Jump to content



Sapphire HD7970 πρώτες εντυπώσεις-μετρήσεις


PasxosC

Recommended Posts

Και θέλουμε να πάρουμε και Tablet!!! Και Smartphone..

Τώρα κοίταχε η 16GB Vengence πάνε από 1.5 1866 στοκ είναι αυτό..

μου φαίνεται με 1.65 είχα βάλει για να είμαι σίγουρος ότι δουλεύει δεν δοκίμασα λιγότερο..

για 2133 τώρα τι θα πιάνει δεν ξέρω και σου είπα δεν ειμαι και πάνω αυτην την στιγμή 1.5 βδομαδούλα ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3,1k
  • Created
  • Last Reply
Και θέλουμε να πάρουμε και Tablet!!! Και Smartphone..

Τώρα κοίταχε η 16GB Vengence πάνε από 1.5 1866 στοκ είναι αυτό..

μου φαίνεται με 1.65 είχα βάλει για να είμαι σίγουρος ότι δουλεύει δεν δοκίμασα λιγότερο..

για 2133 τώρα τι θα πιάνει δεν ξέρω και σου είπα δεν ειμαι και πάνω αυτην την στιγμή 1.5 βδομαδούλα ακόμα..

Ενας πραγματικος κροισος δεν θα συμβιβαζοταν με τιποτε λιγοτερο απο αυτο 8GB G.Skill DDR3 2800MHz PC3-22400 TridentX CL11 Dual Channel kit (11-14-14-35) 2x4GB :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ενας πραγματικος κροισος δεν θα συμβιβαζοταν με τιποτε λιγοτερο απο αυτο 8GB G.Skill DDR3 2800MHz PC3-22400 TridentX CL11 Dual Channel kit (11-14-14-35) 2x4GB :hehe:

Δεν έχει την TUF μέσα..

άρα λίγο δύσκολο για 2800..

αντιθέτως..

Memorie Corsair Dominator Platinum 8GB DDR3 2400MHz CL10 Dual Channel Kit - PC Garage

XE: (RON/EUR) Romanian New Leu to Euro Rate

Link to comment
Share on other sites

+ 11% για την ακριβεια. :D

zpaf , αν στα 1333 τεζάρεις σφιχτά timing , παίρνεις τίποτα? Είμαι περίεργος να δω διαφορές τύπου πχ 1600mhz 7-7-7 vs 2400mhz x-x-x

Πάντως μυρίζομαι πως το gain επηρεάζει πιο πολύ τους ivy που σηκώνουν τέτοια multi.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει την TUF μέσα..

άρα λίγο δύσκολο για 2800..

αντιθέτως..

Memorie Corsair Dominator Platinum 8GB DDR3 2400MHz CL10 Dual Channel Kit - PC Garage

XE: (RON/EUR) Romanian New Leu to Euro Rate

Σε αυτα τα λεφτα θα προτιμουσα κατι τετοιο διπλασια GB με 10 ευρω παραπανω

ΕDIT

Δεν ειχε παρει το link παραπανω παντως τα 140 ευρω για 8 GB τα θεωρω υπερβολη

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει την TUF μέσα..

άρα λίγο δύσκολο για 2800..

αντιθέτως..

Memorie Corsair Dominator Platinum 8GB DDR3 2400MHz CL10 Dual Channel Kit - PC Garage

XE: (RON/EUR) Romanian New Leu to Euro Rate

Σιγα μην τους δωσεις 140 ευρω για 8GB.

Εδω 8GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz TridentX Series CL10 (10-12-12-31) Dual Channel kit εισαι και με TUF approved. :T:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες οι δικές μου Ripjaws X 1866, φαίνεται ότι το ένα κιτ χτυπάει το 2133 11-11-11-30 2Ν με ελάχιστο ή καθόλου επιπλέον Voltage. Και το άλλο σίγουρα το πιάνει αλλά θέλει κανα 1.6.

Είμαι σε διαδικασία stablization και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, απ την βιασύνη το ειδα 73 vs 83 fps, αλλα και παλι δε περίμενα με τπτ τετοια διαφορά!

Αρχίζει και με τρώει ο κ@λος για αναβάθμιση :hehe:

Επεξεργαστης μαμα καρτουλα 1050/1500 και οι μνημες 1333MHz vs 2400MHz.

screenshotwin320022.jpg

screenshotwin320023.jpg

screenshotwin320021.jpg

Κοιτα εδω μια 3η εικονα με τον 3770K στα 4600MHz και τις μνημες στα 1600MHz για να καταλαβεις τι γινεται.

screenshotwin320024.jpg

Τι να τον κανω τον Ivy στα 4600 αν δεν μπορει να μου loadαρει την καρτουλα λογω μνημης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σας χαλάσω την νιρβάνα, αλλά αυτό που κάνετε με το screenshot ως benchmark είναι λάθος.

Γιατί μισή μοίρα δεξιά-αριστερά ή πάνω ή κάτω, ένα βήμα μπρός ή πίσω διαφορετικό από το άλλο screenshot αλλάζει άρδην τα fps.

Δεν benchάρεις έτσι το game.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σας χαλάσω την νιρβάνα, αλλά αυτό που κάνετε με το screenshot ως benchmark είναι λάθος.

Γιατί μισή μοίρα δεξιά-αριστερά ή πάνω ή κάτω, ένα βήμα μπρός ή πίσω διαφορετικό από το άλλο screenshot αλλάζει άρδην τα fps.

Δεν benchάρεις έτσι το game.

Συμφωνω αλλα στο συγκεκριμενο σημειο η μιση/μια μοιρα ζητημα να εχει 0,5/1fps διαφορα. Δηλαδη δεν παιζει να δεις +10% στα fps εκει απο μιση μοιρα διαφορα παραμονο αν κοιταξεις τερμα αριστερα στα βουνα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω αλλα στο συγκεκριμενο σημειο η μιση/μια μοιρα ζητημα να εχει 0,5/1fps διαφορα. Δηλαδη δεν παιζει να δεις +10% στα fps εκει απο μιση μοιρα διαφορα παραμονο αν κοιταξεις τερμα αριστερα στα βουνα.

Πρόχειρη δοκιμή μόλις τώρα...

90fps αρχικά.

Ένα κλίκ το strafe right... 95fps.

Δύο κλίκ το strafe left ( -1 position από το αρχικό )... 97fps

Ένα κλίκ πίσω... 100fps ( λιγότερο visibility στο βάθος, λιγότερες λεπτομέρεις για rendering ).

Mouse πρός τα κάτω λίγο, άλλα +3fps.

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες την τρέλανα την κάρτα! :happy2:

1.3 v = 1.2 under load 1235/1625 και φαίνεται STABLE (far cry 3, avp, bf3, benches)

Η μνήμη δυστυχώς δεν είναι σταθερή πιο πάνω, θέλει αρκετό ρεύμα και δεν έχω δοκιμάσει ακόμα!

mt6s5l.png

2ugpcw4.png

Νομίζω ότι χρειάζεται πλέον τσιτωμένη 680 για να με βάλει στη θέση μου.... :laughing:

Υ.Γ. στα πόσα βγάζει αυτά τα σκορ η 7970; 1125/1575;

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα σε ολους... κ μια ερωτηση...

Οταν τρεχω FarCry3 σε xfire 1125/1575 max CCC Clocks and stock volts, το παιχνιδι freezarei! Σε στοκ ρολογια ολα οκ. Οι καρτες τρεχουν απροβληματιστα σε max ccc clocks BF3, unigine, metro etc...

max gpu temp 33C, vrm max 41C

Any ideas?

Επισης, ποια settings θεωρειτε optimum για το FC3? πχ αξιζει MSAA 8x ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.