Jump to content



Ergohuman V2 Chair


Recommended Posts

Tα στοιχεια που δινω πιο πανω ειναι για το καταστημα αγορας.

Στειλε καλυτερα στην Mesh

Address: 
Mesh Office Seating (UK) Ltd
Riverbank Mill
2 Stoneygate Road
Newmilns
Ayrshire
KA16 9BN
United Kingdom
E-mail: info@officechairs.co.uk
Tel: 0845 652 0693
Fax: 0845 652 0694

Αα ωραία. Θα επικοινωνήσω μαζί τους. Εσύ εκτός από το κατάστημα που το αγόρασες επικοινώνησες με κάποιον άλλο;

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αα ωραία. Θα επικοινωνήσω μαζί τους. Εσύ εκτός από το κατάστημα που το αγόρασες επικοινώνησες με κάποιον άλλο;

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

Όχι

Sent from my Migato GT-N7105

Λοιπον οριστε και το προβλημα που αναφερω παραπανω με την καρεκλα που κουνιεται αριστερα δεξια οταν κουναω την πλατη μου. Αυτο συμπαινει μονο οταν εχω ακουμπησει πισω.

Ergohuman plus mesh chair - small problem - YouTube

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έψαξα αυτό που αναφέρατε σχετικά με την εταιρία eurotech και αυτός από ότι φαίνεται είναι ο επίσημος συνεργάτης της Raynor στην Ευρώπη. Η raynor σαν κατασκευαστής είναι αξεπέραστος σε θέματα εγγύησης.

The Raynor Group | Warranties

Η καρέκλα του πλαισίου όμως κατασκευάζεται από την Ταιβανέζικη εταιρία Comfort seating. Δεν υπάρχει καμία σχέση μεταξύ των δύο εταιριών εκτός του οτι η ταιβανέζικη είναι μια πολύ καλή αντιγραφή (οπτικά). Παρέθεσα και σε προηγούμενη ανάρτηση την ιστοσελίδα της συγκεκριμένης εταιρίας:

comfort-seating

Που επίσης δεν έχει καμία αναφορά στον ιστότοπο αυτό για θέματα εγγύησης.

Όποιος και να κατασκευάζει αυτού του τύπου την καρέκλα, η καρέκλα του Πλαισίου δεν έχει εγγύηση πάνω από 2 χρόνια, που την καθιστά αγορά μεγάλου ρίσκου.

Δυστυχώς το πρόβλημα που δείχνεις στο βίντεο φαίνεται σοβαρό και αδικαιολόγητο για μία τόσο ακριβή καρέκλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έψαξα αυτό που αναφέρατε σχετικά με την εταιρία eurotech και αυτός από ότι φαίνεται είναι ο επίσημος συνεργάτης της Raynor στην Ευρώπη. Η raynor σαν κατασκευαστής είναι αξεπέραστος σε θέματα εγγύησης.

The Raynor Group | Warranties

Η καρέκλα του πλαισίου όμως κατασκευάζεται από την Ταιβανέζικη εταιρία Comfort seating. Δεν υπάρχει καμία σχέση μεταξύ των δύο εταιριών εκτός του οτι η ταιβανέζικη είναι μια πολύ καλή αντιγραφή (οπτικά). Παρέθεσα και σε προηγούμενη ανάρτηση την ιστοσελίδα της συγκεκριμένης εταιρίας:

comfort-seating

Που επίσης δεν έχει καμία αναφορά στον ιστότοπο αυτό για θέματα εγγύησης.

Όποιος και να κατασκευάζει αυτού του τύπου την καρέκλα, η καρέκλα του Πλαισίου δεν έχει εγγύηση πάνω από 2 χρόνια, που την καθιστά αγορά μεγάλου ρίσκου.

Δυστυχώς το πρόβλημα που δείχνεις στο βίντεο φαίνεται σοβαρό και αδικαιολόγητο για μία τόσο ακριβή καρέκλα!

H raynor και η ergotech ειναι Αμερικη

EUROTECH
A division of The Raynor Group
525 Hempstead Turnpike
W. Hempstead, NY 11552
Toll Free: +1.800.637.0005
+1.516.481.9500
+1.516.481.8141 Fax

Εγω οπως ειπα και πριν κατι αλλο εχω καταλαβει. Δεν ξερω ποια ειναι αντιγραφη ποιας. Ποιος μου λεει οτι η raynor δεν αντεγραψε απο την Mesh ή την comfort seating?

Ποιος μου λεει οτι η raynor ειναι καλυτερη ποιοτικα; Εχεις την raynor? Raynor μονο στην Αμερικη βρισκω σε site. Εχεις βρει καμια Ευρωπη;

Δες πχ και αυτο εδω, που ναι μεν του εχουν αλλαξει τον μηχανισμο 2-3 φορες, αλλα ολες εχουν προβλημα

Επισης, αυτη εδω

http://ergohuman.com/raynor-ergo-elite-chair-with-headrest-me22erglt/

ειναι ακριβως οπως η δικια μου (εκτος του αστερια κατω στη βαση). Και οπως λεει στο βιντεο που εχει εκει, η Raynor Ergo Elite Chair with Headrest ειναι το νεοτερο μοντελο.

Αρα, μηπως η raynor αντιγραφει τις αλλες εταιριες που ειπαμε πριν;

Για μενα το πιο πιθανονμ ειναι οτι η raynor ειναι ενας κατασκευαστης οπως και οι αλλες δυο, που κατασκευαζουν την ιδια καρεκλα και απλα βαζουν το ονομα τους πανω.

Η Raynor δινει lifetime εγγυηση, η Mesh δινει 10 χρονια, και η comfort seating οσα θελει.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μόνο, τίποτα άλλο

To θεμα ειναι οτι raynor δεν βρισκεις Ευρωπη.

Ειχα μιλησει πριν μερικες μερες στο τσατ μαζι τους και μου ειπαν οτι στελνουν, αλλα τα μεταφορικα ειναι παρα πολλα οπως μου ειπαν. Επισης οπως λεει και στο site τους:

The warranty is limited to replacement of repair and does not cover cost of transportation and labor
.

Αρα, διαλεγεις. Lifetime και αν χρειαστει πληρωνεις περιπου οσο η καρεκλα σε μεταφορικα για πηγαινε-ελα στην Αμερικη;

Ή 10 χρονια για Ευρωπη και σου βγαινει φθηνοτερα αν χρειαστει.

Επισης, βρηκα κι αλλον ονοματι ergomax.

Fotele biurowe - Fotele biurowe Ergomax - Najwy

Link to comment
Share on other sites

Tα στοιχεια που δινω πιο πανω ειναι για το καταστημα αγορας.

Στειλε καλυτερα στην Mesh

Address: 
Mesh Office Seating (UK) Ltd
Riverbank Mill
2 Stoneygate Road
Newmilns
Ayrshire
KA16 9BN
United Kingdom
E-mail: info@officechairs.co.uk
Tel: 0845 652 0693
Fax: 0845 652 0694

Να ρωτήσω ξανά. Εγώ που την έχω από το Plaisio να στείλω σε αυτά τα στοιχεία ή στη σελίδα της comfort seating;

Link to comment
Share on other sites

Στειλε και στα δυο, αλλα νομιζω η comfort seating θα ειναι για σενα. Γιατι δεν παιρνεις ενα τηλεφωνο στο πλαισιο να ρωτησεις. Απο τη στιγμη που ξερεις ποιος εταιριας ειναι, δεν θα σε πιασουν αδιαβαστο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μόνο, τίποτα άλλο

Πέρα από την πλάκα, ο FANISTELROOY, έχει φροντίσει με τις παραπάνω επικοινωνίες του να διευκρινιστεί ένα μεγάλο μερος της φάσης με τις διαφορετικές εταιρίες...:clap:

Link to comment
Share on other sites

Στειλε και στα δυο, αλλα νομιζω η comfort seating θα ειναι για σενα. Γιατι δεν παιρνεις ενα τηλεφωνο στο πλαισιο να ρωτησεις. Απο τη στιγμη που ξερεις ποιος εταιριας ειναι, δεν θα σε πιασουν αδιαβαστο.

Σωστά, δίκιο έχεις.

Έγινε επεξεργασία από Mer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

γενικά οι παρατηρήσεις μου είναι σχετικά με την καρέκλα του Πλαισίου που ήθελα να αγοράσω.

Εκεί έχω εστιάσει, έτσι και αλλιώς Ελλάδα δεν βρήσκεις κάτι αντίστοιχο Ergohuman(Raynor ή απο εκεί που την πηρες). Πάντως σχετικά με το ποιος σχεδίασε αυτή την καρέκλα, νομίζω οτι ένα αμερικανός μηχανικός ήταν ο εφευρέτης. Οπότε λογικά η Raynor σαν κατασκεαστής ανέλαβε την παραγωγή και διάθεση της καρέκλας και η eurotech την πώλησή της στη Ευρώπη σαν επίσημος συνεργάτης της Raynor.

Σχετικά με το θέμα της εγγύησης και πάλι η ergohuman της raynor είναι σε άλλο επίπεδο. Είναι μπερδεμένο το θέμα. Τουλάχιστον αν κάποιος αγοράσει από το Πλάισιο, να ξέρει τι αγοράζει και τι ρίσκο παίρνει για μελλοντικά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ο λόγος που θα προτιμήσω την αγορά από UK είναι γιατί η καρέκλα είναι μαύρη εξ' ολοκλήρου αντίθετα με αυτή του Πλαισίου που η μαύρη είναι μαύρη μόνο στο πανί της πλάτης και στο κάθισμα ενώ όλα τα υπόλοιπα είναι γκρι...

Στο θέμα εγγύηση δεν θα σταθώ τόσο πολύ μιας και η άποψη μου είναι ότι ακόμα και από το Πλαίσιο να πάρω πάλι άκρη δεν θα βγάλω αν την χρειαστώ... Θα πάρω τα ρίσκα μου και ίσως άμα γίνει κάτι βγάλω άκρη με τους Άγγλους...

Αυτά τα ολίγα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,

εδω και εδω βλεπουμε οτι ο σχεδιαστης ειναι ο ιδιος (Neil Wu), οποτε προκειται για την ιδια καρεκλα (Πλαισιο και Αγγλιας).

Στο site της Raynor δεν αναφερει πουθενα σχεδιαστη, ουτε στο ergohuman.com, παρα μονο για τον ιδιοκτητη του συγκεκριμενου καταστηματος που λεει οτι εχει δοκιμασει τις καρεκλες.

Ergohuman.com’s founder and chief ergonomist, Jon Paulsen, MS, CPE, has tested and evaluated each Ergohuman chair model we offer to ensure that they meet our strict ergonomic standards.

Επισης, αυτο εδω πρεπει να ειναι και το επισημο site της raynor.

RaynorContract

Οπου βλεπουμε οτι ειναι το ιδιο με την ergotech η οποια ειναι ΑΜΕΡΙΚΗ και ΟΧΙ αντιπροσωπος στην Ευρωπη.

raynorcontract
525 Hempstead Turnpike
West Hempstead, NY 11552
Toll Free 888.729.6670
T 516.307.5200
F 516.307.5205
E customerservice@raynorcontract.com

EUROTECH
A division of The Raynor Group
525 Hempstead Turnpike
W. Hempstead, NY 11552
Toll Free: +1.800.637.0005
+1.516.481.9500
+1.516.481.8141 Fax
e-mail: CustomerService@raynorgroup.com

Λες οτι η εγγυηση της raynor ειναι σε αλλο επιπεδο.

Γιατι το λες; που το ξερεις; Εχεις κατ αρχην δοκιμασει την εγγυηση της αλλης και δεν σε καλυψε; Ξερεις οτι θα σε καλυπτε της raynor σε αντιστοιχη περιπτωση;

Για το θεμα ποιοτητας, εχεις δει και τις δυο και εχεις δει οτι η raynor ειναι πιο ποιοτικη;

Πες μου για να ξερω. Γιατι απο τοτε που μπηκες και εγραψες οτι αυτες που εχουμε παρει ειναι μουφα επειδη δεν ειναι raynor, εχω τρελαθει. Δεν ειναι λιγα τα £440 που εσκασα περσυ, και θελω να ξερω τι συμβαινει.

Γι αυτο καθομαι και ψαχνω και παραθετω λινκ κλπ. Εσυ μονο λες οτι η raynor ειναι καλυτερη κλπ κλπ χωρις λινκ χωρις τπτ.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και λεμε για την εγγυηση:

Thank’s John / Theo

I have reviewed the link and it is difficult to determine the extent of the movement at the lowest setting. It is normal for the to have a small amount of movement which helps to absorb shocks but presumably you feel your particular chair is excessive. Is this is a concern at present or just worried in the future it may fail? I can remind you that the gas lift is covered for 5 years. Carol, copied above, will send you a link with a video on replacing the gas lift. If this is something you would be able to undertake let us know and we will send a replacement or if not let me know and we can discuss options.

Please let me know how you wish us to proceed.

Kind regards,

Alisdair McGready

Managing Director

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, όταν κάτι έχει εγγύηση για πάντα, αυτομάτως είναι καλύτερο από ένα έστω όμοιο που έχει 10 χρόνια (στα μηχανικά μέρη). Δεύτερον η Raynor που είναι η καρέκλα που έχεις διαβάσει στα διάφορα reviews στο ιντερνετ δεν είναι ποιοτικά ίδια με οποιαδήποτε όμοια, αφού δεν βγαίνουν από το ίδιο εργοστάσιο. Μη με ρωτήσεις γιατί, αν έβγαιναν από το ίδιο εργοστάσιο κάπου θα το έγραφε το ριμάδι, γιατί να το κρύψουν; Επίσης στην Ευρώπη ο retailer είναι η Eurotech όπως έγραψα και παραπάνω.

The Raynor Group | Eurotech Seating Mesh | Ergohuman LEM4ERG

Επίσης έκανα λάθος, όπως σωστά παρέθεσες και εσύ ο σχεδιαστής της καρέκλας που πήρες είναι ο Γου όπως τον λένε και της Raynor παραμένει άγνωστος. Απλά ένας Ταιβανέζος σχεδιαστής που έχει αναφορά μόνο απο την εταιρία που πήρες την καρέκλα σου και μόνο από το site της εταιρίας που κατασκευάζει τις ταιβανέζικες και πουθενά αλλού σε όλο το υπόλοιπο ιντερνετ εμένα δεν μου λέει κάτι.

Σε καρέκλες όπως η Herman Miller για παράδειγμα , οι σχεδιαστές είναι γνωστοί.

Τέλος, όλη η παρέμβασή μου στο θέμα είναι απλή:

Η καρέκλα που όλοι διαβάσαμε κριτικές πριν μπούμε εδώ και να το αναλύσουμε λίγο παραπάνω και είναι τεσταρισμένη και εκλεγμένη ως η καλύτερη εργνομικά και λοιπά ΔΕΝ είναι ποιοτικά η ίδια με το Πλαίσιο.

Top Office Chairs

Το ερώτημα που είχα θέσει είναι αν άξιζε το ρίσκο για μισό χιλιάρικο.Κατά τη γνώμη μου οι αριθμοί λένε όχι :

551 ευρώ(440 λίρες )/ 365*10 = 0.15 σεντς/ ημέρα , από εκεί που την πήρες

555 / 365*2 = 0.76 σεντς/ ημέρα, από το Πλαίσιο

478.3 ευρώ($650 που κάνει στο εξωτερικό η Raynor)/ ....lifetime.... = 0 σέντς / ημέρα, από ergohuman ή Eurotech. ---> εδώ αναφέρεται το άλλο επίπεδο.

Και ξαναλέω, δεν σκέφτομαι αν είναι αναπαυτική ή οτιδήποτε, απλά το αν θα αντέξει και αν αξίζει μια τέτοια επένδυση από το Πλαίσιο συγκεκριμένα μετά από καιρό.

Προφανώς δεν έχω την καρέκλα για να σου πω για την εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, όταν κάτι έχει εγγύηση για πάντα,

[...]

Οταν τα περισσοτερα reviews γινονται στην Αμερικη, λογικο ειναι να εχοουν την Raynor.

Ξερεις πουθενα Ευρωπη να πουλανε την Raynor? αν ναι θελω link please.

O retailer που λες, που λεει οτι ειναι για Ευρωπη;

Οι herman Miller αν δεν κανω λαθος εχουν διπλασια και βαλε τιμη, σωστα; οποτε αστες εκτος.

Για τον σχεδιαστη γιατι δεν γραφει η raynor?

Επισης στους υπολογισμους σου εχεις κανει ενα λαθος.

551€ μου στοιχισε να ερθει στην πορτα μου, οπως επισης και του Πλαισιου 555€ ή καπου 300-350€ οταν την εβαζε προσφορα.

Τα 478€ της raynor, ειναι χωρις μεταφορικα και χωρις εκτελωνισμο. Γιατι τεραστιο πακετο περιπου 40κιλων, σιγουρα θα φαει τελωνειο. Και ειδικα ενα τετοιο ειδος πολυτελειας.

Επισης, οπως εγραψα και πριν, αν παθει κατι και χρειαστει να στειλεις κατι πισω για επισκευη ή να σου στειλουν, παλι πληρωνεις μεταφορικα για Αμερικη. Επισης, οπως λεει στο site της raynor, δεν πληρωνεις μονο μεταφορικα, αλλα και εξοδα επισκευης για τη lifetime εγγυηση.

Kαι βαλε και το κοστος αποστολης επισημα πλεον

info: Please wait for a site operator to respond.

info: You are now chatting with 'S. Calderon'

S. Calderon: Welcome to our live chat service... how can we help you?

you: Hello

S. Calderon: Hi there!

you: could you please tell me what is the shipping cost for raynor ergohuman v2 to Greece/Europe?

S. Calderon: Hello. I'd need your postal code to get an accurate cost, but to ship these chairs overseas, it is usually about as much as the cost of the chair itself.

you: Athens 11146

S. Calderon: Just one moment.

S. Calderon: Oh, it's not as bad as I thought. $406.19.

S. Calderon: Would you like me to send a formal quote?

you: No it is OK, thank you very much!

S. Calderon: Thank you too!

Οποιος λοιπον ψαχνεται για την συγκεκριμενη καρεκλα, ειτε ειναι raynor, ειτε ειναι mesh, ειτε ειναι πλαισιο, εγω θεωρω οτι ειναι το ιδιο πραγμα, με αλλο ονομα.

Raynor για Αμερικη

Mesh ή comfort-seating για Ευρωπη

Πλαισιο ή comfort seating για Ελλαδα.

Επισης,

raynor ergohuman elite = mesh ergohuman plus = πλαισιο ergohuman

Aυτες ειναι δικες μου παρατηρησεις, με ολη την ερευνα που εκανα την τελευταια βδομαδα.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.amazon.co.uk/Eurotech-High-Black-Executive-Chair/dp/B0019CW3AI/ref=sr_1_7?ie=UTF8&qid=1403279996&sr=8-7&keywords=eurotech]Eurotech High Back Black Mesh Executive Chair - Ergohuman LEM4ERG: Amazon.co.uk: Kitchen & Home[/ame]

Έγινε επεξεργασία από d2r
Link to comment
Share on other sites

1. Ο πωλητης Creston βρισκεται Αμερικη και δεν στελνει Ελλαδα. Αγγλια στελνει, λεει μεταφορικα 7.98, αλλα ειμαι σιγουρος οτι ειναι λαθος. Ειμαι πωλητης στο Αμαζον και πιστευω ειναι λαθος. Εστειλα μηνυμα για επιβεβαιωση. (edit: τελικα ειναι 7.98 μονο!!!)

We're sorry. This item can't be shipped to your selected destination.
Detailed Seller Information

Business Name: court street office supplies

Business Type: retail

Business Address:

139 11th street

brooklyn

NEW YORK

11215

US

2. Στο ebay μου εχει βγαλει μεταχειρισμενες κλπ

Οριστε και η απαντηση απο mesh για τις διαφορες με raynor.

Hi Theo

We will dispatch a gas lift on Monday for next day delivery.

Comfort- seating is the manufacturer of the chairs and Raynor is a distributor the same as Mesh. The chairs are manufactured in the same facility. The far east chairs are manufactured in a different facility and are of a lower specification.

Raynor’s Ergohuman v2 is similar to our Ergohuman plus although in the UK we also have the upgraded aluminium head rest support. Although I believe they sell the later model now some of there images, including the video was the early model before the single lever control was introduced.

Raynor’s Elite is similar specification to our standard Ergohuman wit a different 5 star base.

They have a different mesh, although we do sell the latest patterned mesh on special order.

Different countries have slightly different specification tailored for their respective markets.

I hope this helps to clear up your issues.

Kind regards,

Alisdair McGready

Managing Director

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι του πλαισίου μάλλον ανήκουν στην κατηγορία "far east" και "lower specification"? :)

Σε ερωτηση μου μου απαντησαν

Chairs sold in china for instance have lower specification.

Δε νομιζω να ειναι τετοιες του Πλαισιου, χωρις να βαζω το χερι μου στη φωτια βεβαια. Γιατι εχει και τα στοιχεια του κατασκευαστη απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.