Jump to content



agility 3 120 gb low performance


kakao83

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.ο αδερφος μου μολις αγορασε ενα σδδ απο το πλαισιο

ocz agility 3 120 gb.

Το βαλαμε σε windows 7 x 64 achi sto bios.

Mobo gigabyte ud7 rev 2.

ετρεξα το as ssd kai to crystal disk info.

ssdts.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

τι φταει και εχω τοσο χαλια αποτελεσματα??

Κατι διαβασα για Microsoft ACHI drivers.θα δω διαφορα η τσαμπα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα αποτελεσματα ειναι απο clean install?

Ναι τα drivers κανουν δουλεια.

Παρε και το link:http://downloadcenter.intel.com/SearchResult.aspx?lang=eng&ProductFamily=Chipsets&ProductLine=Chipset+Software&ProductProduct=Intel%c2%ae+Rapid+Storage+Technology

αν μπορεις να μου το κανεις πιο λιανα γιατι δεν καταλαβα τι πρεπει να κατεβασω και τι να κανω :)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή βγάλε το drive από τον SATA 3 controller που τον έχεις και βάλε τον στον SATA 2.

Μετά κατέβασε τους drivers από εδώ:

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=20215&ProdId=2101〈=eng&OSVersion=Windows%207%2C%2032-bit*&DownloadType=

Τέλος, βάλε το τελευταίο firmware:

OCZ Technology

και εδώ ο οδηγός για να κάνεις το firmware update:

Bootable Tools for OCZ Vertex/2/3, Agility2/3, Solid3, Revo, and Ibis SSD's

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τον aggility και τον εβαλα στο pc μου στο συστημα της υπογραφης.Γιατι τοσο μεγαλη διαφορα?(εκανα και firmupdate). γιατι στου αδερφου μου λεει jraid και μενα msahci?

xarisssdaggilioty.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Οριστε και ο δικος μου ο intel

intelssd80.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

μπορει να μου πει καποιος τι σημαινει

iaStor

msahci

jraid

Εν το μεταξυ ειμαι και εγω ετοιμος για αναβαθμιση ssd απο intel x-25m παω για τον vertex 3. δλδ αν στο συστημα μου δεν δω καμια διαφορα εστω στα bench για λογο δλδ η αναβαθμιση :(

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος τι σημαινει

iaStor

msahci

jraid

iaStor = Έχεις τον driver της Intel για τον AHCI controller

msahci = Έχεις τον driver της M$ για τον AHCI controller

jraid = Έχεις τον driver της jMicron για τον AHCI/RAID controller

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

είχα και γώ παρόμοιο πρόβλημα αλλά κάθε φορά που πάω να κάνω εγκατάσταση τους drivers μου πετάει σφαλματάκι και λέει "Το συγκεκριμένο σύστημα δεν καλύπτει τις ελάχιστες απαιτήσεις για την εγκατάσταση του λογισμικού". Ξέρει κανείς τι παίζει ? :help:

Link to comment
Share on other sites

είχα και γώ παρόμοιο πρόβλημα αλλά κάθε φορά που πάω να κάνω εγκατάσταση τους drivers μου πετάει σφαλματάκι και λέει "Το συγκεκριμένο σύστημα δεν καλύπτει τις ελάχιστες απαιτήσεις για την εγκατάσταση του λογισμικού". Ξέρει κανείς τι παίζει ? :help:

Δεν έχεις γυρίσει στο BIOS σε ACHI MODE και μάλλον είσαι σε IDE ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

είμαι σίγουρος οτι το χω γυρίσει από το bios.Μου το βγάζει και στο as ssd benchmark οτι τρέχει με τον ahci driver της MS. το θέμα είναι ότι είμαι με μια asus p5b deluxe και chipset p965. ωστόσο θα έπρεπε να υποστηρίζεται σύμφωνα με τον καταλογο συμβατότητας της Intel.. δοκίμασα να βάλω και το Intel® Matrix Storage Manager που υποτίθεται είναι για παλαιότερα northbridge αλλα και παλι τρωω error

Link to comment
Share on other sites

είμαι σίγουρος οτι το χω γυρίσει από το bios.Μου το βγάζει και στο as ssd benchmark οτι τρέχει με τον ahci driver της MS. το θέμα είναι ότι είμαι με μια asus p5b deluxe και chipset p965. ωστόσο θα έπρεπε να υποστηρίζεται σύμφωνα με τον καταλογο συμβατότητας της Intel.. δοκίμασα να βάλω και το Intel® Matrix Storage Manager που υποτίθεται είναι για παλαιότερα northbridge αλλα και παλι τρωω error

Για τόσο παλια μητρική δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει η επιλογή ahci αλλά και να μην υπάρχει είναι το ίδιο νομίζω με την επιλογή raid.

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης δες εδώ

http://www.thelab.gr/1062939374-post102.html για να καταλάβεις αν είσαι ή όχι σε achi

και γενικότερα εδώ http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/how-to-ssd-performance-tips-74238.html για performance tips!

Link to comment
Share on other sites

Agility 3 γενικά υπάρχουν στην αγορά;Περιμένω εδώ και μια βδομάδα μια παραγγελία ενός 240άρη και τίποτα ακόμα.Να πάω σε samsung 256 830 που καίει λιγότερο ρεύμα λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχω τον ιδιο ssd και παρομοιο θεμα, για να μην ανοιγω νεο θεμα εμενα τα νουμερα ειναι νορμαλ για το συστημα μου ?

-----------------------------------------------------------------------

CrystalDiskMark 3.0.1 x64 © 2007-2010 hiyohiyo

Crystal Dew World : Crystal Dew World

-----------------------------------------------------------------------

* MB/s = 1,000,000 byte/s [sATA/300 = 300,000,000 byte/s]

Sequential Read : 207.249 MB/s

Sequential Write : 60.482 MB/s

Random Read 512KB : 199.745 MB/s

Random Write 512KB : 61.300 MB/s

Random Read 4KB (QD=1) : 27.429 MB/s [ 6696.6 IOPS]

Random Write 4KB (QD=1) : 59.062 MB/s [ 14419.5 IOPS]

Random Read 4KB (QD=32) : 45.202 MB/s [ 11035.7 IOPS]

Random Write 4KB (QD=32) : 58.770 MB/s [ 14348.1 IOPS]

Test : 1000 MB [C: 43.9% (24.5/55.8 GB)] (x5)

Date : 2011/12/21 17:31:32

OS : Windows 7 Enterprise Edition SP1 [6.1 Build 7601] (x64)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.