Jump to content



Recommended Posts

ξέρετε αν παίζει κάποιο πρόβλημα με τον ωκεανό;

 

προσπάθησα πριν λίγο να rd στο μασίνι μου και τίποτα. δεν απαντάει ούτε σε ping. στο web interface φαίνετε ότι παίζει κανονικά. έκανα κανά 2 ριστάρτ αλλά δεεεν,

 

είδα τα μέιλ μου δεν υπάρχει κάποια προειδοποίηση συντήρησης.

 

εσείς μπορείτε να μπείτε στα VM σας;

Έγινε επεξεργασία από kavadias
Link to comment
Share on other sites

όχι είναι το παλιό μου VM αλλά είναι 2 cpu 6gb ram 100gb hdd άρα εντός ορίων

πρέπει να το κάνω destroy και ξανά καινούριο;

Είναι πλέον εκτός ορίων και λογικά έχει μείνει κλειστό. Ρίξε το στα 4 GB και ξαναξεκίνα το.

 

Τώρα πρόσεξα και το 100GB. Κι αυτό πρέπει να είναι εκτός και νομίζω δεν έχει dynamic resize για τους δίσκους. Ίσως θα πρέπει να σβήσεις τον VHD και να φτιάξεις νέο δίσκο, πολύ μικρότερο.

Link to comment
Share on other sites

το ρίξα στα 4gb αλλά δεν κάνει rd... θα δοκιμάσω μερικά reboots/shutdowns ακόμη αλλά αν δεεεεεν μόνη λύση destroy και καινούριο;

 

ευχαριστώ πολύ

Μέσα από το web interface έχει παράθυρο σύνδεσης με το μηχάνημα. Σου δείχνει εικόνα?

Επίσης, εάν προσπαθείς να συνδεθείς με IPv4, είναι συνδεδεμένη η στατική IPv4 με την εικονική μηχανή σου?

 

edit: Επειδή δεν απάντησα ευθέως, μάλλον εάν δεν γίνει κάτι με τα παραπάνω πας για ξαναφτιάξιμο.

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είσαι σίγουρος ότι είναι ανά VM; Καιρό τώρα νομίζω ότι δεν ξεκινά VM με πάνω από 4 GB RAM, ήθελε resize στα 4. Επιπλέον, νομίζω ότι το 60 GB cap είναι συνολικά και για τα 2 VM που δικαιούται κάθε λογαριασμός. Δηλαδή αν φτιάξεις έναν δίσκο 30 GB, ο επόμενος μπορεί να είναι μέχρι άλλα 30 GB. Συν τοις άλλοις, δοκίμασα μόλις να φτιάξω έναν νέο κενό δίσκο και μου επιτρέπει μόλις μέχρι 10 GB μέγεθος (ενώ συνολικά έχω κατειλημμένα 30 GB). Περίεργα πράγματα γενικώς... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω; Μοιάζει σα να ξαναύξησαν τα όρια για νέα VM, αλλά στο resize εξακολουθεί να μου δίνει τα παλιά.

 

Αν δε βαριέστε, πηγαίντε στο Dashboard > Usage και πείτε τι νούμερα βλέπετε:

(https://accounts.okeanos.grnet.gr/ui/resources)

 

Hard Disk Storage

System project
40.00 GB out of 40.00 GB Hard Disk Storage (0 bytes left)
100%

CPU

System project
2 out of 2 CPUs (0 left)
100%

RAM

System project
4.00 GB out of 4.00 GB RAM (0 bytes left)
100%

VM

System project
2 out of 2 Virtual Machines (0 left)
100%

Private Network

System project
0 out of 5 Private Networks (5 left)
0%

Public IP

System project
1 out of 1 Public IPs (0 left)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά ασχολείται κανείς με κάτι "σοβαρό" ή όλοι όσοι έχετε πόρους τους σπαταλάτε σε gaming servers & seedboxes ;
 
Από την άλλη μπορεί να είμαι κακός αλλά ο σκοπός δε νομίζω ότι είναι οι gaming servers & τα seedboxes...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω γω ρε παιδιά, όπως το πάρει κανείς...

 

Στίστε τουλάχιστον παράλληλα ownCloud // VPN // Sites // Databases // χρησιμοποιήστε τα για εφαρμογές etc.

Το μηχανάκι είναι αρκετά δυνατό, μη το σπαταλάτε σε seedboxes μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχική έκδοση της απάντσής μου ξεκίνησα να επισημαίνω μερικά νοηματικά λάθη στον τρόπο που δίνεις τις συμβουλές σου και είναι εύκολα παρεξηγήσιμος. Επειδή όμως και αυτά που έγραφα ήταν εξίσου παρεξηγήσιμα, μπορώ απλά να επισημάνω ότι εάν έγραφες "Πράγματα που μπορείτε να κάνετε στον Ωκεανό" θα σου έλεγαν κι ευχαριστώ.

Από τη στιγμή που γράφεις "Στίστε τουλάχιστον" [sic] και "μη σπαταλάτε", ακούγεται... κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχική έκδοση της απάντσής μου ξεκίνησα να επισημαίνω μερικά νοηματικά λάθη στον τρόπο που δίνεις τις συμβουλές σου και είναι εύκολα παρεξηγήσιμος. Επειδή όμως και αυτά που έγραφα ήταν εξίσου παρεξηγήσιμα, μπορώ απλά να επισημάνω ότι εάν έγραφες "Πράγματα που μπορείτε να κάνετε στον Ωκεανό" θα σου έλεγαν κι ευχαριστώ.

Από τη στιγμή που γράφεις "Στίστε τουλάχιστον" [sic] και "μη σπαταλάτε", ακούγεται... κάπως.

Αυτή είναι η διαφορά του γραπτού από το προφορικό λόγο. Δε το έγραψα με καμία τέτοια πρόθεση αλλά πότε δε ξέρεις πως θα το εκλάβει ο άλλος.

 

Πάντως πιστεύω ότι καταλάβατε τι θέλω να πω / περάσω.

Link to comment
Share on other sites

Ο πάροχος της υπηρεσίας είναι το ΕΔΕΤ. Χωρίς να μπω στη διαδικασία να παραθέσω το καταστατικό του ή τις πηγές χρηματοδότησης, θα πω απλά ότι σκοπός του είναι "να παρέχει στην ελληνική ακαδημαϊκή, ερευνητική και εκπαιδευτική κοινότητα σύγχρονες ηλεκτρονικές υποδομές και υπηρεσίες, με στόχο τη μείωση του ψηφιακού χάσματος και την ισότιμη συμμετοχή των μελών της στην παγκόσμια Κοινωνία της Γνώσης".

Σε αυτά τα πλαίσια, παρότι σίγουρα έχεις καλή πρόθεση, δεν είσαι αρμόδιος να κρίνεις τις υπηρεσίες που φιλοξενούν οι υπόλοιποι χρήστες της υπηρεσίας. Κι εμένα με ενοχλεί όταν αισθάνομαι ότι κάποιοι θα μπορούσαν να κάνουν πιο λελογισμένη χρήση, αλλά από την άλλη αυτή είναι η δημόσια υποδομή. Αν για κάθε 100 άτομα που παίζουν βρεθεί ένας που καινοτομεί, είναι κέρδος για όλους.

Είναι κρίμα να τσακωνόμαστε μεταξύ μας για το ποιος αξιοποιεί καλύτερα μια από τις λίγες εναπομείνασες παροχές. Εμένα με απασχολεί περισσότερο ότι δε φαίνεται να λειτουργεί σωστά το σύστημα ισότιμης κατανομής των πόρων, παρά το τι κάνουν οι υπόλοιποι χρήστες με το δικό τους μέρος.

Για να επανέλθουμε, έχει κανείς νούμερα από το Usage του;

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, επειδή χαλάσαμε το θέμα και εξαιτίας του γραπτού λόγου και της διατύπωσης μου παρερμηνεύτηκαν αρκετά, προτείνω να σβηστούν τα μηνύματα αν το επιθυμούν και εκείνοι και όποιος θέλει ας στείλει ένα pm να συζητήσουμε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, δε θεωρώ ότι χαλάσαμε το θέμα. Δόθηκε αφορμή και κάναμε και μια κόσμια συζήτηση πέρα από τα τεχνικά του πράγματος. Δεν παρεκτράπηκε κανείς. Αλίμονο αν δεν μπορούμε να συζητήσουμε επειδή μπορεί να διαφωνούμε! :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.