Jump to content



Recommended Posts

https://okeanos.grnet.gr/blog/2013/03/14/new-vm-flavors-higher-limits-increased-flexibility/

Πλεον εως 8 πυρηνες, εως 8GB μνημης, εως 100GB χωρου.

iLike...

Για εμάς που έχουμε ήδη ένα server στημένο υπάρχει τρόπος να κάνουμε upgrade το VM?

Αν όχι μπορούμε να ζητήσουμε support ωστέ να το κάνουν από την πλευρά τους το GRnet? Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

πως μπορώ να κάνω lan με το vm? δοκίμασα να κάνω ενα win server 2012 και συνδέθηκα με hamachi. Pingarei αλλα κόβει τα υπόλοιπα.

Πρέπει να στήσω κατι σαν το freeSSH και να συνδέεομαι απο το pc sto vm με putty?

Φαντάζομαι 8α το μπορείς να το κάνεις με VPN. Δεν έχω ιδέα πως γίνεται στα windows.

Link to comment
Share on other sites

Τα VMs που στήνετε για τι χρήση τα προορίζετε ; :)

απο web hosting καμιας σελιδας για δοκιμες, ftp server μεχρι και honeypot ή ssh tunnel.

Εχουμε κανει και 2-3 game servers για να παιζουμε με τη παρεα κανα cod2 Κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζεις το nameserver αλλά το Α record και βάζεις απλώς host και την ip του server.

Πχ. example.eu 83.212.x.x

*Αν θες να έχεις πολλά domain στον ίδιο server κάνεις το ίδιο και απλώς πειράζεις τον apache για να σε στείλει εκεί που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Μετα την φοιτητική σου ιδιότητα τουλάχιστον στην δικιά μου σχολή τα Credential του Mail μένουν.

Οποτε..:T:

Σε ποια σχολή εισαι ;

Προσωπικά έχω κανει εγγραφή με το yahoo mail που είχα και στον Εύδοξο. Παίζει ρόλο ; Πρέπει να ειναι της σχολής ;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια σχολή εισαι ;

Προσωπικά έχω κανει εγγραφή με το yahoo mail που είχα και στον Εύδοξο. Παίζει ρόλο ; Πρέπει να ειναι της σχολής ;

@duth

για να σε δεχτούνε πλέον..θέλουν credential από ευδοξο (αυτα που σου δινει η σχολη) :T:

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να επικοινωνουν οι 2 databases των credential..αν παω να μπω με το user/pass του webmail/eclass/unistudent/eudoksos στο οκεανος τρωω ακυρο.

αρα δεν νομιζω να εχεις θεμα οσο εχεις προσβαση στο μαιλ..αλλα κανεις δεν ξερει ποσο θα το κρατησουν..και για ποιους...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση των υπευθύνων στην ερώτηση που τους έκανα τις προάλλες :

Καλημέρα,

Το πρόγραμμα ~okeanos απευθύνεται στα μέλη της ελληνικής ακαδημαϊκής και ερευνητικής κοινότητας. Για όσο διάστημα διατηρείτε την ακαδημαϊκή σας ιδιότητα στο οικείο σας ίδρυμα θα μπορείτε να έχετε πρόσβαση στις υπηρεσίες του ~okeanos.

Επισημαίνουμε ότι κατά τη beta περίοδο λειτουργίας του ~okeanos, η πρόσβαση στις υπηρεσίες θα είναι εφικτή μέσω πιστοποίησης Shibboleth με τα στοιχεία που σας παρέχει το ίδρυμά σας.

Στη διάθεσή σας,

~okeanos helpdesk

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα. :)

Έχω στήσει ένα VM Windows Server 2012 στον Ωκεανό και έχω εγκαταστήσει το ΧΑΜPP και το Wordpress.

Τοπικά δουλεύει μια χαρά.Η απορία μου είναι η εξής.Υπάρχει τρόπος να βλέπω το XAMPP,το Wordpress και τις βάσεις από άλλο υπολογιστή;

Δοκίμασα από αλλού και αντί για localhost έβαλα την external ip του VM, αλλά δε δούλεψε.

Γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει;

Eυχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.