Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Εγώ που έχω πάλι τα windows 7 σε 32 bit. Τωρα που θα βάλω μνήμη 12 gb θα πρεπει να πληρώσω ξανα αδεια για να βάλω τα 64bit ;

Θα πρέπει τουλάχιστον να προσέξεις να είναι ίδια η έκδοση που έχεις με αυτή που θα βάλεις. Λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την ενεργοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν μέχρι τώρα απέφευγα να βάλω τα 8. Έ, πήρα μία έκδοση για τον αδερφό μου - το σκεφτόμουν να πάρω και μία για μένα αλλά λέω ασε να τα δω πρώτα.

Ο ΧΡIΣΤΟΣ και η ΠΑΝΑΓΙΑ.

Σε όλα μα ΟΛΑ τα λειτουργικά προγράμματα που τα οδηγείς με mouse έχεις πάνω δεξιά το Χ που κλείνει το πρόγραμμα. Στα 8; Όοοοχι...δε θα χαλάσουμε τη slick εμφάνιση βάζοντας Χ πάνω δεξιά...και τι θα γίνει άμα το πατήσει ο χρήστης κατα λάθος; Ας αναγκάσουμε το χρήστη να πάει ΠΑΝΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ να κάνει ΔΕΞΙ κλικ στο κενό και επιλογή CLOSE.

Να φτιάξεις ένα live tile όπως το θες; Good luck. Πιο γρήγορα έστησα ολόκληρο το rainmeter στα 7 παρά να φτιάξω ΈΝΑ live tile.

Firewall; Στα 7 τρέχεις την εφαρμογή, σου πετάει ένα Allow access ή όχι και τέλος. Στα 8; ΠΑΝΑΓΙΑ μου μην έχουμε prompts...είναι démodé. Ας το τρέξουμε με μερικό allow, να δείχνει ότι έχει access στο internet η εφαρμογή αλλά στη πραγματικότητα να κόβουμε όλα τα ports. Και άσε το μ@λ@κ@ το χρήστη να ψάχνει γιατί ενώ μπορεί να κάνει login κτλ στο server της εφαρμογής, να μη μπορεί να κάνει τίποτε άλλο....

Ο ορισμός του form over function...

f8Vha9F.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορα εχουν τα pro απο τα enterprise?
Windows 8 Pro

Windows 8 Pro is comparable to Windows 7 Professional and Ultimate[4][5] and is targeted towards enthusiasts and business users; it includes all the features of Windows 8. Additional features include the ability to receive Remote Desktop connections, the ability to participate in a Windows Server domain, Encrypting File System, Hyper-V, and Virtual Hard Disk Booting, Group Policy as well as BitLocker and BitLocker To Go. Windows Media Center functionality is available only for Windows 8 Pro as a separate software package.[6]

Windows 8 Enterprise

Windows 8 Enterprise provides all the features in Windows 8 Pro (except the ability to install the Windows Media Center add-on), with additional features to assist with IT organization (see table below).[4] This edition is available to Software Assurance customers, as well as MSDN and Technet Professional subscribers, and was released on August 16, 2012.[7]

πηγή: wikipedia

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα μα ΟΛΑ τα λειτουργικά προγράμματα που τα οδηγείς με mouse έχεις πάνω δεξιά το Χ που κλείνει το πρόγραμμα. Στα 8; Όοοοχι...δε θα χαλάσουμε τη slick εμφάνιση βάζοντας Χ πάνω δεξιά...και τι θα γίνει άμα το πατήσει ο χρήστης κατα λάθος; Ας αναγκάσουμε το χρήστη να πάει ΠΑΝΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ να κάνει ΔΕΞΙ κλικ στο κενό και επιλογή CLOSE.

Αυτό πού ακριβώς το αντιμετώπισες; Ρωτάω γιατί σε κανονικό πρόγραμμα μένει το Χ κανονικά και σε app φάση πέφτει σαν drop down μόλις πάει ο κέρσορας ψηλά. Περίεργο πρόβλημα αντιμετωπίζεις.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πού ακριβώς το αντιμετώπισες; Ρωτάω γιατί σε κανονικό πρόγραμμα μένει το Χ κανονικά και σε app φάση πέφτει σαν drop down μόλις πάει ο κέρσορας ψηλά. Περίεργο πρόβλημα αντιμετωπίζεις.:confused:

Μπήκαν τα updates και εμφανίζεται πλέον, ναι. Αλλά μου έβγαλε τώρα άλλο πρόβλημα. Η charm bar δεν εμφανίζεται πλέον άμα πας στα δεξιά. Μόνο με windows+c.

Ε, μετά έχουμε και άλλα...

Στις φωτό (το app πώς λέγεται) βγάζει επίσης ένα μενού κάτω δεξιά άμα πας το ποντίκι...κάποιες φορές. Επίσης δεν υπάρχει επιλογή custom folders εκεί...πρέπει να το κάνεις από τον... file explorer (βγάζει νόημα έτσι...)

Το skype από store δε παίζει καθόλου (κολλάει στη μπλε οθόνη). Από την άλλη το desktop skype δε δείχνει τα notifications όταν είσαι στο metro UI.

Ε για να τελειώνει το rant και να μη σας κουράζω άλλο αλλού uninstall τα apps από store, αλλού τα desktop programs. Αφού έβαλα το w8 skype και δε δούλευε έψαχνα ο άμοιρος να το κάνω uninstall από control panel. Ρε μήπως δεν έχει κάνει install σωστά...να το ξαναβάλω.. Πάω στο store, installed μου λέει, αλλά δεν είναι στη λίστα των "my apps"...(ήταν στα "all apps").

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο.. το θέμα με το login άρχισε να μου τη βιδώνει και έτσι έκανα το λογαριασμό μου Windows live (σαν το λογαριασμό που είχα στο msn κ τώρα στο xbox live). Είναι καλό να τα έχω συνδεδεμένα ή θα αρχίσουν να ποσταρουμ από μόνα τους πληροφορίες σε Skype, Onedrive κλπ;

Επίσης πάνω στον πανικό διαμοιρασμού προσωπικών μου πληροφοριών :hehe: έδωσα και το PayPal μου για το store. Να το βγάλω λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο.. το θέμα με το login άρχισε να μου τη βιδώνει και έτσι έκανα το λογαριασμό μου Windows live (σαν το λογαριασμό που είχα στο msn κ τώρα στο xbox live). Είναι καλό να τα έχω συνδεδεμένα ή θα αρχίσουν να ποσταρουμ από μόνα τους πληροφορίες σε Skype, Onedrive κλπ;

Επίσης πάνω στον πανικό διαμοιρασμού προσωπικών μου πληροφοριών :hehe: έδωσα και το PayPal μου για το store. Να το βγάλω λέτε;

τι αγοράζεις απο το windows store ?

Link to comment
Share on other sites

Το update που λεγάνε δε παίζει να εχει έναρξη έ; Πάμε για windows 9? εύχομαι να συνεχισει η ιστορια και τα 9 να ειναι μια αλλαγη αντιστοιχη απο xp σε 7, που δυσκολο το κοβω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πείτε μου κάτι.. αυτή η sidebar στα δεξιά, θέλει κάποια ειδική κίνηση στο ποντίκι για να εμφανιστεί; Γιατί μου εμφανίζεται σε τυχαίες στιγμές και όταν πραγματικά τη θέλω και βάζω το κέρσορα στα δεξιά της οθόνης και λίγο χαμηλά/ψηλά δεν πιάνει πάντα.. Είναι και σε άλλους μυστήρια;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πείτε μου κάτι.. αυτή η sidebar στα δεξιά, θέλει κάποια ειδική κίνηση στο ποντίκι για να εμφανιστεί; Γιατί μου εμφανίζεται σε τυχαίες στιγμές και όταν πραγματικά τη θέλω και βάζω το κέρσορα στα δεξιά της οθόνης και λίγο χαμηλά/ψηλά δεν πιάνει πάντα.. Είναι και σε άλλους μυστήρια;

Υποθέτω εννοείς την κατακόρυφη μπάρα με τις επιλογές Search/Share/... -αυτή είναι η "charms bar" και ανοίγει για 3" όταν πας τον κέρσορα στην πάνω δεξιά ή κάτω δεξιά γωνία. Αν έχεις θέμα με τις γωνίες και θέλει λίγο παραπάνω "σπρώξιμο", μπορείς να την ανοίγεις με Win+C, που την κρατάει ανοιχτή.

Πάντως, και οι επιμέρους επιλογές της έχουν συντομεύσεις στο πληκτρολόγιο. Αν χρειάζεσαι συχνά κάποια συγκεκριμένη, πες.

Link to comment
Share on other sites

Το update που λεγάνε δε παίζει να εχει έναρξη έ; Πάμε για windows 9? εύχομαι να συνεχισει η ιστορια και τα 9 να ειναι μια αλλαγη αντιστοιχη απο xp σε 7, που δυσκολο το κοβω.

Το update απ' ό,τι δείχνει ακυρώθηκε και θα τα βάλουν όλα απευθείας στα 9. Νομίζω ανέφερε σχετικά το Neowin.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διαπίστωσα οτι το κλειδί που είχα τσιμπήσει φτήνια από online πωλητή, είναι τελικά VL και δεν μπορώ να περάσω το Media Center..

Α στα διάλα, πας να το παίξεις νομοταγής και στη φέρνουν αλλιώς..:rant::rant: Θα ξαναδούν καλά τα λεφτάκια μου.. Ποιος ο λόγος για τέτοιον ηλίθιο περιορισμό;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διαπίστωσα οτι το κλειδί που είχα τσιμπήσει φτήνια από online πωλητή, είναι τελικά VL και δεν μπορώ να περάσω το Media Center..

Α στα διάλα, πας να το παίξεις νομοταγής και στη φέρνουν αλλιώς..:rant::rant: Θα ξαναδούν καλά τα λεφτάκια μου.. Ποιος ο λόγος για τέτοιον ηλίθιο περιορισμό;

δεν θα σχολιάσω τη λογική σου.. το μόνο που θα σχολιάσω είναι ότι αγόρασες κάτι με μοναδικό σκοπό το χαμηλό κόστος (παράνομα;;;; ), χωρίς να το ψάξεις.. κ σου φταίει η εταιρία που "κλέβεις" εμμέσως.. :whistling

παίξε το πιο σωστά νομοταγής την επόμενη φορά :p

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, η MS δεν έχει το πιο βολικό licensing στον κόσμο, αλλά δεν έχει νόημα να κάνουμε μπαλάκι τις ευθύνες από τον πωλητή στον αγοραστή και πίσω. Όταν αγοράζεις μια νόμιμη άδεια από κάποιον που νόμιμα την πουλάει (για το τελευταίο δεν έχουμε αρκετές πληροφορίες), έχεις την προσδοκία ότι κάνει για τη δουλειά που την αγοράζεις.

Σε κάθε περίπτωση, [MENTION=15582]fantomas[/MENTION], δεν έχω ακούσει κανένα τρόπο για να μπορέσεις να τρέξεις WMC σε VL, οπότε αν σου είναι σημαντικό, μάλλον θα πρέπει να βρεις retail.

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι, απλά πειραματιζόμουν με το xbox και έτσι διαπίστωσα οτι λείπει, αλλίως δεν θα με απασχολούσε καν.

Και γω το έψαξα και δεν υπάρχει λύση, αλλά έχει πέσει κράξιμο, ειδικά από τους MSDN χρήστες. Τραγικοί εκεί στη M$

ΥΓ. Η εικόνα για τους εξυπνοπουλάκηδες..

Captureeee.jpg

Έγινε επεξεργασία από fantomas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.