Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Hacksaw Ridge (2016)

 

Πάρα πολύ καλή ταινία. Δεν περίμενα κάτι λιγότερο, από την ιστορία και το σκηνοθέτη. Αναφέρθηκε ότι ήταν καλή, γιατί στηρίζεται σε πραγματικά γεγονότα. Εγώ θα διαφωνήσω λίγο/συμπληρώσω, ότι ήταν καλή, γιατί είχε πολύ ρεαλιστικές και σοκαριστικές σκηνές βίας και πολύ ωραία πλάνα-γωνίες λήψης.

 

48 Hrs. (1982)

 

Ευχάριστη ταινία για να περάσει κανείς λίγη ώρα. Ούτε πάρα πολύ καλή, ούτε κακή.

 

Pacific Rim (2013)

 

Στην αρχή μου φάνηκε σαν μεγάλη μπούρδα. Υπήρχαν στιγμές στιγμές που αναρωτήθηκα "μα ποιος το σκέφτηκε αυτό;". Στη συνέχεια παρατήρησα ότι τα ειδικά εφφέ δεν ήταν καλά. Φαινόταν ότι όλα ήταν ψεύτικα στην εικόνα. Σενάριο, σχεδόν μηδέν. Μόνο προς το τέλος άρχισα να απολαμβάνω τις σκηνές δράσης, και αυτό μάλλον οφείλεται στην τεράστια εικόνα προβολής, παρά στην ταινία αυτή καθ' αυτή. Προσπεράστε, εκτός αν θέλετε λίγο βαβούρα σε >90 ίντσες.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/title/tt3263904/?ref_=nv_sr_1

 

Νταξ, για τον θορυβο που ειχε κανει δε κοβω και τις φλεβες μου. Ωραια ταινια ειναι αλλα κλασικη αμερικανια που σου χτυπαει αλυπητα στο συναισθημα και στο τελος πανηγυριζεις για το αποτελεσμα.

Αυτο που τους "δινω" ειναι οτι καταφερνουν μια εναλλαγη συναισθηματων στη διαρκεια της ταινιας ως προς τον πρωταγωνιστη.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και την εχουμε δει:P

Εκανε τρομερη επιτυχια η ταινια.

Δες και το 2.

Ποιο dumb ιστορια αλλα πολυ καλο και αυτο.

Δες και το 3 καλο και αυτο:P

Φοβερη τριλογια γενικα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογείται... είναι οι μέρες τέτοιες. :hehe:

 

btw... είδα αυτό χθές http://www.imdb.com/title/tt4972582/?ref_=nv_sr_1 6/10

Ξεκίνησε πολλά υποσχόμενο, αλλά το έχασαν στην πορεία. 

Έγινε επεξεργασία από rory
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Split, it's more than meets the eye:

 

Spoiler

Βρίσκεται στο σύμπαν του Unbreakable του 2000 πάλι του Shyamalan, το Unbreakable με τον Bruce Willis ειναι ενα comic book movie απο μια ποιο ρεαλιστικη και ανθρώπινη προσεγγιση σε σχέση πχ με marvel και DC movies. Το Split ειναι στην ουσία ενα origin movie ενός villain - το αντίθετο του David Dunn (Bruce Willis) του ήρωα της πρώτης ταινίας. Λογικά - αν πάει καλά η ταινία και το ζητάει ο κόσμος - ο Shyamalan θα συνεχίσει και με αλλη ταινία αυτο το σύμπαν επεκτείνοντας το (κάτι σαν το MCU των φτωχών). Ειναι λογικό να ξενερώνεις αν δεν θυμάσε ή δεν έχεις δει το Unbreakable, και μπορεί να ήταν καλύτερη ταινία αν ήταν αυτόνομη και δεν είχε την comic book φαντασία, αλλά ο Shyamalan ρίσκαρε και το συνδυασε με μια ταινία δικία του 17 χρόνια πριν που μπορεί κανεις να μην θυμάται ή και να μην έχει δει, παρά να κάνει ενα εξαιρετικό ψυχολογικό θρίλερ που θα είχε μεγαλύτερη επιτυχία και θα ήταν αποδεκτή απο άλλους.

Εγώ ανατρίχιασα βλέποντας την τελευταία σκηνή με τον Bruce Willis γιατί δεν το περίμενα μέχρι και εκείνη την στιγμή, νόμιζα έστω και μέχρι το τελευταίο λεπτό θα κάνει κάποιο twist (σε κάθε ταινία του εχει twist o Shyamalan) και θα εξηγηθούν τα πάντα εντος της πραγματικότητας (πχ κάποιο όνειρο ή φαντασίες στο μυαλό κάποιας απο τις προσωπικότητες του Kevin), αν ταυτού με εξέπλιξε.

 

Έγινε επεξεργασία από HellhammeR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

The Fate of the Furious (2017) - IMDb

 

Ταινία για να περάσεις την ώρα σου. Από όλα έχει. Αυτοκίνητα, εκρήξεις, χιούμορ(το παρατραβάει λίγο εδώ, αλλά χαλάλι του)  και σορτσάκια.

Δίκαιο το 7+ στο imdb. Από τις λίγες σειρές ταινιών που δεν είναι μούφα μετά την τρίτη συνέχεια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/title/tt0469494/?ref_=nv_sr_1

 

Ωραια ταινια με πολυ καλες ερμηνειες, σε αρκετα σημεια θεατρικες πρεπει να πουμε.

Να τη δειτε, αξιζουν οι 2μιση ωρες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

The Autopsy of Jane Doe (2016) 8/10

 

Μου άρεσε υπερβολικά πολύ, ιδιαίτερα η ατμόσφαιρα, έχανε λίγο στου διαλόγους και σε κάποιες σκηνές η ηθοποιία φαινόταν ψεύτικη/αφύσικη  κατά τα άλλα πολύ καλή δεν το περίμενα!

 

Να πω ότι γενικά δεν βλέπω trailer οπότε δεν έχω ιδέα τι γίνετε στις ταινίες, τα αποφεύγω γιατί είναι κυριολεκτικά spoiler, π.χ. σε κωμωδίες  δείχνουν όλες τις καλές σκηνές και όταν τις βλέπεις είναι βαρετές ή π.χ. στο logan

Spoiler

μέχρι η μικρή να βγάλει τα νύχια δεν είχα ιδέα ότι είναι κόρη του κυρίου, αναρωτιόμουν τι δυνάμεις έχει.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Havic said:

The Autopsy of Jane Doe (2016) 8/10

 

Μου άρεσε υπερβολικά πολύ, ιδιαίτερα η ατμόσφαιρα, έχανε λίγο στου διαλόγους και σε κάποιες σκηνές η ηθοποιία φαινόταν ψεύτικη/αφύσικη  κατά τα άλλα πολύ καλή δεν το περίμενα!

 

Ταινια του 5-6 το πολυ.

Χθες την ειδα.

Ξεκινησε πολυ καλα και πραγματικα με κερδισε απο την μεση και μετα ηταν απλα γτπ.Χαζη βαρετη προβλεψιμη.

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@jesus

 

Δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα, την θεωρώ σίγουρα άνω του μετρίου (5/10) ναι μεν χάνει όπως είπα σε κάποια σημεία αλλά η ατμόσφαιρα που δημιουργεί είναι πολύ καλή και έχει ένα suspense, είναι περισσότερο thriller παρά horror και την τελευταία χρονιά δεν θυμάμαι να είδα κανένα thriller της προκοπής.

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα λεει ο @jesus   ,  η ταινια κανει καλη αρχη και εχει ενδιαφερον αλλα χανει απο εκει και περα γιατι το setting "νεκροτομειο" δεν εχει και πολλα να προσφερει με αποτελεσμα να γινει τιγκα προβλεψιμη .

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειδα χθες το assassin's creed. Την διαλεξα περισσοτερο για να μου κελαηδησει το home cinema που ειχα καιρο να τ ακουσω.. Ενταξει ενα 6/10 θα του το δωσω σαν ταινια χωρις να εχω παιξει τα παιχνιδια. 

Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2016 at 1:02 PM, yanni said:

In the Heart of the Sea (2015) - IMDb

 

Καλή ταινία. Κρίμα που δεν είχε εμπορική επιτυχία μιας και το άξιζε. Πιθανόν ο κόσμος νόμιζε ότι θα δει μια ακόμα Moby Dick ταινία και δεν πήγε ή κάποιοι που πήγαν απογοητεύτηκαν που δεν ήταν άλλο ένα, σύγχρονο, Moby Dick movie.

On 26/3/2016 at 0:59 AM, giorgos2187 said:

In the Heart of the Sea (2015) - IMDb

 

Απολαυστικοτατο διωρακι χωρις πολλες φανφαρες. Δεν υπαρχει κατι το μεγαλειωδες σε ερμηνειες,σκηνοθεσια,σεναριο η οτιδηπποτε αλλο, αλλα ουτε και κατι που θα σε κανει να βαρεθεις η να κουραστεις η να μετανιωσεις το χρονο που του αφιερωσες. 6/10!

 

 

 

Το είδα κι εγώ χτες και συμφωνώ και με τα δύο παραπάνω σχόλια.

Επίσης, αν και τα εφφέ ήταν πολύ απολαυστικά, με χάλασε το γεγονός ότι φαίνονταν όλα ψεύτικα. Το νερό, οι φάλαινες, φαινόταν ότι ήταν ψηφιακά δημιουργήματα. Θα προτιμούσα να ήταν πιο αληθοφανή (όπως για παράδειγμα στην ταινία Όρκα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.