Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Υπάρχει κάπου ένας πλήρεις οδηγός για να κάνεις τα 8.1 σαν 7αρια; ή κάποια εφαρμογή που να κάνει όλες τις αλλαγές;

Τα βασικά είναι να φύγει το metro, τα gestures, να έχει start menu και να μην ζητάει κωδικό για login.

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

* Να φύγει το Metro (Δεν φεύγει, απλά δεν το βλέπεις ποτέ εκτός αν το θελήσεις)

* Να φύγουν τα gestures (παρομοίως με επάνω, αν και νομίζω ότι έχει και επιλογή απενεργοποίησης - εγώ δεν το έχω κάνει)

* Να έχει start menu (άψογο, χωρίς πολλές - πολλές φανφάρες)

 

Για τα παραπάνω = Start is back

 

* Να μην ζητάει κωδικό για login = Δεν γνωρίζω, δεν το έχω ψάξει, άλλωστε και στα 7 πάντα είχα κωδικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις απλά τα 7;

:-P

Μου κόβουν τα video του shadowplay ανά 3.8gb στα 8-8.1 βγαίνει ενιαίο.

Αυτό μου είναι αρκετό για να κάνω την μετάβαση!

Έχουν και κάποιες άλλες αλλαγές που μου αρέσουν-θέλω αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτές, αυτό με τα video που τα χωρίζει είναι απλά σπαστικό....

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου ένας πλήρεις οδηγός για να κάνεις τα 8.1 σαν 7αρια; ή κάποια εφαρμογή που να κάνει όλες τις αλλαγές;

Τα βασικά είναι να φύγει το metro, τα gestures, να έχει start menu και να μην ζητάει κωδικό για login.

Το αυτό:

 

cmd and  type 

control userpasswords2

σε κάποια 7άρια, το'χα κάνει.. ε λογικά δεν το έχουν αλλάξει.

Χθες το έκανα :p

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και το Classic Shell.

Για τα edges, δοκιμάστε κι αυτό:

Create a new key named EdgeUI under the ImmersiveShell key. Under EdgeUI, create a new DWORD value, name it DisableCharmsHint, and set its value to 1

To also disable the app switcher hot corner, create another DWORD value, name itDisableTLcorner, and set its value to 1

Your changes will take effect immediately, so you won’t have to reboot or log out after doing this.

 

Για gestures παραπάνω δεν ξέρω γιατί δεν έχω δουλέψει τα 8άρια με αφή. Δεν ξέρω αν έχει άλλα κολπάκια κ πώς κλείνουν..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παίδες... θέλω να εγκαταστήσω ορισμένα προγράμματα στα 8.1 αλλά σε μερικά η γλώσσα είναι οτι να ναι κινέζικα, δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να προχωρήσω στο installation. Ψάχνω στις γλώσσες τίποτα. Αγγλικά τα έχω απλά έχω και ελληνικό keyboard όπως είχα και στα 7. Πώς το καλό κάνεις τα προγράμματα τα εμφανίζουν κατά το installation την σωστή τους γλώσσα???

 

EDIT: Άκυρο το βρήκα! Μιλάμε για τρελή bugia... Είχα αλλάξει το format της ημερομηνίας/ώρας σε ελληνικά και αυτό δημιουργούσε το πρόβλημα. Μόλις το έκανα και αυτό English US ΟΛΑ ΚΟΜΠΛΕ! ΕΛΕΟΣ ΟΜΩΣ με τα κουφά των Win 8.1 U1...

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ελεος. Αλλαζει το localization και τα unicode απο default ειναι αγγλικα. Ετσι αγνωστους χαρακτήρες δε τους διαβαζει. Και σε xp και σε 7 το ιδιο πρόβλημα παιζει. Μονο που στα 8 αρκει να αλλαξεις την χωρα σου και γυρνάει αυτόματα. Σε αλλα win επρεπε να πας manually

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι στην Tiles screen (ή όπως τέλος πάντων λέγεται) έαν αρχίσεις να πληκτρολογείς, μπαίνεις κατευθείαν στο search! Καλή φάση, κατά τύχη το ανακάλυψα χτές. Γλυτώνεις μερικά κλικς :)

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με τρωει μερικες μερες τωρα να βαλω 8.1...

Εχω ακουσει απο διαφορους οτι ειναι αρκετα πιο γρηγορα απο τα 7.

Αξιζουν τον κοπο και την ταλαιπωρια?(εγκατασταση λειτουργικου/προγραμματων/παιχνιδιων σεταρισμα ολων αυτων κλπ κλπ=>Ν ωρες)

Φυσικα με classic shell.

Ποσο σας πηρε να τα μαθετε,να αισθάνεστε ανετα με το λειτουργικο ,να βρισκετε οτι θελετε γρηγορα? Ποιο ειναι το learing curve με λιγα λογια.Δεν εχω καμια προηγουμενη εμπειρια με win8.

Τελος wtf:

  • Microsoft Windows 8.1 Pro 
  • Microsoft Windows 8.1 Pro N 
  • Microsoft Windows 8.1 Pro N with Update
  • Microsoft Windows 8.1 Pro with Update
  • Microsoft Windows 8.1 Symbols
  • Microsoft Windows 8.1 Symbols Debug Checked
  • Microsoft Windows Embedded 8.1 Industry Pro
  • Microsoft Windows Embedded 8.1 Industry Pro with update

Pro να φανταστω απλα?With update?Τι  θελει να πει ο ποιητης.

Ξερω κουρασα.

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Άλλοι λένε οτι άλλοι οτι δεν είναι.

Η δικια μου εμπειρία ειναι οτι ειναι ενα τσακ πιο ελαφριά. Ίσως να ειναι και placebo effect. Πιο μεγάλη διαφορά ειδα οταν εβαλα ssd στα 7αρια, παρα 7-->8

α και η σκέτη Pro θα είναι μια χαρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Με τρωει μερικες μερες τωρα να βαλω 8.1...

Εχω ακουσει απο διαφορους οτι ειναι αρκετα πιο γρηγορα απο τα 7.

Αξιζουν τον κοπο και την ταλαιπωρια?(εγκατασταση λειτουργικου/προγραμματων/παιχνιδιων σεταρισμα ολων αυτων κλπ κλπ=>Ν ωρες)

Φυσικα με classic shell.

Ποσο σας πηρε να τα μαθετε,να αισθάνεστε ανετα με το λειτουργικο ,να βρισκετε οτι θελετε γρηγορα? Ποιο ειναι το learing curve με λιγα λογια.Δεν εχω καμια προηγουμενη εμπειρια με win8.

Τελος wtf:

  • Microsoft Windows 8.1 Pro 
  • Microsoft Windows 8.1 Pro N 
  • Microsoft Windows 8.1 Pro N with Update
  • Microsoft Windows 8.1 Pro with Update
  • Microsoft Windows 8.1 Symbols
  • Microsoft Windows 8.1 Symbols Debug Checked
  • Microsoft Windows Embedded 8.1 Industry Pro
  • Microsoft Windows Embedded 8.1 Industry Pro with update

Pro να φανταστω απλα?With update?Τι  θελει να πει ο ποιητης.

Ξερω κουρασα.

 

 

Ανάλογα με το πώς χρησιμοποιείς και τα 7, μπορεί να έχει μηδενική καμπύλη εκμάθησης/συνήθειας. Εάν δεν θέλεις να αλλάξεις τίποτα άλλο στο σύστημά σου, όχι - δεν αξίζει την ταλαιπωρία. Σε ένα σύστημα που θα έστηνες ούτως ή άλλως αξίζει να τα προτιμήσεις.

Από εκδόσεις προτιμάς τα Pro with Update, αλλά και πάλι χρειάζονται καμιά 700αριά MB updates. Τα N είναι κλασικά με browser choice και χωρίς windows media player.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά μόλις πέρασα windows 8.1 από τα 7 και παρατηρώ σε πολλούς τομείς τεράστια βελτίωση.

 

1) Το boot από τα 15 δευτερόλεπτα έπεσα στα 3-4

2) Η διαχείριση πόρων δεν συγκρίνεται, καλύτερη εκμετάλλευση cpu (έτσι μου φάνηκε τουλάχιστον) πολύ καλύτερη διαχείριση ram (στα 7 για μια γκάμα εργασιών έπιανα 3-3,5Gb RAM και τώρα μειώθηκε στο 1,5-2,5Gb)

3) Πιο άμεση απόκριση λειτουργικού σε αναζητήσεις κλπ ( ίσως φταίει και το format )

4) Γενικά μια πιο smooth εμπειρία στην χρήση αισθάνομαι, τόσο στο browsing όσο και στις office εφαρμογές.

 

Μοναδικό θεματάκι, 

Πως επαναφέρουμε το start menu?? :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.