Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Transformers: Age of Extinction (2014)

 

Δε μου άρεσε. Τη βρήκα υπερβολική στις μάχες, που ξεκίνησαν νωρίς, κατά τη γνώμη μου. Επίσης πούρο στο στόμα του ρομπότ;;;;;;

Ειδικά εγώ που μεγάλωσα με τα κινούμενα σχέδια τη βρήκα βλακεία. Και μεγάλη σε διάρκεια.

 

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

The Revenant...

 

προσπάθησα να το δω.

Μετά το 20λεπτο ήταν αγώνας δρόμου να κρατηθώ να μην φάει Shift + Delete μέχρι που έφθασα μετά βιας στο 43ο λεπτό.

Ε... ήταν αρκετά.

Au revoir!

 

Άνετα στις πιο βαρετές ταινίες που έχω δεί ποτέ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, είναι περιπέτειας επιβίωσης, όχι περιπέτεια δράσης. Και επιμένει πολύ σε λεπτομέρειες, δεν τρέχει στην επόμενη σκηνή. Αν είχε γυριστεί ως περιπέτεια δράσης με γρήγορες μεταβάσεις από την μία σκηνή στην άλλη και παραλείψεις κάποιων σκηνών ή συντόμευση αυτών, θα ήταν 70-80 λεπτά ταινία.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, UltraB said:

Εε άμα δεν έχετε γούστο... :p

 

Πέρα από την πλάκα, δε θεωρώ ότι είναι ταινιάρα αλλά είναι από τις καλύτερες που έχουν βγει το τελευταίο διάστημα, μη λέμε και ότι θέλουμε...

Για νανούρισμα καλή είναι.

Τι να κάνουμε που το The Grey ας πούμε είναι χίλιες φορές καλύτερο ( και είναι παρόμοιου είδους, δεν θα την συγκρίνω με τον Τιτανικό π.χ. ).
Το ίδιο πολλές φορές καλύτερο και το 127 Hours.

Δεν μου έρχονται τώρα άλλες ταινίες τέτοιου είδους, αλλά σίγουρα αρκετές είναι πολύ καλύτερες από το The Revenant.

Τι άξιζε ? Η σκηνοθεσία, φωτογραφία και η ποιότητα εικόνας.

Τα υπόλοιπα με αφήνουν παγερά αδιάφορο.

 

Αν δεν έπαιρνε το γελιΟΣΚΑΡ ο Ντι Κάπριο δεν θα είχε αναφερθεί καν η ταινία αυτή πουθενά.
Που είναι γελίο, γιατί ακόμα και στον Τιτανικό άξιζε 500 φορές περισσότερο το ΟΣΚΑΡ για την ερμηνεία του ο Ντι Κάπριο παρά σε αυτή την παραφωνία-τραγωδία για ταινία.

 

Τελευταίες ταινίες που άξιζαν ?
The Martian ( lone survival φάση, που θα έπρεπε να ήταν πιο βαρετή, αλλά ίσα ίσα, την θεωρώ πολύ καλύτερη του The Revenant )
Bridge of Spies
Sicario
Everest

 

Ακόμα και το Maze Runner ( 1 & 2 ) και το "No Escape" καλύτερα είναι από το The Revenant.

 

Αν είναι να συγκρίνουμε το The Revenant με τις χειρότερες ταινίες του 15 και του 16 για να πούμε ότι είναι καλό... τότε με αυτή τη λογική και το Yugo είναι καλύτερο από ένα χιλιοτρακαρισμένο Reliant Robin :D

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@billpeppas Έχω δει όλες όσες είπε, και με εξαίρεση μερικές που δεν έχω δει, θα σου πω ότι θεωρώ πως απ όλες σχεδόν το The Revenant ήταν καλύτερο.

Εκτός του Everest που ήταν καλύτερο και του The Grey & Bridge of Spies που δε τα έχω δει.

 

Και ναι, για εμένα καλά έκανε και πήρε Oscar ο Ντι Κάπριο. Ίσως θα άξιζε να το είχε πάρει και παλαιότερα αλλά για εμένα καλά έκαναν και του το έδωσαν για τη συγκεκριμένη ταινία. Μη λέτε ότι δεν έπρεπε, όταν παίρνουν Oscar κάτι εκτρώματα που δε τα ξέρει η μάνα τους...

 

Όμως γούστα είναι αυτά και θεωρώ πολύ δύσκολο να μπορείς να είσαι αντικειμενικός το ίδιο σε κάθε ταινία ώστε να τηνχαρακτηρίσεις όσο πιο αντικειμενικά μπορείς.

 

Και επειδή την είδα μέσα στο ΣΚ ξανά, άμα έβλεπες τις αντιδράσεις των γυναικών σε διάφορες σκηνές  (και όχι για το Ντι Κάπριο)...

Αυτό είναι για εμένα μου μετράει σε μια ταινία, όχι να κάθεσαι να τη βλέπεις σαν αποβλακωμένος πχ.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν με κεφάτη διάθεση, χαλαρός, ξεκούραστος, και με βάφλα και κρέπα με παγωτό στα πόδια μου...
Μέσα σε 43 λεπτά έχασα όλη την όρεξη για ταινία, τόσο που μου φάνηκε πιο ενδιαφέρον να κάνω edit nightlife ( clubbing ) photos...

 

Το Everest π.χ. είχε αντίστοιχα καλή σκηνοθεσία, πιο καλό σενάριο, και σε κράταγε τσιτωμένο και με ενδιαφέρον.
Κάτι που δεν μπορώ να πω για το The Revenant, στιγμή δεν με "κράτησε", δεν με έκανε να "νοιώσω" για κανέναν από τους χαρακτήρες.
Ακόμα και η σκηνή με την αρκούδα... very poorly executed κατ' εμέ και το όλο θέμα περισσότερο πλησίαζε την επιστημονική φαντασία παρά μια ταινία επιβίωσης.

 

Spoiler

που... δεν το λες και ταινία επιβίωσης μια ταινία όπου ο... επιβιώσαντας μεταφέρεται από ένα γκρούπ...

 

Τα ΟΣΚΑΡ κατ' εμέ τα τελευταία χρόνια γίνονται για να... λέμε ότι έγιναν.
Έχουνε καταντήσει αηδία και γελοία.
Μόνο πρόχειρο βιντεάκι στημένης φάρσας από το youtube τραβηγμένο με Nokia 7650 δεν έχουν βραβεύσει ακόμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/title/tt1596363/?ref_=nv_sr_1

 

Σοκαριστικη ταινια. Πολυ καλες ερμηνειες και μου αρεσε που εξηγει τα παντα γιατι αλλιως δε θα εβγαζα ακρη οπως και οι περισσοτεροι φανταζομαι.

Γενικα μου αρεσε αν και μου αφησε ενα μεγαλο αγχος :D

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, billpeppas said:

 

10 hours ago, yanni said:

Εντάξει, είναι περιπέτειας επιβίωσης, όχι περιπέτεια δράσης. Και επιμένει πολύ σε λεπτομέρειες, δεν τρέχει στην επόμενη σκηνή. Αν είχε γυριστεί ως περιπέτεια δράσης με γρήγορες μεταβάσεις από την μία σκηνή στην άλλη και παραλείψεις κάποιων σκηνών ή συντόμευση αυτών, θα ήταν 70-80 λεπτά ταινία.


Το είδα κι εγώ με παρέα. Μας άρεσε και στους 2 ( ο άλλος της παρέας είναι τύπος που του αρέσουν ταινίες τύπου Statham τους δέρνω όλους). Και οι 2 απολαύσαμε τα πλάνα του Alejandro G. Iñárritu και μάλιστα κάπου είχα διαβάσει και σύγκριση των συγκεκριμένων πλάνων με άλλη ταινία, αλλά δε θυμάμαι ποιος έκλεψε αντέγραψε από ποιον. Η διάρκεια της ταινίας δε μας φάνηκε μεγάλη. Σίγουρα στο μέλλον θέλω να δω και άλλες ταινίες του ίδιου σκηνοθέτη.

Spoiler


Συγκλονιστήκαμε με τη σκηνή που ξεκοιλιάζει το άλογο και πόσο θα βρώμαγε εκεί μέσα, αλλά πάνω απ' όλα η επιβίωση. Μοναδική σκηνή.

Θαυμάσαμε τον ινδιάνο που έφτιαξε κατάλυμμα από τα δέντρα.

Ο 3ος της παρέας που ήρθε προς το τέλος της ταινίας έκανε παράπονο λέγοντας "Όλο από κάτω θα τους παίρνει η κάμερα $@%$^@$!@", εμάς τους άλλους 2 δε μας ενόχλησε αυτό.

 

 

 

10 hours ago, billpeppas said:

Τι άξιζε ? Η σκηνοθεσία, φωτογραφία και η ποιότητα εικόνας.

Τα υπόλοιπα με αφήνουν παγερά αδιάφορο.

 

 

The Martian

 

Όπως είπες, πολή καλή φωτογραφία.

 

Είδα και το The Martian. Μου άρεσε. Ίσως σε 2-3 σκηνές να μη μου άρεσε η επιστημονική τεκμηρίωση των λύσεων αλλά εντάξει, ταινία είναι. Επίσης, πόσα είπαμε ότι έχουν ξοδέψει κατά καιρούς για να σώζουν τον Matt Damon από εκεί που μπλέκει;:hehe:

Η Jessica Chastain  δε μπορώ να πω ότι με έπεισε και πολύ σαν captain.

 

Σήμερα:

A Bronx Tale (1993)

Μια πολύ καλή ιστορία που έχω ξαναδεί και θα ξαναδώ. Και φυσικά την προτείνω αν δεν την έχετε δει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος PetrosD έγραψε:

ήμερα:

A Bronx Tale (1993)

Μια πολύ καλή ιστορία που έχω ξαναδεί και θα ξαναδώ. Και φυσικά την προτείνω αν δεν την έχετε δει.

ειναι απο αυτες που εχω δει πανω απο 2 φορες γιατι τις προτεινω σε φιλους και θελουν να τις δουμε ολοι μαζι :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/title/tt0361862/?ref_=nv_sr_1

 

Πολυ περιεργη ταινια, μικτα συναισθηματα. Σοκαρισμενος αλλα δε μπορω να πω οτι βαρεθηκα καπου. Μιλαει για την χρονια αυπνια και για τις τυψεις που σε συνδυασμο μπορουν να σε τρελανουν.

Πολυ καλες ερμηνειες αλλα δεν ειναι απο τις ταινιες που σου φτιαχνουν το κεφι...

Link to comment
Share on other sites

The 33 , 33 Ψυχες ο ελληνικος τιτλος

http://www.imdb.com/title/tt2006295/

 

Μετριο προς καλο. Πιστοι στα γεγονοτα του 2010 στα ορυχεια της Χιλης οσον αφορα το κυριως θεμα αλλα δεν ξερω αν ηταν οντως ετσι οι ζωες των ηρωων στο εδαφος η αν αυτα ηταν προσθετα. Πχ αν οντως ο ενας περιμενε παιδι η αν ο αλλος συμφωνησε να γραψει βιβλιο κλπ. Μου ελειψε και σε αυτη την ταινια η αισθηση της απομονωσης και της αγωνιας για να αντιμετωπισθουν οι δυσκολιες εκει κατω στα εγκατα της γης. Επισης θα μπορουσε νομιζω να ηταν και λιιιιγο πιο συντομο. Απολαυσα την ποιοτητα εικονας και ηχου (bluray).

 

7,5/10 απο μενα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.