Jump to content



Δραχμή ή Euro;


LevelOne

Δραχμή ή Euro;  

128 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Τώρα αν αποφασίσουμε να γυρίσουμε στη δραχμή, αυτό είναι κάτι που θα συμφέρει τους μετανάστες και όσους έχουν βγάλει τα λεφτά τους έξω, αφού θα γυρίσουν πίσω και θα τα τα αγοράσουν όλα μπιρ παρά.

Σκεφτείτε λίγο με τη δραχμή και την υποτίμηση που θα της γίνει αν θα μπορείτε να αγοράζετε γάλα, φάρμακα και καύσιμα (έρχεται χειμώνας).

Για να αγοράσεις κάτι μπιρ παρά πρέπει πρώτα να πουλιέται. Εάν έχω ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι μου και ένα πιάτο φαγητό μπορώ να κάνω υπομονή απεριόριστα και να μην σου πουλάω τίποτα.

Αντιθέτως εάν δεν έχω να φάω θα αναγκασθώ να σου πουλήσω οτιδήποτε μπορώ για μια χούφτα €

Γέμισαν οι δρόμοι από διαφημιστικά τέτοιων (ξένων) καταστημάτων. Τυχαίο;

Link to comment
Share on other sites

Γέμισαν οι δρόμοι από διαφημιστικά τέτοιων (ξένων) καταστημάτων. Τυχαίο;
Δανειζόμουν χρήματα ενώ στο σπίτι είχαμε μια ολόκληρη περιουσία πεταμένη από εδώ κ από εκεί. Τα έβαλα όλα στο πακέτο και τα έστειλα και μετά από λίγες μέρες που ήρθε η επιταγή δεν το πίστευα!! Μεγάλη ανάσα - Ευχαριστώ!!

Γιάννης Μ.

Εκπληκτικό σέρβις - Πολύ επαγγελματίες και πολύ γρήγοροι.Πολύ ευχάριστη συναλλαγή, την συνιστώ.

Μαριλένα Λ.(Κηφισιά)

fyeah.jpg

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Γέμισαν οι δρόμοι από διαφημιστικά τέτοιων (ξένων) καταστημάτων. Τυχαίο;

Παντου εχουν απλωσει τις κ@λοδιαφημισεις τους τα κορακια."Παρε επιπλα πουλωντας χρυσαφικα" "Παρε ρουχα πουλωντας την χρυση αλυσιδα που δεν χρειαζεσαι".Με πιανει η καρδια μου να περναω μπροστα απο ταμπελες "ενεχυρα - αυτοκινητα"..

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση:

Δανειζόμουν χρήματα ενώ στο σπίτι είχαμε μια ολόκληρη περιουσία πεταμένη από εδώ κ από εκεί. Τα έβαλα όλα στο πακέτο και τα έστειλα και μετά από λίγες μέρες που ήρθε η επιταγή δεν το πίστευα!! Μεγάλη ανάσα - Ευχαριστώ!!

Γιάννης Μ.

Εκπληκτικό σέρβις - Πολύ επαγγελματίες και πολύ γρήγοροι.Πολύ ευχάριστη συναλλαγή, την συνιστώ.

Μαριλένα Λ.(Κηφισιά)

όπου Μ=μαλάμας

Παντου εχουν απλωσει τις κ@λοδιαφημισεις τους τα κορακια."Παρε επιπλα πουλωντας χρυσαφικα" "Παρε ρουχα πουλωντας την χρυση αλυσιδα που δεν χρειαζεσαι".Με πιανει η καρδια μου να περναω μπροστα απο ταμπελες "ενεχυρα - αυτοκινητα"..

όλοι είναι χρήσιμοι...

ξέρουν πλέον και οι γάτοι που πρέπει να κάνουν ριφιφί...

το καλοκαίρι η interpol έστειλε σήμα ,κάτι συγκεκριμένο έψαχναν

και έσκασε έλεγχος στην ΚΙΜΕΤ, τραγικός απολογισμός?

~600κιλά χρυσός +άλλα πολλά κιλά πολύτιμα μέταλλα άκλαφτα (χωρίς χαρτιά)

τώρα δεν παίρνουν γραμμάριο προς ανάλυση χωρίς χαρτιά

σε παραπέμπουν δλδ σε επίσημο dealer eurogold/goldbuy/buymygoldenpussy etc

τυχαίο?

Δε Νομίζω Τάκη...

μεθοδικό και αθόρυβα, έστηναν τη φάκα γύρω γύρω

άντε τώρα βγες από το σκοτεινό δωμάτιο....

Link to comment
Share on other sites

Για να αγοράσεις κάτι μπιρ παρά πρέπει πρώτα να πουλιέται. Εάν έχω ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι μου και ένα πιάτο φαγητό μπορώ να κάνω υπομονή απεριόριστα και να μην σου πουλάω τίποτα.

Αντιθέτως εάν δεν έχω να φάω θα αναγκασθώ να σου πουλήσω οτιδήποτε μπορώ για μια χούφτα €

Βεβαια, αν το κεραμιδι ανηκει στην τραπεζα (βλ. στεγαστικο δανειο) κι εσυ δεν εχεις να πληρωσεις τη δοση, ειναι πολυ πιθανο να το σκοτωσεις για να καθαρισεις με την τραπεζα πριν στο φαει και να επιστρεψεις στο ενοικιο.

Και σε αυτη την περιπτωση θα εχουν πλεονεκτημα αυτοι που εχουν € στην ακρη, οποιοι κι αν ειναι αυτοι

Link to comment
Share on other sites

Μειώστε τους φόρους,

πετσοκόψτε όσους μπήκαν στο δημόσιο χωρίς ΑΣΕΠ τα τελευταία 10 χρόνια,

ενοποιήστε όλα τα ασφαλιστικά ταμεία σε ένα,

καλλιεργήστε την κριτική σκέψη στην παιδεία,

οργανώστε τις εξαγωγές ελληνικών προϊόντων υψηλής ποιότητας,

μηχανογραφήστε όλο το δημόσιο για να εντοπίζεται η φοροδιαφυγή μέσω διασταυρώσεων,

βάλτε μπροστά τις έρευνες για το πετρέλαιο και το φυσικό αέριο

κι αν μετά από όλα αυτά κι άλλα τόσα δεν αρχίσει να φαίνεται φως στο τούνελ ας γυρίσουμε στη δραχμή.

Link to comment
Share on other sites

το καλοκαίρι η interpol έστειλε σήμα ,κάτι συγκεκριμένο έψαχναν

και έσκασε έλεγχος στην ΚΙΜΕΤ, τραγικός απολογισμός?

~600κιλά χρυσός +άλλα πολλά κιλά πολύτιμα μέταλλα άκλαφτα (χωρίς χαρτιά)

τώρα δεν παίρνουν γραμμάριο προς ανάλυση χωρίς χαρτιά

σε παραπέμπουν δλδ σε επίσημο dealer eurogold/goldbuy/buymygoldenpussy etc

Χαχ ηταν ο πατερας μου μπροστα οταν μπουκαρανε... Δεν ηταν απο Interpol... :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει όμως και μερικά θετικά η παραμονή.

1) Παραμένουμε σε μία οικονομική ''οικογένεια'' κρατών με δυνατό (μέχρι στιγμής) νόμισμα.

"Οικογένεια" είναι ένας καθαρά υποκειμενικός χαρακτηρισμός, τον οποίο χρησιμοποιούν οι Ευρωπαίοι ηγέτες για να πείσουν προς την κατεύθυνση της πλήρους ενοποίησης. Ο σωστός όρος είναι Οικονομική και Νομισματική Ένωσή που είναι και το πέμπτο από τα έξι στάδια της οικονομικής ολοκλήρωσης. Μετά η οικονομική διακυβέρνηση ασκείται από ένα κέντρο.

Το θέμα είναι κατά πόσο θέλουν οι λαοί της Ευρώπης να διοικούνται από τεχνοκράτες και επιτροπές που θα περικόπτουν π.χ. κοινωνικές δαπάνες ορίζοντάς τες ως επιζήμιες για την ανταγωνιστικότητα. Ποιός θα διαδηλώνει τότε και σε απέναντι σε ποιόν θα διαμαρτύρεται;

Σκέψου και το πόσο θα ενταθεί ο ανταγωνισμός μεταξύ και εις βάρος των εργαζομένων. Αν σήμερα ο Γερμανός, ο πρωταθλητής στις εξαγωγές, παίρνει 1500€ και αυτά σε ορισμένους κλάδους μόνο με ισχυρό συνδικαλισμό, τότε εσύ τί διακαιούσαι. Η κατάργηση δασμών και κάθε μέτρου κρατικού προστατευτισμού τους κάνει όλους ζητιάνους.

2) Όσο και να πέσει ο μισθός μας θα έχουμε έστω μία μικρή/ελάχιστη αγοραστική δύναμη λόγω ισχυρού νομίσματος, πχ. στις εισαγωγές. (πετρέλαιο, πρώτων υλών, τουρισμού στο εξωτερικό κτλ)

Η αγοραστική δύναμη είναι συνάρτηση του μισθού και της ισοτιμίας. Είτε παίρνεις 500€ με ισοτιμία 1,5 usd/€ είτε 400.000 δρχ με ανάλογη ισοτιμία πάλι το ίδιο πετρέλαιο θα αγοράζεις.

Η αγοραστική σου δύναμη εξαρτάται από το πόσο συνάλλαγμα μπορείς να φέρεις στη χώρα σου με εξαγωγές. Εξαγωγές που κάποτε η χώρα μας είχε χωρίς να είναι σε καμία ένωση. Θυμήσου το εργοστάσιο της Opel, της Nissan, την πειραϊκή πατραϊκή. Ποιοί θέλαν να το παίζουν παιδιά του λαού και έδιωξαν όλες αυτές τις επιχειρήσεις. Πώς ξεκίνησαν αυτές οι επιχειρήσεις χωρίς ευρώ;

Κάτσε τώρα λοιπόν εσύ και δούλευε στα ηλιακά πάνελ του Γερμανού για 400€.

3) Έχουμε μία δυνατότητα (δύσκολα βέβαια πια) να δανειζόμαστε με ανεκτά επιτόκια.

Ο δανεισμός δεν είναι λύση. Τέλος

4) Το πρόβλημά μας είναι και πρόβλημα άλλων, οπότε δεν θα διογκωθεί ανεξέλεγκτα.

Φυσικά και δεν θα διογκωθεί για τους άλλους, αν εσύ υποστείς φρικαλέα λιτότητα για 10χρόνια+. Εκεί η "οικογένεια" σε εγκαταλείπει και με το δίκιο της.

5) Με τους άχρηστους που μας κυβερνάνε η επιτήρηση πλέον είναι κάτι θετικό. (μην βαράτε... ούτε εγώ δεν πίστευα ότι θα το πω κάποτε αυτό...)

Η επιτήρηση γίνεται για να μας χρεοκοπήσουν ομαλά. Όχι για να μας δώσουν τεχνογνωσία να αναπτυχθούμε.

Άκουσες γερμανό να μιλάει για αυτοκινητοβιομηχανία ή κάτι παρεμφερές στην Ελλάδα; Μόνο ενέργεια.

Για τους πολιτικούς έχεις δίκιο. Ακόμα και εκτός πασών των συνθηκών με αυτούς δεν θα άλλαζαν παρά ελάχιστα.

6) ''Θα μπούμε σε μία σειρά'' που λέει και ο λαός και εννοώ οικονομική διαχείριση.

Με τον φόβο του Ευρωπαίου επιτηρητή ίσως μειώσουν οι πολιτικοί την κατασπατάληση δημοσίου χρήματος.

Νομοθετικό πλαίσιο για εξαγωγικές επενδύσεις χρειάζεται, όχι διαχείριση των χαρατσιών και της φοροδιαφυγής μόνο. Η απελευθέρωση του επαγγέλματος των ταξί και των κουλουρτζήδων, καλό θα ήταν για τον εκάστοτε επίδοξο "Μπόμπολα", να μπει μέσα με μια ΑΕ για να τα κονομήσει με πακιστανούς οδηγούς, όπως έγινε στην Αγγλία(ναι, ναι!!!! ). Μέχρι εκεί όμως

Πάμε τώρα στην επιστροφή στην δραχμή, και να εξηγήσω εδώ αυτό που είπα στην αρχή: '' ίσως θέσω κάποιες διαστάσεις του διλήμματος που πολλοί αγνοούν''.

Θα ξεκινήσω από τ΄αρνητικά.

Μην σκέφτεστε πολλοί συναισθηματικά για την ''δραχμούλα μας''.

Οι γεννηθείς την δεκαετία του 70' (όπως εγώ) aς ξεχάσουν τα 80's , το ''Τσοβόλα δώσ' τα όλα'' και τα σχετικά.

Η ευημερία του 1981-89 και μετέπειτα 1995-2004 κτίστηκε πάνω σε δανεικά, αυτά που πληρώνουμε σήμερα.

Τέτοιες εποχές δεν πρόκειται να ξαναδούμε για τουλάχιστον 40 χρόνια. (προσωπική εκτίμηση)

Γυρίσαμε στη δραχμή, με τι ισοτιμία όμως?

Όπως έγραψα σήμερα στο ΠΟΘ: ''Αν (υποθετικά αλλά παίζει...) γυρίσουμε στη δραχμούλα με μια ισοτιμία ας πούμε 1euro=700δρχ. , τότε μία αξιοπρεπή gaming σύνθεση θα έχει 700.000δρχ.

Το σουβλάκι πχ. θα έχει 2.20euro=1540δρχ.''

Το gaming μας μάρανε.

1) Σας φαίνεται το 700δρχ. πολύ αλλά πάλι ποιος θα είναι αυτός που θα το καθορίσει, και με τι αντάλλαγμα?

Την ισοτιμία την καθορίζεις βλέποντας πόσο ωφελείσαι και τί συνάλλαγμα έχεις. Δεν είναι κάτι σταντέ.

Γιατί να μην μας ξαναπηδήξουν στην αντίστροφη διαδικασία?

Στόχος είναι να ορθοποδήσει σιγά σιγά η ντόπια παραγωγή. Γεωργία, Κτηνοτροφία, Βιοτεχνίες.

Δυστυχώς η δραχμή δεν θα ήταν αρκετή. Θα χρειαζόμασταν πιστεύω και δική μας δασμολογική πολιτική κάτι που μας αφαιρέθηκε πριν μπούμε στο ευρώ. Βλέπεις τώρα τα προβλήματα εξάρτησης; Ο Κινέζος τρώει δασμό από την ΕΕ ενιαία και εσύ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

3) Για να πάρεις δάνειο θα πρέπει να έχεις ''μπάρμπα στην Κορώνη''. (όπως τότε)

Δάνειο για να κάνεις τί; Να παίρνεις εισαγόμενα και να φτάσεις εδώ που έφτασες;

Δάνειο για να έχεις "κρυφό" πληθωρισμό και απλησίαστες τιμές ακινήτων;

Δεν μπορείς να το καταλάβεις ότι για να πάρεις εσύ το Iphone ή το σπίτι, σε δάνεισε ελληνική τράπεζα που με τη σειρά της δανείστηκε απ'έξω; Δεν είναι της χώρας τα λεφτά.

6) Επιστροφή στην δραχμή = χάος τον πρώτο χρόνο μέχρι να συνηθίσει ο κόσμος τις αλλαγές.

Προβλέπω πανικό, στάση εμπορίου και οικονομική στασιμότητα την πρώτη περίοδο.

Εδώ φοβάμαι την κυβέρνηση που θα χειριστεί την αλλαγή. Έχεις ένα ποιντ. Αλλά το προτιμώ από έναν αργό και βέβαιο οικονομικό θάνατο.

9) Φοβάμαι ότι θα ξαναγυρίσουμε στις παλιές ψηφοθηρικές καταστάσεις με διορισμούς κτλ.

Αν δυσκολεύονται στο δανεισμό, δύσκολα θα μπορούν να συνεχίσουν.

10) Τεράστια εκροή κεφαλαίων στο εξωτερικό και σε ξένες τράπεζες. Θα αφήσουν οι εκατομμυριούχοι/βιομήχανοι τα λεφτά τους στην Ελλαδίτσα σε ένα αβέβαιο τραπεζικό σύστημα? Μάλλον όχι...

Η κίνηση κεφαλαίων υπόκειται σε περιορισμούς αν το θες και με την προϋπόθεση ότι θα γυρίσεις για λίγα χρόνια σε μια πιο κλειστή οικονομία. Βλέπεις το πρόβλημα τώρα, όπως είπα και πιο πριν, δεν είναι μόνο το νόμισμα είναι το σύνολο των συμβάσεων της ΕΟΚ που σε δεσμεύουν. Χρειάζονται λεπτοί χειρισμοί από ικανή κυβέρνηση.

Άποψή μου είναι ότι θα μείνουμε τελικά στην ευρωζώνη και εμείς και οι άλλοι λαοί. Και θα φτύσουμε αίμα κάτω από ένα καθεστώς που φτιάχτηκε από το μεγάλο κεφάλαιο για το μεγάλο κεφάλαιο. Δεν θα είναι μόνο οι μισθοί το πρόβλημα, νομίζω. Θα μας λυσσάξουν στη φορολογία είτε με την μία είτε την άλλη δικαιολογία.

Απαντήσεις τα μπολντ

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Βεβαια, αν το κεραμιδι ανηκει στην τραπεζα (βλ. στεγαστικο δανειο) κι εσυ δεν εχεις να πληρωσεις τη δοση, ειναι πολυ πιθανο να το σκοτωσεις για να καθαρισεις με την τραπεζα πριν στο φαει και να επιστρεψεις στο ενοικιο.

Και σε αυτη την περιπτωση θα εχουν πλεονεκτημα αυτοι που εχουν € στην ακρη, οποιοι κι αν ειναι αυτοι

Για να μην δυσκολευτούν μερικές χιλιάδες που πήραν δάνειο πάνω από το μπόι τους θα γίνουμε ικέτες 10 εκατομμύρια!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η επιστροφή στη δραχμή θα είναι καταστροφική... - Capital.gr

Το να πιστευει κανεις οτι η δραχμη θα λυσει τα προβληματα μας ειναι τουλαχιστον αστειο...

Οποιος πιστευει οτι ο Στούπας ειναι αντικειμενικος ειναι τουλαχιστον ανοητος. Σαν να ρωτας σουβλατζη αν το σουβλακι ειναι υγιεινό. Αφου απο τα χρηματηστηριακα βγαζει το ψωμι του, λες να επι κατι αντιθετο;

Link to comment
Share on other sites

Να ψοφήσουν τα καθίκια που μου θέλανε και σπίτι. Δεν τους άρεσε το ενοίκιο ε? ΨΟΦΗΣΤΕ καθίκια. Εκεί εκεί να πεθάνει ο γάιδαρος του γείτονα.

Είπαμε.

Φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι

Φταίει το ευρώ

Φταίει όποιος πήρε δάνειο πριν 1-2-5-10 χρόνια για να μην μένει στο ενοίκιο

Όποιος πήρε δάνειο να ανοίξει επιχείρηση

Όποιος πήρε δάνειο για να καλύψει ίσως έξοδα χειρουργικής επέμβασης (η επέμβαση πέτυχε, έζησε όσο ήταν να ζήσει τώρα έχουμε οικονομική κρίση ας ψοφήσει)

****χώρος για μελλοντικούς φταίχτες****

Ψηφίζουμε Ντόρα, Τσίπρα, Καρατζαφέρη, Αλέκα, Σαμαρά, Γιώργο

Ανοίγουμε παρόμοιο poll περί Ευρωπαϊκής Ένωσης σε 10 χρόνια και επειδή είμαστε και μάγκες βγαίνουμε και από το ΝΑΤΟ διότι φταίει και αυτό

Αυτό δεν είναι απάντηση, είναι παραλήρημα και προφανώς δεν έχει να κάνει με αυτό που έγραψα : /

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια, αν το κεραμιδι ανηκει στην τραπεζα (βλ. στεγαστικο δανειο) κι εσυ δεν εχεις να πληρωσεις τη δοση, ειναι πολυ πιθανο να το σκοτωσεις για να καθαρισεις με την τραπεζα πριν στο φαει και να επιστρεψεις στο ενοικιο.

Και σε αυτη την περιπτωση θα εχουν πλεονεκτημα αυτοι που εχουν € στην ακρη, οποιοι κι αν ειναι αυτοι

Δεν νομίζω πως δουλεύει έτσι, μέχρι να αποπληρωθεί το δάνειο, το ακίνητο ανήκει στην τράπεζα. Δεν μπορείς να το πουλήσεις εσύ, η τράπεζα θα το πουλήσει - κάτι που προφανώς θα κάνει μόνο στην περίπτωση που βρεθεί αγοραστής να καλύψει την διαφορά.

Όπως και να έχει, είτε πουληθεί, είτε στο πάρει η τράπεζα, πάλι στο ενοίκιο θα καταλήξεις.

Έγινε επεξεργασία από RootX
Link to comment
Share on other sites

Για να μην δυσκολευτούν μερικές χιλιάδες που πήραν δάνειο πάνω από το μπόι τους θα γίνουμε ικέτες 10 εκατομμύρια!

Να ψοφήσουν τα καθίκια που μου θέλανε και σπίτι. Δεν τους άρεσε το ενοίκιο ε? ΨΟΦΗΣΤΕ καθίκια. Εκεί εκεί να πεθάνει ο γάιδαρος του γείτονα.

Είπαμε.

Φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι

Φταίει το ευρώ

Φταίει όποιος πήρε δάνειο πριν 1-2-5-10 χρόνια για να μην μένει στο ενοίκιο

Όποιος πήρε δάνειο να ανοίξει επιχείρηση

Όποιος πήρε δάνειο για να καλύψει ίσως έξοδα χειρουργικής επέμβασης (η επέμβαση πέτυχε, έζησε όσο ήταν να ζήσει τώρα έχουμε οικονομική κρίση ας ψοφήσει)

****χώρος για μελλοντικούς φταίχτες****

Ψηφίζουμε Ντόρα, Τσίπρα, Καρατζαφέρη, Αλέκα, Σαμαρά, Γιώργο

Ανοίγουμε παρόμοιο poll περί Ευρωπαϊκής Ένωσης σε 10 χρόνια και επειδή είμαστε και μάγκες βγαίνουμε και από το ΝΑΤΟ διότι φταίει και αυτό

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι απάντηση, είναι παραλήρημα και προφανώς δεν έχει να κάνει με αυτό που έγραψα : /

Μα ακριβώς αυτό ήθελα να γράψω. Το παραλήρημα κάποιου που αρχίζει και κατηγορεί άλλους. Αρχίζει από την μία ομάδα ανθρώπων και σταδιακά προχωράει στην επόμενη. Και είναι απάντηση σε αυτό που έγραψες. Βασικά είναι αυτό που έγραψες, σαφέστατα όχι με κομψό τρόπο και με μια δόση υπερβολής ώστε να είναι εμφανές.

Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβώς αυτό ήθελα να γράψω. Το παραλήρημα κάποιου που αρχίζει και κατηγορεί άλλους. Αρχίζει από την μία ομάδα ανθρώπων και σταδιακά προχωράει στην επόμενη. Και είναι απάντηση σε αυτό που έγραψες. Βασικά είναι αυτό που έγραψες, σαφέστατα όχι με κομψό τρόπο και με μια δόση υπερβολής ώστε να είναι εμφανές.

Αν το να δυσκολευτείς, για σένα σημαίνει θάνατος τότε έχεις δίκιο.

Συγγνώμη που δεν σε κατάλαβα, ίσως γιατί δουλεύω από τα 13 μου και οι δυσκολίες για μένα είναι καθημερινότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το να δυσκολευτείς, για σένα σημαίνει θάνατος τότε έχεις δίκιο.

Συγγνώμη που δεν σε κατάλαβα, ίσως γιατί δουλεύω από τα 13 μου και οι δυσκολίες για μένα είναι καθημερινότητα.

Τώρα κατανοώ πλήρως γιατί το έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Για να αγοράσεις κάτι μπιρ παρά πρέπει πρώτα να πουλιέται. Εάν έχω ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι μου και ένα πιάτο φαγητό μπορώ να κάνω υπομονή απεριόριστα και να μην σου πουλάω τίποτα.

Αντιθέτως εάν δεν έχω να φάω θα αναγκασθώ να σου πουλήσω οτιδήποτε μπορώ για μια χούφτα €

Γέμισαν οι δρόμοι από διαφημιστικά τέτοιων (ξένων) καταστημάτων. Τυχαίο;

Να είσαι σίγουρος ότι πολλά θα πωλούνται γιατί όλος ο πλούτος που επιδεικνυόταν αριστερά και δεξιά ήταν αγορασμένος με δανεικά ή χωρίς να βάζουν κάτι στην άκρη για ώρα ανάγκης. Ήδη πολλοί σκοτώνουν τα πολυτελή τους αμάξια γιατί δεν τα φέρνουν βόλτα με τα τεκμήρια, τα τέλη και τη βενζίνη στο 1,60. Σειρά θα πάρουν άλλα.

Όταν μας έδιναν λεφτά από την ΕΕ για ανάπτυξη και εκσυγχρονισμό εμείς τα πετάγαμε λουλούδια στις πίστες ή τα παίζαμε στις μπίλιες. Και ενώ θα έπρεπε να έχουμε φτάσει σε κάποιο επίπεδο ανάπτυξης για να μπούμε στη ζώνη του ευρώ, εμείς μαγειρέψαμε τα νούμερα και μπήκαμε "τσαμπουκά". Οπότε τώρα που είμαστε ανεπαρκείς νομίζετε ότι η δραχμή θα μας λύσει ως δια μαγείας τα προβλήματα και θα επιστρέψουμε στην πολυτελή μας ζωή και στη συνταξιοδότηση στα 50 χρόνια.

Για να απαντήσω και σε κάποιους που θεωρούν ότι αφού ζω στο εξωτερικό δεν έχω άποψη. Στο εξωτερικό πήγα γιατί έχω όνειρα και φιλοδοξίες τα οποία δεν μπορώ να εκπληρώσω στην Ελλάδα έτσι όπως έχει γίνει και για το είδος της δουλειάς που κάνω. Ίσως αν έκανα κάποιο άλλο επάγγελμα να μπορούσα να μείνω και να πήγαινα και πολύ καλύτερα. Ούτε σε σαλέ μένω ούτε μου είναι ευχάριστο να είμαι μακριά από συγγενείς και φίλους. Αλλά τουλάχιστον τώρα μπορώ να ζω άνετα χωρίς να ανησυχώ ότι τον επόμενο μήνα θα πληρώσω φόρο αλληλεγγύης, φόρο με τη ΔΕΗ, φόρο γιατί έκανα το λάθος κάποτε να αγοράσω αμάξι 2.000κ.εκ. Επιπλέον ο μισθός μου είναι σταθερός και δε θα μειώνεται κάθε χρόνο για να επιβιώσει η εταιρία, ούτε γιατί προσαρτήθηκε νέος φόρος. Πλέον κάνω αποταμίευση, που σημαίνει ότι αν θέλω κάποια στιγμή κάτι θα μπορώ να το πάρω με δικά μου λεφτά και όχι δανεικά που θα αποπληρώνω μια ζωή. Αν κάποιοι τα βγάζουν πέρα στην Ελλάδα ας κάτσουν, αλλά είναι μαζοχισμός να μένεις Ελλάδα για Χ ευρώ όταν στο εξωτερικό με χαμηλότερο κόστος ζωής παίρνεις 2Χ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.