Jump to content



Sapphire HD7970 πρώτες εντυπώσεις-μετρήσεις


PasxosC

Recommended Posts

Χρονια Πολλα σε ολους... κ μια ερωτηση...

Οταν τρεχω FarCry3 σε xfire 1125/1575 max CCC Clocks and stock volts, το παιχνιδι freezarei! Σε στοκ ρολογια ολα οκ. Οι καρτες τρεχουν σε max ccc clocks BF3, unigine, metro etc...

Any ideas?

Επισης, ποια settings θεωρειτε optimum για το παιχνιδι? πχ αξιζει MSAA 8x ?

Λοιπόν, η νέα ερώτηση must είναι: "Are you Far Cry 3 Stable?"

σε ότι ρολόγια και να ήσουν stable σε οτιδήποτε (GPU burners, Bf3 etc) ξέχνα το για far cry 3...

εγώ από 1200 σε στοκ volt έπεσα 1170 και από 1235 με 1.3 volt επεσα στα 1220.

Το παιχνίδι είναι απίστευτα βαρύ. Παρόλα αυτά με μία κάρτα και όλα ultra+SSAO (καλύτερο στο μάτι) + 4χ ΑΑ παίζω 50-70, την περισσότερη ώρα δε είμαι 60.

Αν βάλεις το Alpha to Coverage πιο χαμηλά θα δείς καλές διαφορές σε απόδοση, με απώλεια λεπτομέρειας μόνο στις φυλλωσιές.

ΕΡΩΤΗΣΗ: το εκνευριστικό "Blur" όταν κινούνται τα οχήματα στο καντράν, πως το κλείνουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3,1k
  • Created
  • Last Reply
Λοιπόν, η νέα ερώτηση must είναι: "Are you Far Cry 3 Stable?"

σε ότι ρολόγια και να ήσουν stable σε οτιδήποτε (GPU burners, Bf3 etc) ξέχνα το για far cry 3...

εγώ από 1200 σε στοκ volt έπεσα 1170 και από 1235 με 1.3 volt επεσα στα 1220.

Το παιχνίδι είναι απίστευτα βαρύ. Παρόλα αυτά με μία κάρτα και όλα ultra+SSAO (καλύτερο στο μάτι) + 4χ ΑΑ παίζω 50-70, την περισσότερη ώρα δε είμαι 60.

Αν βάλεις το Alpha to Coverage πιο χαμηλά θα δείς καλές διαφορές σε απόδοση, με απώλεια λεπτομέρειας μόνο στις φυλλωσιές.

ΕΡΩΤΗΣΗ: το εκνευριστικό "Blur" όταν κινούνται τα οχήματα στο καντράν, πως το κλείνουμε;

Σκεφτομαι να τρεξω vsync κ HDAO μεσω RadeonPro οπως αρκετοι λενε...

Σζετικα με το blur, have a look here

Far Cry 3 PC Tweak Guide | GameFront

Link to comment
Share on other sites

Το καινούργιο μου απόκτημα ακόμη στο κουτάκι της περιμένει να αναλάβει δράση

Θα ακολουθήσουν πιο αναλυτικές φωτογραφίες και μερικές πρόχειρες μετρήσεις αφού ειμαι στο Pc της δουλειάς

μου όπου δεν εχω παιχνίδια παρά μόνο μετροπρογράμματα 3DMark και heaven.

Ένας χρόνος και 2 μέρες απο το 1ο Post στο παρόν thread και ακόμη με την ίδια κάρτα ........αυτό και αν είναι ρεκόρ!!!!!:triniti:

Άντε Χρόνια πολλά και καλή Χρονιά να έχουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω στήσει το μηχάνημα με το tridef3D και ετοιμάζομαι για 3d gaming σε passive 42αρα.

mass effect 3, far cry 3, Bf3, borderlands 2 και κάποια ακόμα.

Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

Οι αρχικές εντυπώσεις είναι απογειωτικές.....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες, ήρθαν οι 2400άρες μνήμες που παράγγειλα (επιτέλους)...για να σας ρωτήσω 2-3 πράγματα...έτρεξα σε διάφορες συνθήκες bench (unigine και avp benchmark tool) και στο pc είχα τα ίδια settings για gpu/cpu Και το μόνο που άλλαξα ήταν οι μνήμες.

Δηλαδή έτρεξα τα ίδια τεστ με τις παλιές μνήμες (1600άρες 9/9/9/27) και μετά με τις καινούργιες (Kingston Predator Beast 2400).

Δεν ανεβάζω εικόνες ακόμα γιατί ψάχνομαι γενικά, αλλά αυτό που είδα είναι ότι στα αποτελέσματα είδα τα ίδια νούμερα (+-1 fps). Η μόνη διαφορά ήταν στο unigine που το lowest fps ήταν αρκετά παραπάνω στο OC σενάριο (σε gpu 1050/1350 - cpu 4.4ghz) που έτρεξα, αλλά τα average και maximum ήταν σχεδόν τα ίδια...

Tα μεγαλύτερα καρέ τα βλέπετε αποκλειστικά στα bench των games? αν ναι σε ποια games το έχετε δοκιμάσει και βλέπετε μεγαλύτερα νούμερα; Ώστε να κατεβάσω το αντίστοιχο benchmark tool.

Για δώστε τα φώτα σας μην πάνε και χαμένα τα 58ευρό :p

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες, ήρθαν οι 2400άρες μνήμες που παράγγειλα (επιτέλους)...για να σας ρωτήσω 2-3 πράγματα...έτρεξα σε διάφορες συνθήκες bench (unigine και avp benchmark tool) και στο pc είχα τα ίδια settings για gpu/cpu Και το μόνο που άλλαξα ήταν οι μνήμες.

Δηλαδή έτρεξα τα ίδια τεστ με τις παλιές μνήμες (1600άρες 9/9/9/27) και μετά με τις καινούργιες (Kingston Predator Beast 2400).

Δεν ανεβάζω εικόνες ακόμα γιατί ψάχνομαι γενικά, αλλά αυτό που είδα είναι ότι στα αποτελέσματα είδα τα ίδια νούμερα (+-1 fps). Η μόνη διαφορά ήταν στο unigine που το lowest fps ήταν αρκετά παραπάνω στο OC σενάριο (σε gpu 1050/1350 - cpu 4.4ghz) που έτρεξα, αλλά τα average και maximum ήταν σχεδόν τα ίδια...

Tα μεγαλύτερα καρέ τα βλέπετε αποκλειστικά στα bench των games? αν ναι σε ποια games το έχετε δοκιμάσει και βλέπετε μεγαλύτερα νούμερα; Ώστε να κατεβάσω το αντίστοιχο benchmark tool.

Για δώστε τα φώτα σας μην πάνε και χαμένα τα 58ευρό :p

ευχαριστώ

οι μνημες δεν δινουν τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

όχι προς το παρών γιατί ήταν βράδυ και νύσταζα...αλλά επείδη θα γυρίσω το απόγευμα και θέλω να το ψάξω, θα το κάνω... απλά θέλω να τρέξω και τα τεστ που έκαναν οι [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] [MENTION=9802]takis-pa[/MENTION] να αποδειχθεί στην πράξη η διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Οταν καποια παιχνιδια δεν loadαρουν την καρτα τοτε υπαρχει περιπτωση να δωσεις λιγο απο cpu/ram και να ανεβει λιγο το load της καρτας σου και να παρεις ενα 10% χοντρικα επανω. Αν εχεις 2/3 καρτες επανω παιζει να δεις και παραπανω διαφορα.

Οταν π.χ. στο unigine βλεπεις την καρτα σου να καιγεται με 99% παντου δεν προκειτια να παρεις ουτε 1 fps.

Βαλε ενα hitman bench που ειναι λιγο προβληματικο και δοκιμασε μια με 1600 και με 2400 να δεις που θα δεις διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

@tavliban

Κανα νέο για τις μνημούλες?

επιβεβαιώνω και γώ τον @zpaf .... (αγνοήστε το 120fps στο max το οποίο ήταν στιγμιαίο για το σενάριο με τις 1600άρες και δείτε MInimum Και average)

1600mhz 9/9/9/27 , 3570K@4,4ghz turbo off, 7950@1050/1350

oc1600.jpg

2400mhz 11/14/14/30 , 3570K@4,4ghz turbo off, 7950@1050/1350

oc2400.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλα bench τρεχετε για να δειτε τις rams?

Ο Billpeppas και εγω εχουμε κανει real life test gaming με 5 δικα μας run σε 10 παιχνιδια και δεν εδωσε ΤΙΠΟΤΑ....

Ορεστη η διαφορα εινα οτι εσεις κανατε real life test gaming ενω ολοι οι υπολοιποι virtual. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.