Jump to content



Ergohuman V2 Chair


Recommended Posts

Και εγώ είμαι έτοιμος για αγορά και με αυτά που διαβάζω το φρέναρα...

Μια ερώτηση προς τον [MENTION=7649]FANISTELROOY[/MENTION]...

Το σκέφτομαι να αγοράσω από εκεί που πήρες και εσύ... Διαβάζω για 10 χρόνια εγγύηση... μήπως έχεις ρωτήσει τι γίνετε στην περίπτωση που υπάρξει κάποιο πρόβλημα εντός εγγύησης...???

Δεν εχω ρωτησει, θα στειλω ενα mail σημερα αν προλαβω και θα σε ενημερωσω.

Εγω παντως δεν εχω ιδιαιτερα θεματα με την καρεκλα.

Τα μονα που με χαλανε λιγο ειναι οτι οταν ακουμπαω πισω στην πλατη και κουνησω το πανω μερος του σωματος μου, παιζει λιγο και η πλατη αριστερα δεξια καπου 1-2 χιλιοστα. Δε νομιζω να ειναι προβλημα αυτο. Αφου το κανει μονο οταν το κανω επιτηδες.

Και το αλλο ειναι οτι τα armrests που εχει, οταν ειναι τερμα σηκωμενα, παιζουν και αυτα μπρος πισω. Αν και αυτο γινεται σε ολες τις καρεκλες που εχω δει που εχουν ρυθμιζομενα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγώ αυτή τη στιγμή δεν ενδιαφέρομαι να πάρω τέτοια καρέκλα. Γιατί δεν είναι αγορά προτεραιότητας για τη φάση που είμαι. Στο θέμα γράφω γιατί θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή καρέκλα που ίσως με ενδιέφερε στο μέλλον να αγοράσω.

Με αυτό που απορώ όμως είναι το γιατί όσοι ενδιαφέρονται για άμεση αγορά δεν το ψάχνουν περαιτέρω. Δεν είναι 20-30 ούτε 100-120 ευρώ η αγορά της.

Aπο ένα mail στο κάθε λινκ που έχει δοθεί να είχε σταλεί θα ξέρατε τί ακριβώς παίζει, ποιός είναι ο Κατασκευαστής, ποιοί οι επίσημοι dealers ανα τον κόσμο, εγγυήσεις, μοντέλα, αυθεντικότητα κλπ.

Δεν εχω ρωτησει, θα στειλω ενα mail σημερα αν προλαβω και θα σε ενημερωσω.

Εγω παντως δεν εχω ιδιαιτερα θεματα με την καρεκλα.

Τα μονα που με χαλανε λιγο ειναι οτι οταν ακουμπαω πισω στην πλατη και κουνησω το πανω μερος του σωματος μου, παιζει λιγο και η πλατη αριστερα δεξια καπου 1-2 χιλιοστα. Δε νομιζω να ειναι προβλημα αυτο. Αφου το κανει μονο οταν το κανω επιτηδες.

Και το αλλο ειναι οτι τα armrests που εχει, οταν ειναι τερμα σηκωμενα, παιζουν και αυτα μπρος πισω. Αν και αυτο γινεται σε ολες τις καρεκλες που εχω δει που εχουν ρυθμιζομενα.

Αυτό που λές με την πλάτη, το κάνει ότι καρέκλα έχω δοκιμάσει και πιστεύω είναι από το τζόγο που έχει προκληθεί λόγω χρήσης στο αμορτισέρ και τη στήριξή του.

Το άλλο με τα μπράτσα δεν είναι και πολύ σημαντικό νομίζω, εκτός κι αν είναι κάποιος πολύ ψείρας.

Πάντως σε καρέκλα των €550 η αλήθεια είναι πως θα περίμενα να μην έχει τέτοια, αλλά όπως ξαναείπα, για εμάς τους χοντροκ@ληδες Ευρωπαίους θα έπρεπε να έχουν γίνει άλλα τεστ....

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ... θα περιμένω με ανυπομονησία την απάντηση όταν καταφέρεις να στείλεις το email... :D :D :D

Θα περιμενουμε απαντηση απο καποιον επισημο μαλλον

I have passed on your questions to Mesh Seating and will let you know their answers .

Mαλλον αυτους εδω που ειναι οι οι αντιστοιχοι Raynor αν εχω καταλαβει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Σε φτηνοτερες καρεκλες εχω δει αυτο τον τζογο 1-2 mm να γινονται 1-2 cm με τον καιρο.

Θελει προσπαθεια να το πετυχεις. Δεν γινεται παντα και ευκολα. Απλα το εχω παρατηρησει. Αν καποιος κατσει πανω και την δοκιμασει κατα 99.9% δεν θα το παρατηρησει.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ... θα περιμένω με ανυπομονησία την απάντηση όταν καταφέρεις να στείλεις το email... :D :D :D

Απάντηση στο κατάστημα από τον προμηθευτή.

Hi John

The chair will be a UK specification model.

The UK standard Ergohuman is specified with the same aluminium back support, which is a more elegant design, and has the same mechanism as the Ergohuman plus hence the label on the mechanism. Essentially compared to Raynor’s American market specification it is similar to their Ergohuman Elite model with a different 5 star base.

The Warranty is 10 years on the frame and 5 years on all other components.

I hope this clarifies the situation but free to contact me if there is anything further.

Kind regards,

Alisdair McGready

Managing Director

Mesh Office Seating (UK) Ltd

Riverbank Mill, 2 Stoneygate Road, Newmilns, Ayrshire. KA16 9BN

T 0845 652 0693  |  M 07912 549082  |  F 0845 652 0694

W http://officechairs.co.uk

Sent from my Migato GT-N7105

Link to comment
Share on other sites

Hi Theo ,

The chairs are manufactured in China and the official UK importer is Mesh Office Seating (UK) .

The official website is Office Chairs | Mesh Office Chairs | Ergonomic Office Chairs | Ergohuman .

You would contact ourselves in the event of any warranty issues .

Kind Regards ,

John

Τωρα δεν ξερω αν εχει ποιοτικη διαφορα απο την raynor ergohuman, αλλα πιστευω οτι δεν ειναι και τραγικο το οτι κατασκευαζεται στην Κινα. Τα περισσοτερα πραγματα εκει περα κατασκευαζονται.

edit:

Και οι raynor made in China ειναι!! Αρα, λογικα ο raynor ειναι προμηθευτης στο USA.:dance3:

post-7649-1416078525,9086_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν περίμενε κανείς να είναι Made In Japan. Τα πράγματα που είναι όντως θα έπρεπε να μπαίνουν σε γυάλινη προθήκη πλέον.

Αλλά άλλο να κατασκευάζεις σε εργοστάσιο υπό την εποπτεία Ιαπωνικής εταιρίας και άλλο υπό την εποπτεία Αμερικάνου...

Εντέλει αν το σχέδιο είναι πατενταρισμένο ως ErgoHuman και απλά η άδεια κατασκευής για τον υπόλοιπο κόσμο δίνεται σε άλλες εταιρίες, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το αν έχουν διαφορές στην ποιότητα και την τιμή.

Γιατί αν έχουν διαφορά στην ποιότητα και την τιμή και κάποιος αγοράζει/αγόρασε το κατώτερο μοντέλο στην τιμή του ανώτερου με την πρόφαση ότι είναι ίδια, τότε υπάρχει θέμα. Αν είναι όλα ίδια, προφανώς όχι και είναι όλοι κερδισμένοι.

Αν κάποιος έχει την όρεξη ας κάνει την κίνηση να ρωτήσει τους Ιάπωνες/Ταϊβανούς τί σχεση έχουν με την Raynor ή τη Eurotech ή όποιον άλλον τις διανείμει στην Ευρώπη και τί διαφορές ( αν έχουν ) έχουν τα προίόντα τους.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι έτοιμος για αγορά και με αυτά που διαβάζω το φρέναρα...

Μια ερώτηση προς τον [MENTION=7649]FANISTELROOY[/MENTION]...

Το σκέφτομαι να αγοράσω από εκεί που πήρες και εσύ... Διαβάζω για 10 χρόνια εγγύηση... μήπως έχεις ρωτήσει τι γίνετε στην περίπτωση που υπάρξει κάποιο πρόβλημα εντός εγγύησης...???

Του ειπα και για το θεματακι που εχω με την πλατη που κοθνιεται λιγο και ζητησα και discount για σενα.

Hi Theo ,

I'm sorry you have a problem with your chair but hopefully it can be fixed without too much trouble .

I would be happy to give your friend a discount and look forward to hearing from you .

Kind Regards ,

John

Link to comment
Share on other sites

Του ειπα και για το θεματακι που εχω με την πλατη που κοθνιεται λιγο και ζητησα και discount για σενα.

Τι λες τώρα... :o :O :o

Είσαι άψογος... σ' ευχαριστώ πολύ... :jump::jump::jump:

Link to comment
Share on other sites

Oταν το αποφασισεις στειλε του ενα mail και δωσε και το ονομα μου (θα στο δωσω με πμ).

Επισης ρωτησε οτι θες, απανταει γρηγορα και ειναι εξυπηρετικος.

John

Workplace Office Furniture Ltd.
47 Albert Street
Aberdeen
AB25 1XT
Tel: 01224-639325
Fax: 01224-648830
Email:workplaceoffice@aol.com
Website: www.workplaceoffice.co.uk
Website: www.backcareofficechairs.co.uk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία επειδή και εγώ είμαι κάτοχος της ergohuman comfort... απο το plaisio και έχει λήξει η εγγύηση ενδιαφέρομαι να μάθω τι παίζει γιατί έχω και εγώ ένα πρόβλημα αλλά δεν είναι με τριγμούς :-D

Link to comment
Share on other sites

Ωραία επειδή και εγώ είμαι κάτοχος της ergohuman comfort... απο το plaisio και έχει λήξει η εγγύηση ενδιαφέρομαι να μάθω τι παίζει γιατί έχω και εγώ ένα πρόβλημα αλλά δεν είναι με τριγμούς :-D

Tα στοιχεια που δινω πιο πανω ειναι για το καταστημα αγορας.

Στειλε καλυτερα στην Mesh

Address: 
Mesh Office Seating (UK) Ltd
Riverbank Mill
2 Stoneygate Road
Newmilns
Ayrshire
KA16 9BN
United Kingdom
E-mail: info@officechairs.co.uk
Tel: 0845 652 0693
Fax: 0845 652 0694

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.