Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Μαλλον "UEFIBoot" λεγεται.

Αλλα περισσοτερο υπαρχει στα desktop παρα στα laptop και ειδικα σε hd laptop δεν νομιζω να υπαρχει.

Τσεκαρε το και ενημερωσε μας.

Πολυ απλα η ms θα μπορουσε να προσθεσει στην εγκατασταση των win8 αν θελεις να εχεις το aero(win7 graphical user interface) ή metro(win8 graphical user interface) και ετσι ολοι να ειναι ευχαρηστημενοι και οχι να τα κανει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ METRO GUI ετσι δεν ειναι?

Στην ουσια με την κινηση που εκανε σου λεει τοσα χρονια απο τα win95 εως τα win7 καλα συνηθες στο κλασικο start menu κ.τ.λ. gui τωρα ξεμαθε το ολο αυτο και μαθε το νεο metro gui.

Ε ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΕΤΣΙ.....

Και αυτο γιατι με το metro ugi ειναι δυσκολο πρακτηκα να τα χειρηστεις με ποντικι αν δεν εχεις touch screen.....

Εν ολιγης προσωπικα αν δεν προσθεσει ΕΠΙΣΗΜΑ η ms και το aero gui ΔΕΝ προκειτε να τα βαλω μονιμα....

τελικα κανενα προβλημα τζαμπα ανησυχησα με το hp!!

διαλεξα με το F9 στο boot option το dvd σαν πρωτο και εβαλα τα 7αρια νερο μια χαρα!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαστικε δηλαδη να απενεργοποιησεις το "UEFIBoot"

τωρα που με τοπες τωρα θυμηθηκα αυτη την επιλογη, αλλα δεν ασχοληθηκα καθολου με αυτην !!!

για να σου πω την αληθεια δεν ξερω σε τι θεση ειταν η επιλογη αυτη απλα διαλεξα για boot το dvd-cd !!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μπορώ να αντέξω τα 8 ΟΥΤΕ ώρα. Προσπαθώ γιατί πρέπει λόγω δουλειάς αλλά ΔΕΝ μπορώ !

Ας τους πει κάποιος, γιατί εγώ δεν προλαβαίνω, ότι ο Administrator = Administrator και ότι οι οθόνες και οι κάρτες γραφικών (ακόμα ΚΑΙ στα κινητά) υποστηρίζουν τουλάχιστον 4096χρώματα.

post-4796-1416077069,5417_thumb.jpg

post-4796-1416077069,616_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από πότε administrator=administrator? Πού να έβλεπες πρόβλημα που αντιμετώπισα πριν μια ώρα με την αντιγραφή ενός αρχείου από android κινητό. Αντιγραφή είπα; Δεν με άφηνε καν να το σβήσω από τον σκληρό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Εγκατέστησα πριν λίγο τα windows 8 αλλά δεν μου βρήκε drivers για την κάρτα γραφικών και από ότι είδα στο site της ati δεν υπάρχουν. Η κάρτα είναι η ati x1950 pro. Μπορώ να κάνω κάτι;

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τους οδηγούς για windowsXP/Vista/7? Στην διαχείριση συσκευών έχει επιλογή για εγκατάσταση παλαιών συσκευών. Κλίκαρε την κάρτα γραφικών και μετά Ενέργεια -> Προσθήκη υλικού παλαιού τύπου. Θα πρέπει όμως να έχεις τα inf για να δουλέψει και ίσως να χρειάζεται απενεργοποίηση του ελέγχου ψηφιακής υπογραφής (κατά την εκκίνηση του υπολογιστή πάτα F8 πριν βγει το εικονίδιο των win8 και θα το βρεις στις επιλογές).

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω ότι ταλαιπωρήθηκα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για να εγκαταστήσω την νέα μου VGA (7970) στα windows 8.

Η λύση ειναι να καταφέρεις να bootαρεις σε safe mode με τα χίλια ζόρια και να απενεργοποιήσεις την onboard vga της cpu (INTEL HD 4000), αλλιώς μπουτάρουν τα windows και βγαίνει σε black screen.

τραγικό...

και η βλακεία ειναι οτι δε μπορείς από πουθενά να κάνεις τελείως disable την intel, ούτε απ το BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα 9 στα 10 βιαστικα συμπερασματα ειναι λαθος.

Αυταπόδεικτο.

Μέχρι στιγμής δεν έχω δοκιμάσει, αν και έχω developer version. Από όσο ακούω και όσα έχω διαβάσει εδώ, δείχνουν να είναι αρκετά καλό σύστημα...

Σίγουρα υπάρχει και περιθώριο βελτίωσης, όπως και περίοδος εξοικείωσης του χρήστη, κατα την οποία συχνά παρατηρείται η τάση οι άνθρωποι να χάνουν την υπομονή τους και να καταλήγουν σε λανθασμένα και ολιστικά συμπεράσματα που δεν έχουν βάση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα πρέπει να πω ότι πέρα από το "περίεργο" περιβάλλον κατά τα λοιπά φαίνεται να διαχειρίζονται καλύτερα τους πόρους από τα windows 7. Βέβαια ακόμα δεν έχω τρέξει το ένα και μοναδικό παιχνίδι που έχω στα 7άρια για να κάνω σύγκριση και εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πλήρως ευχαριστημένος πάντως με τα 8...Μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα!

Βασικά ένα προβληματάκι το είχα και λύθηκε πολύ εύκολα με την επιλογή refresh που έχει προστεθεί στο boot..

(Συνηθίζω να πειράζω τη registry για να ικανοποιήσω τις "καλλιτεχνικές" μου ευαισθησίες, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω log in :p)

Παρ' όλα αυτά πλέον.

1. Δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον flash player+Οpera,

2. Αlt+Τab και Βf3 στο χαλααααααααρό πλέον...Mε τα 7 ούτε καν να προσπαθήσω δεν το σκεφτόμουν! (Crashαρε το game αμέσως...)

3. Επεκτάσιμη "μαμίσια" taskbar σε όσα μόνιτορ θέλω,(συν διαφορετικά wallpapers κλπ) χωρίς να χρειάζομαι τη λειτουργία έξτρα προγράμματος βλ. ultramon.

4. Τask Manager!Κλάσεις ανώτερος των 7!

5. Έφυγε το aero!Τσάμπα πόροι από το σύστημα!

6. Γενικά μου φαίνεται ότι τουλάχιστον το δικό μου σύστημα ρολάρει πιο όμορφα απ' ότι με τα 7!

Όσον αφορά την απουσία του start, εμένα δε με ξένισε καθόλου μιας και το χρησιμοποιούσα σπάνια!

Στη θέση του χρησιμοποιούσα το launchy το οποίο λειτουργούσε όπως η start screen τώρα...

Θες να ξεκινήσεις τον firefox και δν το έχεις κάνει pin στη taskbar γιατί είσαι μαζόχας; :p

winkey και γράφεις "Fi.." και τσουπ! Έτοιμος ο Φώντας!:pleasantry:

Τώρα τη start screen και τα apps της ε εντάξει αν δεν έχεις tablet δε τα χρησιμοποιείς!

Προσωπικά μόνο για να βλέπω τον καιρό τη χρησιμοποιώ...Aλλά δε με ενοχλεί η ύπαρξη της. :)

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ένα γελοίο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το Logitech media K200. Δεν παίζουν τα έξτρα κουμπιά του πληκτρολογίου παρά μόνο αν αποσυνδέσω και ξανασυνδέσω το πληκτρολόγιο. Σε κάθε boot η ίδια κίνηση καταντάει σπαστικό...

Link to comment
Share on other sites

Περίεργη συμπεριφορά έχω και εγώ με Logitech ποντίκι στον Firefox.

Είναι η πρώτη φορά που λόγω αρχιτεκτονικής αναγκάζομαι να αναβαθμίσω το setpoint και να αποχωριστώ το uberoptions.

Το addon που μου πέρασε στο Firefox κάνει ότι θέλει.

Και δεν μπορώ να το βγάλω το σκασμένο.

SGII™

Link to comment
Share on other sites

Είναι που η Logitech επιμένει να μην βγάζει οδηγούς για ορισμένα μοντέλα της θεωρώντας πως μοιάζουν τόσο πολύ σε αντίστοιχες συσκευές της MS που θα είναι όντως plug & pl®ay. Πάντως απ' όσο το έψαξα στο εξωτερικό έχουν κάνει πολλαπλές αναφορές του προβλήματος στην τεχνική υποστήριξη της Logitech, αλλά εις μάτην.

Μήπως να κάναμε ένα θέμα με known issues των windows 8? Κάτι καινούργιο που ανακάλυψα είναι ότι εάν ενεργοποιήσει κανείς την δυνατότητα Hyper-V (είναι πρόγραμμα της MS για εικονικές μηχανές, αντίστοιχο των VMplayer και Virtualbox) τότε στην διαχείριση εργασιών παύει να εμφανίζεται η τρέχουσα συχνότητα του επεξεργαστή αλλά εμφανίζεται μόνο η μέγιστη.

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

Έχεις τους οδηγούς για windowsXP/Vista/7? Στην διαχείριση συσκευών έχει επιλογή για εγκατάσταση παλαιών συσκευών. Κλίκαρε την κάρτα γραφικών και μετά Ενέργεια -> Προσθήκη υλικού παλαιού τύπου. Θα πρέπει όμως να έχεις τα inf για να δουλέψει και ίσως να χρειάζεται απενεργοποίηση του ελέγχου ψηφιακής υπογραφής (κατά την εκκίνηση του υπολογιστή πάτα F8 πριν βγει το εικονίδιο των win8 και θα το βρεις στις επιλογές).

Λοιπόν. Πήγα να κάνω αυτό που είπες και στο παράθυρο που μου λέει "select the manufacturer and model of your hardware device..." μου έχει και άσχετες επιλογές. Εδώ κολλάει αυτό που μου είπες για τα inf και η απενεργοποίηση ελέγχου ψηφιακής υπογραφής;

Να πω σε αυτό το σημείο ότι δεν ξέρω τι είναι τα inf και επίσης άμα πατήσω f8 στην αρχή μου βγάζει μόνο να διαλέξω με τι να κάνει boot.

Επίσης οι τελευταίοι drivers της κάρτας μου είναι για Vista και απλά δούλευαν και στα 7.

Αν μπορεί κάποιος να δώσει περεταίρω βοήθεια...

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Πήγα να κάνω αυτό που είπες και στο παράθυρο που μου λέει "select the manufacturer and model of your hardware device..." μου έχει και άσχετες επιλογές. Εδώ κολλάει αυτό που μου είπες για τα inf και η απενεργοποίηση ελέγχου ψηφιακής υπογραφής;

Να πω σε αυτό το σημείο ότι δεν ξέρω τι είναι τα inf και επίσης άμα πατήσω f8 στην αρχή μου βγάζει μόνο να διαλέξω με τι να κάνει boot.

Επίσης οι τελευταίοι drivers της κάρτας μου είναι για Vista και απλά δούλευαν και στα 7.

Αν μπορεί κάποιος να δώσει περεταίρω βοήθεια...

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Δεν έχει κάπου 'I have disk';

Εκεί του δείχνει που είναι το inf.

SGII™

Link to comment
Share on other sites

To inf που θα το βρω?

Μέσα στο CD εγκατάστασης της κάρτας γραφικών από τα XP/Vista. Θα πρέπει να υπάρχει φάκελος με το όνομα drivers ή στην τελική κάνε αναζήτηση για *.inf στον φάκελο του CD. Μπορείς να κατεβάσεις από εδώ: http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/Legacy/Pages/radeonaiw_vista64.aspx?type=2.4.1&product=2.4.1.3.13〈=English (το download στο τέλος της σελίδας). Άφησε να τελειώσει σωστά και εάν και πάλι δεν βλέπουν τα win8 την κάρτα τότε κάνε την διαδικασία που περιέγραψα πριν. Σημειωτέον ότι οι οδηγοί (*.inf) θα βρίσκονται στο C:\ATI.

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.