Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Αποφάσισα τελικά και εγώ με τη σειρά μου να δοκιμάσω τα windows 8.

Ήμουν αρκετά επιφυλακτικός γιατί έχω διαβάσει αρκετά αρνητικά σχόλια όσων αφορά το γραφικό τους περιβάλλον.

Αυτό που με έκανε όμως να τα δοκιμάσω είναι ότι δεν διάβασα κάτι ανησυχητικό όσων αφορά bug ή προβλήματα με driver.

Η εγκατάσταση αν και έγινε απο το δευτερο partition του δίσκου λόγο έλειψης dvd rom και usb flash, έγινε γρήγορα και χωρίς προβλήματα.

Το γραφικό του περιβάλλον μοιάζει πολύ με αυτό των σύγχρονων διανομών λίνουξ και δεν με ξένισε ιδιαίτερα, όπως επίσης δεν θα απασχολήσει κάποιον που θα ασχοληθεί μαζί του.

Τα μενού είναι πολύ ξεκάθαρα και εύκολα προσβάσιμα αφού ο χρήστης το μόνο που έχει να κάνει είναι να κινέι το ποντίκι του στις γωνίες της οθόνης, πιο εύκολο και πιο γρήγορο δεν νομίζω πως γίνεται.

Η απόκριση του λειτουργικού είναι ακαριαία και γενικά δίνει μια αίσθηση ελαφρότητας που τα windows 7 δύσκολα το κάνουν .

Με driver δεν χρειάστηκε καν να ασχοληθώ ,κάρτα γραφικών , οθόνη , κάρτα ήχου και gamepad εγκαταστάθηκαν απο μόνα τους και μέχρι στιγμής χωρίς να εμφανίζουν κάποιο πρόβλημα .

Προσωπικά προτείνω ακόμα και σε όσους δεν το είδαν με καλό μάτι την πρώτη φορά να το ξανασκεφτούν .

Και φυσικά σε όσους δεν το έχουν δοκιμάσει να το κάνουν όσο το δυνατόν γρηγορότερα, δεν νομίζω ότι θα απογοητευτούν

image.jpgimage.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg

dgf21fnqp

είναι υποφερτό μέχρι την στιγμή που δουλεύεις επαγγελματικά στο μηχάνημα και σου σπάει τα νεύρα.(διάβασε στην προηγουμενη σελίδα)

είναι απίστευτα κακογραμμένο λειτουργικό, και δεν έχει καθόλου σωστές προσεγγίσεις σε προβλήματα χρήσεις. & -

και κάτι τελευταίο, μέχρι σήμερα δεν με πείθει το metro για desktop. επίσης όλες αυτές οι πατέντες που βγάζουν το metro, βάζουν start e.t.c... άμα βασίζεσαι στο μηχάνημα για την δουλειά σου.. ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ!

Έχουν τόσα bugs, όσες και οι κατσαρίδες του φούρνου τις γειτονιάς...

γουές what... στους έστειλα το υγειονομικο και τώρα είναι κλειστοί... τα 8 γιατί να τα ανεχτώ παραπάνω?

εν κατακλείδι

όταν άρχισα να χρησιμοποιώ τα windows 8 και προσπαθούσα να τα δικαιολογήσω και να προσαρμοστώ.. κατάλαβα όλες τις γυναίκες που κακοποιούνται από τους συζύγους τους χωρίς να τους χωρίζουν.

επίσης λέω να στείλω τον λογαριασμό στις πόσες εργατοώρες χάθηκαν από τους γραφίστες μου χωρίς να κάνουν δουλειά. και πόση δουλειά δεν βγήκε/καθυστέρησε λόγο προσαρμογής/ανοχής στο λειτουργικό.

και έχουμε και λέμε, 4 άτομα, 2 καθαρές μέρες χωρίς πρακτικά να κάνουν τίποτα, + (3 μέρες με ~80% μειωμένη απόδοση) το μετατρέπω χαριστικά σε 2 μέρες χωρίς να κάνουν τίποτα...

=4 άτομα με 4 μέρες χωρίς να κάνουν τίποτα

=4 X 4 X ~50 (χωρίς να υπολογίζω την ζημια από την στάση)

=800E έτσι χωρίς λόγο.

επίσης στο τέλος βάλαμε windows 7.

με τα λίγα η MS μου χρωστάει 800E + το κόστος από τις άδειες των 4 windows 8

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

όταν μιλάω για την ελαφρότητα του λειτουργικού αναφέρομαι στο γεγονός ότι ανταποκρίνεται ακαριαία όταν συνδέω σε αυτό κάποια συσκευή usb ή όταν ανοίγω κάποιο δίσκο για να προσπελάσω τα δεδομενα του, κάτι το οποίο δεν γινόταν στα 7 είτε είχες ενεργοποιημένο το aero είτε όχι. Και φυσικά αφου λειπει το αερο εννοειται πως είναι ακομα ελαφρυτερο αφου στην ουσια εχει γραφτεί για tablet.

όσο για το γραφικό του περιβάλον το metro, είναι στην ουσία ίδιο με το desktop μόνο που αντι για διπλό κλικ ανοίγεις τα προγράματα με μονό. δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκεται το μπερδεμα σε αυτο και γιατι καταφευγεται σε αμφιβολα προγραματα για την απομακρυνση του, εφοσον ειναι βολικοτερο και γρηγοροτερο. Ειδικα σε μια επιχειρηση δεν χρειαζεται πολλα πολλα αφου ανοιγεις τα προγραματα που θα χρησιμοποιησεις και εναλασεσαι μεταξυ τους.

Εχει εγκατασταθει σε 10 pc για επαγγελματικη χρηση και μεχρι στιγμης προβλημα κανενα.

Την μεταβαση την εκανα σταδιακα για να μειωσω το ρισκο οσο το δυνατον περισοτερο.

Μονο το boot δεν με εντυπωσιασε ιδιαιτερα γιατι προκειται για hybernation και οχι για cold start, αλλα αυτο ειναι μηδαμινης σημασιας πιστευω.

Έγινε επεξεργασία από DarkRaven
Link to comment
Share on other sites

είναι υποφερτό μέχρι την στιγμή που δουλεύεις επαγγελματικά στο μηχάνημα και σου σπάει τα νεύρα.(διάβασε στην προηγουμενη σελίδα)

είναι απίστευτα κακογραμμένο λειτουργικό, και δεν έχει καθόλου σωστές προσεγγίσεις σε προβλήματα χρήσεις. & -

και κάτι τελευταίο, μέχρι σήμερα δεν με πείθει το metro για desktop. επίσης όλες αυτές οι πατέντες που βγάζουν το metro, βάζουν start e.t.c... άμα βασίζεσαι στο μηχάνημα για την δουλειά σου.. ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ!

Έχουν τόσα bugs, όσες και οι κατσαρίδες του φούρνου τις γειτονιάς...

γουές what... στους έστειλα το υγειονομικο και τώρα είναι κλειστοί... τα 8 γιατί να τα ανεχτώ παραπάνω?

εν κατακλείδι

όταν άρχισα να χρησιμοποιώ τα windows 8 και προσπαθούσα να τα δικαιολογήσω και να προσαρμοστώ.. κατάλαβα όλες τις γυναίκες που κακοποιούνται από τους συζύγους τους χωρίς να τους χωρίζουν.

επίσης λέω να στείλω τον λογαριασμό στις πόσες εργατοώρες χάθηκαν από τους γραφίστες μου χωρίς να κάνουν δουλειά. και πόση δουλειά δεν βγήκε/καθυστέρησε λόγο προσαρμογής/ανοχής στο λειτουργικό.

και έχουμε και λέμε, 4 άτομα, 2 καθαρές μέρες χωρίς πρακτικά να κάνουν τίποτα, + (3 μέρες με ~80% μειωμένη απόδοση) το μετατρέπω χαριστικά σε 2 μέρες χωρίς να κάνουν τίποτα...

=4 άτομα με 4 μέρες χωρίς να κάνουν τίποτα

=4 X 4 X ~50 (χωρίς να υπολογίζω την ζημια από την στάση)

=800E έτσι χωρίς λόγο.

επίσης στο τέλος βάλαμε windows 7.

με τα λίγα η MS μου χρωστάει 800E + το κόστος από τις άδειες των 4 windows 8

Λαθος μεγαλο, και το θεμα δεν ειναι το ποσό που δεν αξιοποιηθηκε, αλλα το γεγονος οτι και η δουλεια εμεινε πισω και η μεταβαση τελικα δεν εγινε.

Γιαυτο το λογο χρειαζεται μελετη απο πριν και φυσικα καλο ειναι να συμβουλευομαστε εταιρειες οπως η δικη μου που ειναι γιαυτο το σκοπο, να συμβουλεψει και να επιβλεψει την μεταβαση αυτη . Με το μισο κοστος θα ειχες κανει και την δουλεια σου και θα ησουν ευχαριστημενος με την αποδοση και σταθεροτητα του νεου λογισμικου.

Link to comment
Share on other sites

32 χρηστες απο ΧΡ σε 8αρια. Ο server 2003 ειχε 4 βασεις MS SQL. Αυτη γυρισε επιτυχως (και ευτυχώς...) σε MSSQL 2012...

Ολα τρεχουν Προγραμματα επικοινωνιας τυπου outlook αλλα με δυνατότητες Fax/telex/SMS (Compass Marine για τους γνωρίζοντες!)

Sent from my Galaxy S4, using Tapatalk...

Link to comment
Share on other sites

Λαθος μεγαλο, και το θεμα δεν ειναι το ποσό που δεν αξιοποιηθηκε, αλλα το γεγονος οτι και η δουλεια εμεινε πισω και η μεταβαση τελικα δεν εγινε.

Γιαυτο το λογο χρειαζεται μελετη απο πριν και φυσικα καλο ειναι να συμβουλευομαστε εταιρειες οπως η δικη μου που ειναι γιαυτο το σκοπο, να συμβουλεψει και να επιβλεψει την μεταβαση αυτη . Με το μισο κοστος θα ειχες κανει και την δουλεια σου και θα ησουν ευχαριστημενος με την αποδοση και σταθεροτητα του νεου λογισμικου.

Πια μελέτη? έχουμε ένα ολόκληρο όροφο (~50 άτομα) μονο στην ελλάδα IT. τι ακριβώς θα έκανε η εταιρία σου που δεν μπορούν να το κάνουν αυτοί?

πως μπορούν να ξέρουν η αυτοί η εσείς το τι προβλήματα μπορεί να έχει το photoshop και τα δεκάδες custom η αγορασμένα blugins?

όπως και πως μπορείς να ξέρεις κατά ποσο οι καλιμπραδοροι δουλεύουν σωστά στα "θρια"?

επίσης έχουν σοβαρό πρόβλημα με διαφορα profiles...

...sorry αλλα δεν νομίζω πως υπάρχει εταιρία που να είναι πιο qualified από εμάς ώστε να μας παρέχει τεχνική υποστήριξη.

δηλαδή τι ακριβώς θα κάνατε παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10229]dunkel_Stern[/MENTION] αυτο με τα profiles που λες....

θελεις να ορισεις πχ ενα icc profile για 2o monitor διαφορετικο απο το 1ο και μετα απο restart δεν το κραταει?

καταλαβα καλα οσο αναφορα το θεμα με τα profiles ?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10229]dunkel_Stern[/MENTION] αυτο με τα profiles που λες....

θελεις να ορισεις πχ ενα icc profile για 2o monitor διαφορετικο απο το 1ο και μετα απο restart δεν το κραταει?

καταλαβα καλα οσο αναφορα το θεμα με τα profiles ?

είδε δημιουργούμε profiles με καλιμπραδορο, είτε δημιουργούμε printer profiles, είτε χρησιμοποιούμε profiles τυπογραφείων για αποστολή εργασιών.. γίνονται ότι νάνε. άμα θέλει το κρατάει, άμα θέλει δεν το περνάει, άμα θέλει βάζει default, άμα θέλει αποκαλιμπραρει τις οθόνες, άμα θέλει αποκαλιμπραρει τους εκτυπωτές e.t.c.

και όλα αυτά τελείως random, λες και βάζεις ένα 8xono παιδάκι να παίξει με τα settings, επίσης τα profiles για κάποιον ανεξήγητο λόγο, στα 8 δεν είναι accurate, δηλαδή οι καλιμπραδοροι αλλιώς καλιμπραρουν στα 8 και αλλιώς στα 7

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω χοντρό πρόβλημα.

ΓΙΑ διάφορους λόγους (ιους) πήγα να κάνω φορμάτ σε sony Vaio 3 μηνών με UEFI.Το λαπτοπ δεν εχει cd με τα windows.Εχει προεγκατεστημένα τα 8 σε 64bt...Κατεβασα μια version που εχει πακετο όλες τις εκδοσεiς windows σε 64 kai 32 bt.Ανακαλύπτω ότι δεν μπορεί να τα μπουταρει από το UEFI καθως δεν υπάρχει το boot για UEFI.Το κανω switch σε legacy mode με χαρα βλεπω ότι διαβαζει το cd όταν φτανει όμως στο format του δισκου και εγκαταστησει των windows βλεπω 6 partition,σας τονιζω ότι δεν ηξερα τι είναι UEFI, και ότι δεν μπορω να εγκαταστήσω τα windows γιατι τα partitions είναι GPT...και εκει συνεχισα τη βλακεια μου και διαγραψα όλα τα partition (αν και στη πραγματικότητα απλά παρέμειναν σαν μη εκχωρισμένος χωρος)..

Αυτη τη στιγμή έχω φάει 5 ωρες ψαχνοντας το web προσπαθώντας χίλια δυο αλλα΄τπτ.

Βρήκα κάτι ενδιαφέρον που έχει λογική εδώ..Creating a UEFI/BIOS Windows 7 USB and installing to GPT partitions — Hodgin.ca

αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να μπω στα windows gt φορμαρισα το δισκο...και δεν μπορώ να βρω το EFI boot manager firmware file

σε UEFI περιβάλλον των 64 μήπως μπορεί καποιος να μου το στείλει από το δικό του (γτ λεει ότι απλά θέλει να το πάρεις από ενα περιβάλλον που έχει αυτα τα χαρακτηριστικά...

Αλλές δοκιμασμένες λυσεις ευπροσδεκτες...αν και εχω ψαξει τα περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω χοντρό πρόβλημα.

ΓΙΑ διάφορους λόγους (ιους) πήγα να κάνω φορμάτ σε sony Vaio 3 μηνών με UEFI.Το λαπτοπ δεν εχει cd με τα windows.Εχει προεγκατεστημένα τα 8 σε 64bt...Κατεβασα μια version που εχει πακετο όλες τις εκδοσεiς windows σε 64 kai 32 bt.Ανακαλύπτω ότι δεν μπορεί να τα μπουταρει από το UEFI καθως δεν υπάρχει το boot για UEFI.Το κανω switch σε legacy mode με χαρα βλεπω ότι διαβαζει το cd όταν φτανει όμως στο format του δισκου και εγκαταστησει των windows βλεπω 6 partition,σας τονιζω ότι δεν ηξερα τι είναι UEFI, και ότι δεν μπορω να εγκαταστήσω τα windows γιατι τα partitions είναι GPT...και εκει συνεχισα τη βλακεια μου και διαγραψα όλα τα partition (αν και στη πραγματικότητα απλά παρέμειναν σαν μη εκχωρισμένος χωρος)..

Αυτη τη στιγμή έχω φάει 5 ωρες ψαχνοντας το web προσπαθώντας χίλια δυο αλλα΄τπτ.

Βρήκα κάτι ενδιαφέρον που έχει λογική εδώ..Creating a UEFI/BIOS Windows 7 USB and installing to GPT partitions — Hodgin.ca

αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να μπω στα windows gt φορμαρισα το δισκο...και δεν μπορώ να βρω το EFI boot manager firmware file

σε UEFI περιβάλλον των 64 μήπως μπορεί καποιος να μου το στείλει από το δικό του (γτ λεει ότι απλά θέλει να το πάρεις από ενα περιβάλλον που έχει αυτα τα χαρακτηριστικά...

Αλλές δοκιμασμένες λυσεις ευπροσδεκτες...αν και εχω ψαξει τα περισσοτερα.

Όταν ξεκινάει ο φορτητός δε σου βγάζει "Press F## for recovery?"

Συνήθως είναι κανένα F10-F12.

Κακώς έσβησες τα partitions, στη θέση σου θα κοιτούσα να τα ανακτήσω με κάποιο πρόγραμμα recovery. Λογικό στο δίσκο είχες ολόκληρο partition με τα αρχεία των Windows για επανεγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκινάει ο φορτητός δε σου βγάζει "Press F## for recovery?"

Συνήθως είναι κανένα F10-F12.

Κακώς έσβησες τα partitions, στη θέση σου θα κοιτούσα να τα ανακτήσω με κάποιο πρόγραμμα recovery. Λογικό στο δίσκο είχες ολόκληρο partition με τα αρχεία των Windows για επανεγκατάσταση.

Λοιπόν για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το μηχανημα είναι ενα λαπτοπ Sony Vaio 2-3 μηνων και το μοντελο είναι αυτό SVE1513Y1E | Φορητοί υπολογιστές VAIO Σειρά E | Τεχνικές προδιαγραφές | SVE1513Y1ESI.GC2 | SVE1513Y1E | Sony και είναι ακριβό...

Έσβησα κανονικα τα partitions μειναν σαν μη εκχωρημενος χωρος ... δεν εγινε όμως εγκαταστασει των windows.. απο τι στιγμη που τα έσβησα δεν σβήστηκε κα το recovery;Όταν μπαινω από assist στα bios με UEFI δεν το recovery mode δεν λειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι πιο σαφής: Βρες/φτιάξε ένα bootable USB ή CD/DVD με κάποια πρόγραμμα ανάκτησης δεδομένων και προσπάθησε να ανακτήσεις το partition με τα αρχεία επαναφοράς, ώστε να το επαναφέρεις στην αρχική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι πιο σαφής: Βρες/φτιάξε ένα bootable USB ή CD/DVD με κάποια πρόγραμμα ανάκτησης δεδομένων και προσπάθησε να ανακτήσεις το partition με τα αρχεία επαναφοράς, ώστε να το επαναφέρεις στην αρχική κατάσταση.

Συγνώμη που σε πρήζω αλλά μπορείς να με βοηθήσεις σχετικά με ποιο πρόγραμμα να περάσω δλδ. κάπως σαν βήματα πως να το κάνω..γιατι έχω αγχωθεί πολύ!

Ευχαριστώ πολύ πάντως που μου απάντησες

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα μέχρι που έκανα το φορμάτ αν θυμάμαι καλά με το Active Kill disk. Μετά έκανα format από windows xp και μετά έτρεξα τα win8.Ίσως τα winXP να ήταν περιττό βήμα.Για μένα όμως δεν πρέπει να πειράξεις τα αρχεία που έχει στο restore κομμάτι του δίσκου,όπως αναφέρει κ ο φίλος από πάνω πρέπει να δεις αν έχει restore.

Για διάβασε το manual του.Sony : εγχειρίδια SVE1513Y1ESI | Εγχειρίδια χρήσης για SVE1513Y1ESI

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα μέχρι που έκανα το φορμάτ αν θυμάμαι καλά με το Active Kill disk. Μετά έκανα format από windows xp και μετά έτρεξα τα win8.Ίσως τα winXP να ήταν περιττό βήμα.Για μένα όμως δεν πρέπει να πειράξεις τα αρχεία που έχει στο restore κομμάτι του δίσκου,όπως αναφέρει κ ο φίλος από πάνω πρέπει να δεις αν έχει restore.

Για διάβασε το manual του.Sony : εγχειρίδια SVE1513Y1ESI | Εγχειρίδια χρήσης για SVE1513Y1ESI

Ευχαριστώ αλλά το active kill διαγράφει το σκληρο δίσκο δεν θα παραμείνει όμως gpt?Αμα βάλω τα windows xp πως θα τα κανει boot απο το UEFI αφου δεν κανει ουτε τα windows 8?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.