Jump to content



Recommended Posts

Οχι στο FAQ δεν αναφερει κατι σχετικο. Σε παλαιοτερη επικοινωνια ειχαν απαντησει τελειως αφαιρετικα, οτι απλα δεν θα υπαρχει προσβαση στην υπηρεσια.

Εν τελει, εστειλα ενα email στο οποιο εγινα πιο συγκεκριμενος, για το αν τα ηδη υπαρχοντα VMs καταστρεφονται αυτοματα ή απλα δεν θα εχουμε login στο web api. Μενει να δουμε τι θα απαντησουν.. Αν και περιμενω 101% γειωμα.

Θα πας στον διαχειριστή λογαριασμών του πανεπιστημίου σου (λογικά θα τον βρείς στο noc) και θα του ζητήσεις ΠΟΛΥ ευγενικά να σου αφήσει το account σου ενεργό για άλλους 6 μήνες γιατί θέλεις να στείλεις αιτήσεις από το ακαδημαϊκό σου e-mail για μεταπτυχιακά.Αν είσαι λίγο τυχερός θα σου το αφήσει.Αν είσαι πολύ τυχερός,όταν περάσουν οι 6 μήνες θα το έχει ξεχάσει ότι τον άφησε ενεργό :p

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στον διαχειριστή λογαριασμών του πανεπιστημίου σου (λογικά θα τον βρείς στο noc) και θα του ζητήσεις ΠΟΛΥ ευγενικά να σου αφήσει το account σου ενεργό για άλλους 6 μήνες γιατί θέλεις να στείλεις αιτήσεις από το ακαδημαϊκό σου e-mail για μεταπτυχιακά.Αν είσαι λίγο τυχερός θα σου το αφήσει.Αν είσαι πολύ τυχερός,όταν περάσουν οι 6 μήνες θα το έχει ξεχάσει ότι τον άφησε ενεργό :p

Δύσκολο. Εάν κάνουν σωστά τη δουλειά τους, ο λογαριασμός στον LDAP είναι συνδεδεμένος με το φοιτητολόγιο και διαγράφεται αυτόματα. Αν μου έλεγε εμένα κάτι τέτοιο, απλά θα έβαζα μια προώθηση για την καταργηθείσα διεύθυνση email...

σημείωση: επειδή σε γρήγορη ανάγωση ακούγεται λίγο ελιτίστικο όπως το έθεσα, συνήθως υπάρχουν πολλές ακόμη υπηρεσίες συνδεδεμένες με τον ίδιο λογαριασμό που πρέπει να απενεργοποιηθούν, γι' αυτό και το βέλτιστο είναι να διαγραφεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι στο ΕΚΠΑ, ειμαι στο ΤΕΙ Λαμιας. Ο λογαριασμος ειναι registered σε gmail απλα ειναι συνδεδεμενος και με τα credentials της σχολης (shibboleth), το πιο πιθανο ειναι αυτο που ειπε ο minast. (δηλαδη να διαγραφει λογω φοιτητολογιου)

Επειδη δουλευα παλια στο noc της σχολης, ετυχε να ρωτησω και τον admin μας και μου ειπε οτι οι εξω-ιδρυματικες υπηρεσιες χρησιμοποιουν εμεσα το φοιτητολογιο.. αρα και δεν μπορει να με εξυπηρετησει. (Ειμαστε σχετικα καλοι φιλοι, αν μπορουσε θα το εκανε)

Εαν και στο email μου απαντησουν αρνητικα, το μονο που μενει ειναι να πατησω πανω στο γεγονος οτι ο καθηγητης θελει να συνεχισει την πτυχιακη μου (πραγμα που οντως ισχυει) και πως θελει να υλοποιησει client-server infrastructure, και να ισχυριστω οτι το VM θα πρεπει να παραμεινει ανοιχτο για ερευνητικους σκοπους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι στο ΕΚΠΑ, ειμαι στο ΤΕΙ Λαμιας. Ο λογαριασμος ειναι registered σε gmail απλα ειναι συνδεδεμενος και με τα credentials της σχολης (shibboleth), το πιο πιθανο ειναι αυτο που ειπε ο minast. (δηλαδη να διαγραφει λογω φοιτητολογιου)

Σε εσάς που χρησιμοποιείτε ως ακαδημαϊκό email το gmail στη μορφή "τμήμα.edu.gr" δεν γίνεται.Στους υπόλοιπους που έχουν δικό τους ldap γίνεται,και δεν έχει να κάνει με το αν κάνουν σωστά τη δουλειά τους αλλά πως είναι ρυθμισμένο το φοιτητολόγιο να μιλάει με τον ldap.

Επίσης κανένας λογαριασμός-και εδώ έχει σημασία το αν κάνουν σωστά τη δουλειά τους-δεν σβήνεται κατευθείαν με την αποφοίτηση.Σε όλα τα ιδρύματα υπάρχει ένα grace period ανάλογα με την υποδομή που διαθέτει ο καθένας.Με το gmail-θεωρητικά-θα μπορούσαν να μη σβήνουν και κανέναν.

Επίσης, αν είσαι στο ΕΚΠΑ -εκτός του τμήματος Πληροφορικής-, δεν έχεις λογαριασμό email ως προπτυχιακός φοιτητής :p

σε βάζουν κατευθείαν στο ou=staff ; :p

Link to comment
Share on other sites

Σε εσάς που χρησιμοποιείτε ως ακαδημαϊκό email το gmail στη μορφή "τμήμα.edu.gr" δεν γίνεται.Στους υπόλοιπους που έχουν δικό τους ldap γίνεται,και δεν έχει να κάνει με το αν κάνουν σωστά τη δουλειά τους αλλά πως είναι ρυθμισμένο το φοιτητολόγιο να μιλάει με τον ldap.

Επίσης κανένας λογαριασμός-και εδώ έχει σημασία το αν κάνουν σωστά τη δουλειά τους-δεν σβήνεται κατευθείαν με την αποφοίτηση.Σε όλα τα ιδρύματα υπάρχει ένα grace period ανάλογα με την υποδομή που διαθέτει ο καθένας.Με το gmail-θεωρητικά-θα μπορούσαν να μη σβήνουν και κανέναν.

Στακαμαν, δεν ειπα οτι χρησιμοποιω ως ακαδημαϊκο email το gmail. Φυσικα και υπαρχει ακαδημαϊκο mail, στο shibboleth μπαινεις με <email>@teilam.gr, το gmail εχει απλα διατηρηθει απο την εποχη που δεν σε αναγκαζαν να βαλεις ακαδημαϊκο. Αυτη τη στιγμη το account εχει dual login.

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχουν κοψει τα resources.

0 Performance..

Απο wordpress site με 70 ατομα online..

post-1392-1416078825,5185_thumb.jpg

Παμε για αλλα...

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πολύς κόσμος έλαβε ειδοποιήσεις να κάνει login στο dashboard για να μην του διακόψουν την πρόσβαση. Εάν έχετε μηχανάκια που δουλεύουν, αλλά δεν μπαίνετε στο περιβάλλον διαχείρισης, κάντε το :).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχετε καταφέρει να πάρετε image το VM και να τρέξετε το αρχείο σε VM στο pc σας?

 

Image μπορω να κανω κανονικα και να το κατεβασω κιολας. Αλλα σε virtual box πως το βαζουμε?

 

Edit μαλλον βρηκα ακρη..

 

https://code.grnet.gr/projects/synnefo/repository/revisions/bc4cf6c70ddeca514f84158011f95030d8d6fb6e/diff

 

εδω λεει τα valid Disk format οποτε κομπλε.

 

Εγω το εκανα diskdump και δεν έπαιζε.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα ολο το νοημα υπαρξης του ωκεανου ηταν η λειτουργια VMs (προφανως για εκπαιδευτικους σκοπους, αφου προσβαση ειχαν κατα κυριο λογο μελη της ακαδημαϊκης κοινοτητας)... Ο,τι να ναι.

 

Σε ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πήρατε το mail αλλά το Σάββατο θα είναι όλη μέρα κάτω για maitenance.

 

Dear ~okeanos user,

Due to extended power upgrade works in our datacenter, the ~okeanos service will be disrupted between 07.00 and 23.30 on Saturday 13th of December. The running cyclades VMs will be temporary shut down during the planned maintenance, and they will be automatically restarted with the end of the maintenance. The planned works are not expected to affect pithos+.

The works that affect the entire facility (not just the datacenter) are necessary to upgrade the datacenter power capacity and will be carried out by authorized outsourced personnel.

Thank you in advance for your understanding,
The ~okeanos team.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.