Jump to content



Recommended Posts

πρέπει να δημιουργήσω καινούριο μηχάνημα ή με κάποιον τρόπο (πως? αναλυτικά :p) μπορώ να αλλάξω τα resources του vm;

Μπαίνεις στο Cyclades και τους κάνεις resize. Δίπλα στα χαρακτηριστικά RAM, CPU etc των VMs έχει edit το κλικάρεις και ενεργείς αναλόγως.

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

Σειρά μου για ερώτηση :p

Μπορούμε να δούμε το server μας με IPV6 ή είναι μόνο για το εκεί τοπικό δίκτυο η IPV6;

Γιατί με την 1 IPV4 και 2 VMs On θα υπάρξουν θεματάκια.

Προφανώς υπάρχει τρόπος να κάνεις τη δουλειά σου και μέσω του apache, αλλά λέω μήπως γίνεται και πιο "ευθέως".

Link to comment
Share on other sites

Σειρά μου για ερώτηση :p

Μπορούμε να δούμε το server μας με IPV6 ή είναι μόνο για το εκεί τοπικό δίκτυο η IPV6;

Γιατί με την 1 IPV4 και 2 VMs On θα υπάρξουν θεματάκια.

Προφανώς υπάρχει τρόπος να κάνεις τη δουλειά σου και μέσω του apache, αλλά λέω μήπως γίνεται και πιο "ευθέως".

Τον δικό μου web server τον βλέπω κανονικά και στα 2 protocols. Χρειάστηκε να βάλω ένα AAAA record στον domain registrar αλλά δουλεύει παραπάνω από καλά.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους αναρωτιέστε πως θα χρησιμοποιήσετε μια ip σε 2 μηχανήματα και το ένα από αυτά είναι linux μπορείτε να το κάνετε με ΝΑΤ:

1) Φτιάχνετε τα vm σας με το linux vm να έχει πραγματική ip.

2) Δημιουργείτε ένα νέο private network.Αφήστε το Assign IP addresses automatically και επιλέξτε το subnet της αρεσκείας σας (πχ το 192.168.0.x)

3) Προσθέστε και τα 2 vm στο private network.Εαν συνδεθείτε τώρα στο linux vm θα δείτε ότι έχει μια eth0 με πραγματική ip και μια eth1 με virtual ip (πχ 192.168.0.1) .

4) Στο linux vm τρέχετε τα τα παρακάτω (ως root):

iptables -F

iptables -t nat -F

iptables -t mangle -F

iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE

iptables -A FORWARD -i eth1 -j ACCEPT

Επίσης,κάνετε εγκατάσταση το πακέτο iptables-persistent το οποίο θα σας ζητήσει να σώσει τα υπάρχοντα iptable rules,

του απαντάτε Yes για να κρατάει το ΝΑΤ σε κάθε reboot του VM.

5) Πηγαίνετε στο 2ο vm και πέρα απο την private ip ρυθμίζετε ως gateway την ip του linux vm

(στο παράδειγμα μας η 192.168.0.1) και βάζετε και τους DNS: 194.177.210.10, 194.177.210.211

Τώρα-λογικά-έχετε internet και στο 2ο vm.

Από εκεί και πέρα μπορείτε να προσθέσετε και τα κατάλληλα port forwarding rules στο linux μηχάνημα για να βγαίνουν οι υπηρεσίες του 2ου vm προς τον έξω κόσμο.

Έγινε επεξεργασία από roybatty
Link to comment
Share on other sites

Τον δικό μου web server τον βλέπω κανονικά και στα 2 protocols. Χρειάστηκε να βάλω ένα AAAA record στον domain registrar αλλά δουλεύει παραπάνω από καλά.

Σωστός αλλά δε νομίζω να φταίει αυτό, γιατί προσπαθώ να τον δω απευθείας με την ipv6.

Παίζει να θέλει καμιά ρύθμιση ο apache. Το ότι τους βλέπεις πάντως είναι ενθαρρυντικό :D

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα έχει πάνω-πάνω το μήνυμα ότι η beta ξεκινάει στις 18/12/2013. Όσες φορές έχω προσπαθήσει να μπω με ακαδημαϊκό λογαριασμό σήμερα, εμφανίζει μήνυμα ότι είναι η πρώτη φορά που μπαίνω στην υπηρεσία αλλά δεν δέχονται ακόμα καινούργιους χρήστες... Ξέρει κανένας τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι ακαδημαικοι κανουν login κανονικα,για >2 πυρηνες πρεπει να κανεις request (Project) και να σου κανουν approve.

Έχει δοκιμάσει κάποιος να στήσει bind; Λειτουργεί; :D

Λειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος να στήσει bind; Λειτουργεί; :D

Προφανώς και λειτουργεί, αλλά τι ακριβώς θες να κάνεις;

Ζώνες χωρίς καταχώρηση πιό "πάνω", μόνο τοπικά θα παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.