Jump to content



Ergohuman V2 Chair


Recommended Posts

Παρελήφθη.

 

Δε βρίσκεις να παρκάρεις κοντά στο σπίτι, ξεφορτώνεις από αμάξι και κουβαλάς την κούτα μόνος μέχρι τον πρώτο όροφο... Μη σου τύχει.

Τουλάχιστον σήμερα θα κάνω κοπάνα από το γυμναστήριο χωρίς τύψεις.

post-30820-0-53107900-1425048675_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1. Παραγγέλνω από το πλαίσιο την Ergohuman. Η κοπέλα στο κατάστημα με ενημερώνει ότι στην τιμή περιλαμβάνεται και συναρμολόγηση και θα έρθει τεχνίτης στο χώρο μας να τη συναρμολογήσει και να μας κάνει επίδειξη των λειτουργιών της.

Το ότι δεν τη δέχονται πίσω για αλλαγή επειδή είναι συναρμολογημένη, εσένα δε στο είπαν, προφανώς γιατί δεν τη δέχθηκες εξαρχής.

Εμάς στην εταιρία μας έφεραν εχθές μία των 75€, ήταν χάλια και ζητήσαμε να την πάρουν πίσω σήμερα.

Μας το αρνήθηκαν γιατί λέει έχει συναρμολογηθεί.

Σημειωτέον, ότι τους κάνουμε 30-40.000€ τζίρο ετησίως.

Φυσικά έχει γίνει φασαρία και μάλλον θα είναι η τελευταία μας συναλλαγή μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Παρελήφθη.

 

Δε βρίσκεις να παρκάρεις κοντά στο σπίτι, ξεφορτώνεις από αμάξι και κουβαλάς την κούτα μόνος μέχρι τον πρώτο όροφο... Μη σου τύχει.

Τουλάχιστον σήμερα θα κάνω κοπάνα από το γυμναστήριο χωρίς τύψεις.

 

Tι αγορασες παλι βρε σουργελε????

Κανει για 100+ (οχι ηλικια... κιλα) να μου παρεις κι εμενα?

Link to comment
Share on other sites

Στο Comfort-Seating πρέπει να τη λένε "ioo". Άντε να την κάνεις market με αυτό το όνομα...

 

http://www.comfort-seating.com.tw/index.php/Product/series/id/7

 

Υ.Γ. Μόλις έβαλα παραγγελία για τη Nefil. Έβαλα σημείωση να μη μου τη συναρμολογήσουν - δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη. Εντυπώσεις με την παραλαβή. :)

Απο που την πηρες;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτό που υπάρχει κάτω κάτω στο κουτί δεν έχει καμία σχέση, είναι σαν αριθμός πλαισίου αυτοκινήτου ?

Έγινε επεξεργασία από Papakitou
Link to comment
Share on other sites

Αυτή του ΙΚΕΑ θα την έψηνα, αλλά με φοβίζει το ότι - όπως κατάλαβα - δεν ρυθμίζεται το στήριγμα της πλάτης.

 

Μεταξύ των "Ergo" του Πλαισίου, εν τω μεταξύ, τείνω προς τη Nefil.

Δεν είναι, προφανώς, τα 70 ευρώ διαφορά, αλλά εμφανισιακά μου αρέσει περισσότερο και, για κάποιο λόγο, μου δίνει την αίσθηση ότι θα με βολεύει καλύτερα.

 

 

Λογικά αυτό πρέπει υπάρχει γράφει κάτω κάτω το κουτί δεν έχει καμία σχέση, είναι σαν αριθμός πλαισίου αυτοκινήτου

 

 

Αυτό έχει γράψει και πιο πάνω ο σαμάνος

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από Πλαίσιο στα 399.

 

 

Tι αγορασες παλι βρε σουργελε????

Κανει για 100+ (οχι ηλικια... κιλα) να μου παρεις κι εμενα?

 

Αν έρθεις να (μου) κάτσεις και σου αρέσει, σου αγοράζω μία. :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το μόνο δύσκολο ήταν το κουβάλημα και να μυρίσεις τα νύχια σου ότι έχουν το CD και το manual σε ειδική θηκούλα κάτω από το κάθισμα (thanks minast!). H συναρμολόγηση πολύ εύκολη, αν και το δέσιμο της πλάτης με το κάθισμα θέλει λίγο παίδεμα για να έρθουν ακριβώς οι βίδες.

 

Με βάση τις πρώτες εντυπώσεις, μπορώ να πω: money well spent!

post-30820-0-22314500-1425216973_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μόλις μου φέρανε από το Πλαίσιο την Ergohuman.

Θεωρητικά είναι η Ergohuman 2 αλλά περιέργως έχει το σύστημα ρυθμίσεων της Ergohuman 1 (στα δεξιά ένα μοχλάκι πολλαπλών λειτουργειών και sensitive adjustment της πλάτης) σύμφωνα πάντα με το official site της Ergohuman.

Στο συνοδευτικό cdάκι πάντως το video δείχνει ακριβός την καρέκλα που παρέλαβα.

Μου την φέρανε συναρμολογημένη (δεν την συναρμολόγησαν εδώ) και την ανέβασε ένα παλικάρι μόνο του από τις σκάλες 2 ορόφους (τον λυπήθηκε η ψυχή μου) πράγμα που με ανησύχησε ως προς το πόσο μπορεί να ταλαιπωρήθηκε η καρέκλα.

Το μόνο που με προβληματίζει αυτή τη στιγμή είναι ότι το προσκέφαλο δεν αλλάζει γωνία και δεν ξέρω αν οφείλεται στο ότι το έχουν σφίξει πολύ.

Γενικός από τα videos που έχω δει φαίνεται το προσκέφαλο να κινείται με μεγάλη ευκολία και ως προς το ύψος και ως προς την γωνία.

Έχει κάποιος να προτείνει τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Arose said:

Μόλις μου φέρανε από το Πλαίσιο την Ergohuman.

 

Θεωρητικά είναι η Ergohuman 2 αλλά περιέργως έχει το σύστημα ρυθμίσεων της Ergohuman 1 (στα δεξιά ένα μοχλάκι πολλαπλών λειτουργειών και sensitive adjustment της πλάτης) σύμφωνα πάντα με το official site της Ergohuman.

 

Στο συνοδευτικό cdάκι πάντως το video δείχνει ακριβός την καρέκλα που παρέλαβα.

 

Μου την φέρανε συναρμολογημένη (δεν την συναρμολόγησαν εδώ) και την ανέβασε ένα παλικάρι μόνο του από τις σκάλες 2 ορόφους (τον λυπήθηκε η ψυχή μου) πράγμα που με ανησύχησε ως προς το πόσο μπορεί να ταλαιπωρήθηκε η καρέκλα.

 

Το μόνο που με προβληματίζει αυτή τη στιγμή είναι ότι το προσκέφαλο δεν αλλάζει γωνία και δεν ξέρω αν οφείλεται στο ότι το έχουν σφίξει πολύ.

 

Γενικός από τα videos που έχω δει φαίνεται το προσκέφαλο να κινείται με μεγάλη ευκολία και ως προς το ύψος και ως προς την γωνία.

 

Έχει κάποιος να προτείνει τίποτα?

 

Η Ergohuman του πλαισίου έχουμε καταλήξει με σχετική βεβαιότητα ότι είναι μια μίξη v1/v2. Εμένα πάντως παραδόθηκε σε κούτα αποσυναρμολογημένη. Εάν δεν απατώμαι χρέωναν επιπλέον υπηρεσία συναρμολόγησης, αλλά αυτά ούτως ή άλλως προτιμώ να τα κάνω μόνος μου.

Κατά τα άλλα, είναι μασίφ μέταλλο, είναι σχετικά δύσκολο να ταλαιπωρηθεί. Το προσκέφαλο δεν θα το έλεγα μαλακό. Θέλει αρκετή δύναμη για να αλλάξει γωνία, αλλά δεν αναλαμβάνω την ευθύνη εάν σου μείνει στο χέρι :). Ως προς ύψος πραγματικά δεν θυμάμαι να αλλάζει, πρέπει να την ξαναδώ από κοντά, γιατί έχω κάτι χρόνια να της αλλάξω ρύθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση, το προσκέφαλο ανεβοκατεβαίνει (δύσκολα αλλά το κάνει) γωνία όμως δεν αλλάζει, σκέφτομαι να χαλαρώσω λίγο την βίδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σήμερα μετά απο 5 χρόνια μου βγαλε το πρώτο πρόβλημα. Η ανάκλιση είχε αρχίσει σιγά σιγά να σκαλώνει λίγο. Αλλά απο χτες που την έβαλα τέρμα ανάκλιση και δε φεύγει με τίποτα απο αυτή τη θέση. Έχει τύχει σε κανέναν άλλον  ή καμιά ιδέα για λύση του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, D4rkst3EL said:

Σήμερα μετά απο 5 χρόνια μου βγαλε το πρώτο πρόβλημα. Η ανάκλιση είχε αρχίσει σιγά σιγά να σκαλώνει λίγο. Αλλά απο χτες που την έβαλα τέρμα ανάκλιση και δε φεύγει με τίποτα απο αυτή τη θέση. Έχει τύχει σε κανέναν άλλον  ή καμιά ιδέα για λύση του προβλήματος.

Το ένστικτό μου λέει πλάκωμα στα λιπαντικά. Το μυαλό μου αναρωτιέται, γιατί κάτι θυμάμαι για πολλά (5? 10?) χρόνια εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, minast said:

Το ένστικτό μου λέει πλάκωμα στα λιπαντικά. Το μυαλό μου αναρωτιέται, γιατί κάτι θυμάμαι για πολλά (5? 10?) χρόνια εγγύηση.

Πλάκωμα στα λιπαντικά αλλά που είναι το ερώτημα. Ο μηχανισμός είναι κρυμμένος μέσα στο κουτί κάτω απ το κάθισμα.


 

On 2/13/2014 at 11:57 PM, FANISTELROOY said:

Στην Ergohuman

http://ergohuman.com/pages/Ergohuman-Warranty-Support-.html

Είναι Αμερικής, αλλά ίσως σε βοηθήσουν.

Επίσης:

ERGOHUMAN

10 years Warranty Frame,

5 years Warranty Mechanism and Armrests

3 years Warranty on Castors, Gas Lift, Mesh

Sent from my Migato GT-N7105 using Tapatalk 4

Αλλά το ερώτημα είναι και να έχω εγγύηση, που θα πρέπει να το στείλω για να το φτιάξουν, εξωτερικό? 

 

Απο plaisio την είχα αγοράσει

 

Raynor Eurotech Warranty Support

Eurotech warrants to the original purchaser all components for the life of the product with the exception of upholstery and foam, which will be warranted for five years.

 

 

 

Ααα μάλιστα, διάβαζα τώρα πάλι το θέμα μήπως βρω τίποτα χρήσιμο και είδα ότι η καρέκλα είναι αντιγραφή απο taiwan. Οπότε οι παραπάνω εγγυήσεις πάνε περίπατο.

Έγινε επεξεργασία από D4rkst3EL
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά απο 5 χρόνια μου βγαλε το πρώτο πρόβλημα. Η ανάκλιση είχε αρχίσει σιγά σιγά να σκαλώνει λίγο. Αλλά απο χτες που την έβαλα τέρμα ανάκλιση και δε φεύγει με τίποτα απο αυτή τη θέση. Έχει τύχει σε κανέναν άλλον  ή καμιά ιδέα για λύση του προβλήματος.

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα εδώ και μισό χρόνο.. Εγώ που ρώτησα μου είπαν να το πάω από εκει. Άμα βγάλεις άκρη γράψε και εδώ γιατί με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mer said:

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα εδώ και μισό χρόνο.. Εγώ που ρώτησα μου είπαν να το πάω από εκει. Άμα βγάλεις άκρη γράψε και εδώ γιατί με ενδιαφέρει.

Σου χει μείνει μισό χρόνο τέρμα πίσω?? Ή απλά τρώει σκαλώματα εννοείς. Και εγώ που πήρα το ίδιο μου είπαν, αλλά δε με πολυνοιάζει η ανάκλιση, να βρω ένα τρόπο θέλω να τη ξεκολλήσω απο αυτή τη θέση γιατί τώρα ουσιαστικά η καρέκλα δε μπορεί να χρησιμοποιθεί

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.