Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

πριν 8 ώρες, το μέλος winters έγραψε:

Princess Monokoke και Nausicca of the Valley of the Wind

Και μαζί με αυτά τα επίσης φανταστικά Laputa Castle in the Sky και Porco Rosso.

Έγινε επεξεργασία από dpolal
Link to comment
Share on other sites

Φάντασμα στο κέλυφος :hehe: - Μετά από δουλειά,σφραγίσματα και ταξίδι στην πατρίδα, το είδα χωρίς να τον πάρω ούτε λεπτό.

Δεν σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό, έχει κάποια κοιλιά, αλλά πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2017 at 8:22 ΜΜ, το μέλος kpetros έγραψε:

Δες ΟΛΑ τα anime απο το studio chimbly 

Ghibli είναι :p https://el.wikipedia.org/wiki/Studio_Ghibli

 

+1 στην πρόταση να δείτε όλα όσα έχει βγάλει.

Υπόψιν το Grave of the Fireflies είναι λίγο συγκινητικό μην ξεχάσετε τα χαρτομάντηλα αν το δείτε με γυναικεία παρέα.

Τα Ponyo on a Cliff  και The Borrower Arrietty προτείνονται άνετα και για λίγο μικρότερα παιδιά.

 

Και μετά το Ghost in the shell θα βγεί/γυρίζεται/είναι στα σκαριά/δεν έχω ιδέα και το κλασσικό Akira το νου σας.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, nucleus said:

Και μετά το Ghost in the shell θα βγεί/γυρίζεται/είναι στα σκαριά/δεν έχω ιδέα/και δεν διαβαζω και τα προηγουμενα σχόλια :p και το κλασσικό Akira το νου σας.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος nucleus έγραψε:

Ghibli είναι :p https://el.wikipedia.org/wiki/Studio_Ghibli

 

+1 στην πρόταση να δείτε όλα όσα έχει βγάλει.

Υπόψιν το Grave of the Fireflies είναι λίγο συγκινητικό μην ξεχάσετε τα χαρτομάντηλα αν το δείτε...

 

Όλα είναι συγκινητικά, βγάζουν θλίψη σε κάποιες στιγμές ενώ μετά από λίγο μπορεί να γελάς, αλλά περνάνε και πάρα πολλά μηνύματα παράλληλα. :)

Link to comment
Share on other sites

La Haine (1995)

Την είδα χθες τελικά!!!!

Πολύ καλή!!!

8/10

Θυμάμαι είχα προσπαθήσει να την δω το 1998 αλλά δυστυχώς ήτανε από αυτές τις βιντεοκασέτες που νοίκιαζες και ήτανε μασημένες με αποτέλεσμα  το βίντεο να μην μπορεί να την παίξει χωρίς σπασίματα. Επίσης θυμάμαι ότι την πήγα πίσω το επόμενο πρωί και πήρα τελικά το Dark City το οποίο με αποζημίωσε τα μάλα!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος l2phile έγραψε:

Ακριβώς πριν από το σχόλιο σου και το λέει και ο χειμώνες στο 7158

To σχόλιο μου δεν είχε να κάνει με το Ghost in the shell. Είχε να κάνει ότι αναμένεται κάτι ανάλογο και για το Akira.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/title/tt2717822/?ref_=nv_sr_1

 

Θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερη, κανει λιγο κοιλια, δειχνει λιγο να βαρεθηκε και ο σκηνοθετης στη πορεια. Θυμιζει λιγο παρακμιακη ταινια των 90ς σε καποια φαση που αρχιζουν τα πιστολιδια. Περναει παντως η ωρα, δεν την εκλεισα.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, YDinopoulos said:

Ειδα χτες το Ghost in the Shell.

 

Δεν τρελαθηκα ιδιαιτερα.  7/10 

Κι εγώ εκεί θα το έβαζα, 7/10, μετά βίας 8. Ο μόνος μου ενδοιασμός για 8 είναι οτι ξέρω απ έξω το anime και η ταινία ξεφεύγει αρκετά στο βασικό της περιεχόμενο κι έτσι δε ξέρω αν μπορώ να το κρίνω αντικειμενικά. Και δεν εισάγει και ερωτήματα τύπου τί είναι ζωή και πώς αυτήν δύναται να αυτοπροσδιοριστεί. Νομίζω πως σε γενικές γραμμές ήταν πολύ καλό, απλώς δε σε αφήνει με τα βαθιά ερωτήματα που θίγει το anime. Θα πάω και μ έναν φίλο μου που δε σκαμπάζει από anime και θα δω τη γνώμη του. Επίσης ως σωστός purist, έπρεπε όλη η ταινία να είναι στα Ιαπωνικά.

Link to comment
Share on other sites

Bitva za Sevastopol (η μάχη της Σεβαστούπολης). Ουκρανική και ρώσικη συμπαραγωγή, με θέμα τη Λιουντμίλα Παβλιτσένκο, σοβιετική ελεύθερη σκοπευτή με 309 καταγεγραμμένα επιτυχημένα χτυπήματα. Δεν είναι ντοκιμαντέρ, όσον αφορά στην ακρίβεια, δεν είναι τελείως αλλού.  Στο τέλος μας τα χάλασε με τα πολύ μελό, αλλά οκ βλέπεται άνετα, ειδικά αν είσαι σε περίοδο που βλέπεις ταινίες και σειρές με θέμα το Β' ΠΠ :p

 

ΥΓ

Spoiler

Untitled-1.jpg

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/title/tt0475394/?ref_=nv_sr_1

 

Πολυ ιδιαιτερη ταινια, ειχε αρκετα ωραια στοιχεια αλλα τελειως τρελη και σε αρκετα σημεια δεν εβγαζε κανενα νοημα. Το τελος πιο τρελο και απο την υπολοιπη.

Δε θα βαρεθειτε, δε ξερω ομως αν θα το μετανιωσετε να τη δειτε.

Link to comment
Share on other sites

Yeopgijeogin geunyeo (2001)

Την είδα χθες με την γυναίκα.
Μας άρεσε πολύ και τους δύο!!!!
8/10


 

Και μετά κάθισα μόνος μου και είδα το Split (2016)

Το περίμενα καλύτερο. Δεν με κούρασε όμως καθόλου παρά το ότι ήτανε και αργά.
7/10

Link to comment
Share on other sites

Death Note 2006 

 

Το γιαπωνέζικο αυτή την φορά.

Άποψη δεν εχω ακόμα αφού κοιμήθηκα στο 40λεπτο:hehe: (την έβαλα βέβαια 12:30 και ήμουν και ψιλοκομμάτια.

Τουλάχιστον κατάλαβα τι είναι αυτό.

 

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Live by Night (2016) - IMDb

 

Καλή για να περάσει το δίωρο. Δεν ξεφεύγει πάντως από τα συνηθισμένα, με αποτέλεσμα να είναι σε μεγάλο βαθμό προβλέψιμη και πιθανόν για αυτό και βρίσκεται στο 6.4 στο imdb.

 

Link to comment
Share on other sites

La La Land (2016) - IMDb

 

Δεν ξέρω αν όντως είναι για 8.4 που αναφέρεται στο imdb. Μάλλον κάπου στο 7.5 θα έλεγα, αλλά δεν έχω δει πρόσφατα κάποιο παλιό μιούζικαλ για σύγκριση, οπότε ίσως να είμαι αυστηρός εδώ. Ο Γκόσλιν δεν κάνει για τραγούδι. Τα μισά τουλάχιστον τραγούδια γκάριζαν για playback και το τραγούδι του, στο πρώτο μισό της ταινίας, έβγαινε αφύσικο στην οθόνη ή έστω μου φαινόταν σαν να μην κολλάει η φωνή του. Η Στόουν από την άλλη ακουγόταν μια χαρά. Ευχάριστη έκπληξη το σενάριο που προσπαθεί να μείνει προσγειωμένο και να μην είναι όλα καρδούλες και ευτυχία για τους πρωταγωνιστές.

Spoiler

Ωραία ιδέα και το "what if...." που παίζει προς το τέλος.

 

The Great Wall (2016) - IMDb

 

Η ταινία ξεκινάει σχετικά καλά. Οι σκηνές με τους κομπάρσους πάνω στο τοίχος πριν την πρώτη μάχη αριστούργημα. Η μάχη επίσης καλή. Από την μέση και μετά όμως αρχίζει και πέφτει. Το τέλος είναι αυτό που χαντακώνει την ταινία. Επιλέγεται ένα κλασικό εύκολο τέλος, το οποίο χαλάει όλη την αίσθηση.

Spoiler

Με την καμία μην ανοίξετε το spoiler αν δεν την έχετε δει.

Spoiler

Η κλασική περίπτωση που σκοτώνεις την βασίλισσα και όλα τα άλλα ανατινάζονται, ψοφάνε, παραλύουν. Πραγματικά ηλίθιο. Το έχω ξανά δει σε άλλες ταινίες και σειρές και είναι πραγματικά ηλίθιο.. Αν αντί για αυτό επέλεγαν τα τέρατα, απλά να χάνουν την καθοδήγηση τους από μια ανώτερη νοημοσύνη και να καθίστανται σημαντικά ευκολότερος στόχος για τον τακτικό στρατό, όχι απλά θα έβγαζε καλύτερο νόημα, αλλά θα επέτρεπε και την δημιουργία μιας δεύτερης ταινίας αργότερα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.