Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Και το pokki είναι συμπαθητικό

και κάτι άλλο που έχω ρωτήσει και στο thread του δίσκου... έχει καταφέρει κανείς να δουλέψει το SSD magician tool στα 8?

παρ'όλο που το κάνω εγκατάσταση με compatibility mode, όταν το ανοίγω κολλάει το pc.

Έγινε επεξεργασία από crueljay
Link to comment
Share on other sites

Και το pokki είναι συμπαθητικό

και κάτι άλλο που έχω ρωτήσει και στο thread του δίσκου... έχει καταφέρει κανείς να δουλέψει το SSD magician tool στα 8?

παρ'όλο που το κάνω εγκατάσταση με compatibility mode, όταν το ανοίγω κολλάει το pc.

Ωραίο το pokki!

Άμα σου πω ότι εγώ είχα το αντίθετο πρόβλημα; Στα win7 δε μου έπαιζε και τώρα μετά την αναβάθμιση των 8 μου παίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

παιδες τι codec χρησιμοποιείτε? παιζω με windows media classic και madvr ....να δοκιμασω κατι αλλο ?

υ.γ εχω ψιλοξενερωσει με τα 8 αλλα μολις χτες τα εβαλα οποτε θα τους δωσω 1 μηνα για να καταληξω αν πρεπει να μεινουν ή οχι.....η ξενερα εχει να κανει με το περιβαλλον και μονο σε 1η φαση

Link to comment
Share on other sites

από παρασκευή παίζω με τα 8. 5 λεπτά δούλεψα το metro και λέω αμάν να φύγει...Εγκατέστησα το pokki και απλά τα w8 είναι φανταστικά...(μόνη παραφωνία ότι για εικονίδιο στο start έχει το φουντούκι, αλλά λέει ότι από μέσα January θα παίζει custom icon). Ξύπνα m$ τα κουτιά μας θέλουν start button. Δώσε να έχουμε την επιλογή, θάβεις από μόνη σου το λειτουργικό σου.

Εμφανώς πιο γρήγορα, εμφανώς καλύτερα multimedia, σύνδεση με το market, καλύτερη υποστήριξη σε raid/ssd κλπ. Σε μένα δεν βρέθηκε καμία ασυμβατότητα με hw. Ακόμα και ένα logitech wingman που έχω 10 χρόνια τώρα παίζει κανονικότατα.

Σε μένα όμως δεν ξέρω γιατί αλλά δεν έχει την επιλογή να κάνει mount iso αρχεία. έπρεπε να εγκαταστήσω το virtual clonedrive. Όμως διάβασα ότι την έχει ενσωματωμένη αυτή την επιλογή. Που την ενεργοποιείς;;

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα όμως δεν ξέρω γιατί αλλά δεν έχει την επιλογή να κάνει mount iso αρχεία. έπρεπε να εγκαταστήσω το virtual clonedrive. Όμως διάβασα ότι την έχει ενσωματωμένη αυτή την επιλογή. Που την ενεργοποιείς;;

Δε χρειάστηκε να ενεργοποιήσω κάτι. Απλά στα .iso μου δίνει δυνατότητα με δεξί κλικ να τα κάνω mount.

Report: Windows 8 Apps Are Easily Hacked

Btw, εμένα μετά τη βλακεία που έκανε (αναβάθμισα το BIOS και ζήτησε πάλι activation), παρατήρησα εχθές ότι μου έχει αχρηστέψει ΟΛΑ τα applications που είχα κατεβάσει... Μπράβο Μ$, ωραία δουλειά κάνατε πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάστηκε να ενεργοποιήσω κάτι. Απλά στα .iso μου δίνει δυνατότητα με δεξί κλικ να τα κάνω mount.

Report: Windows 8 Apps Are Easily Hacked

Btw, εμένα μετά τη βλακεία που έκανε (αναβάθμισα το BIOS και ζήτησε πάλι activation), παρατήρησα εχθές ότι μου έχει αχρηστέψει ΟΛΑ τα applications που είχα κατεβάσει... Μπράβο Μ$, ωραία δουλειά κάνατε πάλι...

και όμως...Ένας φίλος μου, μου είπε το ίδιο πράγμα που μου λες...αλλά εγώ αν κάνω δεξί κλικ πάνω σε ένα *.iso αρχείο δεν μου έχει επιλογή mount...Να βάλω και μια εικόνα το απόγευμα να το δεις...

Link to comment
Share on other sites

και όμως...Ένας φίλος μου, μου είπε το ίδιο πράγμα που μου λες...αλλά εγώ αν κάνω δεξί κλικ πάνω σε ένα *.iso αρχείο δεν μου έχει επιλογή mount...Να βάλω και μια εικόνα το απόγευμα να το δεις...

Καλά, σε πιστεύω :) Απλά θέλω να πω, ότι για κάποιο άλλο λόγο δε σου παίζει, δεν είναι θέμα ρύθμισης, τουλάχιστον όχι κάτι προφανές.

Link to comment
Share on other sites

για αυτό ρωτάω μπας και κάνα αλάνι εδώ μέσα το έχει βρει ή αντιμετωπίσει ανάλογο πρόβλημα...κάτσε να googlarw :p

edit: ορίστε λοιπόν...θα το εφαρμόσω και βλέπουμε...μάλλον όταν έβαλα το nero το άλλαξε από μόνο του...

http://www.itguydiaries.net/2012/09/iso-mount-option-is-not-available-on.html

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Start8,το καλύτερο για μένα,έχει και απενεγοποιηση των hot spots(είναι αυτα που εμφανίζονται οταν πας τον δείκτη του ποντικιού σου στις γωνίες) + έχει επιλογή να ανοίγει κατευθείαν στο desktop κ.α
Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα ότι τόσος κόσμος έχει πάθει εξάρτηση από το start button, μου προκαλεί έκπληξη.

5+ μήνες στα 8 και δεν το χρειάστηκα ποτέ, ούτε ένιωσα την ανάγκη να περάσω κάποιο πρόγραμμα γι' αυτό το σκοπό.

Btw δεν ξέρω πόσοι το έχουν προσέξει ή αν έχει ειπωθεί: κάνοντας δεξί κλικ στην κάτω αριστερή γωνία σου βγάζει ένα χρήσιμο context menu. Ωραία θα ήταν να έβαζε η ms και τις εντολές για shutdown, restart κλπ στο ίδιο menu.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Πέρασα τα windows 8 στο λαπτοπ μου acer 5920G και εχω ενα θεμα με την αναπαραγωγη αρχειων ηχου.

Καθως ακουω τραγουδια με οποιοδηποτε player μου κανει κοψιματα και σπασιματα τα οποια δεν ειχα ποτε στα windows 7. Έχει κανείς παρόμοιο θέμα?καμια ιδέα για το τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σε φορητο με προεγκατεστημενα windows 8 πως μπορω να βρω το σεριαλ ; μου εφερε φιλος το φορητο του και θελει να του κανω φορματ αλλα δεν βρισκω τον κωδικο

Επισης πως μπορω να κανω παρτιτιον τον σκληρο χωρις να κανω φορματ ;

Έγινε επεξεργασία από PGM
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σε φορητο με προεγκατεστημενα windows 8 πως μπορω να βρω το σεριαλ ; μου εφερε φιλος το φορητο του και θελει να του κανω φορματ αλλα δεν βρισκω τον κωδικο

Επισης πως μπορω να κανω παρτιτιον τον σκληρο χωρις να κανω φορματ ;

1. O δίσκος έχει δεύτερο partition φανερό ή κρυφό μέσω του οποίου θα κάνεις φορματ και δεν θα χρειαστείς serial.

2. Με κάποιο 3rd party πρόγραμμα όπως το acronis disk director. Προσόχή μην χαλάσεις το 2ο partition του σκληρού το οποίο περιέχει το recovery όπως έγραψα από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάρει 4-5 κλειδιά.

Εχω κανει και 2-3 φορες BIOS update. Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα στο activation η κατα το restart. Αγαπώ ASROCK.

Χρησιμοποίησα και το Backup Tokens Manager που επαναφέρει ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ activation σε Vista/7/8 Office 10/13 μετα απο format.

moderator edit: Δεν μιλάμε για τέτοια εδώ μέσα !

H μεγαλύτερη ηλιθιότητα ηταν που εβγαλαν το start button. Υπαρχουν 4 FREE προγραμματα για start button.

Σ ευχαριστω φιλε αλλα πες οτι θελει καποιος να κανει φορματ σε ολο το σκληρο ειναι δυνατον να μην μπορει καποιος να βρει το σεριαλ απο το λειτουργικο που εχει αγορασει :(

Πολύ πιθανό με καποιο πρόγραμμα να μπορείς να δεις το SERIAL.

Φτιάξε πρώτα τα Recovery αν σε αφηνει. Αλλιως αντέγραψε το κρυφό partition σε ενα φάκελο. Αν ξαναχρειάστεις 8 μπορείς να ξαναφτιάξεις το partition με Updated boot code και ετσι θα είναι σαν πρώτα.

Αν θες μπορεις να αποθηκευσεις και το τωρινό activation. Αλλα απο την στιγμη που θα εχεις recovery ειναι μια η άλλη.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το εχει γραψει κανενας αλλος:

Σημερα κατι δοκιμασα να κανω save σε ενα folder απο το program files. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ! Μου λεει οτι δεν εχω access και να κανω contact τον administrator. Τον εκανα αλλα δεν μου απαντησα κατι... :p

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα ότι η intel δεν παρέχει USB 3.0 drivers για τα windows 8.

οι οδηγοί που βάζει το σύστημα αναφέρονται μεν σαν usb 3.0 αλλά δουλεύουν σαν usb 2.0. Οι οδηγοί που έχει στο site ειναι για windows 7. Αναφέρεται ότι μπορείς να τους βάλεις τροποποιώντας τα .inf κλπ αλλά δε το δοκίμασα ακόμη.

και εδώ το θρεντ: Where is Intel USB 3.0 Extensible Host Controller driver for Microsoft Windows 8?

αντε να δούμε ποτε θα αξιωθούν να βγάλουν οδηγούς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.