Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Εμένα το Logan μου άρεσε, είναι μια superhero comic book movie χωρίς υπερήρωες, αν το δεις σαν αυτόνομο και όχι ως ακόμα μια x-men ταινία είναι ένα πολύ καλό δράμα που απλά τυχαίνει να έχει comic book χαρακτήρες. Επίσης R-Rated comic book movies είναι πάντα ενδιαφέρουσες + του ότι κατάφερε να κάνει τον wolverine ευάλωτο και κατεστραμμένο ψυχολογικά και σωματικά νιώθοντας οτι δεν τον προστατεύει ο σκηνοθέτης ή κάποιο studio ούτε αυτόν ούτε τους άλλους main characters της ταινίας.

 

Σε καμιά περίπτωση δεν είναι όμως κάνα έπος για να έχει τόσο υψηλή βαθμολογία, πιστεύω οτι ενθουσίασε λίγο παραπάνω τους fans και λόγο του hype των ταινιών κόμικ τα τελευταία χρόνια και του διαφορετικού στυλ που είχε η συγκεκριμένη από την κλασική φόρμουλα το βαθμολόγησαν στο Θεό. 

 

Αν βγάλεις το x-men στοιχείο από την ταινία θυμίζει έντονα το τελευταίο του Mel Gibson http://www.imdb.com/title/tt3647498/?ref_=nm_flmg_act_5 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Hacksaw Ridge

 

Αν δεν ηταν βασισμενη σε αληθινη ιστορια (οπως ολες οι τελευταιες στρατοταινιες) , σιγα μην επερνε το 8+ που της βαζουν .

Υπερεκτιμημενη μεχρι εκει που δεν παει .... χωρις αυτο να την κανει ομως κακη . Ειχε καλες σκηνες καθως και αρκετο εντερακι . 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, konnos said:

Μυρίζει Hurt Locker?

Καμια σχεση.

Το hacksaw ridge ηταν απλα επος.Ταινια για 9-10.

Μια καταπληκτικη ιστορια που εγινε μια καταπληκτικη ταινια αψογα σκηνοθετημένη.

Το  true story δεν μειωνει ποτε την αξια της ταινιας.

Στο κατω κατω ιστοριες εκει εξω υπαρχουν απειρες το θεμα ειναι ποια θα επιλεξεις.

Εντυπωση μου εκανε πως δεν την ειχε τσιμπησει την ιστορια αυτη κανενασ αλλος να την γυρισει.

Kpetros οι περισσοτερες ταινιες με WWII απο αληθινες ιστοριες εχουν εμπνευστει.

 

 

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

R.I.P.D. (2013)

 

Πρέπει να είναι η χειρότερη ταινία που έχω δει. Ίσως να είναι καλή μόνο για 8χρονα. Μην τη δείτε, κάντε κάτι άλλο. Πηγαίνετε για ύπνο, κάντε μια επίσκεψη στο ψυγείο, αλλά μην τη δείτε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/title/tt3203606/?ref_=fn_al_tt_1

 

Ωραια ταινια αλλα πιστευω για οποιον δεν εζησε εκεινες τις εποχες στην Αμερικη δυσκολα μπαινει στο συναισθημα.

Link to comment
Share on other sites

Assassin's Creed (2016) - IMDb

 

Δεν πολύ έχω παίξει τα παιχνίδια, αραιά και που κάποια από αυτά χωρίς να τα προχωρήσω, πόσο μάλλον τελειώσω κάποιο από αυτά. Αλλά η όλη ιστορία με το μηλαράκι δεν με πείθει. Μπορεί το υπόλοιπο σύνολο της ταινίας - ηθοποιοί, εφέ, δράση, μπλα μπλα μπλα - να κάθεται λίγο καλύτερα, η ιδέα για το μηλαράκι όμως, σε έναν βαθμό δείχνει και χαζή. Όπως δεν εξηγείται το ποιοι είναι οι κακοί και ποιοι οι καλοί στην όλη φάση. Δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις τι παίζει, απλά θα ήταν καλύτερα αν η ταινία είχε 2-3 σκηνές όπου θα δίνει "μασημένη τροφή" στον θεατή και γενικότερα θα ρέει λίγο καλύτερα. Το 6.2 στο IMDB νομίζω είναι δίκαιο.

 

Kong: Skull Island (2017) - IMDb

 

Πρώτη φορά είδα 3D σε κινηματογράφο. Το ψιλό φοβόμουν λόγω γυαλιών, αλλά τελικά δεν υπάρχει θέμα. Είναι ξεκούραστο και επίσης η εικόνα δείχνει εξαιρετικά λεπτομερής, ίσως επειδή τα μηχανήματα προβολής λογικά είναι καλύτερα/νεώτερα, από αυτά που χρησιμοποιούν στις στάνταρ 2D προβολές.

 

Από εκεί και πέρα η ταινία δεν είναι άσχημη και είναι και ψιλό καλό που έχουν προσπαθήσει να αποφύγουν να κοπιάρουν το σύνηθες σενάριο. Δεν αποκλείεται βέβαια να το υιοθετήσουν αυτό στην συνέχεια, που φαντάζομαι μπορεί να υπάρξει και δεύτερη ταινία. Μια χαρά για να περάσει το δίωρο, με μπόλικα εφέ.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Arrival - 8/10 

Δεν ξερω τι ειναι αυτο που μ αρεσε περισσοτερο, αλλα ξερω οτι η ταινια με κρατησε σε αμειωτο ενδιαφερον καθολη την διαρκεια της! Ουτε που καταλαβα το διωρακι οποτε το 8αρακι απο μενα μπαινει πολυ ανετα

 

Το κοριτσι του τρενου - 8/10

Ακριβως το ιδιο και μ αυτο. Παρολο που υπηρχε μια νωχελικοτητα (ισως ειναι λογικο αφου προκειται για μεταφορα απο βιβλιο) με κρατουσε σ ενδιαφερον συνεχως αλλα ειδικα στο τελος με ξαφνιασε! 

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να δω και εγω το Assassin creed σημερα 

 

On 12/3/2017 at 11:15 ΠΜ, το μέλος yanni έγραψε:

Δεν πολύ έχω παίξει τα παιχνίδια, αραιά και που κάποια από αυτά χωρίς να τα προχωρήσω, πόσο μάλλον τελειώσω κάποιο από αυτά. Αλλά η όλη ιστορία με το μηλαράκι δεν με πείθει. Μπορεί το υπόλοιπο σύνολο της ταινίας - ηθοποιοί, εφέ, δράση, μπλα μπλα μπλα - να κάθεται λίγο καλύτερα, η ιδέα για το μηλαράκι όμως, σε έναν βαθμό δείχνει και χαζή. Όπως δεν εξηγείται το ποιοι είναι οι κακοί και ποιοι οι καλοί στην όλη φάση***. Δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις τι παίζει, απλά θα ήταν καλύτερα αν η ταινία είχε 2-3 σκηνές όπου θα δίνει "μασημένη τροφή" στον θεατή και γενικότερα θα ρέει λίγο καλύτερα. Το 6.2 στο IMDB νομίζω είναι δίκαιο.

Εχει ωραια σκηνοθεσια και καλο κυνηγητο αρκει την δεις ως ανεξαρτητη απο ολο το lore που υπαρχει απο πισω  .

Προσπαθησαν να βγαλουν μια ταινια που να μπορεσει να την δει ο κοσμος , αυτο ειχε ως αποτελεσμα να ειναι μετριοτητα και απο την πλευρα αυτων που δεν ξερουν τι εστι AC αλλα και απο αυτους που ξερουν . 

 

 

 

***Δεν υπαρχουν καλοι και κακοι στο AC , ειναι απλα δυο factions με τον ιδιο σκοπο αλλα διαφορετικες ιδεολογιες . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω http://m.imdb.com/title/tt1179933/ στον οτε. Τι πραμα ειναι αυτο καθε φορα που βλεπω σε σκηνη τον Τζον Γκουντμαν, να νομιζω οτι ειναι ο @astrolabos και οτι θα πεταξει ατακα για αρνι στον @wrong method:hehe:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.