Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Αν σου πω ότι δεν το βρίσκω? :p

Τα 8.1 έχουν κάποιες μικρές παλινδρομήσεις προς τα 7 για να αντισταθμίσουν τα παράπονα που ακούστηκαν με τα 8 και κυρίως αφορούσαν την βεβιασμένη στροφή προς το Metro. Το (αποδυναμωμένο) windows button όταν βρίσκεσαι στο Desktop είναι ένα από αυτό.

 

Κατά τα άλλα δουλεύει πολύ καλά από την οθόνη με τα πλακίδια να πληκτρολογείς απλά ότι ψάχνεις στο Start.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Start menu δεν υπάρχει στα 8.1.

Υπάρχει η start screen κι ένα μενού το οποίο εμφανίζεται όταν κάνεις δεξί κλικ πάνω στο startle button.

Για να επαναφέρεις το start menu θες κάποιο πρόγραμμα.Τα πιο γνωστά είναι classic shell, start8, startisback,pokki.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Classic shell είναι τσάμπα νομίζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Εσχάτως σε μια εγκατάσταση Windows 8.1 άρχισε να μου κάνει ένα "λόξυγγα" οποτεδήποτε εμφανίζεται metro UI.

Πχ. όταν ανοίξω Start screen μόλις γράψω κάτι προς αναζήτηση, μαυρίζει στιγμιαία η οθόνη και επανασχεδιάζεται.

Επίσης όταν είμαι στο Desktop και πατήσω το εικονίδιο του δικτύου στο system tray, ξανασχεδιάζει όλη την οθόνη τη στιγμή που ανοίγει την πλαϊνή μπάρα με τα δίκτυα. Η κάρτα γραφικών είναι nvidia με τελευταίο nvidia driver, αλλά μάλλον δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

 

Το έχει συναντήσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς για ποιο λογο ενώ εχω full control και Ownership δεν μπορώ να αντιγράψω καποια αρχεία?

Όταν πάω να τα αντιγράψω μου ζητάει permission απο εμένα....(you need permission from xxx...οπου xxx ειναι ο λογαριασμός που εχω full control και ειμαι συνδεδεμένος)

Είναι κάποιο bug? γιατί δεν εξηγείται αλλιώς....

Δοκιμασα ακομα και με elevated Administrator και τιποτα....UAC off.

 

EDIT:Τελικα δεν μπορώ να μεταφέρω κανένα απο τα αρχεία.....ήρθα στα 8.1 απο τα 7 και αντιγραψα οτι ειχα σε εξωτερικους και απο τι φαινεται δεν μπορω να μεταφερω κανένα απο τα αρχεία στον εσωτερικό...

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

αναγκάστηκα και έβαλα window 8.1. Δυσκολεύομαι να τα χειριστώ ...να εξοικειωθώ μαζί τους...

Δεν έχω microsoft account. Τα σεταρα ως local.

Tα apps ενώ δούλευαν αρχικά (πχ το weather) μετά από τα όποια updates δεν ανοίγουν ... γίνονται Minimized στο desktop.

Δοκίμασα κάποιες λύσεις από googling που έκανα (wsreset , κάποιες εντολές cmd κτλ)

Δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει 

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

αναγκάστηκα και έβαλα window 8.1. Δυσκολεύομαι να τα χειριστώ ...να εξοικειωθώ μαζί τους...

Δεν έχω microsoft account. Τα σεταρα ως local.

Tα apps ενώ δούλευαν αρχικά (πχ το weather) μετά από τα όποια updates δεν ανοίγουν ... γίνονται Minimized στο desktop.

Δοκίμασα κάποιες λύσεις από googling που έκανα (wsreset , κάποιες εντολές cmd κτλ)

Δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει 

Περίμενε μέχρι τέλος του μήνα και δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τα 8.1 :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να περιμένω....απλά δεν δουλεύουν σωστά όπως θα πρεπε και δεν έχω χρόνο πλέον να ψάχνομαι δεξιά και αριστερά για λύσεις...

πχ το weather δούλευε..τώρα γίνεται minimized χωρίς να δουλεύει! (το βλέπω να ανοίγει fullscreen και αμέσως γίνεται Minimized)

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες έχει φάει σκαλωμα το sniping tool καθώς και το δεξί κλικ - >save as για τις φώτο στο νετ και σκαλωνει στο παράθυρο που πετάγεται για να διαλέξεις που να κάνεις την αποθήκευση. Αν από το sniping κάνω paste τη φώτο στη ζωγραφική, το save as pop up δεν κρασαρει.. Τρέλα!

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
Link to comment
Share on other sites

Εσχάτως σε μια εγκατάσταση Windows 8.1 άρχισε να μου κάνει ένα "λόξυγγα" οποτεδήποτε εμφανίζεται metro UI.

Πχ. όταν ανοίξω Start screen μόλις γράψω κάτι προς αναζήτηση, μαυρίζει στιγμιαία η οθόνη και επανασχεδιάζεται.

Επίσης όταν είμαι στο Desktop και πατήσω το εικονίδιο του δικτύου στο system tray, ξανασχεδιάζει όλη την οθόνη τη στιγμή που ανοίγει την πλαϊνή μπάρα με τα δίκτυα. Η κάρτα γραφικών είναι nvidia με τελευταίο nvidia driver, αλλά μάλλον δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

 

Το έχει συναντήσει κανείς?

 

Εντελώς τυχαία ανακάλυψα την πηγή του σφάλματος - είχαν αποκτήσει αναπάντεχα πρόβλημα κάποια αρχεία του συστήματος. Το ανακάλυψα όταν άρχισε να κρασάρει ο chrome μόλις άνοιγε (όχι όμως σε incongito). Η αναζήτηση στον chrome δεν έδειξε τίποτα, αλλά εμφανίστηκαν προβλήματα στο 

>sfc /scannow

Τελικά έστρωσαν όλα με ένα

>Dism /online /Cleanup-Image /RestoreHealth
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα, προσφατα εβαλα τα 8.1 pro στον υπολογιστη μου (ακουσα και εγω για την αναβαθμιση στα 10 και "ετρεξα"!). Και ενω εχω κανει οτι ενημερωση υπαρχει , δεν μου εχει βγαλει το εικονιδιο των 10 κατω δεξια.

 

Ξερετε τι παιζει?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ψάξεις στο ιστορικό των ενημερώσεων για να δεις εάν εγκαταστάθηκε αυτό που βγάζει την ειδοποίηση. Από την άλλη μη σκας, έχεις μέχρι τον Αύγουστο του 2016 για να εγκαταστήσεις δωρεάν τα Windows 10, και σε λίγες μέρες θα μπαίνουν και από το Windows update και με ISO image.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.