Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Ο περιορισμός βοηθά αυτούς που έφτιαξαν τις εκδόσεις των windows, ώστε να πουλάνε όπου θέλουν, όποια θέλουν.. εσύ δε νομίζεις πως φταις αγοράζοντας κάτι χωρίς να ξέρεις τι ακριβώς είναι; Με τον πωλητή σου βρείτε τα.. αλλά όχι να φταίει η microsoft ΚΑΙ γι'αυτό..

εκδόσεις windows 8

Link to comment
Share on other sites

Λιγο off αλλα τωρα που εστησα οπως θελω τα windows πειτε μου ενα καλο ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ προγραμμα να κανω ενα backup τα παντα ετσι ωστε να μπουταρει με τα υπαρχοντα προγραμματα και στησιμο?

Link to comment
Share on other sites

Λιγο off αλλα τωρα που εστησα οπως θελω τα windows πειτε μου ενα καλο ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ προγραμμα να κανω ενα backup τα παντα ετσι ωστε να μπουταρει με τα υπαρχοντα προγραμματα και στησιμο?

Acronis True Image

Link to comment
Share on other sites

Τα apps τι ρόλο βαράνε τέλος πάντων;

Μπαίνω στο pc με windows live ID. Οπότε όλα τα apps είναι ενεργά, ανανεώνονται κλπ κλπ

Γιατί τα ρουφιάνικα δεν πετάνε ειδοποιήσεις όταν κάτι γίνεται; Τι εννοάω.. Πχ στο skype φαίνομαι μεν συνδεδεμένος και διαθέσιμος, με καλούν-στέλνουν μηνύματα, αλλά εγώ χαμπάρι.. Πρέπει να ανοίξω το app. Το ίδιο και με το Viber. Εφ' οσον είναι ήδη συνδεδεμένα, δεν θα έπρεπε να είναι πιο διαδραστικά;

Ή ζητάω πολλά;

Link to comment
Share on other sites

Τα apps τι ρόλο βαράνε τέλος πάντων;

Μπαίνω στο pc με windows live ID. Οπότε όλα τα apps είναι ενεργά, ανανεώνονται κλπ κλπ

Γιατί τα ρουφιάνικα δεν πετάνε ειδοποιήσεις όταν κάτι γίνεται; Τι εννοάω.. Πχ στο skype φαίνομαι μεν συνδεδεμένος και διαθέσιμος, με καλούν-στέλνουν μηνύματα, αλλά εγώ χαμπάρι.. Πρέπει να ανοίξω το app. Το ίδιο και με το Viber. Εφ' οσον είναι ήδη συνδεδεμένα, δεν θα έπρεπε να είναι πιο διαδραστικά;

Ή ζητάω πολλά;

προσωπικα το παλεψα οσο μπορουσα να προσαρμοστω, αλλα τα metro skype,viber ειναι για τα πανηγύρια.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ούτε οι ίδιοι στην MS δεν το έχουν πάρει σοβαρά το Skype Modern...

If you need a feature that’s currently not available in Skype for modern Windows, for example screen sharing, file transfer or group video calling, you can always switch to Skype for Windows desktop and use it like you always have.
Link to comment
Share on other sites

Τα apps τι ρόλο βαράνε τέλος πάντων;

Μπαίνω στο pc με windows live ID. Οπότε όλα τα apps είναι ενεργά, ανανεώνονται κλπ κλπ

Γιατί τα ρουφιάνικα δεν πετάνε ειδοποιήσεις όταν κάτι γίνεται; Τι εννοάω.. Πχ στο skype φαίνομαι μεν συνδεδεμένος και διαθέσιμος, με καλούν-στέλνουν μηνύματα, αλλά εγώ χαμπάρι.. Πρέπει να ανοίξω το app. Το ίδιο και με το Viber. Εφ' οσον είναι ήδη συνδεδεμένα, δεν θα έπρεπε να είναι πιο διαδραστικά;

Ή ζητάω πολλά;

μην χρησιμοποιείς τα apps, βάλε τις desktop εκδόσεις τους όπως είχες και στα 7.

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκεφτόμουν να μην πρέπει να ανοίγω ξεχωριστά εφαρμογές, μιας και υπάρχουν τα apps αλλά μάταια. Αφού κάτι πρέπει να τρέχει, ας είναι το κανονικό πρόγραμμα που είναι κ με πιο πολλά features! :fist:

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκεφτόμουν να μην πρέπει να ανοίγω ξεχωριστά εφαρμογές, μιας και υπάρχουν τα apps αλλά μάταια. Αφού κάτι πρέπει να τρέχει, ας είναι το κανονικό πρόγραμμα που είναι κ με πιο πολλά features! :fist:

ε απλά σκέψου ότι τα apps είναι για tablets και smartphones, μην το πολυψάχνεις το θέμα, ότι έκανες στα 7 κάνεις και στα 8 απλά έχεις και ένα app menu δίπλα που σου είναι τελείως άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο παντως που χωριζεις την οθονη ειχε καποιες προοπτικες να γινει χρησιμο αλλα τοσο κακοστημενα πουναι τα metro apps δε βγαινει με τιποτα.

Όταν το ανακάλυψα ενθουσιάστηκα και εγώ αλλά τελικά ποιο βολικό είναι για μένα να κάνω cascade τα παράθυρα με το ποντίκι και να κάνουν autofit μόνα τους. Αυτό είναι καθαρά tablet feature.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το ανακάλυψα ενθουσιάστηκα και εγώ αλλά τελικά ποιο βολικό είναι για μένα να κάνω cascade τα παράθυρα με το ποντίκι και να κάνουν autofit μόνα τους. Αυτό είναι καθαρά tablet feature.

δοκιμασε windows key + βελακια (αριστερα δεξια πανω κατω )

edit:

Χρησιμο σε αυτους που εχουν 2,3 οθονες

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το metro πιστεύω είναι λίγο της επίδειξης, δηλαδή κάναμε ότι κάναμε, να το κάνουμε και λίγο όμορφο... Δεν χαλάει τόόόσο, εφόσον δεν κόβει από την λειτουργικότητα...

Τώρα η αριστερή μπάρα, αν όντως ανοίξεις πολλές εφαρμογές, του Metro προφανώς που την αξιοποιεί, ίσως να ξεχάσεις τι ακριβώς έχεις ανοιχτό, οπότε δεν πάει χαμένη σε τέτοια περίπτωση. Βέβαια εδώ και κοντα΄10 μήνες δεν έχω βρεθεί σε παρόμοια περίπτωση, αλλά δεν κάνω και βαριά χρήση.

Η δεξιά εμένα μου αρέσει (λες και τα υπόλοιπα δεν μου άρεσαν :suicide:). Σου δίνει καλούτσικες λειτουργίες προσβάσιμες ανά πάσα στιγμή. Η αναζήτηση, αφού έφυγε από την έναρξη που ήταν στα 7, πήγε εκεί.

Το share είναι σημείο των καιρών, τα πάντα γίνονται share με κάθε τρόπο.

Το devices δεν το έχω χρησιμοποιήσει, είναι η πικρή αλήθεια, δηλαδή αν συνδέσεις ένα απλό HDMI δεν χρειάζεται, γίνεται μόνη της η δουλειά... Αλλά είναι ίσως πιο προσβάσιμες οι λειτουργίες του απ' ότι στα 7.

Τώρα τα Settings είναι meh :hmm:... Περιμένεις ότι θα σου δίνουν επιλογές, σε ορισμένες εφαρμογές, αλλά δεν σου δίνουν τίποτα. Αυτές οι εφαρμογές είναι οι ήδη ελλειπείς του Metro βέβαια, έξω στην επιφάνεια απλά έχει κάποια shortcuts ουσιαστικά... Το κάτω μισό του είναι έτσι κι έτσι... Εμένα στο laptop δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ, παρά μόνο για την απενεργοποίηση του. Τα υπόλοιπα έχουν κουμπιά στο πληκτρολόγιο ή είναι προσβάσιμα πιο εύκολα, όπως οι συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα..Πως μπορώ να αλλάξω το skype???Έκανα καινούργιο skype και θέλω να συνδέομαι με αυτό και όχι με το παλιό...

Κατεβάζεις και εγκαθιστάς την Desktop έκδοση του Skype (Downloading and setting up Skype), οπότε έχεις ένα λειτουργικό πρόγραμμα που σου επιτρέπει αυτό που ζητάς, αντί μια μπούρδα. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια για να μην ανοιγω καινουριο θεμα, εχω βαλει τα windows 8,1 pro και παρατηρω οταν σβηνω τον υπολογιστη το λαμπακι της μητρικης μενει ανοιχτο, δεν σβηνει, ενω στα windows 7 σβηνει κανονικα, επισης εχτες ειδα την καμερα να ανοιγει απο μονη της, και οταν εκανα επανεκινηση ειχε μια μαυρη οθονη και δεν εδινε ρευμα στο πληκτρολογιο και στο ποντικι. Τι μπωρει να φταιει; επισης πριν απο λιγο στα windows 7 ενω εκανα διαγραφη ενως επανεγραψημου δισκου, εχασε το αντηγραφικο δεν το εβλεπε πουθενα, εκανα επανεκινηση και το εντοπισε παλι, ενας τεχνικος με ειπε οτι μπωρει να ειναι η μητρικη μου, την εχω μονο 9 μηνες, ειναι σοκετ 1150 asrock fatality και εχει και εναν i 5 3,4 4670 μοντελο

τι λετε μπωρει να ειναι;

Link to comment
Share on other sites

παιδια για να μην ανοιγω καινουριο θεμα, εχω βαλει τα windows 8,1 pro και παρατηρω οταν σβηνω τον υπολογιστη το λαμπακι της μητρικης μενει ανοιχτο, δεν σβηνει, ενω στα windows 7 σβηνει κανονικα, επισης εχτες ειδα την καμερα να ανοιγει απο μονη της, και οταν εκανα επανεκινηση ειχε μια μαυρη οθονη και δεν εδινε ρευμα στο πληκτρολογιο και στο ποντικι. Τι μπωρει να φταιει; επισης πριν απο λιγο στα windows 7 ενω εκανα διαγραφη ενως επανεγραψημου δισκου, εχασε το αντηγραφικο δεν το εβλεπε πουθενα, εκανα επανεκινηση και το εντοπισε παλι, ενας τεχνικος με ειπε οτι μπωρει να ειναι η μητρικη μου, την εχω μονο 9 μηνες, ειναι σοκετ 1150 asrock fatality και εχει και εναν i 5 3,4 4670 μοντελο

τι λετε μπωρει να ειναι;

Κάνε νέο θέμα.. όλα τα παραπάνω είναι άσχετα μεταξύ τους και κυρίως άσχετα με τα windows 7 ή 8

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.