Jump to content



Sapphire HD7970 πρώτες εντυπώσεις-μετρήσεις


PasxosC

Recommended Posts

  • Replies 3,1k
  • Created
  • Last Reply

Επειδη βλεπω οτι εισαστε γνωστες του θεματος, ειμαι αναμεσα σε τρεις καρτες :

Asus DirectCU II

Gigabyte Ghz

Sapphire OC

Οι τιμες, καθως και οι συχνοτητες ειναι περιπου ιδιες. Εξαλλου δε προκειται να τις φτασω ποτε εως το τερμα.

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι ο θορυβος και η θερμοκρασια. Τι προτεινετε;

Καλη ειναι και η Iced2, αλλα δε τη βρισκω Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Asus DirectCU II εχω ακουσει πως ειναι "αθορυβες" και αρκετα ανεκτες σε Full Load......

Εχω ακουσει ομως πως η ASUS γενικα δεν τα πηγε και πολυ καλα με τις 7950-7970 ως υλοποιησεις απο θεμα OC......

Αυτο που γνωριζω μιας και ειμαι κατοχος ειναι πως η Sapphire HD 7970 Vapor-X GHz Edition 3GB ειναι αρκετα αθορυβη και ανεκτη σε Full Load κρατωντας και την θερμοκρασια σε πολυ καλα επιπεδα. Ολες οι Sapphire OC εχουν την Dual-X ψυκτρα που αποδιδει το ιδιο σε ολες τις υλοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα δεν έχω ιδέα από oc σε κάρτες γραφικών δεν το έχω ψάξει ποτε, αν και το θέμα αφορά σε 7970 είπα να ποστάρω εδώ μιας και δεν είδα κάτι άλλο σχετικό

Έχω μια Sapphire Radeon HD7870 GHz Edition γνωρίζει κανεις αν παίρνει περνει oc και αν αξίζει να το προσπαθήσω?

έχω κατεβάσει και εγκαταστήσει το Sapphire TRIXX από εκεί με μετά?

post-3821-1416077345,5057_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι εισαστε γνωστες του θεματος, ειμαι αναμεσα σε τρεις καρτες :

Asus DirectCU II

Gigabyte Ghz

Sapphire OC

Οι τιμες, καθως και οι συχνοτητες ειναι περιπου ιδιες. Εξαλλου δε προκειται να τις φτασω ποτε εως το τερμα.

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι ο θορυβος και η θερμοκρασια. Τι προτεινετε;

Καλη ειναι και η Iced2, αλλα δε τη βρισκω Ελλαδα.

Θελει λιγο ψαξιμο, μην καταληξεις σαν αυτον εδω...

[Official] AMD Radeon HD 7950/7970/7990 Owners Thread

(διαφωνω βεβαια με την αντιδραση του...)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κρίνοντας από τη διαφορά min/max και στις 2 καρτες μάλλον χρειαζονται drivers.

Το bench tool είναι λίγο γτπ όπως και του 2033.

Λύση να βάλεις το Frapsάκι να κάνει fps measurement για να δείς τα κανονικά min/max.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=29938]lazostat[/MENTION]

Εγώ όπως βλέπεις έχω την Gigabyte OC μεν αλλά όχι GHz. Μόνο με καλές εντυπώσεις έχω μείνει. Πολύ ήσυχη τόσο idle όσο και σε load και από θερμοκρασίες πάνω από 55 C δεν έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την sapphire 7970 vapor-x ghz edition 3gb με trixx fan control στο αυτόματο όταν βάζω παιχνίδια ανεβάζει πολύ τις στροφές για να μένει η κάρτα κοντά στους 60-65 βαθμούς αλλά κάνει πολύ θόρυβο και γενικότερα όταν οι στροφές είναι πάνω από 45% ακούγονται αρκετά τα fans είναι φυσιολογικό? Στο 45% πιάνουν κοντά στις 1900 στροφές

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις αρκετα καλη "ροη" αερα στο κουτι σου θα εχεις και καλη επαγωγη της θερμοκρασιας οπου αποβαλει η καρτα..... το 45% στροφων της Vapor-X ειναι ενοχλητικο .... οσο τα 40% της απλης reference ψυκτρας απο μια GTX680 μονο που εδω υπαρχει τεραστιο αλμα θερμοκρασιας απο 39c idle σε 73c+ full . Με την Vapor-X εχω 36c idle και 65c full 100% stress ;) με βελτιστη επαγωγη και "βουτια" αμεσα για "παγωμα" ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε idle παίζω και εγώ στους 37 βαθμούς απλά όταν βάζω πχ το crysis 3 fullαρισμένα όλα τρελαίνονται οι ανεμιστήρες και πάνε νομίζω στο 80% μπορεί και παραπάνω αλλά έχει πάρα πολύ καλή θερμοκρασία η κάρτα, αυτό που φοβάμαι είναι μην βγουν off με τον καιρό δουλεύοντας σε τέτοιες στροφές γιατί πραγματικά ακούγονται πολύ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.