυνατά τα ηχεία. Στο background έχει γίνει πολύ καλή επιλογή τραγουδιών και ο ήχος είναι ιδανικός για συστήματα home theater. Υπάρχει ένταση χωρίς παραμόρφωση. Την ταινία την είδα αρχικά με ασύρματα ακουστικά της Sony τα οποία έχουν επιλογή Surround 7.1 (δεν θυμάμαι ακριβές μοντέλο αλλά ακριβό μοντέλο) και ενθουσιάστηκα. Μετά κάποιες σκηνές τις έβαλα και με το soundbar το οποίο (όταν έμεινα μόνος στο σπίτι) γέμισε όλο το σπίτι με "μπαμ μπουμ". 

 

Μην περιμένει κανείς ότι θα του μείνει κάτι από την ταινία (ίσα ίσα τα θυμάμαι και εγώ για να τα γράψω). Αλλά θα γεμίσει ο δείκτης "δράσης" και "ανεξήγητης περιπέτειας με δόσεις τρέλας" που τόσο καιρό έλειπε από κάποια άλλη αντίστοιχη ταινία. Αν για κάποιους ο Bay είναι ακατανόητα επίμονος με ταινίες χωρίς νόημα, προσωπικά θεωρώ πως ο άνθρωπος μπορεί να σε διασκεδάσει. Καλές οι βαριές ταινίες που διερωτώνται το νόημα της ζωής, οι ταινίες με απίθανα plot twist και οι ταινίες που σε κάνουν να δακρύζεις, αλλά προσωπικά χρειάζομαι και το Bay στην ταινιοθήκη μου για να ξεχνιέμαι βρε αδερφέ και να βρίσκω επιπλέον λόγους να αγοράζω ποπ κορν. Γιατί και μου αρέσει το ποπ-κορν και .... κάνω δίαιτα :(

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.