Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Wonder Woman (2017) - IMDb

7,5+

 

Καλύτερο από τα άλλα της DC. Περνάει μια χαρά το δίωρο με μόνο ένα δύο σκηνές να δείχνουν κάπως ψιλό περιττές ή μάλλον όχι και τόσο πετυχημένες προσπάθειες για χιούμορ. Σε γενικές γραμμές πάντως ήταν μια χαρά. Σε σύγκριση πάντως με το Captain America, που είναι παρόμοιο -  ιστορία του πως ξεκίνησε ο ήρωας και επίσης διαφορετικό time table από το σημερινό - μάλλον είναι ένα κλικ κατώτερο. Επίσης μάλλον λάθος ο υπερβολικός σεβασμός της σκηνοθέτιδος στον David Thewlis

Spoiler

έπρεπε να χρησιμοποιηθεί άλλος ηθοποιός από το σημείο και μετά που αποκαλύπτεται ότι είναι ο Άρης. Έλληνας θεός του πολέμου με Βρετανικό μουστάκι - γέλαγε όλη η αίθουσα.

Υ.Γ. Μην βάζετε ρε μαμώτο γυαλλιά στην Gadot. Ούτε για 5'. Την κάνετε πέρα από όμορφη και απίστευτα γλυκιά.  Έλεος...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, leonidastra86 said:

Once Upon a Time in America (1984) - IMDb

 

Καλουτσικη ταινια αλλα εκοψα φλεβα, πολυ αργη εξελιξη.

 

Εγώ την είδα σε 2 δόσεις, δεν παλευόταν αλλιώς.

Ήταν και η πρώτη εμφάνιση της

Jennifer Connelly Jennifer Connelly
Link to comment
Share on other sites

MV5BYWRkNGJhMmEtMWM3Ni00MDc3LThhMTQtMWI2

 

του 1974 παρακαλώ. Παρά την ηλικία της, ο ρυθμός δεν είναι τόσο αργός όσο περίμενα , κρατά γύρω στις 2.5 ώρες και η ποιότητα εικόνας είναι αποδεκτή.
Στα καλά της ταινίας, οι ερμηνείες είναι άνετες λες έχουν κάνει πρόβες για καμιά 10ετία , έχει ρυθμό, γίνεται πολύπλοκη σε κάποια φάση οπότε έχει κάτι

να σε απασχολεί σαν σκέψη ενώ και κάποιες αστείες στιγμές του J.Nicholson σε εξαιρετική χημεία με την διαχρονικά πανεμορφη  και εκφραστική  F.Dunaway , δίνουν το κάτι extra.

Περίμενα οτι θα μου αρέσει ως neo-noir και μου άρεσε.

 

MV5BMTQzMjM2NjM1Nl5BMl5BanBnXkFtZTgwMDM1

 

Είδα Jason Bateman για ταινία μυστηρίου-thriller και παραξενεύτηκα.

Ταινία με κλασική υπόθεση όπου τα πράγματα δείχνουν ονειρεμένα και σταδιακά αλλάζει η τροπή προς το χειρότερο . Πολλά σημεία που δεν περιμένεις, καλές ερμηνείες

(όχι ιδιαίτερα του σκηνοθέτη παράλληλα ενώ η ερμηνεία της R.Hall ξεχωρίζει).

Το τέλος πιστεύω οτι θα μπορούσε να είναι καλύτερο , ίσως το σενάριο πιο ξεκάθαρο στο νόημα του ενώ σε κάποια σημεία ήταν λίγο άνευρη. Κάποια WTF moments πάντως ήταν απολαυστικά.


 

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστό.

Η γνώμη μου είναι οτι η τέχνη (εφόσον θεωρήσουμε τον κινηματογράφο ως τέτοια)

είναι διαχρονική,  απλά κάποιες περιόδους ψάχνεις περισσότερο ή λιγότερο γι'αυτό που εκφράζει το καθένα , το πολυπόθητο

προσωπικό διαμάντι :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι διαχρονική η τέχνη :) Αλλά δυστυχώς τις καλές ταινίες τις ψάχνουμε με τα κιάλια σήμερα. Αν και στα 90's είχε πάρα πολλές αξιόλογες! 

Αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν διαμάντια here and there (ανεξαρτήτως δεκαετίας :D

 

Παρέθεσα συγκεκριμένα αυτό το κομμάτι , γιατί έμοιαζε να σου φαίνεται "περίεργο" , που σου άρεσε μια ταινία των 70s, έτσι το έλαβε το φτωχό μου μυαλό :p 

Και έχοντας δει από δεκαετία 30 μέχρι σήμερα, μπορώ να πω ότι το "κορύφωμα" , υπήρξε τη δεκαετία του 70! 

 

Btw το "The Gift" που έχω δει εγώ , δεν έχει καμία σχέση, LOL! 

Έχω δει ένα με Cate Blanchett & Katie Holmes του 2000! 

Αν αξίζει θα το δω πολύ σύντομα! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έγραψα σωστά , έχεις δίκιο :hehe:

 

Αυτό που ήθελα να πω είναι οτι συνήθως σχολιάζουμε ταινίες πρόσφατες, γιαυτό και ήθελα να τονίσω την σχετική παλαιότητα !

 

Απο τις αγαπημένες μου ταινίες είναι το Citizen Kane (1941) και το The Third Man (1949) με τον G.Orwell σε διάφορα καθήκοντα :hehe:

ενώ όλο μου ξεφεύγει το Metropolis (1927) που μου το θυμίζουν  οι Ghost στα videoclip τους όταν τους ακούω

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/title/tt1245526/?ref_=nv_sr_5

 

Ωραια ταινια, περιπετεια, υποθεση και χιουμορ. Με χαλασε σε λιγα σημεια αλλα βλεπεται πολυ ευχαριστα.

 

http://www.imdb.com/title/tt3827684/?ref_=nv_sr_3

 

Σαν ταινια και υποθεση ειναι ωραια. Οι ερμηνειες ομως... σαν φτηνο CSI. Ειδικα ο πρακτορας του FBI ειναι για κλωτσιες. Πρεπει να αλλαξει επαγγελμα. Μονιμως στη λεζα και το κλαμα, μαλωνει με ολο τον κοσμο και δε προσφαιρει τιποτα περα απο τη καθαρση στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

Colossal (2016) - IMDb  7+

 

Πρωτότυπη. Πόσο συχνά το γράφουμε αυτό; Η εξέλιξη της ταινίας είναι ενδιαφέρουσα - δεν το γράφω αλλιώς για να μην αγγίξω τα όρια του spoiler - και το τέλος πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Ghost in the Shell (2017) - IMDb

 

Η αλήθεια είναι ότι πάνε χρόνια που είδα το anime, οπότε δεν μπορώ να διακρίνω διαφορές. Πάντως για ταινία επιστημονικής φαντασίας, βλέπεται άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα χτες το νεο Spiderman. Αρκετα καλο.  8,5 στα 10 θα του εβαζα.

 

 Ωραια εφε, πολυ καλη ηθοποιία, απλα το αναμενομενο ειναι να αλλαξουν 'λιγο' την ιστορια του Peter Parker και τις σχεσεις με καποια ατομα.

 

ΥΓ 1   :  Τι κ@υλα η Θεια Μει....

ΥΓ 2  :  Εχει 2 (ΔΥΟ) post-credit scenes. Να εχετε ΥΠΟΜΟΝΗ και να τα δειτε !!!

Link to comment
Share on other sites

Raw (2016) - IMDb

 

Σίγουρα όχι το είδος των ταινιών που με ενδιαφέρουν. Το είδα από περιέργεια και είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά. Καθόλου παράξενο μιας και αυτό επιδιώκει και η ίδια η ταινία. Μην φάτε πριν τη δείτε. Έχει κάνα δύο σκηνές δύσκολες για το στομάχι. Επίσης η τελική σκηνή, μάλλον ψιλό προβλέψιμη, πριν καν δεις την ταινία. Αν θέλετε ταινίες που το τραβάνε από τα μαλλιά, μπορεί να σας αρέσει. Προσωπικά ένα 5-6 και πολύ του είναι.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2017 at 3:46 PM, honda22 said:

The Fate of the Furious (2017) - IMDb

 

Από τις χειρότερες της σειράς. Η προηγούμενη ήταν πολύ καλύτερη. 5,5


Πραγματικά ότι χειρότερο έχω δει τον τελευταίο καιρό.... απίστευτη ψευτιά σε κάθε σκηνή, μου έσπασε τα νεύρα
 

On 7/7/2017 at 9:15 PM, akilleas said:

Έκανα το λάθος χθες και άφησα φίλο να με πήσει να δω το Power Rangers.
Λάθος.
Μέγα λάθος.
0/10
Ποτέ ξανά τόσο Hollywood.
Ορκίζομαι.

Sent from my Amstrad CPC 6128
 


Βλέποντας πρώτα το fate of the furious και μετά συγκρίνοντας το, με το Power Rangers, μου φάνηκε πολύ νορμάλ ταινία για να περάσει η ώρα ... ίσως είχε πέσει πολύ ο πήχης αλλά δεν ξέρω δεν με κούρασε ούτε μου φάνηκε τόσο βλακώδες όπως το furious...

Link to comment
Share on other sites

John Wick 2

Στο ιδιο μοτιβο του προηγουμενου .

Εχουν βρει αυτο που θελει ο κοσμος , μια ταινια που να μπορει να δουν ολοι και να μην επηρεαζετε απο πιθανες παυσεις τυπου "τι εγινε εδω " , "δεν καταλαβα τι του ειπε" διοτι απλα δεν εχει σημασια :hehe:  

Μου αρεσε , καλο πιστολιδι headshotιδι , ποικιλια σκηνων και κυριλε δωματια .

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Koe no katachi

 

Για την μια χουφτα ατομα που ειμαστε εδω και βλεπουμε τετοια :p 

Ηταν πολυ καλο , τοσο για την ιστορια του οσο και την σκηνοθεσια , νομιζω αξιζει να το δειτε .

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.