Jump to content



Maximus iv gene-z/gene3 Bios update προβλημα.


tsan

Recommended Posts

Μήπως να γράψεις στο κατάληλο θέμα για Intel μητρικές; Το πρόβλημα που μπορει να εχεις, και οι απαντήσεις που μπορει να παρεις μπορει να βοηθήσουν και κάποιο άλλο παιδί....

Link to comment
Share on other sites

Παλουκαρια προσοχή οποιος έχει την asus Maximus iv gene-z/gen3

Αν πατε να βάλετε το καινούργιο bios δεν είναι σίγουρο αν θα ξανα κάνει boot η μητρικη η δικιά μου κολαγε στο 9A και hot flash με τα bios tool τις asus δεν κάνει downgrade στο παλιο 0402 .

Μόνο hot flash σε άλλη μητρικη με τον amiflash tool και πολυ ψάξιμο

Thanks Billpepas

Link to comment
Share on other sites

Να μην κάνω δοκιμή να το περάσω καθόλου δηλαδή; Ήδη έχω πρόβλημα με το παλιό εγω! :(

Καλύτερα να μην αποπειραθείς να περάσεις το 3103.

Περίμενε για νεότερη έκδοση ( ειδάλλως σε βλέπω να επισκέπτεσαι κάποιον με Gene-Z/Gene-Z gen3 )

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε και δεύτερη δοκιμή με το ίδιο καινούργιο bios και κάνει ότι θέλει τώρα δεν βλέπει καθόλου τις μνήμες και το flash έγινε αυτή την φορά μέσα απο το asus update στα windows και όχι απο το bios μήπως και έφταιγε αυτο μας έκαψε η asus με τα bios update τους καλο βράδυ και καλά κουλουμα:dance3:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αυτο που εχω παρατηρησει απο το φορουμ βοηθειας της asus ειναι το εξης.

Οτι πολλοι εχουν μεγαλα προβληματα και εχωντας το 402 κανουν αναβαθμιση το bios και πανε στο τελευταιο χωρις να περασουν καποιο που ειναι ενδιαμεσα σε αυτα τα δυο.

Επισης στα υποψιν γιατι καποιοι ισως την παθαινουν σε αυτο το σημειο ο υπολογιστης μετα την αναβαθμιση κανει επανεκκινηση τρεις φορες μην βιαζεστε μετα την επανεκκινηση να πατησετε το πληκτρο να μπειτε στο bios μπορει να προκαλεσει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δυο είναι τα bios που υπάρχουν ως τώρα αν δεν κάνω λάθος,το 402 και το 3103. :)

Εγω πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα με το 402!

Έτσι νόμιζα στην αρχή,αλλά τελικά ήταν το cpu!Το έκανα rma και με το καινούριο δουλεύει ρολόι το σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

Παλουκαρια προσοχή οποιος έχει την asus Maximus iv gene-z/gen3

Αν πατε να βάλετε το καινούργιο bios δεν είναι σίγουρο αν θα ξανα κάνει boot η μητρικη η δικιά μου κολαγε στο 9A και hot flash με τα bios tool τις asus δεν κάνει downgrade στο παλιο 0402 .

Μόνο hot flash σε άλλη μητρικη με τον amiflash tool και πολυ ψάξιμο

Thanks Billpepas

Φιλε για σου εγω εχω την extreme-z χοντρα προβληματα δεν μου εχει παρουσιασει μονο οτι καποια στιγμη εβγαζε προβλημα με το clockarisma των ραμ και αναγκαστικα να ριξω τις ram και γενικοτερα το oc απο 4.7 σε 4.3 και τωρα ειναι ρολοι(στα 4.7 και 1633 ραμ εβγαζε blue screen χωρις να μου το εχει κανει και στο παρελθον ισως φτεει και κατι αλλο και οχι το bios δεν ξερω απλα εγινε λιγες ωρες καλυτερα λιγα λεπτα μετα το bios)επεισης μου βγαζει στο πανελ απο κι που ειμουν ΑΑ τωρα Α0 το ψαξα και ελεγαν πως ειναι καπιο debugg μηπως ξερεις τη ακριβως εννοουν?

Link to comment
Share on other sites

IzoneRakaDarkdiamond κστω στα στοιχεια του υπολογιστη σου αναφερεις μνημη στα 1833 και στο μυνημα λες για 1633 τι απο τα δυο ισχυει ;

Μηπως δεν εχεις επιλεχει το XMP profile στο bios ωστε να παει η μνημη στην ονομαστικη συχνοτητα ;

rory ισως εχεις δικιο στην δικια σου μητρικη να εχουν βγαλει δυο bios ολα και ολα.

Εγω εχω την p8z68-v pro/gen3

Ειχε το 402 οταν την πηρα.

Μετα εβγαλαν το 3101 και καπακι μετα 2 μερες το 3202.

Πιθανον ανακαλυψαν καποια σοβαρα προβληματα στο 3101 και απο οτι βλεπω το απεσυραν απο το σαιτ αλλα επισης παρατηρησα οτι αρκετοι που πηγαν απευθειας απο το 402 στο 3202 τους παρουσιαστηκαν επισης προβληματα.

Τωρα ισως και να οφειλονται αποκλειστικα τα προβληματα τους στο 3202 μονο η asus το ξερει σιγουρα αυτο.

Τι να πω ... απλα αναφερω την εμπειρια αλλων μπας και βγει καμια ακρη.

Link to comment
Share on other sites

IzoneRakaDarkdiamond κστω στα στοιχεια του υπολογιστη σου αναφερεις μνημη στα 1833 και στο μυνημα λες για 1633 τι απο τα δυο ισχυει ;

Μηπως δεν εχεις επιλεχει το XMP profile στο bios ωστε να παει η μνημη στην ονομαστικη συχνοτητα ;

rory ισως εχεις δικιο στην δικια σου μητρικη να εχουν βγαλει δυο bios ολα και ολα.

Εγω εχω την p8z68-v pro/gen3

Ειχε το 402 οταν την πηρα.

Μετα εβγαλαν το 3101 και καπακι μετα 2 μερες το 3202.

Πιθανον ανακαλυψαν καποια σοβαρα προβληματα στο 3101 και απο οτι βλεπω το απεσυραν απο το σαιτ αλλα επισης παρατηρησα οτι αρκετοι που πηγαν απευθειας απο το 402 στο 3202 τους παρουσιαστηκαν επισης προβληματα.

Τωρα ισως και να οφειλονται αποκλειστικα τα προβληματα τους στο 3202 μονο η asus το ξερει σιγουρα αυτο.

Τι να πω ... απλα αναφερω την εμπειρια αλλων μπας και βγει καμια ακρη.

τελικα αυτο πρεπει να ηταν απλα δεν το ειχα προσεξει και το διαβασα πριν το ποστ σου σε ενα ποστ στο site της rog

οσο για το τι γραφω απο κατω αναγραφω το μοντελο των ραμ ετσι αναγραφετε και πανω στο κουτι τις εχω σχετικα καιρο και ολο αυτο το κανα copy paste απο αλλο site και εμεινε

Link to comment
Share on other sites

rory ισως εχεις δικιο στην δικια σου μητρικη να εχουν βγαλει δυο bios ολα και ολα.

Εγω εχω την p8z68-v pro/gen3

Ειχε το 402 οταν την πηρα.

Μετα εβγαλαν το 3101 και καπακι μετα 2 μερες το 3202.

Πιθανον ανακαλυψαν καποια σοβαρα προβληματα στο 3101 και απο οτι βλεπω το απεσυραν απο το σαιτ αλλα επισης παρατηρησα οτι αρκετοι που πηγαν απευθειας απο το 402 στο 3202 τους παρουσιαστηκαν επισης προβληματα.

Τωρα ισως και να οφειλονται αποκλειστικα τα προβληματα τους στο 3202 μονο η asus το ξερει σιγουρα αυτο.

Τι να πω ... απλα αναφερω την εμπειρια αλλων μπας και βγει καμια ακρη.

Άκρη όπως φαίνεται θα βγάλουν μόνο αυτοί(στην Asus),αν ασχοληθούν για να φτιάξουν κανένα bios της προκοπής!

Ελπίζω να μην ρίξουν όλο το βάρος στο Z77 που έρχεται και να δώσουν κάποια λύση στα προβλήματα αυτά!

Κρίμα θα είναι να τα περάσουν έτσι!

Εγώ θα μείνω στο 402 πάντως αφού δεν έχω κανένα πρόβλημα! :)

Link to comment
Share on other sites

Εαν κανουν κατι τετιο σημαινει οτι αρκετα προβληματα προερχονται οχι απο το firmware αλλα απο σχεδιαστικα λαθη στα κυκλωματα των μητρικων που τα διορθωνουν στο z77.

Σε τετια περιπτωση θα επρεπε να αντικαταστησουν ολες τις mobo των χρηστων που εχουν παρει z68 με τις αντιστοιχες z77 η κανουργιες παρτιδες z68 με τις απαραιτητες διορθωσεις.

Και μαλλον η επιλογη τους σε τετια περιπτωση απο οτι καταλαβα θα ειναι να το παιζουν παλαβοι και να μην βγαλουν αχνα για να μην ζημιωθει οικονομικα η εταιρια εις βαρος των πελατων κοροιδων που αγορασαν τις μητρικες της z68.

Την θεωρουσα σοβαρη εταιρια αλλα τωρα την εχω για τα μπαζα μετα και τα προβληματα που ειχα με αυτη την μητρικη και την απαραδεκτη αντιμετωπιση στο call center.

Μια εταιρια σοβαρη δεν αντιμετωπιζει τους πελατες της με τετιο τροπο λες και ειναι κοροιδα.

Και επειδη εμενα προσωπικα σοβαρη εταιρια ειναι αυτη που παραδεχετε τα λαθη της και φροντιζει τον πελατη για αυτο δεν προκειτε να συμπεριλαβω στις οποιες μελλοντικες αγορες μου προιοντα της ειτε μητρικες ειτε οτιδηποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εαν κανουν κατι τετιο σημαινει οτι αρκετα προβληματα προερχονται οχι απο το firmware αλλα απο σχεδιαστικα λαθη στα κυκλωματα των μητρικων που τα διορθωνουν στο z77.

Σε τετια περιπτωση θα επρεπε να αντικαταστησουν ολες τις mobo των χρηστων που εχουν παρει z68 με τις αντιστοιχες z77 η κανουργιες παρτιδες z68 με τις απαραιτητες διορθωσεις.

Και μαλλον η επιλογη τους σε τετια περιπτωση απο οτι καταλαβα θα ειναι να το παιζουν παλαβοι και να μην βγαλουν αχνα για να μην ζημιωθει οικονομικα η εταιρια εις βαρος των πελατων κοροιδων που αγορασαν τις μητρικες της z68.

Την θεωρουσα σοβαρη εταιρια αλλα τωρα την εχω για τα μπαζα μετα και τα προβληματα που ειχα με αυτη την μητρικη και την απαραδεκτη αντιμετωπιση στο call center.

Μια εταιρια σοβαρη δεν αντιμετωπιζει τους πελατες της με τετιο τροπο λες και ειναι κοροιδα.

Και επειδη εμενα προσωπικα σοβαρη εταιρια ειναι αυτη που παραδεχετε τα λαθη της και φροντιζει τον πελατη για αυτο δεν προκειτε να συμπεριλαβω στις οποιες μελλοντικες αγορες μου προιοντα της ειτε μητρικες ειτε οτιδηποτε αλλο.

Οι μητρικές Gen3 είναι ίδιο board με το αρχικό ( non-Gen3 ), δεν έχουνε αλλαγές στα κυκλώματα παρά μόνο στα PCIe multiplexers αλλά αυτά δεν δημιουργούνε με την καμμία τα κουλά BIOS related προβλήματα με τους διαιρέτες μνήμης, το CPU Ratio, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι φαινόμενο που "πηγάζει" από το καταναλωτικό κοινό ( όταν έχεις στρατιές fanboys που αγοράζουνε στα τυφλά, πηδάνε από μοντέλο σε μοντέλο δίχως λόγο, κλπ ) και χαλαρώσεις και εσύ σαν εταιρία ( γιατί πάντα φταίνει και οι 2, κατασκευαστής και καταναλωτής ), αυτό γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε καμια περιπτωση αυτη τη στιγμη στη παγκοσμια αγορα δεν συμφερει καμια ετερια να συμβει κατι τετιο και μηλαμε για z68 που ειναι εμπορικα επεισιμα το τελευτεο chip και το chip που κληνει την Sandy Bridge.Πιστευω οτι ειναι απλα λαθως και θα το αλλαξουν συντομα γιατι ειναι τετιες οι εποχες που απο ενα τετιο λαθως η αμελια μπορει να παει εναν μεγαλο κολωσο απο τα παλατια της αμερικης στη Ταιλανδη να πουλαει φουμαρα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.