Jump to content



Ergohuman V2 Chair


Recommended Posts

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η contesa της sato μπορει να φτασει τοσο αν προσθεσεις, προσκεφαλα κτλ.Αρχικη τιμη ειναι κοντα στα 1500 για την βασικη εκδοση.

 

Στην Γερμανια βεβαια ειχα δει σε καποια site που πωλουσε ανατομικες καρεκλες οτι την δινανε με 800 ευρω. (contesa by sato group ελεγε) το οποιο εστελνε σε πολλες ευρωπαικες χωρες εκτος απο Ελλαδα.

Οι ελληνες ειχανε γεματες τις τσεπες βλεπετε  τοτε και η Sato μαδουσε την εγχωρια αγορα οσο καλυτερα μπορουσε αλλα στην Γερμανια δεν την επαιρνε λογω ανταγωνισμου με κορυφαιες προτασεις (aeron κτλ)

 

Την πουλανε κι αλλοι πλεον.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=-mlIYZxryQk

 

 

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

 

Διάβασα όλο το θέμα και θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας.

 

1. Παραγγέλνω από το πλαίσιο την Ergohuman. Η κοπέλα στο κατάστημα με ενημερώνει ότι στην τιμή περιλαμβάνεται και συναρμολόγηση και θα έρθει τεχνίτης στο χώρο μας να τη συναρμολογήσει και να μας κάνει επίδειξη των λειτουργιών της.

 

2. Η καρέκλα έρχεται ήδη συναρμολογημένη και αφού τη σύρθηκε 300 μέτρα στο δρόμο μου τη παραδίδουν σε ένα βρώμικο νάιλον. 

Το πρώτο πράγμα που παρατηρώ είναι πως το δεξί μπράτσο ακουμπάει στο κάτω μέρος της πλάτης τη καρέκλας, ενώ το αριστερό μπράτσο είναι σωστό .

Ναι ξέρω για τις ρυθμίσεις των μπράτσων (πάνω- κάτω, αριστερά-δεξιά, μέσα-έξω & γωνία από το σώμα). Όμως αναφέρομαι στα μπράτσα με τις ίδιες ρυθμίσεις.

 

Δεν παραλαμβάνουμε τη καρέκλα και παραγγέλνουμε μια άλλη.

 

3. Την επόμενη ημέρα έρχεται άλλη (ή ίδια) καρέκλα - με διαβεβαίωσαν πως ήταν άλλη- και έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, και επιπροσθέτως ανακαλύπτουμε πως το προσκέφαλο δε ρυθμίζεται κιόλας (σε κλίση). Μας προτείνει ο μεταφορέας λοιπόν , εάν παραγγείλουμε άλλη να ζητήσουμε να συναρμολογηθεί στο χώρο μας.

Ενημερώνουμε το πλαίσιο KAI στην αρχή μας λένε πως δε γίνεται να συναρμολογηθεί στο χώρο μας.

 

Τελικά μας είπαν ότι θα μας στείλουν αύριο τη καρέκλα κλειστή σε κούτα, και μεθαύριο κατ’ εξαίρεση θα στείλουν ένα τεχνίτη να την τοποθετήσει στο χώρο μας.

 

 

Τι γνώμη και τι εμπειρία έχετε εσείς από αυτά?

 

Παρατήρησα ότι κανείς μέχρι τώρα δεν έχει αναφέρει  πρόβλημα ανομοιομορφίας  με τα μπράτσα της καρέκλας  ΑΛΛΑ και ότι κανείς δεν έχει πάρει τη καρέκλα συναρμολογημένη.

 

 

Ευχαριστώ  πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παρτην και φτιαξε την μονος σου! Αν εχεις αλλο ενα ατομο μαζι ακομα καλυτερα! Δεν θα σας παρει 5 λεπτα! 

 

κουμπωνεις τα ροδακια στη βαση

κουμπωνεις τη μπουκαλα στη βαση

κουμπωνεις το καθισμα στη μπουκαλα

βιδωνεις με 4 βιδες την πλατη στο καθισμα

βιδωνεις με 2 βιδεα τα μπρατσα

ετοιμος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα το δοκιμάσω. Έχει παρατηρήσει κανείς το πρόβλημα με τα μπράτσα?

Τα μπράτσα δύσκολα θα είναι εντελώς συμμετρικά, έχουν λίγο τζόγο. Η κλίση του προσκέφαλου ρυθμίζεται, αλλά θέλει λίγη δύναμη και δεν έχει πολλά διακριτά βήματα.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνοντας και μια βόλτα στο Πλαίσιο Γλυφάδας διαπίστωσα 2 πράγματα.

 

 

1. Και η εκθεσιακή τους έχει το ίδιο πρόβλημα, το δεξί μπράτσο ακουμπάει στη πλάτη όταν είναι τέρμα πίσω και μέσα.

 

2. Το γκρί ύφασμα είναι διαφορετική ποιότητα από το μάυρο ύφασμα.

 

Α. Η πλέξη ειναι ρομβοειδής στο γκρί χρώμα , ενώ στο μάυρο είναι γραμμωτό.

Β. Το γκρί χρώμα έχει ᾽᾽λάστιχο´´ (rubber trace) μέσα στη ποιότητα του υφάσματος, ενώ το μαύρο δεν έχει.

Γ. Το γκρί χρώμα είναι πιο αντιολισθητικό από το μαύρο.

 

 

Αυτά... :)

Link to comment
Share on other sites

:D

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=FS4saak-4q8

 

Αν στο τελος του video ξερετε τι χρωμα εσωρουχο φοραει μαλλον η προσοχη σας δεν ηταν στην συναρμολογηση.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πλαίσιο sales: €469 για την Ergohuman και €399 για τη Nefil.

 

Ψήνομαι, αλλά επειδή στο παρόν thread έχουν γραφτεί τιμές προσφοράς σημαντικά χαμηλότερες (~€400 για την Ergo και €300 για τη Nefil, αν θυμάμαι καλά), μήπως να περιμένω για καλύτερες προσφορές; Ή αυτά ήταν... last year και να πάρω μία από τις δύο να τελειώνει?

Link to comment
Share on other sites

Πλαίσιο sales: €469 για την Ergohuman και €399 για τη Nefil.

 

Ψήνομαι, αλλά επειδή στο παρόν thread έχουν γραφτεί τιμές προσφοράς σημαντικά χαμηλότερες (~€400 για την Ergo και €300 για τη Nefil, αν θυμάμαι καλά), μήπως να περιμένω για καλύτερες προσφορές; Ή αυτά ήταν... last year και να πάρω μία από τις δύο να τελειώνει?

 

 

Τετοιες τιμες παιξανε μονο στην αρχη.Τα τελευταια 1-2 χρονια παιζουνε οι σημερινες τιμες.Τις παρακολουθω κι εγω γιατι θελω να τσιμπησω ακομη μια.

 

Γενικα η τιμη (με την εκπτωση <) ειναι καλη, τοσο πανω κατω εχει στο εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι θα κάνουν με την τιμή, αλλά δεν είμαι βέβαιος ότι θα την ξαναέπαιρνα - καλή είναι, αλλά όχι 470€ καλή :)

Υπάρχει ένα sweet spot με πολύ καλές καρέκλες στα ~250€ που είναι εξίσου βολικές, ανάλογα με τα γούστα σου. Βέβαια δε συγκρίνονται με το μασίφ μέταλλο και τον μηχανισμό της Ergohuman, αλλά την πενταετία τη βγάζουν...
Link to comment
Share on other sites

Σχεδον στην 5ετια η ergohuman μου ειναι σαν καινουργια, ουτε τζογος ουτε τριξιματα ουτε το mesh εχει φθαρει οπως περιμενα λογω τριβης.Τωρα μαλιστα που την καπακωσα με ενα θερμαινόμενο υπόστρωμα την βλεπω να αντεχει 20ετια. :p

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

Thanks guys.
 
Με ψήνει και η Nefil στα 399.
Στο εξωτερικό έχει όσο πάνω-κάτω και η Ergohuman.
 
Στα specs φαίνεται καλύτερη η τελευταία, βέβαια, αλλά δεν ξέρω πόση πρακτική σημασία έχουν αυτές οι διαφορές - ειδικά για κάποιον που δεν είναι ιδιαίτερα ψηλός ή/και εύσωμος.
 
minast, μιλάς με γρίφους! Ποιές έχεις στο μυαλό σου; :p

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα δοκίμασα μία του ΙΚΕΑ, που δυστυχώς έχει δίχτυ μόνο στην πλάτη:

http://www.ikea.gr/epipla-grafeiou/karekles-grafeioy/peristrefomenes-karekles/peristrefomeni-karekla-21545/22676/

 

Αντίστοιχες έχω πετύχει και σε praktiker, makro κλπ. Απλά οι περισσότερες ταιριάζουν σε λιγότερους σωματότυπους από την υπερβολικά παραμετροποιήσιμη Ergohuman, οπότε χρειάζεται δοκιμή :).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι αυτή τη Markus την έχω πετύχει σε πολλούς οδηγούς "best ergonomic chairs".

Π.χ σήμερα (ξανα)κοιτούσα αυτό: http://lifehacker.com/5941523/five-best-office-chairs

 

Τελευταία που είχα περάσει από ΙΚΕΑ, δεν την είχαν demo δυστυχώς.

 

Ισχύει αυτό που λες για "κρυφά διαμάντια" (έστω σε προσωπικό επίπεδο) σε καταστήματα όπως το Praktiker.

Π.χ. αυτό το ασχημόπαπο ερχόταν κουτί στη μέση μου:

http://www.praktiker.gr/p/polythrona-grafeiou-twins-kafe-40518

 

Απλά δεν ξέρω τι λένε από αντοχή.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι αυτή τη Markus την έχω πετύχει σε πολλούς οδηγούς "best ergonomic chairs".

Π.χ σήμερα (ξανα)κοιτούσα αυτό: http://lifehacker.com/5941523/five-best-office-chairs

 

Τελευταία που είχα περάσει από ΙΚΕΑ, δεν την είχαν demo δυστυχώς.

 

Ισχύει αυτό που λες για "κρυφά διαμάντια" (έστω σε προσωπικό επίπεδο) σε καταστήματα όπως το Praktiker.

Π.χ. αυτό το ασχημόπαπο ερχόταν κουτί στη μέση μου:

http://www.praktiker.gr/p/polythrona-grafeiou-twins-kafe-40518

 

Απλά δεν ξέρω τι λένε από αντοχή.

 

Απο το praktiker ειχα παρει μια που ειχε 90 ευρω, τον 1ο μηνα ηταν σουπερ στον 2ο μηνα ενιωθες οτι καθοσουνε σε κοντρα πλακε.Την εβαλα αποθηκη

 

Στην συνεχεια [ηρα μια απο alex pak 150 ευρω.Οταν την δοκιμασα στην εκθεση μου φανηκε καταπληκτικη χωρις τζογο δεν ετριζε καθολου κτλ.

 

Σε 2 μηνες αρχισαν οι πονοι στην μεση ....δοκιμασα με 1 -2-3 μαξιλαρια στο καθισμα στην πλατη μηπως την σωσω τιποτα

 

250 ευρω χαμενα σε 6 μηνες.

 

Στην συνεχεια πηρα την ergohuman απο Αγγλια (το πλαισιο δεν την ειχε φερει ακομη) και αναζητηση καρεκλας τελος.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή του ΙΚΕΑ θα την έψηνα, αλλά με φοβίζει το ότι - όπως κατάλαβα - δεν ρυθμίζεται το στήριγμα της πλάτης.

 

Μεταξύ των "Ergo" του Πλαισίου, εν τω μεταξύ, τείνω προς τη Nefil.

Δεν είναι, προφανώς, τα 70 ευρώ διαφορά, αλλά εμφανισιακά μου αρέσει περισσότερο και, για κάποιο λόγο, μου δίνει την αίσθηση ότι θα με βολεύει καλύτερα.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Thanks guys.

 

Με ψήνει και η Nefil στα 399.

Στο εξωτερικό έχει όσο πάνω-κάτω και η Ergohuman.

 

Στα specs φαίνεται καλύτερη η τελευταία, βέβαια, αλλά δεν ξέρω πόση πρακτική σημασία έχουν αυτές οι διαφορές - ειδικά για κάποιον που δεν είναι ιδιαίτερα ψηλός ή/και εύσωμος.

 

minast, μιλάς με γρίφους! Ποιές έχεις στο μυαλό σου; :p

 

 

Ιδια specs εχουνε , ιδιο μηχανισμο , ιδιες διαστασεις καθίσματος κτλ

 

Αν επαιρνα τωρα απο τις 2 θα διαλεγα την πιο φθηνη την nefil δηλαδη.Το μαξιλαρακι που εχει για την μεση η ergohuman κανει την διαφορα οταν κάθεσαι ελαφρως προς τα πισω (με τα ποδια πανω στο γραφειο δηλάδη), αλλιως εχει διακοσμητικη παρουσια, :p

Έγινε επεξεργασία από amartolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νεος παικτης βλεπω

 

H Mirus απο οτι βλεπω ειναι μπασταρδακι απο παντρεμα ergohuman+ nefil

 

To σουλουπι της nefil με το μαξιλαρακι για την μεση απο την ergohuman...

 

Σουπερ

 

 

Αυτην ρουχα δεν αλλαζει ποτε???

 

Απο το 2011 τα ιδια φοραει.Πρεπει να σκοτώνει η ρουφιανα με τις μυρωδιές της.

 

Έγινε επεξεργασία από amartolos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο Comfort-Seating πρέπει να τη λένε "ioo". Άντε να την κάνεις market με αυτό το όνομα...

 

http://www.comfort-seating.com.tw/index.php/Product/series/id/7

 

Υ.Γ. Μόλις έβαλα παραγγελία για τη Nefil. Έβαλα σημείωση να μη μου τη συναρμολογήσουν - δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη. Εντυπώσεις με την παραλαβή. :)

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.