Jump to content



Ergohuman V2 Chair


Recommended Posts

Άπλα έτσι όπως το λες είναι σαν "Κάντε ασκήσεις και μετά καθήστε και σε μία ξύλινη του καφενείου. Δεν θα έχετε πρόβλημα"

Μπερδεύεσαι... Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Αυτό που λέω είναι:

1. Μην περιμένετε από μια καρέκλα των 400-500€ να σας σώσει

2. Αγοράστε μια καρέκλα των 100€ (όχι των 30€) και κάντε συγκεκριμένες ασκήσεις ανάλογα με τη στάση που κάθεστε και το τι αυτή επηρεάζει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ρε ζορζ,εγω δεν θελω να κανω ασκησεις ρε μαν :hehe:,θελω μια πιο αναπαυτικη και ξεκουραστη καρεκλα για την μεση μου,κατι που με 100ε καρεκλα δεν προκειται να συμβει,το εχω επιβεβαιωσει αυτο παντως.

τωρα αυτο με τις ασκησεις οντως δειχνει ωφελιμο,αλλα νομιζω εδω συζηταμε για την Ergohuman V2 Chair.

Link to comment
Share on other sites

...αλλα νομιζω εδω συζηταμε για την Ergohuman V2 Chair.

Και εγώ για αυτή λέω. Μια καρέκλα που κοστίζει ακριβά και δεν προσφέρει αυτά που νομίζει ο αγοραστής. Αυτό διευκρινίζω. Γιατί βάζω στοίχημα ότι όλοι αυτοί που θα δώσουν ένα τέτοιο ποσό για αυτή ή όποια ανάλογη, νομίζουν ότι αυτή είναι η λύση και δε θα υπάρξουν προβλήματα αν τη χρησιμοποιούν. Ας την αγοράσουν για την ποιότητα κατασκευής, για την άνεση, για το design, αλλά ας μη νομίζουν ότι σώθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[MENTION=403]crmaris[/MENTION]

Ευχαριστούμε για τις φώτο είναι πολύ καλες.

Εχω όμως μια απορία. Το link που έβαλες για περισσότερες πληροφορίες είναι απο το αμερικάνικο site της ergohuman ενω στις φώτο φαίνεται καθαρά (στο CD) ότι η καρέκλα είναι απο Κίνα (comfort-seating).

Η καρέκλα του amartolos έχει κάποιες διαφορές για παράδειγμα στον αστερία.

Μήπως πρόκειται για αντιγραφή; Αν είναι πάντως φαίνεται ποιοτική.

Link to comment
Share on other sites

η καρέκλα όπως γράφω αγοράστηκε από το πλαίσιο ως Ergohuman V2 και η ποιότητα της είναι αυτή που βλέπετε στις photos. Λογικά και αυτή όπως σχεδόν τα πάντα κατασκευάζεται στην Κίνα.

Επίσης η καρέκλα του amartolos πρέπει να είναι το V1.

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά!

Μια χαρά τα λέει ο Wizard! !

Και επειδή το θέμα μπαίνει στο ...χμ ...ηλικιακό, να σας πώ και εγώ που το ξέρω καλύτερα:

1. Έδωσα 180 Ε , απόλαυση....αλλά όταν περάσει η ώρα ψάχνομαι για μαξιλαράκι στη μέση!

2. Όταν "κινούμαι" σε συνεχή βάση (καλοκαιράκι κολύμπι κ.λπ.) η μέση με ...."ξεχνάει", αλλά όταν έρθει η περίοδος που είναι "τα κεφάλια μέσα" τότε.... επανέρχεται λες και δεν έλειψε ποτέ!

Άρα ο συνδυασμός είναι που κάνει την διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tην δοκιμασα στο mall @Πλαισιο και ειναι οντως πολυ ανετη. Μονο που θα ηθελα λιγο πιο φαρδυ καθισμα για εμας που ειμαστε "κοντοι για το βαρος μας":triniti:

Η στηριξη στη μεση πολυ καλη, οπως και του κεφαλιου.

Link to comment
Share on other sites

η καρέκλα όπως γράφω αγοράστηκε από το πλαίσιο ως Ergohuman V2 και η ποιότητα της είναι αυτή που βλέπετε στις photos. Λογικά και αυτή όπως σχεδόν τα πάντα κατασκευάζεται στην Κίνα.

Επίσης η καρέκλα του amartolos πρέπει να είναι το V1.

V2 ειναι και η δικη μου..

Λοιπον η μεγαλη διαφορα οπτικα για να τις ξεχωριζεις αμεσως αναμεσα σε v1-v2 ειναι ο μηχανισμος απο κατω..

V1

98332711.th.jpg

V2

60702772.th.jpg

και η δικη μου

57885192.jpg

Ολες τις διαφορες αναμεσα σε 1-2 τις εχει εδω..

http://ergohuman.com/

[MENTION=22870]Mario[/MENTION] μην κολλας στον αστερια, δεδομενου οτι αυτος ταιριαζει και στις 2 καρεκλες ειναι σιγουρο οτι το εργοστασιο τοποθετει αναλογα με το τι εχει στοκ...

πχ εδω [ame]

[/ame] εχει με τα ισια μπρατσα, στο site pio πιο πανω εχει τα cmaris.Εχω την εντυπωση οτι η 1η παρτιδα της V2 ειχε ισια μπρατσα πλεον εχει τα κυματιστα.

Εδω διπλα-διπλα [ame]

[/ame]

Ολες οι καρεκλες φτιαχνονται Κινα ,απλα καθε εταιρια δινει την παραγγελια της, πχ αν ψαξετε στο google θα δειτε εκδοσεις με κοκκινο mesh που δεν εχει κανενας αλλος

http://officechairs.co.uk/ergohuman-office-chair

Επισης οτι ειναι Κινεζικο δεν σημαινει οτι ειναι και μαπα, οι Κιζεζοι σου φτιαχνουνε οτι θες αναλογα με την παραγγελια και το κοστος που δινεις, Απλα ολοι πανε στην κΙνα γιατι αυτο που θες στο βγαζουνε πιο φθηνα, Αν πχ καποιος σε γερμανια σου ζητησει 100 ευρω το κομματι για να σου φτιαξει κατι , στην αγγλια 90 στην Ολλανδια 60 , στην Αργεντινη 40 ο κινεζος θα σου το φτιαξει με 30 το ιδιο ακριβως.κτλ κτλΑκραια παραδειγμα αλλα καταλαβαινετε τι θελω να πω.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

@ amartolos

thanks για τις φώτο! Το γνωρίζω αυτό με τους Κινέζους. Η απορία ήταν απλά αν ήταν Κινέζικη αντιγραφή για όπως γνωρίζετε στην Κινα κατασκευάζουν τα πάντα, αλλα αντιγράφουν και τα πάντα :)

Πάντως αγόρασα τελικά και εγώ μια απο το Πλαίσιο όχι όμως την ergohuman αλλα την Nefil ειδικά τώρα που έχει και έκπτωση 100€ (απο 400, 300).

Ομολογώ πως είναι πολυ ποιοτική και με εντυπωσίασαν πολύ τα μεταλλικά μέρη. Δείχνει για πολύ ακριβότερη καρέκλα.

Στην ρύθμιση πάντως με το περιστρεφόμενο μοχλό δεν είδα κάποια διαφορά (σκληρό - μαλακό), δεν ξέρω αν τερματίζει...

Link to comment
Share on other sites

@ amartolos

thanks για τις φώτο! Το γνωρίζω αυτό με τους Κινέζους. Η απορία ήταν απλά αν ήταν Κινέζικη αντιγραφή για όπως γνωρίζετε στην Κινα κατασκευάζουν τα πάντα, αλλα αντιγράφουν και τα πάντα :)

Πάντως αγόρασα τελικά και εγώ μια απο το Πλαίσιο όχι όμως την ergohuman αλλα την Nefil ειδικά τώρα που έχει και έκπτωση 100€ (απο 400, 300).

Ομολογώ πως είναι πολυ ποιοτική και με εντυπωσίασαν πολύ τα μεταλλικά μέρη. Δείχνει για πολύ ακριβότερη καρέκλα.

Στην ρύθμιση πάντως με το περιστρεφόμενο μοχλό δεν είδα κάποια διαφορά (σκληρό - μαλακό), δεν ξέρω αν τερματίζει...

Καλοδουλευτη, εγω οταν αρχισα να ψαχνω για καρεκλα την nefil ηθελα , αλλα το πλαισιο δεν τις ειχε τοτε και το site απο το εξωτερικο εστελνε Ελλαδα μονο την ergohuman.Τελεια επιλογη αν σκεφτεις τι Π@π@ριες παιρνεις απο ikea και πρατικερ alex pak κτλ με100- 150 ευρω νομιζω με τα 300 που ζηταει δεν εχει αντιπαλο.

Link to comment
Share on other sites

@ amartolos

thanks για τις φώτο! Το γνωρίζω αυτό με τους Κινέζους. Η απορία ήταν απλά αν ήταν Κινέζικη αντιγραφή για όπως γνωρίζετε στην Κινα κατασκευάζουν τα πάντα, αλλα αντιγράφουν και τα πάντα :)

Πάντως αγόρασα τελικά και εγώ μια απο το Πλαίσιο όχι όμως την ergohuman αλλα την Nefil ειδικά τώρα που έχει και έκπτωση 100€ (απο 400, 300).

Ομολογώ πως είναι πολυ ποιοτική και με εντυπωσίασαν πολύ τα μεταλλικά μέρη. Δείχνει για πολύ ακριβότερη καρέκλα.

Στην ρύθμιση πάντως με το περιστρεφόμενο μοχλό δεν είδα κάποια διαφορά (σκληρό - μαλακό), δεν ξέρω αν τερματίζει...

Πότε την πήρες τη nefil γιατί τώρα δε βλέπω κάτι

edit: τη βρήκα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ ψάχνομαι για καρέκλα αυτό το διάστημα. Ποια από τις δύο προτείνετε? Την ergohuman ή την nefil? Έτσι πως τη βλέπω μάλλον η ergohuman έχει καλύτερη στήριξη στη μέση, ισχύει ή και οι δυο είναι εξίσου καλές?

Έγινε επεξεργασία από Mer
Link to comment
Share on other sites

Μόλις την παρέλαβα και εγώ την ergohuman σε μαυρο. Έχει γκρι περιγράμματα και stands για τα χέρια. Όπως φαίνεται και στη φώτο, αν και θα την ήθελα όλη μαύρη (αλλά όχι και όλη γκρι μιας και θα έκανε μπαμ με τα υπόλοιπα να είναι μαύρα). Τώρα γιατί το πλαίσιο δεν έχει την τελείως μαύρη.. :whip:

Να σημειώσω οτι κοιτάω τώρα το cdάκι με το tutorial για τις ρυθμίσεις και στο cdάκι πρέπει να είναι άλλη καρέκλα γιατί οι "λεβιέδες" δεν ειναι ίδιοι. Σε εμένα είναι όλοι δεξιά ενώ εκεί βλέπω να έχει και αριστέρα αν και τις λειτουργίες τις έχω όλες. Ποια version έχω και ποια είναι στο cd :hmm:

Έγινε επεξεργασία από D4rkst3EL
Link to comment
Share on other sites

Οντας κάτοχοι κάπιοι εδώ υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να βοηθήσει στο δίλημμα που έχω, ώστε να προλάβω να εκμεταλευτώ και τη μείωση τιμής που υπάρχει?

Οπτικά μου αρέσει πιο πολύ η nefil αλλά γενικά δεν είδα προσωπικές απόψεις αγοραστών για αυτήν. Από την άλλη είναι και η διαφορά τιμής.

Απλά το κόστος και των δυο(ergohuman,nefil) κάνουν απογορευτική, τουλάχιστον για μένα, την αλλαγή καρέκλας σε λιγότερο από πέντε χρόνια. Οπότε δεν θέλω να πάρω κάποια βιαστικά. Κυρίως με ενδιαφέρει η στήριξη της μέσης και της πλάτης. Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από Mer
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια μέρα την έχω οπότε δε μπορώ να πω και πολλά. Μια χαρά μου φαίνεται για τη μέση.

Για την ergo λέω. Την nefil μόνο σε photos την ξέρω. Αν μπορείς να τις βρεις να κάτσεις κάντο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Σκέφτομαι να χτυπήσω και εγώ μία Ergohuman V2 αυτές τις μέρες, οπότε θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι σημαντικό μιας και την έχεις καιρό την καρέκλα...

Από θέμα εφίδρωσης(ιδρώτα) πως τα πας;

Έχω ακούσει ότι αυτό το δίχτυ που έχει είναι κατά της εφίδρωσης και γενικά δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα με αυτή την καρέκλα στο συγκεκριμένο τομέα.

Ισχύει κάτι τέτοιο, και ιδίως για την καλοκαιρινή περίοδο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.